دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت دوازدهم

دانلود پایان نامه

 

البته نكته ی اساسی این بود كه بازیكنان یا فعالان جدید، با خود قوانین جدید را نیز وارد میدان می كردند. «قوانین جدید بازی» عبارت بود از میلیتاریزه كردن حمل و نقل دریایی از یكسو و سعی در تسلط بر دیگران و نهایتاً بیرون راندن آنان از صحنه از سویی دیگر.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

بنابراین می توان گفت كه حمل و نقل تجاری از قرن شانزدهم به بعد عملاً در انحصار اروپائیان در آمده بود.

قدرتهای بزرگی همچون اسپانیا و پرتغال اگرچه در تحكیم این تحولات پیش كسوت بودند، اما در نهایت انگلیسی ها بودند كه توانستند تسلط بی چون و چرای خود را نسبت به قدرتهای حوزه ی مدیترانه اعمال نمایند. به عبارت دیگر، علیرغم آنكه قدرتهای حوزه ی مدیترانه از قرن پانزدهم تا اواخر هفدهم ابرقدرتهای مسلم زمان خود بودند و نیمی از دنیا را در تصرف خود داشتند، اما یك قرن بعدش، یعنی در پایان قرن هجدهم، فرانسه و بالاخص انگلستان بودند كه به ابرقدرتهای جدید تبدیل شده و عملاً رقبای حوزه مدیترانه ی آنان به قدرتهای دست چندم تبدیل شده بودند.

مجموعه ای از عوامل، رنسانس، عصر بیداری، انقلاب علمی و مهم تر از همه پیدایش انقلاب صنعتی در انگلستان و در مرتبه ی بعدی در فرانسه و آلمان، بدون تردید اسباب پیدایش این دگرگونی تاریخی شدند. در حالیكه انقلاب صنعتی در انگلستان در نیمه ی دوم قرن هجدهم صورت گرفت، در اسپانیا بیش از دو قرن بعد، یعنی در نیمه دوم قرن بیستم بود كه انقلاب صنعتی آغاز گردید.

باید دانست كه آنچه كه بر دو امپراطوری مقتدر قرون وسطای اروپا (پرتغال و اسپانیا) رفت، چندان تفاوتی با آنچه كه بر قدرتهای شرقی رفت ندارد.

بنابراین اگر هنوز اصراری باشد كه تاریخ را به گونه ای یك طرح و توطئه ی از پیش تعیین شده بدانیم، بایستی گفت این طرح و توطئه نه علیه مسلمین بلكه علیه تمامی قدرتها، و امپراطوری هایی اتفاق افتاد كه دروازه های خود را به روی پیشرفت علمی، تفكر اجتماعی، تعفل سیاسی و نقد نظری بستند، صرفنظر از آنكه  در شرق بودند یا غرب، اروپایی بودند یا عرب یا ایرانی، هندی بودند یا چینی، مسیحی بودند یا هند و یا مسلمانان.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

در یك كلام، شرق و غرب در مجموع مسیرهای جداگانه ی خود را پیمودند. اگرچه مسیرهایی كه در انتها بسیار با یكدیگر تفاوت داشتند. یكی (غرب یا بخشی از قدرتهای غربی) در مسیر پیشرفت و توسعه بود و دیگری در جهت عكس، در مسیر انفعال، در جا زدن و درون خود بودن حركت نمود.

سرانجام وقتی این دو مجموعه به تدریج از قرن هجدهم به یكدیگر رسیدند، نتیجه‌ی كار كاملاً روشن بود. برتری و تسلط كامل یكی، در مقابل، ضعف و تسلیم دیگری. نتیجه ای كه مع الاسف برای بسیاری از جوامع و ملل دیگر صرفنظر از آنكه غربی بودند یا شرقی، مسلمان بودند یا مسیحی، عیناً اتفاق افتاد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment