دانلود پایان نامه عمران واکنش‌های شیمیایی بین خاک و آهک

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-10-1- مکانیزم تورم ناشی از اترینگایت

مکانیزم تورم ناشی از اترینگایت هنوز به­روشنی شناخته نشده است. محققین با مطالعه در این زمینه، سه مکانیزم را برای تورم ناشی از اترینگایت بیان کرده­اند که در ادامه به­صورت مختصر ذکر شده است:

مکانیزم اول: زیاد شدن حجم در اثر محصولاتی که از واکنش‌ها حاصل می­شوند، مانند اترینگایت. این محصولات دانسیته­ای کمتر از مواد واکنش­دهنده دارند.

مکانیزم دوم: نیروی تورم ناشی از رشد ناهمسانگرد[1] اترینگایت.

مکانیزم سوم: نیروی تورم ناشی از غوطه­وری در آب یا رسیدن آب به محصولات تولید شده.

مثال مکانیزم اول واکنش بین C3A، گچ و آب برای تشکیل اترینگایت است. می­توان گفت برای تشکیل اترینگایت نیاز به آب است که معمولاً از خارج به سیستم وارد می­شود. به­علت وجود فضاهای خالی، تورم زیادی رخ نمی­دهد و رشد کریستال‌ها در داخل فضاهای خالی انجام می­شود؛ مگر این‌که نیروهای ایجاد شده، ساختار خاک را به هم بریزند.

مکانیزم دوم بر­اساس فرضیه رشد اترینگایت بیان شده است. در این حالت نیروی ایجاد شده، باعث جدا شدن ذرات می­شود. در این مکانیزم تشکیل اترینگایت لزوماً به معنای تورم نیست، مثلاً در سیمان ضد ‌سولفات مقدار زیادی اترینگایت تشکیل شده، ولی تورم ناچیز است.

در مورد مکانیزم سوم می­توان گفت اترینگایت وقتی در معرض آب قرار بگیرد متورم می­شود. میزان تورم به اندازه کریستال‌های اترینگایت و آب جذب سطحی بستگی دارد. کریستال‌های کوچک تورم بیشتری نسبت به کریستال‌های بزرگ دارند.

هرسه مکانیزم امکان وقوع دارند و مکانیزم غالب هنوز شناخته نشده است [34].

1 – Anisotropic

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

  • 1