دانلود تحقیق در مورد پروژه تشریح اهمیت جایگاه هنر در جامعه و نظام آموزشی -قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

پس امور تربیتی می تواند با بهره گیری از هنر و فراهم نمودن زمینه توجه فراگیران به تاریخ هنری و میراث فرهنگی گرانبها و منحصر به فرد تمدن اسلامی و ایرانی ضمن آشنا نمودن آنان زمینه های لازم را برای علاقمندی هرچه بیشتر بچه ها به این میراث گرانبها هدف گذاری صحیح و اصولی را در این شیوة هنری اعمال نموده و اهداف تربیتی صحیحی را در این مسیر دنبال نماید که بهره گیری از فعالیتهای هنری ذیل كه مورد علاقه وافر فراگیران می باشد و می تواند مورد استفاده مربیان محترم امور تربیتی قرار گیرد.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

– قصه گویی story telling

یكی از فعالیتهای خلاق و جذاب برای بچه ها در گروه های سنی مختلف و در دوره های مختلف تحصیلی كه به عنوان ابزارهای مؤثر و ارزان قیمت و در قالبهای مختلف می تواند در خدمت امور تربیتی قرار گیرد قصه و قصه گویی، موضوعی آشنا برای همه انسان ها در همه روزگاران و جوامع است انسان ها در سفر و حضر، در غم و شادی، در تنهایی و جمع و حتی درگیرودار جنگ ها و بحران های زندگی با قصه همراه و مأنوس بوده اند. به همین علت قصه را همزاد انسان و زمان شكل گیری نخستین قصه ها را روزهای آغازین زندگی انسان در زمین، می دانند.

قصه تنها، فاتح دنیای كودكان نیست بلكه بزرگسالان نیز در لحظه ی شنیدن یا خواندن قصه درست مثل كودكان، با قصه جاری و همراه می شوند.

مربیان محترم امور تربیتی می توانند از این شیوه هنری مؤثر و تأثیرگذار به منظور ارائه ی آمیزه های دینی و تربیتی حداكثر بهره را ببرند.

«در كتابهای آسمانی با شیوه ای خاص، داستان هایی برای عبرت، تذكر، هدایت و *** مطرح شده است، تورات، انجیل و قرآن سرشار از داستان هایی هستند از انبیاء، اقوام و تمدن هایی كه آمده اند و رفته اند و زندگی آن ها چراغ راه دیگر انسان شده است» (محمدرضا سنگری 1373)

پس می توان از قصه خصوصاً قصص قرآنی كه تعداد آنها هم كم نیستند مربیان ما حداكثر بهره را ببرند.

برای تبیین اهمیت موضوع اشاره ای گذرا به كاركردهای قصه می نمایم.

قصه تأثیری عمیق بر روان، زبان، رفتار و شخصیت فراگیران می گذارد كه برخی از آنها عبارتند از:

1- ارتقاءِ زبان آموزی

2- انتقال مفاهیم

3- تقویت حس كنجكاوی

4- پرورش قدرت تخیل و خلاقیت

5- آشنایی با واقعیت های زندگی و ……………

البته لازمة تأثیرگذاری مطلوب قصه نیازمند فراهم نمودن مقدمات و شرایطی میباشد كه برای نیل به آن نیاز به آموزش مربیان محترم در زمینة بهره مندی هرچه بهتر از آن می باشد.

ضمناً لازم بذكر است كه مربیان محترم می توانند با بهره گیری از خلاقیت فردی و استعدادهای هنری فراگیران این فعالیت ارزشمند را توسعه داده و به شكل های مختلف آن را اجرا نمایند.

از جمله

– قصه گویی

– قصه گویی همراه با تقلید صدا و حركات

– قصه گویی همراه با چهره آرایی

– قصه گویی همراه با ایفای نقش

– قصه گویی با استفاده از تصاویر ثابت و متحرك

– قصه گویی با استفاده از پرده خوانی

– قصه گویی همراه با نمایش عروسكی

– قصه گویی فردی و گروهی و …………..

– قصه سازی توسط فراگیران و توسعه آن

– طرح قصه های نیمه تمام و اتمام آن توسط فراگیران

– قصه گویی همراه با نقاشی (قصه گو قصه بگوید و مخاطبین موضوع آن را نقاشی نمایند)

– قصه گویی همراه با كتابت

– قصه گویی همراه با شعر خوانی یا شعر سرایی


نمایش خلاق  creative dramatic

یكی دیگر از روشهای نو در بهره مندی از هنر در توسعه فعالیتهای امور تربیتی نمایش خلاق است كه هم در برنامه آموزشی و هم در برنامه های تربیتی و پرورشی می تواند مورد استفاده قرار گیرد این فعالیت خلاق تركیبی از «قصه» و «بازی» و «نمایش» است كه بصورت سازمان یافته و بوسیله معلم یا مربی با فراگیران در كلاس درس و یا مراكز فرهنگی- اردوگاه های تفریحی- تربیتی و كتابخانه و فضاهای دیگر می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

تئاتر

یكی از فعالیتهای بسیار متنوع و خلاق است كه می تواند توسط مربیان محترم امور تربیتی برنامه ریزی و اجرا گردد كه متأسفانه با حذف معاونت محترم پرورش در چند سال اخیر این فعالیتها نیز افول كرده و شاید به جرأت بتوان گفت با توجه به تأثیرگذاری بسیار عمیق و اثربخش احیاء معاونت محترم پرورش امیدوارم كه تئاتر جایگاه واقعی خود را در فعالیتهای امور تربیتی پیدا كند.

مربیان محترم امور تربیتی می تواند با هدف گذاری صحیح و اصولی و مرتبط با اهداف آموزش و تربیت از این ابزار هنری قوی در جهت علاقمندی بچه ها و نهادینه كردن فعالیتهای دینی و مذهبی استفاده لازم را ببرند.

پانتومیم

یكی دیگر از فعالیتهای هنری جذاب و مورد علاقه بچه ها می باشد و به منظور ایجاد انگیزه برانگیختن حس كنجكاوی بچه ها در آموزش یكسری مهارتها و فعالیتهای تربیتی می تواند مورد استفاده مربیان محترم امور تربیتی قرار گیرد البته به دلیل گستردگی موضوع از ذكر مباحث تخصصی آن صرف نظر می نمایم.

نمایش عروسكی

این فعالیت را می توان در قالب قصه گویی عروسكی و یا بازیهای عروسكی و نمایش در خدمت ارائه برنامه های آموزشی و تربیتی قرار داد.

بازی

بچه های دهة هشتاد در دنیایی رشد می كنند كه ویژگی اصلی آن تأكید بر موفق شدن در همه حوزه هاست بنابراین بچه های امروزی نسبت به بچه های نسل گذشته وقت و فرصت كمتری برای بازی كردن دارند در حالی كه دهها سال پژوهش ثابت كرده است كه بازی نقش اصلی در سلامت رشد بچه ها از نوزادی تا بزرگسالی دارد حتی بازی از چنان اهمیتی برخوردار است كه می گویند بچه ها در بازی زندگی می كنند و زندگی بچه ها عین بازی است.

انجمن جهانی تعلیم و تربیت دوران كودكی (ACEI) نیز نیاز بچه های همه ی گروه های سنی را برای بازی به رسمیت می شناسد و قاطعانه اظهار می دارد كه بازی نقش اساسی در سلامت و رشد بچه ها ایفا می كند. پس مربیان امور تربیتی ما می توانند با بهره گیری از بازی و تمایل بچه ها به آن در امر آموزش و كسب مهارتهای اساسی در ارزشهای دینی و امورات تربیتی بهره لازم را ببرند.

كه در این قسمت اشاره ای كوتاه به انواع بازیهایی كه می تواند اهداف تربیتی را محقق سازد اشاره می نمایم.

– بازیهای بدنی ß به منظور سلامت جسمی برای انجام هرچه بهتر وظایف دینی- تربیتی

– بازیهای اكتسابی

– بازیهای تقلیدی- به منظور آشنایی بچه ها با بعضی از وظایف دینی در قالب بازی تقلیدی

– بازیهای تخیلی

– بازی های با قاعده

– بازی های ذوقی و…

– نقاشی

علاقه وافر بچه ها به نقاشی امری كه نمی توان به سادگی از آن گذشت و دست اندركاران و برنامه ریزان تعلیم و تربیت ما نیز به این مهم پی برده و از آن در امر آموزش تعلیم و تربیت دینی حداكثر بهره را برده اند بگونه ای كه اگر نگاهی گذرا به كتابهای جدیدالتألیف دینی ابتدایی بیفكنیم پی خواهیم برد كه نقاشی توانسته است جاذبه لازم برای جهت دهی به خیلی از مسائل دینی و مذهبی را فراهم نمایند.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment