دانلود تحقیق در مورد پروژه بررسی و بررسی کتاب اجتماعی سوم ابتدایی بر طبق روش ویلیام رومی -قسمت اول

دانلود پایان نامه

 

درس : اول

خانواده هاشمی

1- معرفی درس : این درس اولین درس کتاب است . متن درس در 2 صفحه ارائه شده است. در صفحه ی اول قسمت بالا تصویری از خانواده ی هاشمی و در صفحه دوم پایین صفحه تصویری از نحوه ی کار کردن اعضای خانواده هاشمی آمده است. در صفحه ی سوم نیز 4 پوشش و 4 فعالیت در کلاس آورده شده است.

 

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

2- هدف های آموزشی : 1- آشنایی با اعضای خانواده هاشمی – آشنایی دانش آموزان با کلمه ی همکاری و همیاری و نحوه ی کمک به یکدیگر. آشنایی با دانش آموزان با احترام گذاشتن به بزرگ ترها – ایجاد علاقه و محبت بین اعضای خانواده.

3- روش تدریس : بارش فکری با استفاده از کلمه ی خانواده – داستان گویی – ایفای نقش – پرسش و پاسخ

4- تحلیل محتوا : این درس و اکثر دروس درس تعلیمات اجتماعی سوم ابتدایی غیر فعال است که برای فعال کردن درس می توان با استفاده از بارش فکری و پرسش و پاسخ از خود دانش آموزان و همچنین با استفاده از روش داستان گویی و بازی نمایش توسط دانش آموزان این درس را ارائه کرد و به صورت فعال در آورد.

برای فعال کردن تصویر صفحه دوم می توان با استفاده از فعالیت در کلاس شمار2 آن را به صورت فعال در آورد و یا با بزرگ کردن تصویر صفحه ی اول و چسباندن

به تابلوی کلاس و توضیح خواستن از دانش آموزان و پرسش از آن به صورت فعال در آید.

5- محاسن و معایب این درس : تصاویر به صورت نقاشی است در صورتی که
می توان از عکس به جای آن استفاده کرد تا طبیعی تر به نظر آید و دانش آموزان آن را به بهتر قبول کنند.

 

درس : دوم

خبر مهم

1- معرفی درس : این درس دومین درس این کتاب است. متن درس در دو صفحه ارائه شده است . در صفحه اول قسمت بالا تصویری از آمدن آقای هاشمی به خانه و در صفحه دوم قسمت پایین 4 پرسش قرار دارد. 2 فعالیت در کلاس نیز در صفحه ی سوم قرار دارد.

2- هدف های آموزشی : آشنایی دانش آموزان با خانواده

آشنایی دانش آموزان با نحوه ی مسافرت کردن – آشنایی با مسائلی که قبل از مسافرت باید آنها را در نظر گرفت – آشنایی با فصل ها – وسایلی که در سفر همراه داریم.

3- روش تدریس : داستان گویی – ایفای نقش

4- تحلیل محتوا : طبق محاسبات ویلیام روی این درس غیر فعال است. متن درس را می توان با روش داستان گویی و نمایش به صورت فعال در آورد. با پرسش از تصویر کتاب و توجه دانش آموزان به آن ، تصویر را نیز به صورت فعال در آورد.

با دادن سؤالات واگرا و توجه دانش آموزان به نمایش اجرا شده در کلاس سؤالات فعال به وجود آورد. فعالیت در کلاس در سطح فعال D و C قرار دارد.

معایب و محاسن درس : تصویر درس از رنگ آمیزی جذاب برخورد نمی باشد. و متن درس غیر فعال است. و از محاسن درس ، مطالب درحد توانایی درک دانش آموزان می باشد.

 

درس سوم :

به سوی شیراز

1- معرفی درس  : این درس سومین درس کتاب است . متن درس در چهار صفحه ارائه گردیده است. یک صفحه به پرسش ها و فعالیت در کلاس اختصاص دارد. در صفحه اول قسمت پایین تصویر نقشه ی ایران ، در صفحه دوم قسمت پایین حرم شاه چراغ ، در صحنه سوم قسمت بالا بازار وکیل و در پایین صفحه یک مغازه در بازار و در صفحه چهارم تصویر آرامگاه حافظ در شیراز درج گردیده است .
پرسش ها شامل سه سؤال و فعالیت در کلاس نیز سه سؤال است .

2- هدف های آموزشی : آشنایی دانش آموزان با چند نمونه آثار باستانی شهر شیراز و مکان های زیارتی- آشنایی دانش آموزان با ارتباط بین مردم شهری و روستایی از نظر اقتصادی – آشنایی دانش آموزان با لزوم احترام به قشر زحمتکش شهرداری – آشنایی دانش آموزان با انواع شغل ها و ذکر محل آنها (کارمندان، کارگران ، پیشه وران ) – آشنایی دانش آموزان با گیاهان صحرایی جهت استفاده در موارد گوناگون از جمله درمان بیماری ها- آشنایی با صنایع دستی و سوغات شهرشیراز

3- روش تدریس :  بارش فکری – نمایش اسلاید و تصاویری از شهر شیراز – پرسش و پاسخ

4- تحلیل محتوا : این درس با توجه به ضریب درگیری کامل درس غیر فعل است. چه از نظر متن ، سؤال و تصاویر برای فعال کردن متن درس می توان این کارها را انجام داد : 1- درست کردن یک نقشه ی ایران در سایز بزرگ و چسباندن آن در کلاس و شروع درس با آن 2- درست کردن جدولی با استفاده از نام شهر و پرسش از جاهای دیدنی، هنرهای دستی ، سوغاتی ها3- آوردن دیوان حافظ و سعدی و خواندن شعری از آنها برای دانش آموزان – تصاویر این درس را می توان با پرسش 1 فعال کرد و یا تصاویر را به صورت پازل در آورد و برای گروه بندی دانش آموزان از آن ها استفاده کرد و با توضیحاتی که گروه ها می دهند این تصاویر فعال می شوند.

پرسش ها و فعالیت های این درس فعال است به جزء پرسش 1 و پرسش3 که می توان با آوردن انواع داروها و عرقیات گیاهی به کلاس آن را فعال کرد و یا با استفاده از تصاویری که در اسلاید آورده ایم آن پرسش ها را فعال کرد.

5- محاسن و معایب این درس : از نکات قوت این درس استفاده از نقشه ی ایران جهت آشنایی با نقشه و همچنین استفاده جهت آشنایی با امکان تاریخی و دیدنی شهر شیراز است و از معایب این درس طولانی بودن متن درس است.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment