با ایران و مردم ایران تا چه حد آشنایی دارین؟

دانلود پایان نامه

مردم ایران زمین، از زمان های قدیم تا کنون نقش مهمی در پیشرفت ی آگاهی جهانیان داشته ان. در این مقاله با بعضی از ویژگی های ایران و ایرانیان آشنا می شیم. در ادامه همراه سایت ما باشین.

مقاله ای که در ادامه می خونید، در وب سایت Worldatlas در مورد ایران منتشر شده.

جمهوری اسلامی ایران که در غرب آسیا هستش، دومین کشور بزرگ خاورمیانه است. از اونجایی که ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان به حساب می رود، اهمیت تاریخی بالایی داره.

مقاله های در رابطه:

  • تخت جمشید، پایتخت تشریفاتی داریوش بزرگ؛ داستان سفر
  • کعبه زرتشت در نقش رستم؛ بنایی باحال با کاربرد نامشخص
  • تخت جمشید کجاس؟

سرزمین غنی از تاریخ ایران، با عنوان «پارس» و Persia در کشورای غربی شناخته می شه. دلیل نامگذاری «پارس» در گذشته واسه این سرزمین، نژاد مردمون پارسی اینه که امروز هم در زبون رسمی کشور یعنی فارسی یا همون پارسی کرد پیدا کرده. زبون های بسیار دیگری در ایران هست که بعضی از اون ها عبارت هستن از: ترکی آذری، گیلکی، مازندرانی، کردی و چیزای دیگه ای به جز اینا. یکی از کلی دلایل باقی موندن نام پارس روی ایران، امپراطوری ها و مجموعه های بسیار قوی پارسی بودن که از گذشته تا کنون قلمرو بسیار بزرگی از زمین رو از اون خود کرده بودن که در آخر، به ایران الان منتهی شده.

معماری

ایران

ایران

معماری ایران با گذشته ی بسیار طولانی اش، طی فرمانرواییِ امپراطوری ها و مجموعه های جور واجور، در معرض تغییرات بسیاری شده. معماری ایرونی بسته به فرهنگ منحصربه فرد مردمش، به دو گروه کلی تقسیم بندی می شه؛ معماری زرتشتی یا قبل از اسلام و معماری اسلامی. مثل معروف ترین بناهای زرتشتی می توان به پرسپولیس یا تخت جمشید که به وسیله اسکندر مقدونی به آتیش کشیده شد، نقش رستم که یه گورستان باستانی با نقش و نگار قدیمی مربوط به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیحه و در آخر شهرهای باستانی پاسارگاد و هترا اشاره کرد. بعضی از بناهای معماری اسلامی ایران عبارت هستن از: میدون نقش جهان، مسجد گوهرشاد و مسجد جمکران. بسیار از بناهای سنتی ایرونی، دارای نمایی بسیار باشکوه و داخل مایه ای منظم به خوشنویسی هستن.

پول-نام-تصویر

غذا

ایران

غذاهای ایرونی بسیار جور واجور و خوشمزه هستن که بعضی از اون ها از فرهنگ غذایی سنتی یونان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و هند اثر قبول کرده ان. از اونجایی که در عهد قدیم، جاده های تجاری در ایران وجود داشت، مردم این کشور به ترکیبات غذایی بسیار خوبی مثل نعنا، ریحان، کنجد و پسته دسترسی داشتن. البته ایرانیان بعدا شروع به کشت این اجناس در کشور خود کردن. این روزا، بیشتر غذاهای ایرونی تشکیل شده از برنج و غذاهاییه که در کنار ادویه جاتی مثل زعفران، دارچین و جعفری با نون مصرف می شن. بیشتر غذاهای ایرونی مثل برنج و خورشت، ترکیبی و کامل کننده ی یکدیگر هستن. از غذاهای معروف ایرونی می توان به چلو کباب (که غذای ملی ایرانیان هم هست)، کوکو و خورشت های زیاد اشاره کرد. بزرگترین وعده ی غذایی ایرونی ها، برخلاف کشورای غربی، نهاره که در نزدیک ظهر سرو می شه.

اهمیت فرهنگی

ایران

ایران که شروع یکی از کهن ترین تمدن های بشری جهان حساب می شه، نقش بسیار مهمی در شکل گیری فرهنگ مردم دنیا داشته. ایرانیان جزو طلایه داران صنعت پارچه بافی هستن که در زمان نوسنگی و در همین منطقه شروع شد. در عصر حاضر، قالی ها و فرش های بسیار زیبای هنرمندان ایرونی، از معروفیت بالایی در سطح جهان برخورداره. گفته می شه ایرونی ها اولین تولیدکنندگان بستنی و کلوچه هم هستن. اولین سیستم بانک خصوصی جهان و استانداردهایی مثل وزن، پول و اندازه هم در ۲۰۰۰ سال پیش و در سرزمین پارس پیشرفت یافت. کوروش کبیر در ۵۳۷ سال قبل از میلاد مسیح، اولین اعلامیه ی حقوق بشر رو نوشت. پس از مدت کوتاهی، داریوش بزرگ هممبادرت به جفت و جور یه منشور حقوق بشر بسیار عمیق و پیشرفته کرد. این دو اثر، در بین قدیمی ترین اسناد مربوط به حقوق بشر هستن که تا کنون کشف شده ان.

مشکلات پیش رو

ایران

با وجود نا آرومی هایی که بین ایران و غرب هست و تبلیغات گسترده ای که کشورای غربی بر بر ایران انجام می بدن، ممکنه خیلی از مردم جهان فکر کنن که ایرانیان از مردم و فرهنگ غربی بیزار هستن. ایرونی ها مردمانی بسیار خونگرم و مهربون هستن که به وسیله رسانه های غربی بد جلوه داده شده ان. بیشتر مردم ایران با حفظ فرهنگ سنتی خود، بعضی از فرهنگ های خوب غربی رو هم قبول کرده ان. به کار گیری وسایل الکترونیکی روز، وجود فروشگاه های شیک در خیابون ها و جوونایی با استعداد در مورد ی علوم جور واجور، همه نشون از حفظ فرهنگ سنتی در کنار استقبال از فرهنگ غربی داره. ممکنه مهاجرت بعضی از ایرانیان به کشورای خارجی تهدیدی واسه فرهنگ ایران به حساب آید، اما ریشه ی فرهنگ این کشور به اندازه ای قدیمیو قدرتمنده که تا سالیان دراز سر جای خود باقی می مونه.

Leave a comment