خصوصیات یک مستند خلاقانه

دانلود پایان نامه

 

پيش از ورود به بحث اصلي يعني مستند خلاق يا خلاقانه، لازم است به ماهيت فيلم مستند و كاركردهايش اشاره كنم. چنانكه از عنوان تركيبي فيلم مستند برمي‌آيد، اين عنوان به آثاري اطلاق مي‌شود كه مضمون، محتوا، عناصر و شخصيت‌هاي آن‌ها واقعي باشد تا بتوان از اين آثار به عنوان سند براي اثبات واقعيات‌ بهره گرفت؛ به عبارت ديگر فيلم مستند يعني «عين واقعيت»، كه مي‌تواند حتي در يك محكمه‌ي قضايي به عنوان سند مورد استناد قرار گيرد . هرچند شاخه‌ي تازه‌يي از سينماي مستند را مي‌توان شناسايي كرد كه ضمن برخورداري از ويژگي‌هاي يك سند واقعي، پيرنگ خفيف داستاني هم دارد كه اين شاخه مستند داستاني قلمداد مي‌شود.

فیلم مستند باید علاوه بر درام پردازی به باور پذیری مخاطب هم بیانجامد. این باورپذیری بستگی به نوع نگاه فیلمساز به سوژه و موضوع دارد. اگر فیلمساز نگاه ویژه ای به موضوع داشته باشد و در کنار آن به مسائل زیبایی شناسی و همچنین ساختار استاندارد فیلم و مسائل نمایشی توجه نشان دهد، صد در صد در زمره مستندهای جذاب قرار می گیرد.

فیلم مستند را می توان به عنوان یک تکنیک فیلم سازی ، یک سنت سینمایی و شیوه ای از تقابل با مخاطب که همیشه در حال تحول است و هیچ مرزبندی ندارد تعریف کرد .
از چیزهایی که سبک مستند را از دیگر سبک های سینمایی جدا می کند می توان به نقطه نظر هنری ، نوع بیان پیام ، مطالب اخلاقی و ایدئولوژیک اشاره کرد .
فیلم های مستند با هدف تغییر در جهان شناسی مخاطب ، تغییر دیدگاه و حتی سبک زندگی در مخاطبان ساخته می شود .
ایده برای ساخت فیلم مستند نا محدود است به طوریکه شما می توانید در همه ی زمینه ها کار کنید . به طور مثال می توانید در مورد سیاست ، جغرافیای کشورها ، تاریخ ، حیات وحش ، سبک زندگی ، وضعیت معیشتی ، بهران های زیست محیطی ، حیات وحش و هزاران موضوع دیگر که دغدغه ی بشر است می توانید فیلم بسازید.

به فیلم مستندی می توان فیلم خوبی گفت که بیشترین حقیقت را در خود جا داده است.
حقایق را آنگونه که است به تصویر بکشیم حتی ممکن است اینها با عقاید و ایدئولوژیگ مستند ساز تفاوت داشته باشد لذا در مقابل دیدگاه کلی و چشم انداز کار در فیلمسازی مستند همین است.
یک اصل در مستند سازی بسیار مهم است و آن این است که موفقیت هر فیلم و فیلمسازی را مخاطبان آن مشخص می نمایند .هر چه قدر که فیلم بتواند با مخاطب خود همزاد پنداری و نزدیکی بیشتری داشته باشد آن فیلم موفق تر است .