آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

دانلود پایان نامه

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

با بخش آداب و رسوم مجله اینترنتی بیست ستون همراه باشید.

در این مورد خواندن مقاله “آداب و رسوم غیر عادی مردم ‌چین” را به شما پیشنهاد می کنیم.

آشنایی با فرهنگ و آداب ‌و رسوم کشور ‌چین

در کشور پهناور ‌چین با توجه به وجود اقوام و نژادهای مختلف و همچنین شرایط متفاوت جغرافیایی، آداب‌ورسوم بسیار متنوعی بر جامعه حاکم است.

در حال حاضر بیشتر از یک میلیارد نفر در کشور ‌چین زندگی می‌کنند که در میان آن‌ها 56 اقلیت قومی مختلف وجود دارد و قوم هان با حدود 900 میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. اقلیت‌های دیگری نیز ازجمله اقوام تبتی، مغول، مانچوس، نازی و … در کشور ‌چین زندگی می‌کنند که قوم هژان با جمعیت کمتر از 2000 نفر کوچک‌ترین این اقلیت‌های قومی محسوب می‌شود.

به گفته‌ی کریستینا دو روسی، استاد انسان‌شناسی در دانشگاه لندن: در این کشور پرازدحام، هر یک از اقلیت‌ها به شکل تعجب‌آوری فرهنگ و آداب‌ورسوم خاص خود را تدوین کرده‌اند که برای همه جنبه‌های زندگی ازجمله مذهب، غذا، سبک زندگی، زبان، ازدواج، ‌موسیقی، اخلاقیات و بسیاری جزئیات دیگر، دستورالعمل‌های مشخصی دارد. در این مقاله به‌صورت اجمالی مروری بر فرهنگ و آداب‌ورسوم متنوع کشور ‌چین خواهیم داشت.

ادیان و مذاهب

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

حزب کمونیست کشور ‌چین که قدرت حاکم و تصمیم‌گیرنده است رویکرد آته‌ئیستی (عدم اعتقاد به خدا) دارد ولی در چند دهه‌ی اخیر برخورد حزب حاکم با ادیان و مذاهب توده‌ی مردم تعدیل شده و اکنون آزادی مذهبی بیشتری بر جامعه حاکم است. امروزه در کشور ‌چین پنج دین رسمی وجود دارد که عبارت‌اند از مذاهب بودائی، تائوئیسم، اسلام و مسیحیت در دو فرقه‌ی کاتولیک و پروتستان و علیرغم اینکه در قانون اساسی ‌چین به شهروندان آزادی انتخاب دین داده شده است، سایر مذاهب و ادیان غیرقانونی محسوب می‌شوند.

حدود یک‌چهارم از جمعیت ‌چین پیرو تائوئیسم، تعالیم کنفوسیوس و سایر مذاهب سنتی کشور ‌چین بوده و تعداد کمی نیز بودائی، مسلمان و مسیحی هستند. البته از اوایل قرن نوزدهم کلیساهای کاتولیک و پروتستان در ‌چین فعالیت زیادی داشته‌اند و باعث تغییر مذهب عده‌ی زیادی شده‌اند.

 

زبان

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

زبان ‌چینی دارای هفت گویش متفاوت است که هرکدام دستور زبان و دایره‌ی لغات مخصوص به خود را دارند. گویش عمده که توسط بیشتر از 75 درصد ‌چینی‌ها استفاده می‌شود ماندارین است و بعدازآن، گویش‌های wu (وو) با 8.5 درصد، yue (یو) یا کانتونز با 5 درصد، xiang (شیانگ) با 4.8 درصد، min (مین) با 4.1 درصد، hakka (هاکا) با 3.7 درصد و gan (گان) با 2.4 درصد در رده‌های بعد قرار دارند.

گویش‌های مختلف زبان ‌چینی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و به ممکن است به گوش شنونده‌ی ناآشنا زبان‌های متفاوتی برسند. این حقیقت که این گویش‌ها همه از یک زبان مشتق شده و تفاوت ساختار و قوانین آن‌ها فقط به خاطر موقعیت مکانی متفاوت است، کمی عجیب به نظر می‌رسد و از این بابت به شاخه‌های مختلف زبان لاتین در اروپا شباهت دارد. به‌عنوان‌مثال تفاوت بین گویش مورداستفاده در شهرهای پکن و چائوژو به‌اندازه‌ی تفاوت بین زبان‌های ‌ایتالیایی و فرانسه است.

