دانلود تحقیق در مورد پروژه تخصیص بهینه منابع در آموزش و پرورش کشورهای در حال توسعه -قسمت اول

دانلود پایان نامه

چکیده :

آموزش و پرورش برای دستیابی به هدف نهایی اش كه همان احیای مدرسه زندگی است، طرحی را به دولت ارائه كرده كه در حال بررسی است.در توضیح باید  افزود: فردی كه از مدرسه زندگی خارج می شود طبق برنامه ریزی هایی كه باید صورت بگیرد فردی توانا از لحاظ علمی و حرفه ای، امیدوار و توانمند در زندگی، خلاق، متدین و كارآفرین و درنهایت شهروند نمونه خواهد شد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

دو راهكار عمده برای این منظور درنظر گرفته شده  نخست مناسب سازی و بهینه سازی فضاهای آموزشی كه در آن به دنبال بسط و گسترش امكانات و فضای آموزشی، به روز كردن آنها و نیز حفظ و مقاوم سازی امكاناتی هستیم كه در اختیار هست در مرحله بعد كه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، باید  سعی خواهیم كرد تا به عوامل تشكیل دهنده نظام آموزشی كه همان فرهنگیان و معلمان هستند پرداخته شود.

محدث درباره چگونگی رسیدن به این هدف، گفت: ما طرحی با عنوان طرح استفاده تمام وقت پیشنهاد شده كه بر مبنای آن سعی در رضایتمندی شغلی و بالا بردن توانایی های علمی معلمان شده است، كه در این باره با دانشگاه پیام نور توافقنامه هایی صورت گرفته است.

پیشنهاد شده برای مدارس دوره های راهنمایی و دبیرستان، معلمانی با مدارك كارشناسی ارشد و مدیران با تحصیلات بالا به كار گرفته شوند، تأمین این نیروها و جذب آنها از سوی آموزش و پرورش از سوی دو مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم و شهید رجایی كه زیرنظر این وزارتخانه است انجام می شود و برای رضایتمندی شغلی این دسته از معلمان و مدیران با تحصیلات بالا یكسری فوق العاده خاص محسوس درنظر گرفته شده است.

معاون برنامه ریزی آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: تمامی این قبیل اقدام ها برای رسیدن به هدف احیای مدرسه ای صورت می پذیرد كه در آن معلمان دیگر دغدغه كمبودهای مالی و یا فشارهای زندگی را نخواهند داشت، بنابراین می توانند با كیفیتی بهتر به آموزش بپردازند كه متعاقب آن دانش آموزان جذب محیط مدرسه می شوند.

كسری بودجه در  آموزش و پرورش ما  را تأیید می كنم، ما بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان كسری بودجه دارد و راهكار حل این مسأله این است كه دولت اگر بدهی های گذشته خود را كه از سال های گذشته به فرهنگیان و معلمان پرداخت نشده و مربوط به ۲ درصد عوارض آموزشی است و به وزارت آموزش و پرورش تعلق دارد، به این وزارتخانه بپردازد، ما بیش از رقم كسری مورد نظر به دست خواهیم آورد و حتی اگر ۲ درصد عوارض مربوط به سال ۸۵ را به آموزش و پرورش اختصاص دهند مبلغی نزدیك به یك هزار میلیارد تومان خواهد بود كه بخش زیادی از كمبود های این وزارتخانه را در سال ۸۵ جبران می كند.

پیش بینی ها با اختصاص ۲ درصد عوارض سال ۸۶ تمامی كمبودهای مالی  تأمین می شود.

در مقایسه نظام آموزش در كشورهای توسعه یافته با كشورمان می توان  گفت: در كشوری مثل آلمان كارخانه ها و ارگان هایی كه در تعامل مستقیم با نظام آموزش آن كشور برای جذب نیروهای تربیت شده از سوی آن نظام آموزشی مبالغی به گروه های آموزشی می پردازند و یا به عنوان نمونه در ژاپن در ابتدا تمامی امكانات به مدارس و معلمان اختصاص می یابد تا رمز موفقیت و پیشرفت این كشورها برمبنای بها دادن به نظام آموزش آنها تضمین شود.

و در آخر : مسئولان و ملت ما باید باور كنند كه رسیدن به قله های افتخار و پیشرفت بدون توجه به نظام آموزش و پرورش ممكن نیست.

 


مقدمه

در کشور ما ایران، فراگیرترین نهادی که به امر آموزش و تربیت نیروی انسانی می‌پردازد، وزارت آموزش و پرورش است که نزدیک به یک‌چهارم جمعیت ایران را تحت پوشش خود قرار داده است.هفته گذشته  سال تحصیلی ۸۵- ۸۶، برای حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز مقاطع مختلف، ۶ میلیون نفر در مقطع ابتدایی، ۴ میلیون و ۳۰۰هزار نفر در مقطع راهنمایی تحصیلی و ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مقطع متوسطه و پیش‌دانشگاهی،  در کنار۱میلیون و , هزار ۱۸۰معلم آغاز شد. که بر اساس اعلام خبرگزاری ایلنا در ۴۸ هزار مدرسه و ۴۵۵ هزار كلاس درسی به امر تحصیل اشتغال دارند. از میان ۱۵ میلیون دانش‌آموزکشور، یك میلیون و ۲۰۰هزار نفر اختصاص به نوآموزانی دارد كه نخستین سال تحصیلی خود را امسال آغاز کردند.

در قرن ۲۱ ، در نظام ولایت فقیه، یک چهارم از جوانترین مقطع سنی جمعیت ایران ، در شرایطی به امر تحصیل مشغول است که تصور آن نیز برای انسان مشکل و موجبات حیرت است.

مشکلات کیفی  آموزش در ایران ، در کنار کمبودهایی کمی،  از قبیل وجود  ۳۲هزار مدرسه تخریبی و خطرآفرین و۲۶هزار و ۶۱۰ مدرسه غیرمقاوم و هزینه های آموزشی و شهریه های سر سام آور و نیز  وجود نابسامانیهای از قبیل اعتیاد، مواد دخانی ، مسائل جنسی ، خشونت  ، فقر و سوء تغذیه  و …از جمله آسیبهایی است که جوانترین قشر جامعه ما  در معرض آن قرار دارند

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment