سایت دانلود

تحقیق ها مقاله ها و پایان نامه ها
دسته‌بندی نشده

پایان نامه پسماندهای بیمارستانی (موردمطالعه : بیمارستان شهدای تجریش تهران

thesis-download

عنوان پایان نامه :

تکه ای از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

درحال حاضر بيمارستان­ها بيشترين مقدار پسماندهاي خطرناك را توليد مي­كنند. ميزان توليد پسماندها، وابسته به عوامل زيادي  همانند درآمد سرانه و استاندارد­هاي بهداشتي كشور­ها­­­ست بر پايه همين امر، در كشورهاي با درآمد متوسط و كم، توليد پسماند كمتر از كشور­هایی است كه درآمد سرانه آنها بالا­تر است. در مراكز درماني كه طرح مديريت تفكيك اجزاء پسماند در آنها اجرا مي‌شود، ميزان پسماندهاي خطرناك توليدي، نسبت به مراكز درماني كه فاقد مديريت تفكيك پسماندها هستند، بسيار كمتر است. شوربختانه به دليل نهادينه نشدن فرهنگ تفكيك اجزاء پسماند در مبداء توليد و عدم درك اين مسئوليت توسط مديران مراكز درماني، ميزان توليد پسماندهاي بيمارستاني در كشورمان، رقم بسيار بالايي بوده به طوري كه در سال‌هاي اخير با توجه به رشد فزاينده آن، ‌شهر­هاي بزرگ كشور را دچار بحران نموده است(شجاعي، 1383).

بر پايه طرح سازمان جهاني بهداشت پسماندهاي عفوني، پاتولوژيكي و اجسام تيزوبرنده با روش هاي مختلف زباله ‌سوزي از بين مي‌روند و ضدعفوني شيميايي پسماندها، روش ميكروويو ، دفن كردن و تخليه در فاضلاب‌ها براي پسماندهاي سرطان‌زا، شيميايي و راديواكتيو انجام نمي‌شود. در اين ميان به جز روش دفن كردن و تخليه در فاضلاب، تمامي روش‌هاي ياد شده براي از بين بردن اجسام تيزوبرنده استفاده مي‌شود. معضل اساسي در زمينه پسماند هاي بيمارستاني مديريت آن در مبداء، نحوه جمع آوري و حمل و دفع نهايي  آن مي باشد.  باتوجه به اينكه معضل اصلي در مورد پسماند هاي بيمارستاني عدم تفكيك اجزای آن­ها در مبداء توليد مي­باشد كه با پا­­فشاري  و پيگيري­هاي وزارت بهداشت تعداد كمي از بيمارستان­ها، آن هم به صورت نامناسب و غير بهداشتي عمل تفكيك را انجام مي­دهند. گرچه مجلس جمع آوري حمل و دفع پسماند­­هاي بيمارستاني را به عهده خود توليد­كنندگان(بيمارستان­ها) گذاشته است، اما تا هنگامي كه بيمارستان­ها ومراكز درماني به تنهايي و رأساً با بستن قرارداد با شركت­هاي خصوصي اين كار را انجام ندهند، شهرداري خود را مؤظف مي­داند كه نسبت به جمع آوري و دفع آن اقدام نمايد. با اين حال برخي از بيمارستان­ها طرح تفكيك اجزاء پسماند را به طور كامل وصحيح انجام نمي­دهند و پسماند­هاي عفوني و عادي را با هم جمع­آوري و بسته­بندي مي­نمايند . اين اقدام حجم كار و هزينه دفع پسماند را بسيار بالا مي­برد، چون سازمان­هاي مديريت پسماند از تفكيك پسماند­هاي عفوني از عادي اطمينان ندارند به ناچار همه پسماند­هاي بيمارستاني را عفوني تلقي مي­نمايند(WHO,  2001).

 

1-2 ضرورت و اهمیت تحقیق

با توجه به این موضوع مدیریت نادرست پسماندها باعث آلودگی محیط زیست می‌شود، بوی ناخوشایند و رشد و تکثیر حشرات، جوندگان و کرم ها، منجر به انتقال بیماری‌هایی مانند حصبه، وبا و هپاتیت از طریق جراحات ناشی از نوک آلوده به خون انسان می‌باشد. مدیریت پسماند­های پزشکی از اهمیت خاصی برخوردار است که با چالش­هایی همچون فقدان آموزش، آگاهی و حمایت منابع مالی برخوردار می­باشد .(Baraka et al, 2006)

اگرچه ميزان پسماند هاي بيمارستاني از حيث مقدار، قابل قياس با پسماند­هاي خانگي نيستند، ولي به علت خطرات ناشي از آلودگي، حساسيت بيشتري را نسبت به ساير پسماند­هاي شهري طلب مي­كنند. پسماند­هاي بيمارستاني، يكي از معضلات زيست محيطي است كه به علت دارا بودن عوامل خطرناك، سمي و بيماري­زا سلامت افراد و جامعه را تهديد مي­كنند. مدیریت این مواد نقش مهمی در کنترل آلودگی­های محیط زیست و میزان بروز عفونت­های بیمارستانی ایفا می­کند(نوری، 1369).

در حال حاضر براساس برآورد جهاني رفع آلودگي 1 متر مربع خاك بين 50-5  هزار دلار هزينه مي­شود و اين در حالي است كه در ايران روزانه 80 تن پسماند بيمارستاني بدون رعايت مسائل محيط زيستي دفن و حجم زيادي از خاك را آلوده مي كند(زلفي نژاد،1387).

از سوي ديگر وجود تركيبات آلاينده در هواي خروجي از دستگاه هاي زباله سوز همانند گاز­هاي كلريد هيدروژن،اكسيد­هاي گوگرد و ازت، تركيبات سمي و خطرناك كلروفلويوروكربن، فوران و دي­اكسين در آلودگي هوا و به دنبال آن در نازك شدن لايه ازن سهم بسزايي دارد. خاكستر حاصل از سوختن پسماند­هاي جامد در داخل زباله سوزها، حاوي تركيبات بسيار سمي[1] خطرناك مثل تركيبات آلي داراي سمي بوده كه ورود اين دسته از مواد خطرناك و سمي به داخل آب­هاي زير­زميني، سبب آلودگي خاك و منابع آبي و اختلال در سيستم­هاي مختلف اكولوژيك و به دنبال آن خسارات جبران ناپذيري را بر اجزاي محيط زيست و در نهايت به انسان وارد مي­کند(سليمي امرود، 1384)

این در حالی است که اجرای صحیح ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪﻫﺎ در شهر تهران با چالش­های عمده­ای همچون ﻣﺸﺨﺺ ﻧﺒﻮﺩﻥ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪﻫﺎﻯ ﺑﻬﺪﺍﺷﺘﻰ ﺩﺭﻣﺎﻧﻰ، ﻣﺘﻔﺮﻕ ﺑﻮﺩﻥ ﻣﺮﺍﻛﺰ ﺗﺼﻤﻴﻢ­ﮔﻴﺮﻯ ﻭ ﻋﺪﻡ ﺍﺟﻤﺎﻉ ﺍﻳﻦ ﻣﺮﺍﻛﺰ ﺑﺮ ﻳﻚ ﺭﻭﺵ ﻭﺍﺣﺪ ﻭ ﻣﺸﺨﺺ، ﺗﻔﺎﺳﻴﺮ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﻭ ﺳﻠﻴﻘﻪﺍﻯ ﺍﺯ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻭ ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ ﺁﻥ، ﻋﺪﻡ ﺍﺟﺮﺍﻯ ﺩﺳﺘﻮﺭﺍﻟﻌﻤﻞ ﻫﺎﻯ ﺍﺑﻼﻍ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﺳﻮﻯ ﻫﻴﺎﺕ ﻭﺯﻳﺮﺍﻥ ﻭ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﭘﺰﺷکی، عدم آگاهي پرسنل و مديران بيمارستان درمورد معضلات پسماندهاي بيمارستاني و عدم وجود سرمايه كافي جهت تهيه بي خطرسازها می­باشند لذا ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻭ ﺑﻪ ﻛﺎﺭﮔﻴﺮﻯ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﻧﻬﺎﻳﻰ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪﻫﺎﻯ ﺑﻴﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻧﻰ بسیار با اهمیت است(ﻓﻴﺎﺽ، 1389).

ساماندهي وضعيت فعلي پسماند­هاي پزشكي توليدي در ايران مستلزم مطالعات گسترده و هدفمند در خصوص کنترل پسماند از مرحله تولید تا دفع می باشد که لازمه این امر تعريف جايگاه خاص، ترويج  فرهنگ تفكيك از مبدأ و به اجرا درآمدن برنامه­هاي كوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت مي­باشد(رضايي،1387). بديهي است با اتكاء به دانش كافي از وضعيت موجود و آمار دقيق، مي توان گام­هاي موثري برداشت و از وارد آمدن خسارات جبران­ناپذير به منابع مالي كشور جلوگيري به عمل آور لذا این مطالعه با هدف کلی مطالعه موردی وضعیت مدیریت در بيمارستان شهدای تجریش تهران طراحی شده است.

1)PCPB Materials

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

   از لینک زیر

پایان نامه ارشد:بررسی پسماندهای بیمارستانی