دانلود پایان نامه عمران درباره تثبیت خاک

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

تکه هایی از متن :

2-8- تأثیر سولفات بر واکنش‌های خاک و آهک

2-8-1- مقدمه

کاربرد سیمان یا آهک در بهبود مشخصه‌های خاک‌های ریزدانه نرم، موضوع جدیدی نیست [52]. مطالعات اخیر بر روی خاک‌های عمل‌آوری شده با سیمان و آهک نشان می‌دهد که تورم و شکست و گسیختگی روسازی‌ها، در نتیجه‌ی تورم زیاد کانی‌های اترینگایت است [95]. پدیده تشکیل اترینگایت پدیده پیچیده‌ای است و درباره‌ی پایداری آن در طی زمان بحث و نظریه‌‌های زیادی وجود دارد [105]. قبل از تکنیک‌های به‌کارگیری سیمان و آهک در تثبیت خاک، فهمیدن ماهیت وجود سولفات در خاک ضروری است.

هنگام تراکم خاک‌های ناپایدار رسی، با افزایش میزان رطوبت، وزن مخصوص خشک خاک افزایش می‌یابد [55] که منجر به کاهش نیروی اصطکاک بین ذره‌ها می‌شود [67]. زمانی که خاک با آهک تثبیت می‌شود، تبادل کاتیون‌ها سبب درهم شدن ساختار خاک می‌شود. افزایش آهک به خاک، منجر به تولید کاتیون Ca2+ و آنیون (OH) در خاک می‌شود. درهم شدن ذرات خاک منجر به افزایش حجم فضاهای خالی و در نتیجه کاهش دانسیته خاک می‌شود. درهم شدن ذرات خاک بلافاصله بعد از افزودن آهک در ساعات اولیه رخ می‌دهد [90]، درحالی‌که واکنش‌های پوزولانی در تشکیل فرآورده‌های سیمانی برای کامل شدن به ماه‌ها و یا حتی سال‌ها زمان نیاز دارد [119].

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:تأثیر تثبیت با آهک و سرباره فولادسازی ذوب آهن اصفهان بر دوام خاک رسی و خاک رس آلوده به مواد شیمیایی 

  • 1