دانلود پایان نامه: بررسی ترک به شیوه‌ی جزء‌های محدود

دانلود پایان نامه

پایان نامه ارشد: رشته عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 تحلیل ترک به شیوه‌ی جزء‌های محدود

تکه هایی از متن :

3-1- پیش­گفتار

در سال‌های گذشته، بهره‌جویی از ماده‌ی مرکب لایه‌ای در ساخت و نوسازی سازه‌ها بسیار گسترش یافته است. ماده‌ی مرکب از دو یا چند ماده شکل می‌گیرد. کارایی و ویژگی‌های آن به گونه‌ای طرح می‌شود که از یک از ماده‌ی ساده برتر باشد. به دلیل بهره‌جویی از تارهای پیوسته در تقویت ماده‌ی زمینه (ماتریس)، ماده‌ی مرکب نسبت به فلز دارای برتری است. برای نمونه، ماده‌ی مرکب لایه‌ای می‌تواند ترک‌های ریز به موازات تارها را بدون تغییر در استحکام و یا کاهش قابل توجه در ضریب ایمنی تحمل کند. آزادی عمل مهندس در قراردادن شمار دلخواهی لایه و نیز تعیین مناسب زاویه‌های تارها و لایه‌ها در بخش‌های آسیب‌پذیر، امکان پخش تنش و تغییر مسیر بار را فراهم می‌سازد. به سبب نرمی نسبی زمینه، تارها توانایی هماهنگ ساختن خود با بار وارد را دارند و از تمرکز تنش می‌کاهند.

از سویی، ساختار ماده‌ی مرکب لایه‌ای به گونه‌ای است که امکان تشکیل ترک در بین لایه‌ها وجود دارد. این ترک‌ها می‌توانند بر اثر بار رشد کنند و سبب افت شدید در استحکام و سختی سازه گردند. پیدایش ترک‌های میان لایه‌ای می‌تواند ناشی از بار ضربه و یا وجود ترک‌های زمینه در سازه باشد. با توجه به ناهمگنی جزء‌ها در فرآیند تولید، حالت‌های گوناگون گسیختگی و شکست ناشی از بارهای وارد و نیز وجود عامل‌های تاثیرگذار در پخش و تحمل بار، نمی‌توان گسیختگی این ماده را به شکل رضایت‌بخش پیش بینی کرد. برای شناخت، شیوه‌های عددی و آزمایشگاهی به کار می‌روند.

در این فصل، نخست، ویژگی‌های ماده‌ی مرکب می‌آید. پس از آن، به بررسی فرآیند آسیب و گسیختگی در این ماده در مقیاس ریز‌بینی و درشت‌بینی پرداخته می‌شود. در ادامه‌ی کار، به فرآیند آسیب و گسیختگی پرداخته خواهد شد. سپس، چگونگی شکل‌گیری ترک میان‌لایه‌ای و دلیل‌های پیدایش این پدیده معرفی می‌شود. سرانجام، رشد ترک میان لایه‌ای شرح داده می‌شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود پایان نامه عمران:تحلیل ترک به شیوه‌ی جزء‌های محدود

  • 1