زبان رسمی اداری در ‌چین، pŭtōnghuà (پوتونخوا) نام دارد که از گویش ماندارین مورداستفاده در پکن ریشه گرفته است. البته بسیاری از‌چینی‌ها به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارند.

تنوع غذایی

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

ادویه‌های مورداستفاده در غذاهای ‌چینی نیز مانند سایر جنبه‌های زندگی آن‌ها، به دلیل شرایط جغرافیایی محل زندگی و تفاوت‌های قومیتی، از تنوع زیادی برخوردار هستند. یک از معروف‌ترین روش‌های ‌آشپزی ‌چینی، ‌آشپزی کانتون است که در استان سژوان رواج دارد و معمولاً غذاهای سرخ‌شده در روغن فراوان بوده و به دلیل استفاده از بادام‌زمینی، پودر کنجد و زنجبیل، محبوبیت زیادی دارد.

در کشور ‌چین ‌برنج نه‌تنها به‌عنوان ماده‌ی غذایی اصلی شناخته می‌شود بلکه دلیل اصلی تشکیل و رشد جوامع است. کلمه‌ی fan (برنج) در زبان‌چینی، به معنای کلی غذا نیز استفاده شده و بخش اصلی همه‌ی وعده‌های غذایی به شمار می‌آید. مواد غذای پرمصرف دیگر عبارت‌اند از لوبیا، کلم و پیازچه. ‌چینی‌ها زیاد گوشت نمی‌خورند و فقط در مناسبت‌های خاص از گوشت خوک و یا جوجه استفاده می‌کنند. منبع اصلی پروتئین در غذاهای‌چینی، ‌سویا است.

هنر

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

هنر در ‌چین به‌شدت تحت تأثیر فرهنگ معنوی غنی و تاریخ پررمزوراز این کشور قرار دارد. بسیاری از مجسمه‌ها و نقاشی‌های مشهور و ارزشمند‌چینی، تجلی عقاید مذهبی بودائی‌ها هستند.

موسیقی این کشور نیز خاص است و بسیاری از ادوات ‌موسیقی آن عمیقاً در فرهنگ این کشور ریشه دارند، ازجمله فلوت xun (ژون) و guqin (گوچین) که نوعی ساز سیمی مشابه سنتور است.

هنرهای رزمی شرقی نیز در کشور ‌چین به وجود آمده‌اند که معروف‌ترین آن‌ها کونگ‌فو است. بیشتر این هنرهای رزمی، تقلیدی از ‌حیوانات مختلف در هنگام مبارزه و دفاع از خود بوده و در اوایل نخستین دهه از قرن شانزدهم میلادی ایجاد شده‌اند.

در ‌چین باستان و بخصوص در طول حکومت سلسله‌های مینگ و ‌چینگ، نویسندگان و فیلسوف‌های زبردستی ظهور کردند که انعکاس افکار آن‌ها در نیایش‌های سنتی و تاریخی کشور ‌چین به‌وضوح دیده می‌شود.

آداب و جشن‌های سنتی

آشنایی با فرهنگ کشور ‌چین

همزمان با آغاز سال جدید، بزرگ‌ترین جشنواره‌ی سنتی ‌چینی‌ها که به جشنواره‌ی بهار نیز معروف است، برگزار می‌شود. این جشنواره از اواخر اسفندماه آغازشده و به مدت 15 روز ادامه پیدا می‌کند. هدف چیتی‌ها از برگزاری این مراسم، بزرگداشت خاطره‌ی نیاکانشان است و برای هر روز آداب‌ورسوم خاصی دارند ازجمله خوردن ‌برنجی که به شیوه‌ی مخصوصی پخته‌شده است به همراه خردل سبز برای تطهیر و پاکیزه کردن جسم و روح. از دیگر اقدامات ویژه‌ی این جشنواره، می‌توان به مراسم رقص اژدها و آتش‌بازی اشاره کرد.

بسیاری از ‌چینی‌ها در سالگرد تولد کنفوسیوس (ششم مهر)، اقدام به یک سفر زیارتی به مقصد زادگاه این فیلسوف نامدار در استان شاندونگ می‌نمایند. روزهای تولد گوان یین (الهه‌ی رحم و بخشش)، مازو یا تیناهو (الهه‌ی دریا) نیز موسم سفرهای زیارتی به معابد تائویی است. در جشنواره‌ی سنتی ماه که در مهر یا آبان برگزار می‌شود، ‌چینی‌ها با آتش‌بازی، روشن کردن فانوس‌های کاغذی و خیره شدن به ماه نوعی مراقبه‌ی گروهی انجام می‌دهند.

منبع: www.bistsotoon.com