راه برقراری روابط با همکاران (ایران نژاد پاریزی ، ۱۳۸۶)
ازآنجاییکه هر کسی در یک شرکت نقش خود را برای ایفا دارد، پس این مهم است که همه _نه تنها بخاطر محیط کار، بلکه برای شرکت و موفقیتــش_ باهم کنار بیایند. ۵ راه ایجاد رابطه با همکاران عبارتند از:
۱٫ صادق باشید و ارتباط برقرار کنید
هری بر این باور است که”وقتی کار به ایجاد روابط با همکاران تان رسید، بـاز و صادق باشید”
هری افزود:” در روابط و ارتباطات اجتماعی با همکاران که جهت کسب شناخت بیشتر و بهتر از آنهاست، من افراد را به صادق بودن تشویق میکنم.”
برخی افراد کار را بعنوان محلی برای رفتن و حاضر شدن در آن، انجام کاری که میبایست بکنند، و رفتن به خانه تلقی میکنند؛ حال آنکه سایرین آنرا محل گذراندن نیمی از زمان بیداری خود، و فرصتی برای ایجاد روابط اجتماعی میــدانـنــد.

  1. دوست داشتنی باشید

برخی اوقلت باز و صادق بودن در ایجاد روابط با همکاران، شما را به واکنشی که بدنبالش هستید نمیرساند. در عین حال، کسی که علاقه به ایجاد رابطه ندارد و نمیخواهد دخیل شده و رابطه ای دوستانه و اجتماعی ایجاد کنند را نیــز، کاملاً از نظر دور نکنید. به گفته ی هری:”اگر آنها(همکاران) نمیخواهند دخیل شده و رابطه ای دوستانه و اجتماعی ایجاد کنند، ممکن است شما نهایتا آنها مستثنی و یا ارزش زدایی کنید، که این امر به شکلگیری رابطه ای منفی و احتمالا لطمه ی به شرکت منتهی شود. در عوض آنها را در چرخه ی ارتباطی نگه داشته و در وظایف مربوط به کار به آنها یاری رسانده و حمایت شان کنید.”. (همان)
۳٫نــاظــر باشید (ایران نژاد پاریزی ، ۱۳۸۶)
برخی افراد ممکن است راه مناسب ایجاد رابطه ی خوب با یک همکار را بدانند. هری گفت:”من افراد را تشویق میکنم که نگاهی به فرهنگ شرکت انداخته و از آن در تصمیمگیری درباره ی همراه شدن با همکاران خارج از فعالیتهای عادی و مقرر کاری، استفاده کنند. “
اگر درباره ی دعوت یک همکار به شام پس از کار، یا رفتن به پیاده روی و ورزش در آخر هفته چندان مطمئن نیستید، چرا از موارد کوچک مانند صرف ناهار با یکدیگر، شروع نمیکنید؟ چیز زیادی از دست نخواهید داد، و اگر زمان خوبی را با هم داشته باشید، این میتواند به امری عادی و منظم تبدیل شده و به شما در راه رشد بعنوان همکار، کمک کند.

  1. علاقه ای مشترک پیدا کنید

برای برخی رفتن و آشنا شدن با یک فرد کاملا غریبه، دشوار است. اما هری به این مطلب اشاره کرد که ، بیشتر کسانی که اکنون بعنوان دوست نزدیک میشناسیم در مقطعی برای ما غریبه بوده اند. اگر درباره ی دوست شدن با یک همکار که نمیشناسید معذب هستید، این دانستن مطلب مذکور میتواند به شما کمک کند.
به گفته ی هری:”راه دیگری که میتواند این را اسانتر کند، تمرکز بر علاقه ای است که هر دو دارید. مثلا شاید هر دو سگ داشته باشید, به یک دانشگاه رفته باشید و یا برنامه های تلویزیونی مشابهی تماشا کنید؛ این علاقه ی مشترک میتواند بنیان خوبی برای یک رابطه ی مثبت باشد.” (همان)

  1. از برقراری رابطه با افرادی که کمی بالاتر (یا پایینتر) از شما هستند، نهراسید(ایران نژاد پاریزی ، ۱۳۸۶)

هرچند ایجاد رابطه با یک همکار که وضعیت شغلی مشابهی با شما دارد میتواند آسانتر باشد، اما این بدان معنا نـیـست که نـمیتوانید با همکاری که در شرکت رتبه ی بالاتر_و یا حتی پایینتری_ از شما دارد، رابطه ای ایجاد کنید.
به زعم هـری:”رابطه های مرشدی در محل کار به سود هر دو طرف است و هنگامیکه کارکنان بیشتری منسجم و پشتیبان یکدیگر باشند، شرکت دستاوردهای بهتری خواهد داشت.”از نظر هـری رتبه ها در شرکت تغییر هم دارند. اگر برنامه ای برای رشد در شرکت دارید، فردی که زمانی مافوق شما بوده است، ممکن است زمانی برسد که دیگر در چنین جایگاهی نسبت به شما نباشد!اگر رتبه ها بین همکاران معکوس شود، یک رابطه ی مثبت که از پیشتر برقرار شده است این گذار در وضعیت رتبه ها را تلطیف و هموار میسازد..نتایج تحقیقات جامعه شناسی و روانشناسی سازمانی و شغلی نشان میدهد که آن دسته از کارمندان دفتری که نسبت به نیازهای دیگران حساس بوده، با وجدان و وظیفه شناس باشد و در کل شخصی مطبوع به نظر برسد، بسیار کمتر از دیگران شانس ترفیع مقام خواهد داشت. (هری ، ۲۰۰۳)
دکتر نیکوس بوزیونلوس (Nikos Bozionelos) از دانشگاه شفیلد انگلستان در این زمینه تحقیقات گسترده ای انجام داده است و میگوید دلیل این امر این است که کارمندان مذکور، نیازهای خود را در اولویت قرار نمیدهند. ” افراد ملایم و مطبوع استعداد فراوانی در از خودگذشتگی دارند و مصالح خود را به خاطر دلخوشی دیگران به خطر می اندازند. وی در اینجا به نکته بسیار مهمی اشاره میکند:” از آنجایی که افراد ” خوب” تنها برای رظایت دیگران کار میکنند، معمولا وظایفی کم ارزش و پر زحمت که هیچکس دیگر انجام نمیدهد، به آنان واگذار میشود و این عده در نهایت تنها به انجام اموری می پردازند که در ارتقا حرفه ای آنان هیچ تاثیری ندارد اصولا فرهنگ غالب بر محیط کار نیز، اقتدار و حتی تهاجم را بیشتر میپسندد.” گری نامی محقق و نویسنده نیز چنین نظری دارد، به گفته او ” گاهی خوب بودن آدم را در دردسر میاندازد و موجب استثمار شدن است.”
به گفته دکتر لویس فرانکل افراد خوب به چند روش کار خود را تحلیل می برند. در اینجا به پنج مورد از رایجتری

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت azarim.ir مراجعه نمایید.

ن آنها اشاره می کنیم و روشهایی برای خارج شدن از این دایره اشاره شده است. (لوییس فرانکل ، ۲۰۰۴)
شما:
۱٫اجازه می دهید اشتباهات دیگران موجب دردسرتان شود
قبل از اینکه برای هماهنگی با اشتباه شخصی دیگر، کل برنامه زندگی خود را تغییر دهید، نقاط ضعف و قوت پذیرفتن یک خواسته نامعقول را بسنجید. گاهی اوقات برای خاموش کردن آتش شما انتخابی ندارید جز اینکه به سرعت وارد عمل شوید. اما در مقابل زمانهایی نیز وجود دارند که شما در آن حد آزادی عمل دارید که بایستید و بگویید :” این آن چیزی نیست که ما از ابتدا درباره اش گفتگو کرده و به توافق رسیده ایم. از آنجایی که من باید برای انجام این برنامه جدید زمان بیشتری را به بررسی و کار اختصاص دهم، نمیتوانم آنرا در زمان پیشنهادی به پایان برسانم.” نظر خود را طوری بیان کنید که شخص مقابل متوجه شود که قصد شما ارایه بهترین خدمات ممکن است و شما به همین دلیل به دنبال زمان و امکانات بیشتر هستید.

  1. می گذارید دیگران به خاطر ایده های شما امتیاز بگیرند

تا کنون پیش آمده پیشنهاد جالبی را مطرح کنید و هیچ کس به آن توجهی نکند؟ و آیا متوجه شده اید که این پیشنهاد اجرا شده و شخص دیگری از مزایای آن برخوردار شده است؟ برای جلوگیری از دزدیده شدن ایده هایتان، حتما آنها را به صدای بلند و با اعتماد به نفس بیان کنید یا آنها را به صورت مکتوب برای مقام مسئول بفرستید.
اگر در جلسه ای بودید که کسی پیشنهاد شما را از طرف خود بیان کرد، با گفتن چیزی مانند این ” به نظر میرسد که شما هم با آنچه من قبلا گفته ام موافق هستید، متشکرم و همینجا اعلام میکنم که در اینباره میتوانید روی کمک من هم حساب کنید.” توجه دیگران را به خود جلب کنید. (لوویس فرانکل ، ۲۰۰۴)

  1. در مواقع غیرضروری عذرخواهی  می کنید