دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت هفتم

دانلود پایان نامه

برخی این خصوصیت را تمایل غربی ها به ماجراجویی تعریف كرده و آن را ناشی از حرص و آز و طمع آنان دانسته اند. در مقابل شرقیان را به دلیل مناعت طبع و قناعت ستوده اند. برخی دیگر بالعكس غربیان را متهور با روحیه ای خلاق و ذهنی كنجكاو و در مقابل شرقیان را متهم به خمودی و بی تحركی تعریف نموده اند. اما چنین داوری هایی نژادپرستانه و فاقد ارزش آكادمیك هستند؛ اگرچه عقلایی و منطقی هم به نظر برسند. قضاوت صحیح تر آن است كه صفات، ویژگی ها و الگوهای رفتاری و اجتماعی غربیان همانقدر مولود و معلول شرایط طبیعی و اقلیمی محیط زندگی شان بوده است كه رفتاری و اجتماعی شرقیان به عبارت دیگر «دل به دریا زدن» غربیان و «محافظه كاری و دل به دریا زدن» شرقیان ناشی از خصوصیات شرایط محیطی آنها می باشد. سلطه ی غربیان در دربا در مجموعه ی روابط بین شرق و غرب نقش بنیادی پیدا می‌كند. زیرا تسلط بر دریا در حقیقت پیش نیاز تسلط غربیان بر مشرق زمین بود.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

موفقیت اروپائیان در دریا:

یكی از مسائل اساسی و سرنوشت ساز در تعیین شكل روابط شرق با غرب، تسلط نهایی و بی چون و چرای اروپائیان در دریا بود. بر خلاف باور و اعتقاد ما كه تسلط غربیان را ناشی از انقلاب صنعتی یا از آن به بعد می دانیم، اساسی ترین عنصر تسلط غربی‌ها نه تنها بر شرق بلكه بر كل دنیا از قرون وسطی به بعد را باید تسلط اروپائیان بر دریا دانست. این تسلط قرن ها قبل از پیدایش سرمایه داری در غرب در قرن 19 به وجود آمده بود. انقلاب صنعتی صرفاً موجب آن گردید تا غرب به امكانات و ابزار پیشرفته و نیرومندی در جهت نیل به تسلط بیشتر و كامل تر به اجتماعات دیگر دست یابد. علاوه بر این انقلاب صنعتی توانست كشتی های بزرگتر. تندروتر، مجهزتر و مسلح تر به سلاح های مخربتری را در اختیار اروپائیان قرار دهد، اما می دانیم كه پرتغالی ها 3 قرن قبل از دست یابی به این كشتی ها و امكانات بر تنگه ی هرمز و جزایر قشم و كیش و بندرعباس تسلط یافته بود. مسئله و سؤال اساسی آن است كه چرا و یا چگونه اروپائیان در مقایسه با ملل شرقی توانسته اند به برتری و تفوق بی چون و چرا دست یابند؟

حال به بررسی، موقعیت جغرافیایی اروپا می پردازیم: موقعیت جغرافیایی اروپا به گونه‌ایست  كه می توان آن را شبه جزیره نامید، زیرا از سه طرف در محاصره دریاهای آزاد قرار گرفته است: یعنی از شمال، غرب و جنوب. علاوه بر این در مركز اروپا، رودخانه های عریض و طویلی است كه مركز كشتیرانی است و حمل و نقل را در آنجا رونق می بخشد در حالی كه در ایران، شهرهای قدیمی و مراكز تمدنی آن صدها كیلومتر از دریا فاصله دارند. پس نزدیكی به دریا موجب رونق اقتصادی و تجاری در مناطق بندری همچون آمستردام، پیزا، مارسه و… شد. علاوه بر این ملت هایی كه بعدها تبدیل به قدرتهای استعماری شدند، همگی كشورهای بودند كه تماس نزدیكی با دریا داشتند.

علاوه بر نزدیكی به دریا، عاملی همچون نفوذ اقوام، ملل و فرهنگ های مختلف به قاره‌ی اروپا موجب ایجاد تحول در این قاره شده اند. در نگاه اول به نظر می رسد آنچه باعث پیدایش انبوه اجتماعات مختلف در اروپا شد شرایط آب و هوایی معتدل اروپا وفور باران می باشد. در نتیجه اقوام مختلفی در اروپا ساكن شدند. هر كدام از این اقوام هم سعی می كردند كه زبان و پاره ای از خصوصیات قومی خود را حفظ و ترویج دهند. حضور این ملل و اجتماعات در كنار یكدیگر نتیجه ای منفی به همراه داشت كه آن جنگ و ستیز میان این اقوام بود و شاید ایتژن مهم ترین دلیل برای ایجاد جنگ های پی در پی در اروپا باشد. اما در مقابل این نقطه ی ضعف، نزدیكی ملل مختلف اروپا به یكدیگر باعث می شد تا از لحاظ فرهنگی و اجتماعی تأثیر زیادی بر روی یكدیگر بگذارند. در اروپا فاصله ی بین اجتماعات آنقدر به یكدیگر نزدیك است كه مردمان اروپا با پای پیاده نیز می توانستند مسافرت كنند. در حالی كه در ایران فاصله ی دو مركز عهده ی آن صدها كیلومتر می باشد كه غالباً رفت و آمد به دلیل وجود شرایط نامناسب طبیعی، بسیار سخت بود.

بنابراین در اروپا نه تنها انتقال تولیدات از یك نقطه به نقطه ی دیگر با سهولت انجام می شد، بلكه اخبار، اطلاعات، دانش و آگاهی ها نیز به همان آسانی در میان جوامع اروپایی جریان داشت.

عامل مهم دیگری كه باعث ایجاد ارتباط میان جوامع اروپایی گردید، زبان لاتین بود. این زبان برای دانشمندان، اعیان و اشراف، صاحبنظران اجتماعی، متفكرین و بسیاری از حكام به عنوان یك ابزار نیرومند ارتباط جمعی عمل می نمود. زبان لاتین به موقعیت ویژه ای دست پیدا كرده بود، یكی از دلایل این امر آن بود كه این زبان نه تنها زبان دین مسیح بود، بلكه زبان رسمی كلیسا نیز به شمار می رفت.

زبان لاتین در اروپا زبان دوم بود و در مدارس، دربار، صومعه ها و در مراكز آموزشی آموخته می شد.

اما بحث اصلی كه در ارتباط با تحلیل ما قرار می گیرد، مسئله ی دریا و تمایل به دریانوردی اروپائیان است. همانطور كه قبلاً ذكر شد اروپا دارای آبراه های متعددی است كه این امر موجب علاقه مندی آنان به دریانوردی شد. اما عامل دیگری كه دریانوردی را گسترده و یسر می نمود، وجود و وفور بی اندازه ی چوب در اروپا بود كه این ماده، ماده ی اصلی برای ساختن كشتی بود. اروپائیان در ابتدا برای تأمین غذا و شناخت مناطق جدید به  سمت دریانوردی سوق داده می شدند، اما بعدها عاملی دیگر به نام تجارت، دریانوردی را در اروپا تبدیل به یك حرفه نمود.

مشرق زمین به دلیل تنوع و گستردگی آب و هوایش قادر به تهیه ی انواع و اقسام مواد غذایی بود. علاوه بر این شرقیان جدای از مواد غذایی، قادر بودند كالای صنعتی یا تولیدات خود را به غرب صادر كنند.

بنابراین همیشه در اروپا برای كالاهای شرقی بازار وجود داشت و این تجارت عامل مهمی شد برای گسترش دریانوردی و استفاده ی اروپائیان از دریا.

