اثرات مخاطرات ژئومورفولوژی در توسعه شهری:دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :اثرات مخاطرات ژئومورفولوژی در توسعه شهری

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

2-2-2-10 سازندکواترنری(Qt)

ضخامت آبرفتها در مناطق مختلف حوضه مطالعاتی متغیر است و جنس آنها به سنگ میزبان(سنگ کف) و حوضه آبریزی که این رسوبات از آنجا حمل شده اند بستگی دارد.

رسوبات کواترنر در محدوده مطالعاتی به سه گروه اصلی تراسهای قدیمی، تراسهای جدید و رسوبات آبرفتی رودخانه ای نقسیم می شوند. بر اساس این تقسیم بندی و گسترش منطقه ای، رسوبات کواترنر در حوضه مطالعاتی به شرح ذیل بررسی می شوند:

رسوبات قدیمی (Q1)

این روسبات در قالب پادگانه های قدیمی و دشتهای آبرفتی و مخروط افکنه ای دیده می شوند و بیشتری گسترش آن مربوط به حاشیه ارتفاعات آلاداغ است.

  • در جنوب باختری دشت بجنورد ( حد فاصل ارتفاعات آلاداغ و دشت بجنورد) تراسهای قدیمی (Q1) گسترش قابل توجهی در منطقه داشته و بر اساس مطالعات ژئوفیزیکی حداکثر ضخامت این آبرفتها به حدود 50 متر می رسد. جنس این آبرفتها از مصالح ریزدانه تا حد قلوه سنگ متغیر بوده ولی عمدتا از نوع مصالح درشت دانه در حد شن و ماسه محسوب می شوند. همین ویژگی جنس آبرفت های مذکور سبب شده است تا منابع برداشت مصالح شن و ماسه بجنورد در این منطقه متمرکز شود.
  • تراسهای قدیمی(Q1) علاوه بر منطقه یاد شده، در گودیهای ارتفاعات آلاداغ (منطقه گریوان) در قالب رسوبات با دانه بندی متوسط تا دانه ریز گسترده شده اند. این رسوبات بیشتر حاصل تجزیه و فرسایش ارتفاعات آهکی می باشند.

در ارتفاعات باختری شهر بجنورد(محدوده جاده بجنورد به آشخانه ، گردنه بدرانلو) نیز رسوبات آبرفتی در قالب تراسهای قدیمی(Q1) تشکیل شده اند که دارای ضخامت قابل توجهی هستند. جنس این رسوبات ریزدانه با درصد زیادی رس می باشدکه حالت تراکم را به خود گرفته اند. یکی از نشانه های تراکم و درصد رس زیاد این رسوبات ایستایی دیواره های جاده به صورت قائم و با ارتفاع زیاد است.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اثرات مخاطرات ژئومورفولوژی در توسعه شهری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر

  • 1