دانلود تحقیق در مورد پروژه روانشناسی یادگیری -قسمت سیزدهم

دانلود پایان نامه

 

عضو انجمن روانشناسان شناختی ایران با اشاره به نقش خواب در افزایش یادگیری گفت: یادیگری های اخیر بدون خواب کافی پس از آن، به طور موثر به حافظه درازمدت سپرده و تثبیت نمی شود لذا به داوطلبان کنکور توصیه می شود روزهای قبل از آزمون خواب و تغذیه کافی و مناسب داشته باشند.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

وی تأکید کرد: تحقیقات اخیر نشان می دهد که یادگیری های شبانه در طول زندگی بر اثر پائین بودن میزان پروتئین هسته های سلولی مغز در شب به هیچ وجه موثر نبوده و این نوع یادگیری ها جز اتلاف وقت نخواهد بود و تنها منجر به یادآوری های نوک زبانی در هنگام پاسخ دادن به سئوالات می شود.

دکتر افضل نیا یادآور شد: خواب های پراکنده در روز نمی تواند جایگزین خواب به هنگام و پیوسته شبانه باشد. خوابهای در طول روز تنها پس از 4 ساعت فعالیت مسمتر مغزی به اندازه 10 تا 15 دقیقه و جهت استراحت مغز مفید است.

عضو انجمن روانشناسان انگلستان اظهار داشت: مصرف مواد غذایی چون نخود و کشمش، زرده تخم مرغ و جگر جهت تغذیه نورون های یادگیرنده مغزی، ادویه جات، بادام و روغن ماهی برای تقویت حافظه و قهوه (البته نه برای بیدار ماندن بیشتر در شب) مفید است و کشیدن نفس عمیق جهت انبساط عروق و رساندن اکسیژن به مغز توصیه می شود.

راهبردهای یادگیری

مغز، عضوی پیچیده است. به هرحال، مسئول همه توانایی‌ها و همه پیچیدگی‌های ماست. دانشمندان، سال‌های متمادی این عضو را مورد مطالعه قرار داده‌اند و (مخصوصاً در سال‌های اخیر) چیزهای زیادی درباره نحوه كار آن فهمیده‌اند. غیرممكن است كه این پیشرفت‌ها را بتوان در چند جمله ساده خلاصه كرد، از این رو، این كتاب مطالب زیادی دارد. من سعی كرده‌ام این مطالب را به‌صورتی منطقی سازماندهی كنم و آنچه را نیاز به دانستن آن دارید، به ترتیبی كه نیاز دارید، ارائه كنم (به هر حال شما پیش از فهمیدن برخی مطالب، نیاز دارید اول چیزهای دیگری را یاد گرفته باشید). در ضمن سعی كرده‌ام تا حد ممكن، واضح بنویسیم و مثال‌ها را تا جائیكه می‌توانم ساده و روشن انتخاب كنم. با این حال نباید انتظار داشته باشید فقط با یك مطالعه سرسری، بر مطالب این كتاب مسلط شوید.

یادگیری درباره فیزیولوژی رفتار، چیزی بیش از حفظ داده‌ها است. لبته داده‌هایی وجود دارند كه باید به خاطر سپرده شوند، مثل اسامی قسمت‌های مختلف دستگاه عصبی، اسامی مواد شیمایی و داروها، اصطلاحات علمی مربوط به پدیده‌های ویژه و روش‌های مورد استفاده برای بررسی آن‌ها، و از این قبیل. اما در هیچ زمینه‌ای، كندوكاو اطلاعات كامل نشده است، ما فقط كسر اندكی از آنچه را كه باید بدانیم، می‌دانیم. و تقریباً با اطمینان می‌توان گفت بسیاری از داده‌هایی كه ما در حال حاضر می‌پذیریم، روزی نادرست بودن آن‌ها اثبات خواهد شد. اگر تمام کاری که می‌كنید، یاد گرفتن داده‌ها باشد، زمانی‌كه این داده‌ها مورد تجدید نظر قرار می‌گیرند، چه خواهید كرد؟

چاره این كهنه شدن، دانستن فرآیندی است كه این داده‌ها از طریق آن‌ها به‌دست آمده‌اند. در علم، داده‌ها نتیجه‌گیری‌هایی هستند كه دانشمندان درباره مشاهدات خود به آن‌ها دست می‌یابند. اگر شما فقط نتایج را بیاموزید، كهنه شدن دانش‌تان، تقریباً حتمی است. باید به خاطر داشته باشید كه كدام نتایج رد شده‌اند و نتایج جدید كدام‌اند، و این شیوه یادگیری طوطی‌وار، دشوار است. اما اگر راهبردهای پژوهشی را كه دانشمندان مورد استفاده قرار می‌دهند، مشاهداتی كه انجام می‌دهند و منطقی را كه به نتیجه‌گیری‌ها منجر می‌شوند، بیاموزید، به دركی می‌رسید كه هنگام ظاهر شدن مشاهدات جدید (و داده‌های جدید) به راحتی قابل تجدیدنظر است. اگر آنچه را كه در پس نتیجه‌گیری‌ها قرار دارد، بفهمید، در نتیجه خواهید توانست اطلاعات جدید را به آنچه كه در حال حاضر می‌دانید، ضمیمه كنید و خودتان، این نتایج را مورد بازبینی قرار دهید.

با در نظر گرفتن این واقعیت‌ها درباره یادگیری، دانش، و روش‌ علمی، این كتاب فقط مجموعه‌ای از داده‌ها را ارائه نمی‌كند، بلكه توضیحی از روال‌ها، آزمایش‌ها و استدلال‌های منطقی را نیز كه دانشمندان در تلاش برای فهم فیزیولوژی رفتار به‌كار برده‌اند، عرضه می‌كند. اگر از روی مصلحت‌اندیشی، بر نتیجه‌گیری‌ها توجه كنید و فرآیندی را كه به آن‌ها منجر شده، نادیده بگیرید، این ریسك را مرتكب می‌شوید كه دانشی كه كسب می‌كنید، به‌سرعت كهنه خواهد شد. از طرف دیگر، اگر سعی كنید آزمایش‌ها را بفهمید و ببینید كه نتیجه‌گیری‌ها چگونه از نتایج به‌دست می‌آیند، دانشی كسب خواهید كرد كه پویا است و تحول پیدا می‌كند.

حال اجازه دهید چند پیشنهاد عملی درباره مطالعه ارائه كنم. شما در طول كل حرفه علمی خود، مطالعه كرده‌اید و بدون شك به برخی راهبردهای مفید در این مسیر دست یافته‌اید. حتی اگر مهارت‌های كارا و مؤثری به‌دست آورده باشید، حداقل، این احتمال در نظر بگیرید كه ممكن است راه‌هایی برای بهبود آن‌ها وجود داشته باشد.

اولین بار كه به‌ مطالعه مطالب می‌پردازید، باید تا حد امكان بدون وقفه مطالعه كنید. به‌ عبارت دیگر، فصل را بدون نگرانی از حفظ جزئیات مطالعه كنید. سپس، بعداز اینكه موضوع درس برای اولین بار در كلاس مطرح شد، این بار مطالب را به دقت بخوانید. در حین مطالعه از یك قلم یا مداد استفاده كنید. از ماژیك برای علامت‌گذاری متن استفاده نكنید. علامت‌گذاری برخی از لغات با ماژیك، یك رضایت لحظه‌ای ایجاد می‌كند. حتی ممكن است تصور كنید كه كلمات علامت‌گذاری شده تا حدی به خزانه دانش‌تان منتقل شده‌اند. شما آنچه را كه مهم بوده، انتخاب كرده‌اید، و وقتی مطالب را دوره می‌كنید، فقط لازم است كلمات علام‌گذاری شده را بخوانید. اما این یك توهم است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment