دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت یازدهم

دانلود پایان نامه

تحول چهارمی كه در شرق صورت گرفت و باعث از بین رفتن قدرت دریایی میان شرق و غرب شد، به قدرت رسیدن خاندان «مینگ» در چین در سال 1368 (747) بود. مینگ ها موفق شدند مغولان را به طور كامل از سرزمین چین بیرون برانند. خاندان مینگ برای جلوگیری از تكرار هجوم مغولها و دیگر صحرانشینان عملاً راه های ارتباط زمینی چین را با غرب آن مسدود نمودند. اولین قربانی استراتژی جدید چین تجارت بین شرق و غرب بود.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با قطع این ارتباط زمینی، اگرچه جلوی تكرار هجوم مغول ها گرفته شد اما خط تجارت و حمل كالا از شرق به غرب و از غرب به اروپا نیز مختل شد.

قطع این ارتباط زمینی شرق با غرب موجب شد تا برای حمل و نقل كالا به غرب، از دریا استفاده شود. حمل و نقل كالا كه بین چین و غرب كه طی قرون متمادی از طریق ایران و از مسیر معروف و تاریخی راه ابریشم صورت گرفته بود از اوایل قرن پانزدهم منتقل به دریا شد و راه ابریشم به تدریج منسوخ شده و صرفاً به صورت نامی در تاریخ آمد. در آن دوره قدرت نیروی دریایی غربیان بالا و زیاد بنابراین تحول جدید بیشتر به نفع غربیان تمام شد.

تحول پنجمی كه اتكاء اروپائیان را به دریا افزایش داد، به قدرت رسیدن تركان عثمانی و نهایتاً پیدایش امپراطوری عثمانی از نیمه ی دوم چهاردهم بود.

این امپراطوری بر خلاف امپراطوری تركان آسیای مركزی كه بسیار سریع به قدرت رسیدند و سریع هم قدرت را از كف دادند، به صورت تدریجی به قدرت رسیدند و این امپراطوری بیش از یك قرن به طول انجامید. در نیمه ی دوم قرن شانزدهم عثمانی ها تمامی امپراطوری بیزانس (روم شرقی) را در هم نوردیده، مملوكها را به زانو در آورده و تمامی خاورمیانه و شمال آفریقا را تصرف كرده و در سال 1529 وین را به محاصره ی خود در آورده بود.

گسترش و فتوحات خیره كننده ی عثمانی ها بیشتر مرهون روحیه ی نظامی، سلحشوری و جنگ آوری قبایل آناتولی بود. عثمانیان در به وجود آوردن نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همانقدر ناكام و ناموفق بودند كه سلجوقیان با مملوكها، با این تفاوت كه عثمانی ها توانستند رهبری شایسته تر و معقولتری داشته باشند. بنابراین اقتدار عثمانیان تا اواخر قرن هجدهم، ادامه یافت. بدون آنكه پیشرفتها و تغییر و تحولات بنیادی كه در اروپا پیش آمد، تأثیر چندانی بر تركان داشته باشد.

اما در ارتباط با بحث اصلی ما یعنی روابط شرق و غرب، این سؤال مطرح است كه پیدایش امپراطوری عثمانی چه تأثیری بر این روابط گذارد؟ باید دانست كه بیشتر فتوحات عثمانیان تقریباً در خشكی بود.

بنابراین علیرغم آنكه در طی قرون پانزدهم، شانزدهم و هفدهم آنان بزرگترین قدرت دنیا بودند، مع ذلك این اقتدار صرفاً در خشكی بود و تسلط در دریا كماكان در دست قدرتهای اروپایی باقی ماند. شاید بتوان گفت سقوط تاریخی قسطنطنیه به دست تركان عثمانی در سال 1453 «واسكودوگاما» با گذشتن از دماغه ی امیدنیك راه دریایی به قاره ی هند را برای اولین بار كشف نماید. در همین ایام «كریستف كلمب» قاره ی آمریكا را كشف نمود. و اندكی بعد از این دو، دریانورد دیگری به نام «ماژلان» موفق شد برای اولین بار كره ی زمین را دور بزند. آنچه كه در نهایت باعث تسلط اروپائیان بر شرق گردید، صرفاً مسلط شدن آنان در دریا نبود بلكه بیشتر شیوه ی برخورد و نگرش آنان در مقایسه با شرقیان بود كه اسباب سلطه را به وجود آورد. خانم «ابوالغد» تحولی را كه ورود اروپائیان به شرق با خود به دنبال آورد، به نحو ارزنده ای تشریح نموده است. نظریه ی او بدین صورت است كه در شرق، در دریا نوعی ثابت وجود داشت و بازیگران نظام تجارت بین المل (چینی ها، هندیان، ایرانیان و اعراب) در دریا به یك نوع همزیستی با یكدیگر رسیده بودند.

بنابراین اساس تجارت دریایی در مشرق از دیرباز بر روی اتحاد و همزیستی بود تا تضاد و تقابل.

اما در اروپا درست عكس حالت شرق وجود داشت. عملاً تمامی بازیگران نظام تجارت بین الملل با یكدیگر در حالت رقابت بودند، كه گاه این رقابت ها به درگیری های نظامی، می انجامید.

بنابراین تخاصمات و درگیری ها و رقابت های پایان ناپذیر آنان در خشكی همواره به دریا نیز كشانده می شد. یا در دریا نیز همانقدر تنش وجود داشت كه در خشكی.

از سخنان بالا نتیجه ی مهمی كه دریافت می شود آن است كه فضای حاكم بر دریا در اروپا كاملاً بر عكس فضای حاكم بر دریا در شرق است. در غرب، غربیان برای حمل و نقل كالاهای خود نیاز به همراهی نظامی داشتند اما در شرق نیاز چندانی به حضور نیروی نظامی برای امنیت حمل و نقل دریایی نبود.

بنابراین زمانی كه دریانوردان اروپایی در نیمه ی دوم قرن پانزدهم وارد آبهای شرق شدند، با خود نظامی ری را وارد این آبها نمودند، یعنی نگرش آنها به شرقیان و تجارت در شرق همان گونه بود كه در غرب بود. اروپائیان، شرقیان را نوعی رقیب در دریا نمی‌دانستند بلكه به آنها با دیده ی دشمن می نگریستند. پس با قاعده ی نظامی «بهترین دفاع، حمله است» از همان ابتدا به شرق حمله ور شدند. آنچه كه در وجود غربیان روحیه ی تخاصم را تقویت می نمود، غریب بودن غربیان در میان مردم مشرق زمین بود. آنها به لحاظ زبان، مذهب و حتی رفتارهای اجتماعی با شرقیان متفاوت و غریب بودند و همین مسئله بر حس ناامنی و دشمنی غربیان با شرق می افزود.

در یك كلام از دید تجاوز و دریانوردان شرقی، فعالین صحنه ی تجارت ،رقیب محسوب می شدند اما از دید غربیان، دشمن نظامی به شمار می آمدند.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment