بررسی مسیر مگنوسلولار مغز در افراد دارای ویژگی ­های شخصیتی اسکیزوتایپال:پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :بررسی مسیر مگنوسلولار مغز در افراد دارای ویژگی ­های شخصیتی اسکیزوتایپال

۲-۲- مبانی نظری و پیشینه تحقیقاتی

 

زیگموند فروید معقتد بود که صفات شخصیتی به تثبیت در یکی از مراحل رشد روانی جنسی مربوطند. بسیاری از مردم به خصوص افراد تنها، غریب و ترسو که غالباً برچسب اسکیزوئید و اسکیزوتایپال به آن ها زده می شوند از مکانیسم دفاعی خیال پردازی به حد افراط استفاده می کند. آن ها آرامش و رضایت را در اندرون خود و با ساختن دنیایی خیالی، به خصوص دوستان خیالی، می جویند. غالباً افرادی بسیار کناره گیر و منزوی به نظر می رسند (کاپلان و سادوک، ۲۰۰۳،ص۴۹۸).

کودکان دارای اختلال شخصیت اسکیزوتایپال نیز نشانه های شبیه به اختلالات دسته A دارند. این کودکان ممکن است گوشه گیر به نظر آیند، روابط اجتماعی کمی داشته باشند، دچار  اضطراب اجتماعی شدید شوند و نسبت به انتقاد بسیار حساس باشند. علاوه بر این، آنها ممکن است خیال پردازی های عجیب و غریب داشته باشند و از زبان خاص استفاده کنند، ویژگی هایی که ممکن است موجب شود توسط همسالانشان دست انداخته شوند (ویگ، ۲۰۰۷، ص۳۶).

این افراد به دلیل نحوه ی تفكر،  طرز رفتار، ارتباط با دیگران و نحوه لباس پوشیدن، عجیب و غریب به نظر می رسند. آن ها از دیگران فاصله می گیرند و از مردم جدا هستند، به جای توجه به محرك های محیطی بیشتر جذب محرك های درونی خود می شوند و نسبت به آن ها واكنش نشان می دهند، به همین دلیل افكار و گفتارشان از انسجام لازم برخوردار نیست. در هنگام ارتباط با دیگران حواسشان جمع نیست و از موضوعی به موضوع دیگر می پرند. هیجان هایی كه ابراز می كنند متناسب با محرك های هیجانی نیست.  به تله پاتی و غیبت گویی بسیار معتقدند و به دیگران مشكوكند و افكار عاطفی دارند ( افكار انتساب یعنی این كه تصور می كنند رفتار دیگران و رویدادهای تعادلی به آن ها اشاره دارد) در كنار هیچ كس احساس راحتی نمی كنند و به همین دلیل با دیگران رابطه نزدیك ندارند. در پاسخ به سوالات ساده بسیار فلسفه بافی می كنند  و پاسخ های عجیب و غریب می دهند، آنها از نوعی تجربیات ادراكی صحبت می كنند كه ممكن است حتما به شكل توهم جلوه گر شود. احساس می كنند

Leave a comment