سؤال اساسی كه در این باب مطرح می شود، ان است كه غربیان بهاء كالایی را كه از شرق و غرب دریافت می داشتند چگونه می پرداختند؟ غربیان كالا ساخته شده ی چندانی نداشتند و مواد تولیدی و صادراتشان در چوب، پشم و پوست خلاصه می شد. اما مشرق زمین به خصوص ایران، دارای آب و هوایی است كه ساكنین آن نیاز چندانی به پوست یا پشم نداشتند. البته برخی از كالاهای غربی مانند پارچه های ساده و ارزان قیمت وارد بازارهای مشرق زمین می شد اما به تعبیر امروزه، غربیان در تجارت با شرق دچار «كسری موازنه ی تجاری» بودند. این كسری را غربیان مجبور بودند با طلا و نقره بپردازند. در واقع كمبود بود كه غربیان را وادار می كرد تا به دریانوردی روی آورند و به سرزمین های ناشناخته گام گذارند. و آنچه كه این روند با مستحكم تر نمود، تلاش بی وقفه ی آنان بود برای تهیه، تولید دست یافتن به منابع و امكانات و كالاهایی كه در شرق باز داشتند و در واقع آنها خواستند تا تجارت آنان را با مشرق زمین موازنه نماید.

به جز عامل اقتصاد، عامل دیگری كه اروپائیان را به رفتن به سرزمین های غریب و ناشناخته وا داشت، تبلیغ مسیحیت بود. بر خلاف تصور نادرست ما كه تبلیغات مسیحیان را از برنامه ها و ترفندهای استعمار می دانیم، باید دانست كه مبلغین مسیحی زمانی شروع به این كار كرده بودند كه قرن ها با عصر استعمار فاصله بود. علاوه بر این مبلغین مسیحی فرستادگان كلیساهای خود بودند نه فرستادة نمایندگان دولتها و قدرتهای اروپایی.

نیت غالب مبلغین صرفاً تبلیغ آئین مسیحیت و مبارزه با كفر و شرك بود. حتی بسیاری از آنها در راه آرمان مقدس خود از بین رفتند و در مجموع اكثر آنها زندگی پر ماجرا، سخت و پر مشقتی داشتند. با ظهور رنسانس از قرن شانزدهم، حمایت حكام و قدرتهای اروپایی نسبت به مبلغین مسیحی كاهش یافت. در واقع اشاعه و بسط مسیحیت توسط افراد و اعضاء معمولی كلیساها و فرق مختلف مسیحیت صورت گرفت و این پدیده از همان ابتدای ظهور مسیحیت تا به امروز ادامه داشته است.

بنابراین اروپائیان بر اثر علل و عواملی از آغاز پیدایش تمدنشان دریانورد شدند. همان طور كه قبلاً ذكر شد دریانوردی اروپائیان در ابتدا به دلیل تأمین مواد مورد نیاز خود و بعد تجارت با شرق بود. سؤال اساسی كه در این مورد مطرح است، آن است كه تحولات بین شرق و غرب چه تأثیری بر دریانوردی و دریانوردی چه تأثیری در روابط بعدی بین شرق و غرب پیدا نمود.

 

جنگ های صلیبی:

نخستین دور رویارویی های بین اسلام و اروپا (700-495/1300-1095):

می دانیم كه امپراطوری روم سرانجام به دو تكه ی شرقی و غربی تقسیم شد. زمانی كه اسلام در قرن هفتم ظهور كرده و شروع به گسترش به خارج از شبه جزیره ی عربستان نمود، در شرق آن ایران و در شمال آن امپراطوری بیزانس قرار داشت. بنابراین از ابتدای گسترش اسلام مسلمین رودر روی بزرگترین قدرت مسیحی زمان خود قرار گرفتند. مسلمین در سال 638(16 هجری) بیت المقدس را تصرف نمودند. مسیحیان، بیت المقدس و فلسطین را سرزمین مقدس می نامند. علاوه بر مسیحیان، یهودیان نیز سرزمین مقدس را مقدس ترین مكان دینی محسوب می شود.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment