ارائه مدلی مبتنی بر خوشه‌بندی برای افزایش کارایی ردیابی هدف در شبکه‌های حسگر بی‌سیم

دانلود پایان نامه

چکیده

 

ارائه مدلی مبتنی بر خوشه‌بندی برای افزایش کارایی ردیابی هدف در شبکه‌های حسگر بی‌سیم

 

به وسیله‌ی:

 

رضا پرهیزکار رضوانی

شبکه‌های حسگر بی‌سیم، نسل نسبتاً جدیدی از شبکه‌های کامپیوتری هستند که بر خلاف شبکه‌های عمومی کامپیوتری، علاوه بر اینکه خود سازماندهی کننده هستند (یعنی مدیریت انسانی را لازم ندارند) بلکه از یک سری عناصر و گره‌های شبکه‌ای ویژه تشکیل می‌شوند که واحدهای ورودی آنها، حسگر است و نه دستگاه‌های ورودی/خروجی همه منظوره کامپیوترها. این شبکه‌ها که عموماً خاص منظوره طراحی می‌شوند کاربردهای زیادی در مباحث زیست محیطی دارند و عموماً در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از دسترس انسان دور بوده و به همین دلیل، عملاً امکان افزایش توان (محاسباتی و مصرفی) اگر وجود داشته باشد، بسیار هزینه‌بر است. ازاینرو عمر این شبکه‌ها، بر اساس عمر این حسگرها تعیین می‌شود و با این ترتیب، تمام تلاش محققان بر این شبکه‌ها پیاده‌سازی روش‌هایی است که علاوه بر افزایش دقت در انجام فعالیت مورد نظر، از انرژی گره‌ها کمتر استفاده شود.

ردیابی هدف، به عنوان یکی از کاربردهای مهم شبکه حسگر بی‌سیم، به روش‌های متفاوتی صورت پذیرفته که پیشبینی و خوشه‌بندی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آنها به شمار می‌آیند. پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، عموماً بر یکی معیارهای این کاربرد، «مصرف انرژی» و «دقت ردیابی» تمرکز کرده‌اند. همچنین، تقریباً تمامی الگوریتم‌های ارائه شده در پژوهش‌های پیشین، با این استدلال که ردیابی بر لایه کاربرد مطرح است و به مسایل فنی شبکه‌سازی نامربوط است، به پیچیدگی‌ها و البته مصرف انرژی شبکه‌سازی و ارتباط بین گره‌ها کمتر پرداخته‌اند.

در این پژوهش، مدلی جدید ارائه می‌شود که در آن علاوه بر آنکه دقت پیشبینی ردیابی بهبود یافته، مصرف انرژی نسبت به پژوهش‌های مشابه کمتر شده، بلکه در تمامی شرایط مصرف انرژی ناشی از ارتباطات بین گره‌ای در نظر گرفته شده است تا مسئله هر چه کاربردی تر و واقعی‌تر شود. این تحقیق، در بخش پیشنهاد، به ارائه 24 روش مختلف می‌پردازد که در بخش انتهای (مقایسه خروجی‌ها) نتایج تمامی آنها با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

کلمات کلیدی: شبکه حسکر بی‌سیم، خوشه‌بندی، پیشبینی، ردیابی هدف،

 متن کامل در سایت تخصصی دانلود پایان نامه های کارشناسی ارشد  :www.arshadha.ir

Leave a comment