پروژه روشهاي مختلف جوشكاري با برق – قسمت دوم

بنابراين روغنكاري و گريس كاري دستگاه به عهده كارگر جوشكار نمي باشد . قبل از شروع كار بهتر است كابل هاي زمين و الكترود را بازديد كرد . الكترودگير بايد دور از قطعه كار و بر روي يك آويز يا قلاب فيبري يا چوبي قرار داده شود . اگر ماشين مورد استفاده از نوع موتور ژنراتور است ، بعد از روشن شدن آن ، وضعيت كموتاتور دستگاه را بازديد نمائيد . اگر جاروبك هاي زغالي دستگه در حين دوران موتور جرقه بزنند ، تا رفع عيب كامل نبايد با آن كار كرد . تمام دستگاه هاي جوشكاري بايد در اتاقك مخصوص يا در پشت پرده هاي مناسب قرار داده شوند تا از ايجاد برق زدگي در چشم ساير كارگران ممانعت بعمل آيد .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

تنظيم و راه اندازي دستگاههاي جوشكاري :

پس از آنكه جوشكار به وسائل ايمني مجهز شد و پس از آنكه كارگاه جوشكاري را بازديد نمود ، ميتواند دستگاه را روشن كند . مراحل روشن كردن دستگاه به شرح زير است .

1- مطمئن شويد كه الكترودگير بر روي يك قلاب عايق آويزان شده باشد . وقتي الكترودگير بر روي قطعه كار يا ميز كار قرار دارد بايد از روشن كردن دستگاه جدا خودداري كرد چون در اين حالت مدار الكتريكي دستگاه بسته شده و در شروع عمل ، روشن شدن موتور با بار مصرفي كامل بسيار دشوار است .

2- كليد تامين انرژي اصلي را روشن نمائيد .

3- با توجه به جنس فلز قطعه كار و قطر الكترود، امپراژ مناسب را انتخاب و تنطيم نمائيد .

4- كليد معناطيسي دستگاه را فشار داده و روشن نمائيد . در بعضي از دستگاه ها امكان تنظيم ولتاژ و آمپراژ وجود دارد و در برخي فقط يكي از آنها قابل تنظيم است .

بعد از آنكه جوشكار كمي كاركرد بايد آمپر دستگاه را مجددا تنظيم نمود تا نتيجه جوشكاري خوب باشد .

انتخاب الكترود :

مهمترين تصميمي كه جوشكار اتخاذ ميكند ، انتخاب الكترود مناسب است، الكترودها را ميتوان در موارد زير از هم تفكيك نمود :

1.نازك يا ضخيم بودن روپوش الكترود

2.تركيبات شيميائي روپوش ها مختلف بوده و بسته به نوع فلز و آلياژ هاي آن و همچنين براي حالات مختلف جوشكاري متغير است .

  1. روپوش الكترود را ميتوان براي انواع روش هاي DCSP,DCRP و يا AC انتخاب نمود .
  2. تركيبات فلز الكترود.

5.قطر الكترود مطلوب .

معمولا الكترودهاي با پوشش ضخيم گرا الكترودهاي مشابه با پوشش نازك ميباشند ولي در عوض كيفيت جوش آنها نيز بسيار مرغوب تر است .

الكترودها را بوسيله رنگ و اعداد مانند         يا             مشخص مي كنند .

هر الكترود خصوصيات مخصوصي دارد كه فقط براي يك كار معين مناسب است . براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد انتخاب اعداد مشخصه الكترودها به فصل دوم رجوع كنيد .براي تامين موارد استفاده مختلف ، آلياژ و قطر الكترودهاي مختلف فرق مي كند .

وقتي مي خواهيد در روي يك قطعه كار كلفت يك جوش چند مرحله اي را انجام دهيد بهتر است قطر الكترود را كمي كوچكتر از اعداد پيشنهادي جدول انتخاب نمائيد .

جوشكار بايستي خشك بودن ، تميزي و ترك نداشتن هر الكترود را بازديد نمايد چون اين عوامل در كيفيت جوش موثر هستند .

براي قرار دادن الكترود در الكترودگير كافي است گيره آن را بازكرده و قسمت انتهائي و لخت الكترود را بين فك هاي گيره قرار داد . هرگاه پس از آزاد كردن دسته هاي گيه ، اكترود شل باشد و در محل خودسازي كند ، گيره احتياج به تعمير يا تنظيم دارد .

روشن كردن قوس الكتريكي :

يكي از اساسي ترين اصولي كه افراد مبتدي بايد ياد بگيرند روشن كردن قوس الكتريكي بن قطعه كار و الكترود است . ابتدا بايد الكترود با قطعه كار تماس پيدا كند و بلافاصله آن را طوري عقب بكشيم كه قوس الكتريكي مناسب و دلخواه ايجاد گردد.

اوايل ممكن است الكترود بخوبي عقب كشيده نشود و در نتيجه به سطح كار بچسبد و يا آنقدر دور از سطح كار نگهداشته شود كه ولتاژ موجود نتواند فاصله بين سطح كار و نوك الكترود را به پيمايد و در نتيجه خاموش شود . فقط تجربه كارگر است كه ميتواند بر اين مشكلات غلبه نمايد . در شروع كار طول قوس بايد زياد انتخاب شود تا الكترود جوشكاري بخوبي ذوب شده و محل دلخواه را پر نمايد . براي اين كار ميتوان در شروع عمل نوك الكترود را به سطح كار نزديك كرده و عقب كشيد تا الكترود گرم شود.

بطور كلي براي روشن كردن قوس الكتريكي دو طريقه وجود دارد. در يك روش نوك الكترود ضمن پيمودن يك قوس ، بالا و پائين رفته و در طريقه ديگر نوك الكترود ضمن انجام يك حركت عمودي بالا و پائين مي رود .

حركات الكترود :

حركات الكترود از قبيل زاويه الكترود ، حركت آن و طول قوس الكتريكي در كيفيت جوش موثرند . در انجام عمليات جوشكاري يك مرحله اي يا ميتوان الكترود را مستقيما به سمت جلو حركت داد و يا از يك حركت نوساني استفاده نمود كه در نتيجه آن عمق جوش هم پر شود . وقتي ضخامت قطعه كار زياد ميشود حركت الكترود نيز بايد فرم بخصوصي داشته باشد تا در ضمن آن فلز اصلي و الكترود مذاب با يكديگر مخلوط شده ، تشكيل يك جسم واحد را بدهند . براي آنكه سطح جوش كمي موج دار شود بسياري از جوشكارها از يك حركت نوساني رفت و برگشتي استفاده مي ك نند . بعضي ها هم از يك حركت دايره اي با شعاع كوچك استفاده مي نمائيد .

عده اي ديگر هم ترجيح مي دهند كه در حركت رفت و برگشتي الكترود از يك نيم دايره نيز استفاده كنند . عده اي ديگر حركت الكترود را به صورت عدد 9 و پاره اي نيز حركت آن را به صورت يك مثلث انجام ميدهند . در مجموع ، بسته به نوع درز و موقعيت جوش ، بيشتر جوشكارها مخلوطي از اين حركات را انجام ميدهند .

در جوشكاري هاي چند مرحله اي بهتر است رديف اول را مستقيما جوش داد و در لايه هاي بعدي از حركات نوساني استفاده كرد .براي جوشكاري مرحله اول بايداز الكترود نازك استفاده كرد تا الكترود مزبور بتواند داخل محل جوش شود. در پايان هر مرحله بايد به وسيله قلم و چكش و همچنين برس مخصوص، تفاله ها ، كثافات و چيزهاي اضافي راتميز نمودتا كيفيت جوش مناسب باشد.

سطح هر لايه بايد تميز و يكنواخت باشد. براي تشكيل شدن سطح جوش مي توان از حركات مختلف استفاده نمود. در حالت كلي ، الكترود به نوع اتصال ، اندازه جوش و وضعيت جوشكاري بستگي دارد.

دويدگي گرده جوش ير روي سطوح صاف :

قبل از آن كه بخواهيم روي يك قطعه كار، عمل جوشكاري انجام دهيم بهتر است بر روي يك قطعه كار مشابه آزمايشي ، تمرين كنيم . شما بايد بتوانيد انواع متخلف گرده جوش را بر روي يك قطعه كار ايجاد نمئيد.

براي روشن شدن قوس ، كافي است نوك الكترود به سطح قطعه كار تماس پيدا كرده و سپس تا حد معيني عقب كشيده شود. فاصله بين نوك الكترود مصرفي بستگي دارد. اندازه اين فاصله براي الكترود هاي لخت بين   تا     اينچ است. در اين حالت قوس ايجاد شده به ولتاژي در حدود 20 تا 24 ولت نياز دارد.

الكترود هاي پوشش دار در فاصله اي در حدود تا اينچ از سطح كار قرار مي گيرند و و لتاژ لازم بين 30 تا 40 ولت است . يكي از راه هاي تصيحي طول قوس ، گوش دادن به صداي قوس است.

در مورد الكترودهاي لخت ، فاصله مناسب زماني است كه صداي جوشكاري چيزي شبيه صداي سرخ كردن يا شكستن اجسام باشد. در مورد الكترودهاي روپوش دار صداي مناسب درست بر خلاف صداي الكترودهاي لخت است يعني در اين حالت جوش مناسب زماني است كه قوس الكتريكي بدون ايجاد صداي شكستن روشن بماند . به علاوه رنگ شعله نيز به طول قوس بستگي دارد. يكي از علائم زياد بودن طول قوس اين است كه قطرات فلز مذاب پس از سقوط در منطقه مذاب نمي توانند شكل مناسب را به خود بگيرند.

با استفاده از اين علائم ، افراد مبندي مي توانند اشكالات خود را تصحيح و طول قوس مناسب را انتخاب كنند . براي تمرين كردن ، يك صفحه فولادي به ضخامت تا اينچ و طول و عرض 6 و 2 اينچ انتخاب نمائيد.

الكترود را در ابتداي كار نگهداريد . براي برقراري اتصال الكتريكي مي توانيد قطعه را به وسيله گيره هاي مسي به ميز كار متصل نمائيد. اندازه شدت جريان مدار به ضخامت قطعه كار و قطر الكترود مصرفي بستگي دارد. ساير اندازه ها را خود جوشكار مي تواند با استفاده از تجربه هاي شخصي خود به دست آورد . اندازه شدت جريان و ولتاژ مدار را مي توان با استفاده از وسائل اندازه گيري دستي و يا ولتمتر و آمپرمترهائي كه روي بدنه ماشين نصب شده اند ، سنجيد. در اين حالت چون وسائل اندزاه گيري مزبور روي ماشين نصب شده اند در موقع انتقال انرژي به محل مصرف مقداري افت انرژي وجود دارد كه آنها را نيز بايد در نظر گرفت و در حقيقت بايد ولتاژ و آمپراژ مصرفي را كمي بيشتر از حد مورد نياز انتخاب نمود.

A 0 روشن و تنظيم كردن دستگاه :

  • كارگاه را بازديد و قسمت هائي را كه به تعمير نياز دارند تعمير كنيد.
  • با توجه به ضخامت كار و قطر الكترود و استفاده از آمپراژ ماشين را تنظيم نمائيد.

براي اين كه از اتلاف وقت جلوگيري به عمل آيد هميشه بهتر است قبل از آن كه افاردمبتدي با دستگاه كار كنند يك جوشكار با تجربه ماشين را تنظيم كرده باشد. در موقع كار هم بهتر است افراد باتجربه طرز كار كارگران مبتدي را كنترل و اشتباهات آنها را تذكر دهند.

B   انتهاي لخت الكترود را وارد فك هاي الكترود گير كنيد.

C . براي كار نشسته يا ايستاده يك صندلي مناسب انتخاب كنيد.

D . ماسك مخصوص جوشكاري را در روي سر خود قرار داده و يا اگر از ماسك دستي استفاده مي كنيد ، طلق آن را در جلوي چشمان خود بگيريد.

E.الكترود گير را به راحتي دردست گرفته و قوس را برقرار كنيد. براي اين كار مي توانيد با يك دايره اي شبيه نوك زدن برندگان الكترود را به سطح كار تماس دهيد.

براي شروع ، الكترود را آن قدر پايين بياوريد تا نوك آن به سطح كار برخورد كند. به محض برقراري قوس ، فاصله آن تا سطح كار را طوري تنظيم كنيد كه صداي ناشي از جوشكاري ، شبيه صداي سرخ كردن گوشت باشد.

  1. F. زاويه الكترود با امتداد عمود بر سطح كار درجهت حركت الكترود ، حدود 20 درجه است.

G.براي جوشكاري فلزاتي با اين ضخامت از انجام حركات دايره اي ، نوساني و يا زيگزاك خودداردي كنيد.

  1. H. ضمن پيش روي جوش، الكترود ذوب شده و بنابراين بايستي دست خود را كمي آن طرف تر پايين بياوريد تا فاصله نوك الكترود تا سطح كار همواره مقدار ثابتي بماند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment