دانلود تحقیق در مورد پروژه تربیت‌معلم و آموزش ضمن خدمت-قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

با توجه به روند رشد دانش‌آموزان در مدارس شهرى و روستائی، وزارت آموزش و پرورش همه‌ساله به تعداد بسیارى آموزگار و دبیر نیاز دارد که علاوه بر تربیت و تأمین آنان از طریق دانشسراها و مراکز تربیت‌معلم و تربیت دبیر دانشگاه‌هاى کشور، از طرق زیر نیز احتیاجات دوره‌هاى مختلف تحصیلى این وزارتخانه را تأمین مى‌کند:

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

– استفاده از سرباز معلم براى روستاهاى دورافتاده براساس مفاد قانون معلمان، پزشکان و پیراپزشکان وظیفه

– استخدام و به‌کارگیرى آموزشیاران نهضت سواد‌آموزى

– پرداخت حق‌التدریس به معلمان شاغل در دوره‌هاى مختلف تحصیلى

– استفاده از داوطلبان تدریس در بعضى از مناطق شهرى و روستائى به‌صورت قراردادى و پیمانى

 

– استفاده از دانشجویان رشته‌‌هاى مختلف دانشگاه‌هاى کشور.

دانشگاه‌هاى تربیت‌معلم و دانشکده‌هاى علوم‌تربیتى و تربیت دبیر دانشگاه‌ها

یکى از سازمان‌هاى مهم کشور که مجاز است هر سال صدهزار نفر از فارغ‌التحصیلان مراکز تربیت‌معلم و دانشگاه‌ها را به‌عنوان کادر آموزشى و ادارى خود استخدام کند، وزارت آموزش و پرورش است. تربیت و تأمین درصد بسیارى از این نیروى انسانى مورد نیاز، برعهدهٔ دانشگاه‌هاى تربیت‌معلم و دیگر دانشگاه‌ها و مؤسسات عالى کشور گذارده شده است.

پس از انقلاب اسلامى علاوه بر دانشگاه تربیت‌معلم تهران به‌تدریج در تبریز، زاهدان، یزد و سنندج دانشگاه تربیت‌معلم به‌صورت شعبه یا مستقل تأسیس شده و رشته‌هاى دبیرى در تعداد زیادى از دانشگاه‌هاى تهران، استان‌ها و شهرستان‌ها توسعه یافته است. دانشجویان رشته‌هاى دبیرى برابر قانون مربوط، حقوق کارآموزى دریافت مى‌دارند. درصدى از دانشجویان دانشگاه‌هاى مختلف نیز که شاغل در وزارت آموزش و پرورش هستند، از مأموریت تحصیلى استفاده مى‌کنند.

قانون متعهدان خدمت در آموزش و پرورش

یکى از قوانین مهمى که مى‌تواند آثار مثبتى بر بهبود روند تأمین و تربیت نیروى انسانى وزارت آموزش و پرورش بگذارد و مکمل قوانین مربوط به تربیت‌معلم باشد، این قانون است که مشتمل بر ۱۰ ماده و ۳ تبصره است که در خرداد ۱۳۶۹ به تصویب رسیده و مبیّن مزایائى است که داوطلبان خدمت در آموزش و پرورش مى‌توانند از آنها برخوردار شوند. نکام مهم این قانون عبارت است از:

– دانش‌آموزان دانشسراها و دانشجویان مراکز تربیت‌معلم و دانشگاه‌هاى تربیت‌معلم و رشته‌هاى دبیرى دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى مکلف هستند در آغاز تحصیل خود به وزارت آموزش و پرورش تعهد خدمت بسپارند و تحصیل آنان در مراکز تحصیلى مربوط، منوط به سپردن تعهد خدمتى به وزارت مذکور یا اعلام نیاز آن وزارت است.

– وزارت آموزش و پرورش مى‌تواند جهت تأمین نیروى انسانى آموزشى خود، از دانشجویان داوطلب دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى و طلاب حوزه‌هاى علمیه تعهد خدمت اخذ کند.

– متعهدان خدمت مکلف هستند پس از فراغت از تحصیل به میزان دو برابر مدت تحصیل که از پنج سال کمتر نخواهد بود، در هر محلى که وزارت آموزش و پرورش تعیین مى‌نماید، خدمت کنند و هیچ‌یک از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات دولتى و شرکت‌هاى دولتى و وابسته به دولت و شهردارى‌ها نمى‌توانند قبل از پایان یا لغو تعهد، نسبت به استخدام این قبیل متعهدان اقدام نمایند.

– دانشجویان و دانش‌آموزان متعهد به خدمت از آغاز سال تحصیلى خود به استخدام آزمایشى وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق و فوق‌العاده شغل مربوط به مدارک تحصیلى لازم، جهت ورود به دورهٔ تحصیلى مورد نظر برخوردار خواهند شد.

– پس از استخدام رسمی، حداکثر مدت دو سال از مدت تحصیل دانجشویان دورهٔ کاردانى و حداکثر چهار سال از مدت تحصیل دانشجویان دورهٔ کارشناسى و دانش‌آموزان دانشسراهاى تربیت‌معلم، جزء سابقهٔ رسمى آنان منظور و از نظر ترفیع (پایه، گروه بازنشستگی) محاسبه خواهد شد.

قانون معلمان، پزشکان و پیراپزشکان وظیفه

به‌منظور تأمین معلمان مورد نیاز روستاهاى دورافتادهٔ کشور و تأمین آموزشیاران کلاس‌هاى سواد‌آموزی، به‌ویژه در مناطق محروم، به استفاده از مشمولان وظیفه که مدرک تحصیلى دیپلم و بالاتر دارند توجه شده و براین اساس، قانون مربوط در مهرماه ۱۳۶۹ به تصویب رسیده است. نکات مهم این قانون عبارت است از:

– وزارت دفاع و پشتیبانى نیروهاى مسحل جمهورى‌اسلامى ایران همه ساله تعدادى از مشمولان وظیفه را که مدرک تحصیلى دیپلم و بالاتر دارند، پس از انجام دورهٔ آموزش نظامى براى انجام بقیهٔ خدمت دوره ضرورت به‌منظور خدمت در وزارتخانه‌هاى آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکى و نهضت سواد‌آموزى براى انجام دادن فعالیت‌هاى اصلى این وزارتخانه در بخش‌هاى محروم کشور و نقاط محروم آموزشى به‌صورت مأمور در اختیار وزارتخانه‌هاى مذکور و نهضت سواد‌آموزى قرار مى‌دهد.

– مشمولان وظیفه علاوه بر طى دورهٔ آموزش نظامى موظف به گذراندن دورهٔ آموزش مهارت‌هاى حرفه‌اى طبق برنامه‌اى که هریک از وزارتخانه‌ها و نهضت سوادآموزى تدوین و اعلام مى‌کنند، هستند.

– پس از پایان دورهٔ آموزش نظامى و مهارت‌هاى حرفه‌ای، مشمولان دیپلمه‌اى که در آزمایش‌هاى نهائى موفقیت به‌دست آورند، به درجهٔ گروهبان سومى نائل خواهند شد.

– به مشمولان این قانون در مدت خدمت ضروری، حقوق و مزایائى معادل درجهٔ استحقاقى و هزینهٔ خوراک، پوشاک و مسکن طبق ضوابط مورد عمل نیروهاى مسلح پرداخت خواهد شد.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment