پایان نامه

 عنوان کامل پایان نامه :

تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با توجه به اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزه علم و فناوری

پایان‌نامه کارشناسی ارشد  رشته مدیریت تکنولوژی گرایش انتقال تکنولوژی

 

تکه هایی از متن :

سپاس‌گذاری

پروردگارا؛ ای هستی‌بخش وجود مرا به نعمت‌های بی‌کرانت توان شکر نیست. مدد کن تا دانش اندکم نه نردبانی باشد برای فزونی تکبر و غرور و نه حلقه‌ای برای اسارت روح و نه دستمایه‌ای برای تجارت. بلکه گامی باشد برای تجلیل از تو و متعالی ساختن زندگانی خویش و دیگران.

خداوند را سپاس می‌گذارم که به اینجانب توفیق انجام و به پایان رسانیدن این پایان‌نامه را عنایت نمود. در ادامه بر خود لازم می‌دانم که از اساتیدی که من را در این مهم یاری نمودند صمیمانه سپاس‌گذاری نمایم:

از استاد گرانقدر و ارجمندم جناب دکتر مصطفی تقوی استاد راهنما، که در تمامی مراحل این پژوهش از راهنمایی‌های دلسوزانه و عالمانۀ ایشان کمال استفاده را بردم و بی‌شک بهره‌مندی از محضر ایشان سرمایه‌ای گران‌بها در تمامی مراحل زندگی بنده خواهد بود.

از استاد بزرگوار و فرزانه‌ام، جناب دکتر سید حبیب الله طباطبائیان که علاوه بر اینکه توفیق بهره‌مندی از کلاس درس ایشان را در طول دورۀ تحصیل داشتم، با راهنمایی‌ها و جهت‌دهی درست من را در اجرای مراحل این پایان‌نامه یاری نمودند.

همچنین از استاد گرامی و ارجمند، دکتر کامران فیضی که داوری این پایان‌نامه را بر عهده داشتند و علاوه بر آن بنده افتخار بهره‌مندی از کلاس درس روش‌تحقیق ایشان را در دورۀ تحصیل داشتم. تشکر و قدردانی می‌نمایم و در پایان سلامتی و توفیق بیشتر را برای این اساتید از خداوند متعال خواستارم.

 

 

 

 

 

چکیده

هدف پژوهش حاضر، تحلیل لایحۀ الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، با توجه به اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزۀ علم و فناوری می‌باشد. به این منظور لایحۀ مذکور، با روش تحلیل محتوا در دو بعد نظری و عملی(اجرایی) مورد بررسی قرار گرفت. روش جمع‌آوری اطلاعات کتابخانه‌ای و پیمایشی(پرسشنامه) می‌باشد و پایایی پرسشنامه بر اساس ضریب آلفای کرونباخ ۹۲% محاسبه شد. جامعه آماری پژوهش، اساتید و صاحب‌نظران حوزه‌های فلسفۀ علم و فناوری، سیاست‌گذاری علم و فناوری، فلسفۀ اسلامی و دین‌پژوهی بوده که ۳۰ نفر از آن‌ها به عنوان نمونه انتخاب شدند. برای تجزیه و تحلیل داده‌های پژوهش نیز از آمار توصیفی و همچنین تحلیل کیفی استفاده شد. نتایج بدست‌آمده حاکی از آن بود که در بعد نظری، لایحۀ مذکور ۸۵% از اقتضائات اسلامی پیشرفت را  که همان مبانی بینشی و ارزشی اسلامی در حوزۀ علم و فناوری می‌باشد را پوشش داده است ولی در اغلب موارد مقوله‌ها به صورت جملاتی تیتر‌وار و انتزاعی عنوان شده است. ولی در بعد اجرایی و عملیاتی، متـأسفانه ۵/۸۱% از مقوله‌ها مبنای تدوین لایحه نبوده است. در انتها پژوهش‌گر با بسط نتایج بدست آمده از داده‌های پژوهش به بحث دربارۀ آن‌ها پرداخته و به این نتیجۀ کلی می‌رسد که با آن که لایحه بیشتر مبانی بینشی و ارزشی اسلامی در عرصۀ علم و فناوری را درون خود جای داده است ولی درک صحیحی از مقصد یعنی تحقّق نظام علم و فناوری براساس این مبانی و همچنین راهبردهای عملیاتی حرکت به سمت مقصد نداشته است و آن‌هم به جهت نبود الگوی نظری دقیق و مشخص، فراسوی لایحه بوده است.

 

واژگان کلیدی: لایحۀ الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، اقتضائات اسلامی پیشرفت، علم و فناوری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد : تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با توجه به اقتضائات اسلامی

Related Posts

پایان نامه های ارشد

پایان نامه بررسی سینتیک انحلال پلی وینیل الکل

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب دانشکده تحصیلات تکمیلی سمینار برای درجه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی عنوان : بررسی سینتیک انحلال پلی وینیل الکل چکیده در تعیین سینتیک انحلال یک حل شونده عوامل تاثیر دارند Read more...

پایان نامه های ارشد

پایان نامه ابتلاء و تزکیه اخلاقی

دانشگاه معارف اسلامی پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی عنوان: ابتلاء و تزکیه اخلاقی استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمین دکترمحمد هدایتی   برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه Read more...

پایان نامه های ارشد

دانلود پایان نامه ارتباط خودکارآمدی تحصیلی با جو روانی-اجتماعی

عنوان کامل پایان نامه :بررسی قدرت پیش بینی خودکارآمدی تحصیلی توسط جو روانی اجتماعی کلاس و اضطراب اجتماعی در دانش آموزان دوره دبیرستان  دیدگاه زیست شناختی طی سال­ها چندین نوع واکنش مختلف معلول، وضع زیست Read more...