با بدترین کشورها واسه کودکان کار آشنا شید (قسمت اول)

دانلود پایان نامه

طبق اطلاعاتی که از سازمان مپل کرافت بریتانیا (Maplecroft) منتشر شده، کشورهایی رو براتون معرفی می کنیم که کودکان کار، بدترین شرایط موجود رو در اون ها سپری می کنن. در ادامه با سایت ما همراه باشین.

علی رغم چندین قرن تلاش واسه رهایی کودکان از محیط های کاری طاقت فرسا در بیشتر کشورای پیشرفته، متأسفانه هنوزم تماشاگر این اتفاق ی بیریخت و دردناک هستیم. در خیلی از کشورای الان، کودکان مجبور به کار در صنایع چوب بری، کار در معدن، بهره کشی از راه تکدی گری، خدمتکاری در خونه ها و حتی سوء به کار گیری های جنسی می شن.

مقاله های در رابطه:

  • مردم کدوم کشورها دچار سوء تغذیه هستن؟
  • علم آموزان مناطق جنگی چیجوری به مدرسه می رن؟

به خاطر این که با بدترین کشورها واسه سوء به کار گیری و بهره کشی از کودکان آشنا شیم، سازمان مپل کرافت شاخصی دقیق از وضعیت کودکان کار در کشورای جور واجور جهان جفت و جور کرده. همونطور که در ادامه مشاهده می کنین، وحشتناک ترین کشورها واسه کودکان کار در آفریقا و هم نواحی جنوبی و غربی آسیا هستش ان.

نیجریه

کودکان کار

نیجریه، کشوری آفریقاییه که در خلیج گینه هستش. از اونجایی که فقر سرتاسر نیجریه رو فرا گرفته، موارد بسیار خیلی از کودکان کار رو در این کشور مشاهده می کنیم. طبق اطلاعاتی که از «سازمان بین المللی کار» منتشر شده، بیشتر از ۱۵ میلیون کودک پایین ۱۴ سال در نیجریه جزو کودکان کار هستن.

در این کشور، دخترها زودتر از پسرها وارد میدون ی کاری می شن و معمولا به عنوان خدمتکار خونه مورد به کار گیری قرار می گیرند. هر دو گروه پسرها و دخترهای نیجریه ای در اموری مثل کار در مزارع کشاورزی، گدایی و تکدی گری در خیابون، کار در معدن و ساختمون ها، کار در کفاشی، کار در کارواش ها و مراکز تعمیر خودرو و بسیاری دیگه از مشاغل که مناسب سن اون ها نیس، فعالیت می کنن.

در نیجریه، کودکان کار نقش به سزایی در کسب درآمد و هم امرار معاش خونواده ی خود اجرا می کنن. خیلی از این کودکان از مدرسه رفتن باز می مثل، بعضی اخراج می شن و خیلی از اونا هم به دنبال بهره کشی و سوء تغذیه، با مشکلات عدیده ی دیگری رو به رو می شن.

خانواده

بوروندی

کودکان کار

بوروندی، کشوری محدود در خشکی در شرق آفریقاه که ۶۸ درصد از جمعیت اون پایین خط فقر زندگی می کنن. این موضوع اثر زیادی بر افزایش تعداد کودکان کار در بوروندی داشته. تقریبا از هر ۵ کودک اهل بوروندی، یه کودک در گروه ی کودکان کار قرار داره. این کودکان بیشتر در کارای خونه (خدمتکاری)، کار در مزارع کشاورزی خصوصی، نیروگاه های صنعتی و دیگه مشاغل مربوطه فعالیت می کنن.

علی رغم این که تحصیل تا سن ۱۲ سالگی در بوروندی مجانیه، اما تنها ۷۱ درصد از کودکان ساکن این کشور موفق به درس خوندن در مدارس می شن. بوروندی هم اینکه درگیر منازعات و جنگ های داخلیه که کل کشور رو فرا گرفته. به خاطر همین، خیلی از کودکان مجبور به شرکت در جنگ به عنوان سرباز می شن که در صورت نبود پذیرش، باید به زندان برن.

اتفاق جنگ و هم گسترش مریضی های جور واجور در بوروندی، موجب شده تا خیلی از کودکان این کشور یتیم شده و واسه زنده موندن، مجبور به کار در محیط های ناسالم و شرایط سخت شن.

یمن

کودکان کار

طبق اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۴ از «وزارت کار آمریکا» منتشر شد، حدودا ۸۳۴٫۸۶۶ کودک یمنی بین سنین ۵ الی ۱۴ سال جزو کودکان کار این کشور حساب می شن. تقریبا ۷۰ درصد از این کودکان، بیشتر در کارایی مثل کشاورزی، دامداری، شکار و ماهیگیری مشغول به فعالیت هستن.

از دیگر مشاغلی که کودکان کار یمن در حال انجام اون هستن، می توان به تکدی گری در خیابون، دستفروشی، کار در رستوران، کار در صنایعی مثل معدن داری، ساخت و ساز و کارخانه های خودروسازی اشاره کرد.

کودکان یمنی هم اینکه به عنوان سربازان جنگی در درگیری های مسلحانه به کار گیری شده و بعضی از دختران هم قربونی تجارت قاچاق آدم و سوء به کار گیری های جنسی می شن.

زیمباوه

کودکان کار

به کار گیری کودکان در زیمباوه در بخش های مختلفی مثل کار در مزارع کشاورزی، کار در صنایع جور واجور و ارائه ی خدمات، بسیار گسترده و فراگیره. تقریبا ۹۶ درصد از کودکان اهل زیمباوه، در مزارع کشت چای، نیشکر، پنبه و هم صنایع چوب بری و ماهیگیری دارن کار می کنن.

کار در معدن، دستفروشی، تکدی گری در خیابون و خدمتکاری در خونه ها هم مثل دیگه مشاغل مربوط به کودکان کار زیمباوهه. تعداد بسیاری خیلی از کودکان یتیم این کشور واسه ادامه ی باقی موندن و زنده موندن مجبور به کار کردن در شرایط سخت هستن. کودکانی که در زیمباوه متولند می شن، بیشتر بدون کارت شناسایی معتبر هستن که به دلیل نبود آگاهی والدین اون ها از نیاز به وجود اینجور مدارکیه. کودکان نامبرده به دلیل نبود بهره مندی از کارت شناسایی، معمولا نمی تونن وارد دبیرستان شن که در نتیجه، باید واسه تأمین مخارج زندگی خود وارد بازار کار شن.

Leave a comment