دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت نهم

دانلود پایان نامه

به نظر می رسد از زمان فروپاشی فاطمیون در مصر، تمام قدرتهای شمال و غرب امپراطوری اسلام منشأ قبیله گی داشتند. بنابراین تأثیر كوتاه مدت هجوم صلیبیون بر شرق را می توانیم مخرب بدانیم اما می توان گفت نتیجه بلند مدت هجوم صلیبیون بقدرت رسیدن و حاكمیت قبایل در مهم ترین و به تعبیر امروزه استراتژیك ترین مناطق امپراطوری اسلام بود. با تمامی تبعات منفی كه تكیه بر قدرت این نیروها بدنبال آورد.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جنگهای صلیبی بر خلاف مسلمانان برای اروپائیان تبعات مثبتی به همراه داشت. گفتیم كه مسلمین عقیده داشتند كه اروپائیان جز توحش چیز دیگری نداشتند.

بنابراین از دید مسلمین بهترین روش در مقابل این مردمان آن بود كه در جوامع خود را به روی آنان ببندند. اما بر عكس مسلمین شرق برای صلیبیون سرزمین ثروت بود. صدها هزار اروپایی كه مدتی را در شرق گذاردند پس از بازگشت به موطن خود مصرف كننده و مبلغ كالاهای شرقی شدند. البته قبلاً نیز تجارت بین شرق و غرب وجود داشت اما وقوع جنگهای صلیبی باعث افزایش آشنایی و مصرف كالای شرقی گردید. و این كالاها كه تا این زمان تنها مورد استفاده اعیان و اشراف بودند بعد از وقوع جنگهای صلیبی مورد استفاده مردم معمولی همه قرار گرفتند. بزودی به همراه دسته جات، «جهاد گران صلیبی» صدها تاجر نیز رهسپار شرق شدند. اگر هم برای شماری از صلیبیون اولیه هجوم به شرق به معنی برگرداندن سرزمین مقدس به مسیحیان بود بزودی معلوم شد این پیكار جدای از بعد الهی در برگیرنده بعد مادی نیز بوده است و صلیبیون بعدی بیشتر به انگیزه ثروت راهی این سرزمین شدند و از آن پس نیز تجارت بین شرق و غرب افزایش یافت.

تأثیر دیگری كه در اثر تماس با شرق برای اروپا بوجود آمد آشنایی با علوم و تكنولوژی و فرهنگ و تمدن پیشرفته جامعه اسلامی آن روز بود. انواع فرهنگها و تمدنهایی كه وارد جهان اسلام و در عصر طلایی قوام یافته بود از طریق جهان اسلام به اروپا رفت. اروپاییان حتی مجبور نبودند برای دستیابی به علوم زبانهای شرقی را بدانند چون مسلمین سه قرن قبل از آمدن اروپائیان زحمتش را كشیده بودند بنابراین صرف آگاهی از زبان غربی برای آنان كافی بود، به این ترتیب بود كه زمینه های جوانه زدن رنسانس و انقلاب علمی در غرب بوجود آمد.

پیامد مهم بعدی در نتیجه جنگهای صلیبی نیرومند تر شدن اروپائیان در دریا بود كه باعث تسلط بی چون و چرای غربیها بر دریا و در نهایت سلطه آنان بر مشرق زمین شد. از آنجا كه تسلط غربیان بر دریا در طول قرون وسطی نتایج سرنوشت سازتر و تاریخی را در روابط بین شرق و غرب بر جای گذاشت بررسی عمیقتری در این باره لازم است.

 

چگونگی و علل مسلط شدن اروپائیان بر دریا در طول قرون وسطی:

در طی دو قرنی كه صلیبیون مشغول بازپس گیری سرزمین مقدس بودند، نیروی دریایی اروپائیان گسترش قابل ملاحظه ای یافت. این پیشرفت و گسترش دارای علل مختلفی است كه این علل به ترتیب زیر می باشند:

1-اولاً مسیر اصلی حركت صلیبیون به شرق از طریق دریا بود، یعنی حمل و نقل صلیبیون جنگ جو و سازو برگ جنگی آنها توسط كشتی های بزرگ و در نتیجه از راه دریا انجام می گرفت.

2-ثانیاً با تصرف بخش هایی از خاورمیانه و نهایتاً بیت مقدس، هزاران زائر مسیحی برای زیارت عازم سرزمین مقدس می شدند و این عامل هم نیاز شدیدی به كشتی را ایجاد می كرد.

3-علاوه بر این دو عامل، عامل اساسی تر برای گسترش كشتی های بزرگ و استفاده از راه دریایی وجود داشت، آن هم وجود تجار اروپایی بود كه نتوانسته بودند از فرماندهان فاتح مسیحی امتیازات مهمی برای انحصار تجارت بین شرق و غرب اخذ نمایند.

درك این كه چرا جنگ های صلیبی موجب گسترش دریانوردی در اروپا شد اما این جنگ ها برای شرق و مسلمین تحولی چندان به وجود نیاورد، چندان دشوار نیست، زیرا دستیابی مسلمانان و اروپائیان به سرزمین مقدس از دو مسیركاملاً متفاوت بود:

مسلمین از راه خشكی و مسیحیان از راه دریا. یعنی اگر مسلمین می خواستند از هر نقطه ای قوای نظامی به محل جنگ و درگیری اعزام كنند باید از راه خشكی اقدام می‌كردند اما بالعكس راه دستیابی مسیحیان از طریق دریا بود.

بنابراین در طی دو قرن نیروی دریایی اروپائیان گسترش یافت، اما در نیروی دریایی مسلمین تحول چندانی رخ نداد. در عوض در طی همین دو قرن قوای زمینی مسلمین گسترش یافت و همین امر عاملی بود برای بیرون راندن تمامی صلیبیون از سرزمین مقدس و حاكمیت بی چون و چرای مسلمین بر تمامی مناطق خاورمیانه ی امروزی تا مرزهای امپراطوری بیزانس یعنی (جنوب تركیه ی امروزی).

اما تحول اصلی یعنی تحولی كه بازتاب آن بلند مدت بود، در دریا صورت گرفت. نقطه‌ی عطف عصر جدید را به بهرین شكل خود می توانیم در انتهای قرن سیزدهم ملاحظه نمائیم. در سال 1293 (692 هجری) نیروی دریایی متحد جنووا و پرتغالی ها، شكست سنگین و قطعی در جبل الطارق بر مسلمین وارد ساختند. شكستی كه سرآغاز تحول جدیدی در روابط بین شرق و غرب بود. روند پیش افتادن دریایی اروپائیان علیرغم رانده شدنشان از سرزمین مقدس در عصر بعد از جنگهای صلیبی هم ادامه یافت. آنچه كه باعث این گسترش و یا حتی سرعت یافتن آن شد، تسلط مملوكها بر خاورمیانه، بود. زیرا این تسلط برای اروپائیان و روابط آنها با شرق مشكلات زیادی ایجاد كرد. گفتیم كه مملوكها برای برطرف كردن تهدید آتی اروپائیان، تمامی بنادر و اسكله‌های منطقه ی لوانت را منهدم نمودند. اگرچه آنان توانستند با این كار راه عبور اروپائیان را از دریا را ببندند، اما عملاً بخش عمده ای از تجارت بین شرق و غرب را مسدود نمودند. با از میان رفتن مسیر اصلی یعنی دریا، تجار ناچار شدند تا از دو مسیر باقی مانده استفاده كنند:

اولین مسیر، مسیر شمالی بود كه از تبریز به آسیای صغیر امتداد می یافت، از آنجا یا از طریق طرابوزان (دریای سیاه) به دریای مدیترانه ختم می شد یا با پیمودن آناتولی به دریای مدیترانه می رسید، كه البته این مسیر بسیار طولانی بود و در زمستان های طولانی عملاً غیر قابل استفاده بود. علاوه بر این مسئله مال التجاره ای كه از طریق دریا از هندوچین می آمد نیز با مشكلات زیادی رو به روی می شد.

مسیر دوم قاهره بود. این مسیر بسیار كوتاه تر بود، عملاً در چهار فصل قابل استفاده بود و در نتیجه حمل كالا بسیار ارزانتر از مسیر شمالی تمام می شد. اما علیرغم همه‌ی اینها مشكل ارتباط بین شرق و غرب از همین جا آغاز شد. یعنی نقطه ای بزرگترین تأثیرات را بر آینده ی تحولات بین شرق و غرب گذارد.

مسیر جنوبی یا قاهره گرچه بسیار مناسبتر و ارزانتر بود اما مشكلی اساسی داشت. این مشكل آن بود كه با تسلط مملوكها بر مصر، تعیین مالیات و بستن تعرفه بر مال‌التجاره‌ها و اعمال مقررات مالی و بازرگانی توسط آنان صورت می گرفت.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment