پروژه رشته مهندسی مواد با عنوان سوهان كاري – قسمت سوم

شيارهاي مارپيچ مته به منظور ايجاد زاويه ي براده و جدا شدن بهتر براه و هدايت آن در سوراخكاري به بيرون از سوراخ ايجاد ميكنند.

جان مته: فاصله اي كه بين دو شيار مارپيچ مته ها وجود دارد گويند.

فاز مته: برجستگي نازكي كه در كنار شيار مته وجود دارد فاز مته گويند. اين فاز اصطكاك بدنه مته با سوراخ را كاهش مي دهد و هدايت مته را در داخل سوراخ سهل و آسان مي سازد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

قطر مته ها را در هر 100 ميلي متر از طول آنها، ‌به اندازه ‌يكدهم ميلي متر كوچكتر
مي سازند تا هنگام سوراخ كاري سوراخهاي عميق، ‌از تماس مته با سوراخ جلوگيري شود. به همين دليل است كه قطر مته ها را بايد در سر آنها و روي فاز اندازه گيري نمود.

– زاويه ي سر مته

زاويه ي سر مته نقش مهمي را در عمليات براده برداري به عهده دارند. كه اين زاويه ها را در اندازه و مقادير استاندار است كه كارخانجات سازنده آن را توليد مي كنند. با انتخاب زاويه ي آزاد،‌ زاويه ي گوه مته بدست مي آيد. بعبارت ديگر به هنگام تيز كردن مته ها،‌ زاويه ي آزاد رادر آنها بوجود مي آوريم. همزمان با زاويه ي آزاد، ‌زاويه ي رأس مته كه بين دو لبه برنده قرار دارد سنگ زده مي شود. ضمن تيز كردن مته، خطي روي جان مته بوجود مي آيد كه آن را لبه ي برنده ي عرضي گويند.

مقدار زاويه ي اين خط با امتداد لبه ي برنده ي اصلي حدوداً 55 درجه است.

زاويه ي رأس مته كه براي سوراخكاري فولاد نرم و چدن مورد استفاده قرار
مي گيرد،‌118 درجه مي باشد.

– جنس مته:

مته ها را براي سوارخكاري مواد نرم مانند مسي و آلومينيوم از جنس فولاد ابزار سازي غير آلياژي (Ws) و براي سوارخكاري موادسخت مانند فولاد و چدن از جنس فولاد ابزار سازي آلياژي(ss يا Hss ) مي سازند. وبراي براده برداري از فولادهاي سخت لبه ي برنده ي آنها را از جنس فلزات سخت (الماسهHM) مي سازند و به سرمته اي كه از جنس فولاد معمولي است جوش مي دهند.

در اشكال روبرو اعدادي كه مشاهده مي نماييد مقاومت حرارتي مته ها در هنگام براده برداري است.

– تيپ مته:

مته ها را براي داشتن زاويه برداري هنگام سوراخكاري مواد مختلف با زواياي رأس متفاوت مي سازند و آنها را در سه تيپ W،‌N و H به بازار عرضه مي نمايند.

الف) تيپ W

داراي زاويه ي مارپيچ زياد است و براي سوراخكاري مواد نرم(مس و آلومينيوم) بكار
مي رود.

ب)‌ تيپ N

داراي زاويه ي مارپيچ متوسط مي باشد وبراي سوراخكاري فولاد و نرم،‌ فولاد ريخته و چدن به كار مي برند.

ج) تيپ H

داراي زاويه ي مارپيچ كم است وبراي سوراخكاري فولاد سخت، برنج و برنز بكار
مي رود.

– انواع مته

لازم به يادآوري است كه مته ها بر دو نوعند:

الف)‌مته ي مارپيچ                       ب) مته برگي

كه در اينجا از توضيح مته ي برگي به علت كم مصرف بودن و از دور خارج شدن و مزيت مته ي مارپيچ نسبت به آن صرف نظر شده است و تمامي توضيحاتي كه در صفحات قبل داده شده مخصوص مته از نوع مارپيچ است.

مزاياي مته ي مارپيچ:

1- زاويه ي براده ي مناسب در لبه هاي برنده

2- هدايت خود كار و اتوماتيك براده به بيرون از سوراخ

3- هدايت خوب و كامل مته به سمت داخل سوراخ

4- از نظر اقتصادي مقرون به صرفه است.

5- قطر اين مته در هنگام تيز كردن يكنواخت مي ماند.

– ماشين مته (دريل):

ماشين مته در سه نوع است:

الف ماشين مته دستي

ازاين ماشين براي سوراخكاري قطعات كوچك و كارهايي كه در خارج از كارگاه قرار دارند مورد استفاده قرار مي گيرد و دقت اين ماشين كم است.

  ب )ماشين مته ي روميزي :

اين نوع ماشين براي سوراخكاري قطعات كوچك و ايجاد سوراخهايي تا قطر 13 ميلي متر كاربرد دارد. و از سه قسمت پايه،‌بدنه و ستون تشكيل شده است. روي ميز اين ماشين، ‌شيارهاي مانند T جهت بستن گيره و يا قطعه كار به كمك روبند تعبيه شده است. وبدنه ي اين ماشين از نظر ارتفاع و حركت شعاعي قابل تنظيم است.

ج)‌ماشين مته ستوني

ازاين ماشين براي سوارخكاري روي قطعات بزرگ و ايجاد سوراخ هايي تا قطر 45 ميلي متر كاربرد دارد.

اين نوع ماشين داراي روميز ثابت و متحرك است.

از ميز متحرك براي سوراخكاري قطعات كوچك تر و ميز ثابت براي سوراخكاري قطعات بزرگ تر مورد استفاده قرار مي گيرد. ميز متحرك از نظر ارتفاع و حركت دوراني قابل تنظيم است.

لازم به ذكر است كه حركت اصلي (دوراني) ماشين هاي مته ي روميزي و ستوني بوسيله ي الكتروموتور تأمين    مي گردد و اين حركت توسط چرخ تسمه به ميل مته انتقال مي يابد. ميل مته علاوه بر حركت دوراني وظيفه ي پيشروي و هدايت مته را دارا مي باشد.

حركت پيشروي ميل مته توسط اهرم و چرخ دنده اي كه با اهرم شانه اي روي غلاف درگير است، تأمين مي گردد و در قسمت سرميل مته سوراخ مخروطي شكلي وجود دارد كه دنباله ي مته و يا سه نظام در داخل آن قرار مي گيرد و محكم مي شود.

– بستن مته

براي بستن مته به ماشين دو وسيله ي لازم است:

الف) كلاهك مته مته هايي كه داراي دنباله ي مخروطي شكل هستند بطور مستقيم ويا به كمك كلاهك هاي مخروطي،‌در سرميل مته بسته مي شوند. براي خارج كردن مته ازميل مته و يا كلاهك از ميل مته،‌از تسمه ي فولادي شيب داري به نام گوه استفاده مي شود.

و بدين ترتيب براي خارج كردن مته از كلاهك ،‌دنباله ي آن را روي چوبي تكيه مي دهيد و به سرگوه ضربه وارد مي نماييد.

ب- سه نظام مته:

براي بستن مته هاي دنباله ي استوانه اي از سه نظام آچار دار و يا سه نظام سريع (بدون آچار) استفاده مي كنند.

براي عمل سوراخكاري بايد قطعه ي كار را در حالت ثابتي قرار دهيد البته در قطعات بزرگ وسنگين نيازي به اين كار نيست. براي اين منظور از گيره ي روميزي استفاده كنيد.

– سرعت برش مته:

مقدار راهي كه خارجي ترين نقطه ي لبه ي برنده مته در هر دقيقه طي مي كند را سرعت بوش گويند و از ارتباط ي فوق سرعت برش مته محاسبه مي گردد.

V : سرعت برش مته بر حسب متربر دقيقه

D : قطر مته بر حسب ميلي متر.

N : تعداد دوران مته در هر دقيقه

جنس كار جنس مته 
 WSSSHM
فولاد102540
چدن خاكستري81560
فلزات سبك6090100

 

سرعت برش مته به عواملي مانند جنس قطعه ي كار،‌جنس مته ي مورد استفاده و عدم استفاده از مايع خنك كننده و عوامل ديگري بدست مي آيد. جداول بالا از راه تحقيق و تجربه حاصل شده است.

– مايع خنك كننده در عمل سوراخكاري :

اين مايع كه در عمل سوراخكاري وظيفه ي خنك كردن و چرب كاري را بر عهده دارد و در ايران به نام آب صابون معروف است. آب صابونامولسيوني از 10 تا 15 درصد روغن مته (محلولي از صابون و روغن هاي معدني) در آب مي باشد. روغن مته كه براي تهيه ي آب صابون به كار مي رود در كشور ما به نام روغنZ1 معروف بوده كه توسط شركت نفت توليد و به بازار عرضه مي گردد.

براي تهيه ي آب صابون،‌ مقداري روغن مته را در آب بريزيد و خوب مخلوط نماييد.

نكته آنكه آب صابون نبايد كثيف شود و به دليل بيماري هاي پوستي كه ممكن است بوجود آورد،‌شستن دست با آن مجاز نيست.

ماده ي خنك كاري براي سوراخكاري فولاد،‌آب صابون است و براي چدن خشك وآلومينيوم نفت مي باشد.

– روش سوراخكاري

براي ايجاد سوراخكاري با توجه به شكل هاي زير اقدام نماييد.( توضيح بيشتر بعهده‌ي خواننده مي باشد.)

اگر در هنگام سوراخكاري مته منحرف شود روش اصلاح آن در شكل زير آمده است. (توضيح بيشتر بر عهده ي خواننده مي باشد.)

– نكاتي در عمل سوراخكاري

1- قبل از شروع، ‌سطح كار‌ را محكم روي گيره ي مناسب ببنديد.

2- محل سوراخكاري را با سوزن و سمبه علامت گذاري نماييد.

3- مته ي مناسب با قطعه ي كار را انتخاب نماييد و آن را به كمك سه نظام دريل ببنديد.

4- در هنگام براده برداري ماشين مته را آرام آرام به سطح كار فشار دهيد زيرا هم كار بهتر انجام شود و هم از شكستن مته جلوگيري شود.

5- در حين سوراخ كاري،‌ محل سوراخكاري را با آب صابون يا مايع خنك كننده،‌ خنك نماييد تا از سوختن نوك مته جلوگيري بعمل آيد.

6- نوك مته را قبل و بعد از عمل سوراخكاري كاملاً تميز نماييد.

7- در هنگام سوراخكاري از دستكش و عينك ايمني استفاده نماييد.

– برقو كاري

سوراخ هايي كه بوسيله ي مته ايجاد مي شوند داراي سطوح ناصاف و ناهمواري هستند و از اندازه ي دقيقي برخوردار نيستند به همين دليل از برقو كاري جهت صاف و صيقل نمودن سطح داخل سوراخ ها استفاده مي شود.

برقوها را از جنس فولاد ابزار سازي يا فولاد تندبر مي سازند البته برقوهاي ديگري نيز از جنس الماسه وجود دارد.

برقوكاري معمولاً‌در تراشكاريها كاربرد دارد و بيشتر در سيلندر تراشيها جهت صيقلي كردن داخل سيلندرها و تعمير آنها مورد استفاده قرار مي گيرد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment