پایان نامه جنگ نرم

فصل اول

کلیات تحقیق

 

1-1-مقدمه

جنگ نرم از لحاظ بررسی های علمی ،مفهومی نوین و از جنبه تاریخی ،سابقه بسیار کهن دارد .این مفهوم در دنیا در کنار  قدرت نرم شناخته می شود ، بایستی توجه کرد که جنگ نرم هم از لحاظ ماهوی و هم از لحاظ شکلی به مراتب پیشرفته تر ،پیچیده تر و خطر ناکتر از جنگ سخت است.علت اصلی این امر را باید در ابزارهای ارتباطی جدید مورد استفاده در جنگ نرم و برنامه ریزی های فرهنگی وتبلیغاتی جستجو کرد،جمهوری اسلامی ایران به دلیل جایگاه مهمی که در توجه به ملت های مظلوم و رنجدیده دنیا همچون ملت فلسطین دارد،به شدت تحت فشار امپریالیسم رسانه ای غرب و به ویژه صهیونیستها که گردانندگان اصلی رسانه های غربی هستند ،قرار دارد از این رو مقابله با چنین جنگی نیاز به آشنایی با اهداف و ابزار های آن نیز دارد.

اصطلاح« جنگ نرم » در برابر جنگ سخت، در حقیقت شامل هرگونه اقدام روانی و تبلیغات رسانه‌ای و… می باشد که توسط مهاجم یا مهاجمین ، جامعه هدف یا گروه هدف را نشانه می‌گیرد و بدون درگیری نظامی و گشوده شدن آتش و با استفاده از جنگ روانی ، جنگ رایانه‌ای ، اینترنتی ، براندازی نرم ، راه اندازی شبکه های رادیویی و تلویزیونی و شبکه سازی ، رقیب را به انفعال یا شکست وا می‌دارد .

جنگ نرم در مفهوم نوين آن با وي‍‍‍‍‍‍ژگي هايي از جمله نرم افزار گرايي ، ذهنيت سازي،تغییر در ارزشها و باورها، تغییر در سبک زندگی،تغيير هويت فرهنگي ، تغيير الگوهاي رفتاري همراه با الگوسازي رفتاري، ايجاد ترديد در مباني وزير ساخت هاي فكري يك نظام سياسي ، زمينه سازي براي ايجاد بحران در ارزش هاو باور هاي اساسي جامعه همراه است.در جنگ نرم لااقل در مراحل اوليه جنگ، هيچ منازعه فيزيكي و سختي صورت نمي گيرد. جنگ نرم از سنخ جنگ فرهنگي است. ابزار و ادوات جنگي در اين نوع جنگ از سنخ ابزار هاي فرهنگي، فكري ،               انديشه اي و منشي است، نه ابزار و وسايل نظامي. دشمنان در جنگ نرم به دنبال تسخير باور ها و ارزش هاي يك ملت اند. تصرف قلب ها و مغزها هدف اصلي جنگ نرم است ،جنگ نرم نبردي است كه در برابر رقبا و دشمنان اعمال مي شود و در اين مبنا به معناي استفاده از قدرت نرم است، يعني يك نوع قدرت اقناع كننده و اغوا كننده يعني تغيير تصاوير ذهني ملت ها .

بنابراين جنگ نرم امروزه مؤثرترين ،كارآمدترين وكم هزينه ترين و در عين حال خطرناك ترين و پيچيده ترين نوع تهديد عليه امنيت ملي يك كشور است.چون مي توان با كمترين هزينه با حذف لشكركشي و ازبين بردن مقاومت های فيزيكي به هدف رسيد زيرا با عواطف ، احساسات، فكرو انديشه ، باور و ارزشها و آرمانهاي يك ملت و نظام سياسي ارتباط دارد ابعاد اين جنگ وتهديدگسترده و مخرب تر است زيرا دين، فكرو آرمان ملت ها را آماج تهاجم قرار مي دهد.عدم شناخت کارکنان ناجا ازابعادوماهیت جنگ نرم می تواند به عنوان تهدیدی برای آنان باشد. اهم مشکلاتی که جنگ نرم در نظام ارزشی جوامع ایجاد می کند به شرح زیرمی باشد:

1- تغییردر  باورها ،اعتقادات و علائق مردم بویژه جوانان

2- بیگانه کردن مردم به ویژه جوانان با فرهنگ و ارزش های  بومی اسلامی ،ملی وسنت های جامعه

3- تغییر در الگوهاو سبک زندگی مانند الگوهای مصرف و پوشش

 

 

1-2- بیان مسئله:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازیابی هویت اصیل اسلامی ، کشورهای غربی و در رأس آن ها ا مریکا که منافع خود را در خطر می دیدند،با همدستی یکدیگر و پس از ایجاد آشوب و توطئه های مکرر در نقاط مختلف کشور که به شکست انجامید،دست به طراحی جنگی تمام عیار برای مقابله با فرهنگ و ارزشهای والای اسلامی زدند، شکست استکبار در عرصه نبرد سخت ، آن ها را به سمت استفاده از روش های جایگزینی سوق داد که به مراتب پیچیده تر و حساس تر از روش های قبلی بود. که آن استفاده از جنگ نرم برای مقابله با انقلاب اسلامی و  نظام جمهوری اسلامی ایران بود از جمله آنها می توان به هجمه ارزش های اسلامی ،اخلاقی مبتنی بر اسلام ، ولایت فقیه، مکتب امام حسین (ع)و فرهنگ عاشورایی، شهادت و ایثار ، مشارکت گسترده مردم در انتخابات مختلف،تعلق مردم به فرهنگ شیعه و ائمه معصومین(ع)  اشاره کرد.

نیروی انتظامی به عنوان یک سازمان اجتماعی که نقش تأثیر گذار اساسی در تامین نظم ، امنیت و آسایش عمومی و دفاع از فرهنگ و ارزشها و مقابله با ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی دارد .در این زمینه مسئولیت خطیری را می تواند عهده دار باشد،بنابراین شناخت کارکنان ناجا از مفاهیم ،مؤلفه ها و سازوکارهای مقابله با جنگ نرم ، اهمیت شایان توجهی دارد و در همین ارتباط مسأله ای که در این تحقیق برای پژوهش گر مطرح است این است که کارکنان ستاد ناجا چه شناختی از آسیب پذیری از جنگ نرم و ابعاد و  مؤلفه های آن دارند.

1-3- اهمیت و ضرورت تحقيق :

در بیان اهمیت و ضرورت تحقیق حاضر باید اذعان داشت که جنگ نرم را به عنوان یکی ازعوامل مؤثر بر بروز تهدید و آسیب پذیری کارکنان نیروی انتظامی ،می توان از جمله تحولاتی دانست که موجب دگرگونی در هویت فرهنگی و الگوی رفتاری مورد قبول یک نظام سیاسی اعم از کشوری و لشکری می شود.

جنگ نرم نوعی سلطه کامل در حوزه های فرهنگ، سیاست، اقتصاد، اعتقاد و …. است که از طریق استحاله الگوهای رفتار ملی در این حوزه  ها و جایگزینی الگوهای نظام سلطه محقق می شود با  این وجود تمامی اقدام هایی که موجب می شود تا اهداف و ارزش های حیاتی یک نظام سیاسی (زیرساخت های فکری، باورها و الگوهای رفتاری در حوزه اقتصاد، فرهنگ، سیاست، علم و فن آوری، امنیتی، دفاعی و ….) به خطر افتد، یا موجب ایجادتغییر و دگرگونی اساسی در عوامل تعیین کننده هویت ملی یک کشور گردد جنگ نرم به شمار می رود. به بیان دیگر باید تأکید کرد که در زمان حاضر انجام جنگ های نظامی و تحریم های اقتصادی علیه امنیت ملی کشورها به آخر خط بازدهی رسیده و برای دول غرب این موضوع به اثبات رسیده که به منظور تسلط بر کشورها، لشگرکشی و صرف هزینه های کلان نظامی و تحریم های اقتصادی، دیگر پاسخگو نخواهد بود، چرا که تجربه ثابت کرده هیچ قوم و ملتی از اشغالگر استقبال نخواهند کرد، از همین رو ساده ترین راه یعنی غلبه بر افکار و اندیشه های ملت ها را برگزیده اند تا با ایجاد جنگ های روحی و روانی بتوانند آحاد مردم آن جامعه را ضمن تهی نمودن از آرمان ها و ارزش های شناخته شده تاریخی و مواریث گرانبهای فرهنگی، وام دار فرهنگ و اندیشه های خود کنند وضمن رخنه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، همچون موریانه ای به قطع ریشه های کهن تاریخی ملت ها بپردازند و حمله ای نرم، خاموش و بی صدا(براندازی نرم) داشته باشند. با این وجود کارکنان نیروی انتظامی که وظیفه برقراری نظم و امنیت و آرامش عمومی را بر عهده دارند در انجام این رسالت خطیر با تهدیدات و آسیب پذیری های گوناگون از جمله تهدیدات و آسیب های ناشی از جنگ نرم و تهاجم فرهنگی روبرو  هستند، بنابراین ضرورت ایجاب می نماید با شناخت هر چه بهتر این پدیده و ایجاد بصیرت در کارکنان، زمینه ها و بسترهای آسیب جنگ نرم در نیروی انتظامی به حداقل ممکن برسد.

نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به عنوان حافظ ارزشها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي نقش مهمی در مقابله باجنگ نرم و عوامل آن دارد و كاركنان ناجا نیز بخشی ازجامعه هدف جنگ نرم قلمداد مي شوند. در همين راستا بصيرت افزايي كاركنان با ابعاد و مؤلفه هاي جنگ نرم و راه كارهاي مقابله با آن، بيش از پيش اهميت و ضرورت پيدا مي كند، تحقیق حاضر در صدد پاسخگويي به اين نياز و ضرورت ،انجام می شودباعطف به مباحث مطروحه مهمترین ضرورت تحقیق حاضر، شناسایی ابعاد و مولفه های  جنگ نرم دشمن بر علیه کارکنان ستاد ناجا از یک سوء و ارائه راهکارها ی بنیادی همچون ارتقاء بصیرت افزایی کارکنان ناجا برای مقابله با این جنگ نرم از سوی دیگر می باشد.

 

1-4-  اهداف تحقیق:

1-4-1 : هدف اصلی تحقیق :

بررسی میزان شناخت کارکنان ستاد مرکز ی ناجا از ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم دشمن و سازو کارهای مقابله با آن

1-4-2: اهداف فرعی :

الف – بررسی میزان شناخت کارکنان ستاد ناجا از  ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم.

ب – بررسی میزان  شنا خت کارکنان ستاد ناجا ازجنگ نرم.

ج- بررسی میزان شناخت کارکنان ستاد ناجا از سازوکارهای مقابله با جنگ نرم.

1-5-سئوال اصلی :

شناخت کارکنان ستاد مرکزی ناجا از ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم و سازو کارهای مقابله با آن به چه میزان است ؟

1-5-1 سئوالات فرعی :

الف – ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم چیست؟

ب–میزان شناخت کارکنان ستاد ناجا نسبت به جنگ نرم چقدر است ؟

ج– را هکارهای مقابله با جنگ نرم  چگونه است؟

1-6- كاربرد هاي تحقیق:

  • بهره برداری در راستای برنامه ریزی در جهت بصیرت افزایی کار کنان ناجا نسبت به ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم
  • بهره برداری توسط مراجع پژوهشی و علمی ناجا از داده ها و یافته های طرح در جهت برنامه ریزی.

 

1-7-رده های کاربر:

  • دفتر مطالعات و تحقیقات علوم اسلامی ساعس ناجا
  • معاونت سیاسی ساعس ناجا
  • معاونت تربیت و آموزش ساعس ناجا
  • دانشگاه علوم انتظامی ناجا
  • معاونت تربیت و آموزش ناجا
  • سازمان مطالعات و تحقیقات ناجا
  • – سازمان حفاظت اطلاعات ناجا

1-8-جنبه جديد تحقیق:

بر اساس بررسی های  انجام یافته تحقیقی در خصوص بررسی میزان شناخت کارکنان ناجا از ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم و سازو کارهای مقابله با آن در ناجا  صورت نگرفته است .

1-9-روش تحقيق:

در این تحقیق از روش های توصیفی تحلیلی و پیمایشی ، با استفاده از تکنیک اسنادی و کتابخانه ای وپرسشنامه استفاده  شده است.

1-10-روش و ابزار گرد آوري اطلاعات:

الف :فیش مأخذ که صرفاً نام مؤلف کتاب ، مقاله ، اسناد و مدارک در آن درج می شود

ب: فیش محتوایی: که برای ثبت محتوای کتابها ، مقاله ، اسناد و مدارک به کار می رود

1-11- جامعه آماري و حجم نمونه(در صورت لزوم):

از بین کارکنان ستاد مرکز ناجا تعداد 100نفربصورت تصادفی (بدون توجه به درجه،سن وسطح سواد)آنان بعنوان حجم نمونه جامعه آماری انتخاب گردیدند.

1-12- روش نمونه گيري(درصورت لزوم):

با استفاده از فرمول کوکران حجم نمونه محاسبه می شود.

1-13- روش هاي تجزيه و تحليل اطلاعات :

استفاده از نرم افزارهای SPSS

1-14- متغیر های تحقیق :

متغیرمستقل : میزان شناخت کارکنان ستاد مرکزی ناجا از ابعاد و مؤلفه های جنگ نرم

متغیر وابسته : ساز و کارهای مقابله با جنگ نرم

 متن کامل در سایت تخصصی پایان نامه های کارشناسی ارشد  :www.arshadha.ir

Leave a comment