پروژه رشته صنایع غذایی در مورد سهم ایران در بازار جهانی زعفران – قسمت چهارم

البته حتی یك كیلو خروج زعفران غیر مجاز می‌تواند بازار زعفران ایران را دچار مشكل سازد و آن را به اصطلاح خراب كند. بازارچه‌های مرزی و تجارت چمدانی زعفران،‌ خطری جدی برای صادرات زعفران ایران محسوب می‌شود.

مشكلات برون مرزی صادركنندگان واقعی زعفران را ذكر كنید.

وجود زعفران تقلبی،‌ مشكلات عدیده‌ای برای صادركنندگان این محصول در بازارهای خارجی پدید آورده است. صادركنندگان عزیز واقعی. زعفران تقلبی را به قیمت‌های بسیار پایینی به بازارهای خارجی عرضه می‌كنند. این امر باعث می‌ شود تجار واقعی نتوانند قیمت زعفران ایران را بالا ببرند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

پیمان زعفران نیز در این برهه مشكلی را برای صادركنندگان زعفران ایجاد كرده است.

پیمان زعفران چقدر است،

پیمان زعفران هم اینك 470 دلار است. دولت پیمان خیلی از كالها را حذف كرده است. اما پیمان زعفران و زیره سبز را حذف نكرد.

البته امروز قیمت ارز در بازار آزاد با ارز صادراتی تفاوت چندانی ندارد. اما هر كیلو زعفران 420 تا 430 دلار به فروش می‌‌رود. در صورتی كه پیمان آن هر كیلو 470 دلار است.

برای انیكه ایران بتواند نبض بازار جهانی زعفران را به دست گیرد، چه باید كرد؟

اتحادیه‌ بارها به دولت پیشنهاد كرده است از صادرات چمدانی و صادرات از طریق بازارچه های مرزی جلوگیری كند. در ضمن به دولت پیشنهاد شده است داشتن كارت اتحادیه را برای صادرات زعفران الزامی كند تا صادركنندگان زعفران با در دست داشتن این كارت به تجارت خارجی زعفران بپردازند وقتی كارت اتحادیه الزامی شد. صادركنندگان زعفران اعم از بازارچه‌‌‌های مرزی یا از طرق دیگر،‌ موظف می‌شوند كارت اتحادیه را ارایه دهند. با ارائه كارت اتحادیه مشخص خواهد شد چه كسانی زعفران حقیقی و چه كسانی زعفران تقلبی صادر می كنند. دولت باید نظر اتحادیه در زمینه ارایه الزامی كارت اتحادیه را تحت هر شرایطی به مورد اجرا گذارد.

به نظر می‌رود روز به روز به رقبای زعفران ایران در بازارهای جهانی اضافه می‌شود. آیا ایران در این زمینه رقیب جدی هم دارد؟

رقبای ایران هم اینك اسپانیا. یونان و به طور مختصر هندوستان است. مراكش و مصر نیز زعفران تولید می كنند. اما تولید آن تكافوی مصرف داخلی‌شان را می‌دهد. چین به تازگی صادرات زعفران را شروع كرده است. اگر صادرات چین به میزانی برسد كه بتواند یك رقیب جدی برای ایران باشد. معلوم نیست كه عاقبت زعفران ایران چه می شود. چین به تازگی صادرات زعفران را شروع كرده است.

اگر صادرات چین به میزانی برسد كه بتواند یك رقیب جدی برای ایران باشد. معلوم نیست كه عاقبت زعفران ایران چه می شود. چین اینك در مراحل اولیه تولید است. اما اگر كشت و صادرت این محصول در كشوری كه 2/1 میلیارد نفر جمعیت دارد و زمین‌های وسیعی را می‌تواند زیر كشت زعفران ببرد، یا بگیرد. خطر بزرگی برای زعفران ایران ایجاد خواهد كرد.

تولید چین اكنون در سطح پایینی است. اما استعدادهای موجود در این كشور از جمله نیروی كار، خاك و مزد كم كارگر می تواند این كشور را در تولید زعفران موفق كند.

البته كیفیت تولید زعفران در چین نیز اهمیت دارد و من یقین دارم محصول آنها نمی‌تواند با محصول زعفران درجه یك ایران رقایت كند. چینی‌ها وقتی وارد بازار یك كالا می‌شوند. در سال های اول در سطح پایین هستند. اما در سال‌های بعد قادر خواهند بود در بازار موفق عمل كنند.

بازارهای آینده زعفران ایران كدام كشورها هستند؟

به جز بازارهای كنونی،‌ آینده بازار آمریكا و آمریكای جنوبی می‌تونند بازارهای مطلوبی برای زعفران ایران محسوب شوند.

هنوز زعفران ایران به صورت انبوه وارد بازار آمریكا نشده است. ولی در آینده نزدیكی صادرات به این بازا آغاز می‌شود. البته به نظر می‌رسد چین رقیب ایران در این بازار شود.

قیمت زعفران ایران در بازارهای جهانی تابع چه عواملی است؟

قیمت زعفران در بازارهای جهانی به طور اصولی ثبات ندارد و تابع عرضه و تقاضا است.

نقش اسپانیا در بازار این محصول حایز اهمیت است. چین هم به این بازار اضافه شده و نقش آن در آینده حایز اهمیت خواهد بود. زعفران ایران سه سال قبل هر كیلو تا 700 دلار هم صادر شد. اما امروز 420 تا 430 دلار است.

آیا برای زعفران صادراتی ایران گشایش اعتبار می‌شود؟

برای زعفران گشایش اعتبار نمی‌ شود. تجار ایرانی زعفران را به صورت «دیدن و خریدن» طرف خارجی صادر می‌كنند. خریداران خارجی پس از دیده زعفران ایران آن را می‌پسندند  می‌خرند.

اطمینان یافتن خریدار خارجی از زعفران ایران اهمیت زیادی دارد. خریداران خارجی زعفران ایران سالهاست طرف ایرانی خود را می‌شناسند و دو طرف برای یكدیگر اعتبار زیادی قایل هستند و به هم اطمینان دارند.

به ندرت دیده شده است یك خریدار خارجی پول طرف ایرانی را پرداخت نكند. البته در كشورهای تازه استقلال یافته و روسیه بازها اتفاق افتااده است كه پول طرف ایرانی را پرداخت نكنند.

چه توصیه‌ای به صادركنندگان زعفران ایران دارید؟

صادركنندگان زعفران نباید محصول با ارزش خاك‌های ایران را مفت از دست بدهند. سعی كنند جنس صحیح و سالم برای طرف خارجی ارسال كنند و آن را ارزان نفروشند.

چرا منافعی كه باید یه جیب زعفران كار زحمتكش برود و ارزحاصل از آن برای اقتصاد مملكت خرج شود. به جیب اروپاییان برود. نباید زعفران بد تقلبی و ارزشان به خارج صادر كرد.

زعفران حاصل دسترنج زارعان محروم است و درآمد آن باید برای بهبود زندگی این قشر خرج شود. رقابت ناسالم باید از میان برداشته شود و دولت جلوی تقلب در صادرات زعفران را بگیرد تا قیمت واقعی خود را به دست آورد.

ضربه ای كه تجاز غیرواقعی زعفران به صادرات این رشته زده اند،‌ باعث شده است در برخی مواقع هر كیلو زعفران در بازارهای خارجی حدود 20 دلار ارزان‌تر از ایران به فروش برود.

آیا مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در صادرت زعفران نقش دارد؟

بله. این مؤسسه طعم، رنگ و قدرت بازدهی زعفران را گواهی می‌كند. در آن سوی مرزها نیز گواهی استاندارد ایران صددرصد مورد قبول است. برخی محموله‌های زعفران كه بدون گواهی استاندارد و از طریق تجارت چمدانی و یا بازارچه‌های مرزی به خارج راه پیدا می‌كند، مورد ایراد طرف‌های خارجی واقع می‌شود.

بهترین طریق تبلیغات روی زعفران ایران به چه صورت است؟

باید زمینه برای تبلیغ زعفران ایران از طریق اتحادیه فراهم شود. دولت باید اتحادیه را كمك كند تا زعفران ایران را از طریق تلویزیون، مطبوعات و رادیوهای خارجی به  مصرف‌كنندگان آن بشناساند.

هزینه تبلیغات در خارج از كشور گزاف است و دولت باید هزینه تبلیغ این محصول با ارزش را تأمین كند.

آیا نمایشگاه خاص زعفران در خارج از كشور وجود دارد؟

برای زعفران به طور خاص نمایشگاهی وجود ندارد، اما در دو نمایشگاه «آنوگاه» در آلمان و «سیال» در فرانسه كه خاص مواد غذایی است. زعفران نیز عرضه  می‌شود.

حضور در  نمایشگاه ها بین 50 تا 100 میلیون ریال برای هر شركت كننده ایرانی هزینه دارد. توصیه شما به دولت چیست؟

دولت یا باید جلوی صادرات زعفران از طریق بازارچه‌های مرزی و تجارت چمدانی را بگیرد و یا اینكه از صادركننده پیمان نگیرد و اجازه دهد آزادانه به صادرات بپردازند.

البته برداشتن پیمان لطماتی را به بازار صادرات می‌زند. در نتیجه بهتر است جلوی صدور زعفران از بازارچه‌های مرزی و تجارت چمدانی گرفته شود.

در ضمن دولت باید اتحادیه‌ها را تقویت كند تا آنها بتوانند جلوی تقلب در صادرات را بگیرند.

با تولید زعفران به روش های علمی برداشت آن تا دو برابر افزایش می‌یابد.

اشاره:

زعفران یكی از محصولات كشاورزی ارزشمند صادراتی ایران است كه در زمین‌های خشك و نیمه خشك جنوب خراسان و برخی نقاط كشور كشت می‌شود. ارزش اقتصادی فراوان زعفران در بازارهای جهانی و اشتغال و درآمد مناسبی كه پرورش این گیاه به دنبال دارد. بازده اقتصادی آن را قابل توجیه نموده است.

با وجود آنكه بخش اعظم زعفران مصرفی جهان در ایران تولید می‌شود. اما موانعی برای كسب درآمد ارزش معقول از صادرات زعفران وجود دارد كه بررسی و یافتن راهكارهای مناسب برای برطرف ساختن این موانع می‌تواند در رشد درآمدهای ارزی. ایجاد اشتغال مناسب و . . .  تأثیر بسزایی داشته باشد.

خبرنگار نشریه «بررسی‌های بازرگانی» در گفت و گو با آقای دكتر رضا امید بیگی،‌ دانشیار و معاون پژوهشی دانشكده كشاورزی دانشگاه تربیت مدرس و متخصص تولید و فرآوری گیاهان دارویی كه كتاب‌های متعددی در این زمینه به رشته تحریر درآورده ، مباحث مربوط به تولید و تجارت زعفران را در میان گذاشته است.

ما حصل این گفت و گو را با هم می خوانیم.

تاریخچه كشت زعفران در ایران به چه زمانی برمی‌گردد؟

كشت زعفران در ایران از زمان «مادها» آغاز شده است. این گیاه بسیار قدیمی با فرهنگ سرزمین ما عجین شده است.

شغل زعفران كاری در جنوب خراسان از پدر به فرزند می‌رسد و طی سال های سال یك خانواده حرفه زعفران كاری را دنبال كرده و آن را یك فعالیت مقدس قلمداد می‌كنند و كسانی كه در كاشت و داشت و برداشت زعفران زحمت می‌كشند. حاضر به تقلب نیستند.

ویژگی‌های گیاه زعفران را ذكر كنید.

«مارگالت» یكی از اكولوژیست های معروف جهان كه اسپانیایی است. عقیده دارد اگر چه برخی سرزمین‌ها كم بهره هستند. اما باید از این سرزمین‌های كم بهره نیز استفاده كرد.

وی كه برنده جایزه نوبل نیز می‌باشد،‌ برای بهره‌برداری از سرزمین‌های كم بهره موضوع زراعت یاهن دارویی را مطرح كرده است.

زعفران جزو گیاهان دارویی است كه می‌تواند در زمین‌های كم بهره به نحو مطلوب رشد كند، چرا كه مواد مؤثر در این گیاه افزایش پیدا می‌كند و چون ارزش افزوده آن بالا است. می‌تواند در اقتصاد آن سرزمین و مردن آن خطه، مؤثر واقع شود.

سرزمین ایران جزو مناطق كم بهره محسوب می‌ شود كه بخش‌هایی از آن در ناحیه نیمه خشك و خشك جهان واقع شده است. گیاه زعفران جزو گیاهان كم توقع است كه در سرزمین‌های خشك تولید می‌شود  بازده اقتصادی آن بسیار بالا است.

زعفران زمانی نیاز به آب دارد كه گیاهان دیگر نیاز به آب ند ارند. با اینكه نیاز آنها به آب در حداقل است.

گیاه زعفران تابستان در خواب است و به هیچ وجه به آب نیاز ندارد و چون در زمستان رشد می‌ كند. دارای هیچ گونه آفت جدی نیست و نیازی به سمپاش ندارد.

زعفران گیاهی چند ساله است و اگر یك بار كشت شود تا 17 یا 18 سال می‌توان از آن بهره‌‌بردای كرد. از این  رو زعفران در مناطق كم بره به مثابه طلا برای كشاورزان است.

وزن كم زعفران و عدم نیاز به وسایل حمل و نقل باعث سهولت نگهداری و حمل و نقل آن می‌شود و در این رهگذر هزینه‌ها كاهش می‌یابد.

زغفران جزو گیاهان كارگر طلب است و اشتغال زا محسوب می‌شود. چون لاله‌های آن ارزش دارد و تا امروز هنوز هیچگونه ماشینی طراحی نشده است كه بتواند كلاله‌ های زعفران را جمع‌آوری  برداشت كند. بنابراین تعداد زیادی كارگر را مشغول به كار می‌كند. طبق آمار موجود حدود 100 هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت. داشت و برداشت زعفران ارتزاق می‌كنند.

سطح زیر كشت زعفران و تولید در هكتار این ماده ارزشمند در ایران چقدر است؟

سطح زیر كشت زعفران در ایران حدود 35832 هكتار است كه از هر هكتار 5 تا 7 كیلوگرم زعفران برداشت می‌شود.

میزان تولید در هكتار زعفران در كشورمان بسیار ناچیز است. اگر تولید آن علمی تر شود و از حالت سنتی درآید. میزان تولید در هكتار به 10 تا 12 كیلو افزایش خواهد یافت.

سطح زیر كشت زعفران در ایران از چه زمانی متحول شده است؟

قبل از سال 1315 زعفران در ایران در سطوح بزرگ كشت نمی‌شد. بلكه كشت زعفراندر باغ یا باغچه‌های مردم صورت می ‌‌گرفت تا مصرف خانوار تأمین شود.

از سال 1315 به بعد سطح زیر كشت زعفران افزایش پیدا كرد و از 2950 هكتار به 35832 هكتار در سال 1378 رسید. در سال 1378 در استان خراسان حدود 170 تن زعفران تولید شد.

جنوب خراسان دارای زمین های كویری است اما در شهرهای مختلف از 25 هكتار تا 4000 هكتار زعفران زیر كشت است.

عمده‌ترین نقاط تولید زعفران ایران كجاست؟

حدود 95 درصد زعفران ایران در جنوب خراسان كشت می‌شود. اما در سال‌های اخیر در اطراف ساوه. قم و قزوین نیز كشت زعفران متداول شده است.

آیا كشت زعفران در میان محصولات كشاورزی دارای مزیت نسبی است؟

به یقین دارای مزین است. زیرا كشت زعفران فقط یكبار انجام و چند سال از آن برداشت می‌‌شود.

زعفران نیازی به آبیاری ندارد و به طور عمول با بارندگی‌های پاییز سبز می‌شود و چنانچه آب نیاز داشته باشد. زمانی است كه گیاهان دیگر به خواب رفته‌اند و نیاز به آب ندارند.

زعفران یكی از گیاهانی است كه می‌تواند منبع درآمد عظیمی برای مناطق خشك و كویری باشد. اصولاً این گیاه با ارزش در زمین‌های نامناسب كه برای هیچ محصولی مفید نیست. كشت می‌‌شود  و آفات و بیماری ندارد.

كشت زعفران به صورت سنتی انجام می‌ شود یا صنعتی؟

متأسفانه در ایران كشت زعفران به صورت سنتی است و مهمترین فرآیند پس از برداشت آن،‌ یعنی خشك كردن زعفران نیز به شیوه سنتی انجام می‌گیرد.

خشك كردن زعفران در اسپانیا با روش‌های مناسب و به صورت ماشینی انجام می‌گیرد. اما در ایران هنوز روش‌های متداول است.

در سال 1372 شبكه تلویزیونی CNN آمریكا فیلمی از تولید زعفران ایران نشان داد كه تأثیر زیادی روی خریداران خارجی این محصول گذاشت و فروش آن را دچار لطمات شدیدی كرد. كاشت،‌ داشت و برداشت زعفران متأسفانه عملی نیست.

اگر دولت كاشت، داشت و برداشت زعفران را با فناوری روز جهان منطبق سازد. چدا از آنكه بیكاری را در سطح وسیعی بهبود می بخشد. روی درآمد زعفران كاران نیز تأثیر زیادی خواهد داشت.

چه نهادهایی در زمینه كشت زعفران دارای اهمیت است؟

دانش،‌ آگاهی و فناوری مناسب، نهاده مهم برای كشت زعفران است. البته زمین‌هایی كه زیر كشت زعفران می‌رود. بعد از 15 تا 20 سال كه زعفران در آن كاشته می‌شود. گیاه دیگری نمی تواند در آن رشد كند و این زمین پس از 20 سال برای كشت زعفران نیز مناسب نخواهد بود. هنوز مشخص نشده است چه موادی در زمین‌های زعفران كاری باعث این وضعیت می‌شود. باشد محققین ایرانی برررسی كند كه چرا یك زمین زعفران كاری شده به چنین وضعی دچار می‌شود و چگونه می‌توان این وضعیت را از بین برد و مواد سمی كه از ریشه زعفران تولید می شود. را چگونه می‌توان خنثی كرد.

آفات زعفران را ذكر فرمایید.

مهمترین آفت گیاه زعفران، موش است. این حیوان در زمین‌های زعفران لانه می‌كند و پیازهای زعفران را می خورد.

نحوه مبارزه با موش مزارع زعفران چگونه است؟

مبارزه با این حیوان موذی نیز به صورت سنتی انجام می‌گیرد. زعفران كاران یك لوله پلاستیكی را به اگزوز موتور سیكلت خود متصل می‌ سازند. و سر دیگر آن را در لانه موش قرار می‌دهند،‌ سپس موتور سیكلت را روشن كرده و دود حاصله از راه لوله پلاستیكی به داخل لانه موش منتقل شده و سبب خفه شده این  حیوان می‌شود.

زعفران آفت خاصی به جز موش ندارد. اما زعفران كاران از سموم موش كش استفاده نمی‌كنند.

میزان اشتغال مورد نیاز در هر هكتار مزرعه زعفران چقدر است؟

هنگام برداشت زعفران االی یك ده همه در برداشت این محصول به یكدیگر كمك می‌كنند برداشت گل زعفران مكانیزه نیست، در نتیجه اشتغال زیادی را می‌ طلبد.

آیا گل‌های زعفران ارزش اقتصادی ندارد؟

ثابت شده گل‌های زعفران دارای ارزش اقتصادی بالایی است. یك پروفسور فرانسوی بالایی است. یك پروفسور فرانسوی سال گذشته در سفر خود به ایران 20 كیلو گل زعفران را به فرانسه برد و از آن ماده‌ای استخراج كرده استكه این ماده می‌تواند تحول عظیمی در صنعت عطر سازی جهان ایجاد كند.

این پروفسور كه از مشاوران عالی صنعت عطرسازی فرانسه است. امسال سفارش 500 كیلو زعفران را به ایران داده است.

چرا برداشت گل زعفران قبل از آفتاب است؟

گیاهان دارویی دارای موادی هستند كه آنها را صاحب عطر و طعم كرده است. برای آنكه آفتاب شدید به آنها نتابد و مواد معطر زعفران متصادعد نشود. توصیه می‌شود. زعفران قبل از طلوع آفتاب برداشت شود تا  عطر و طعم آن تحت الشعاع آفتاب قرار نگیرد و محفوظ بماند.

خشك شدرن زعفران نیز در ساله انجام می‌شود. البته مهمترین روش برای خشك كردن زعفران استفاده از وسایل خشك كنندة‌ الكتریكی است كه در ایران متدوال نیست.

زعفران در بین محصولات كشاورزی از نظر ارزشی چه اهمیتی دارد؟

در حال حضر ارزش یك كیلو زعفران مرغوب در بازارهای جهانی بیش از 1200 دلار است. در صورتی كه ازش یك تن گندم 120 تا 140 دلار است، در صورتی كه ارزش یك تن گندم 120 تا 140 دلار است،‌ یعنی یك كیلو زعفران با 8 تا 10 تن گندم برابری می‌كند.

ذكر این نكته ضروری است حمل و نقل یك كیلو زعفران ساده است، اما حمل و نقل 10 تن گندم بسیار مشكل‌تر است.

چرا امروزه زعفران در بازارهای جهانی اهمیت بالایی دارد؟

سال‌های متمادی زعفران به عنوان یك رنگ دهنده، ادویه و یك مطلبوع كننده غذا مورد استفاده قرار می گرفت، اما مطالعات اخیر نشان داده است در زعفران موادی وجود دارد كه نشاط آور بوده و خاصیت آرام بخشی قابل توجهی در انسان دارد.

آزمایشگا‌ه‌های پزشكی دریافته‌اند مصرف زعفران انسان را از حاست غم و اندوه خارج  می‌‌دهد. صنایع داروسازی در سطح جهان در صدد هستند داروهای ضد افسردگی از زعفران به دست آورند.

زعفران خواص دیگری مانند اشتهاآوری و تقویت كننده دستگاه گوارش دارد و باعث سلامتی انسان می‌شود. زعفران گیاهی است كه از هنگام تولدی تا مرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا طعم و كیفیت زعفران قبای ایران با زعفران ایرانی قابل مقایسه است،

پروفسور بتنی كه از كارشناسان خبرة زعفران در جهان است و روی زعفران یونان، اسپانیا و ایران تحقیقات زیادی انجام داده،‌ منعقد است زعفران ایران با زعفران هیچ كشوری قابل مقایسه نیست.

متأسفانه زعفران ایران با ناخالصی روبه رو می‌شود و كشانی كه در تجارت این محصول تقلب می‌كنند. آن را با گلرنگ مخلوط كرده و مواد رنگی به آن می‌زنند و در نتیجه بازار نسبت به زعفران ایران بدبین می‌شود.

زعفران ایران از نظر میزان انرژی، ارزش غذایی و مواد رنگی به مراتب بالاتر از زعفران كشورهای رقیب است.

طعم و عطر زعفان ایران را به هیچ وجه زعفران كشورهای اروپایی ندارد.

زعفران در چه كشورهایی بیشتر مصرف می‌شود؟

زعفران در كشورهایی مورد مصرف قرار می گیرد كه درآمد سرانه بالایی دارند. امارات متحده عربی، ژاپن و كشورهای اروپایی از جمله كشورهای مصرف كنندة زعفران هستند.

در كشورهای فقیر زعفران مصرف نمی شود. امارات متحده عربی سالانه 25 تن زعفران مصرف می‌كند. فرانسه، ایتالیا، سنگاپور نیز به ترتیب دارای مصرفی به میزان 6/2،  2/2 و 6/1 تن در سال می‌باشند.

نقش زعفران ایران در بازارهای جهانی را ذكر فرمایید.

در حال حاضر 65 درصد زعفران مصرفی جهان از ایران تأمین می شود. 95 درصد محصول زعفران ایران در جنوب خراسان تولید می‌شود.

اطلاعات به دست آمده حكی است كه متأسفانه هر ساله 35 تا 40 تن زعفران به صورت قاچاق از ایران خارج می شود كه اگر دولت بتواند از این امر جلوگیری كند و این میزان زعفران از مبادی قانونی به خارج بورد. سود هنگفتی برای كشور خواهد داشت.

قیمت زعفران ایران در بازارهای جهانی چقدر است؟

قیمت هر كیلو زعفران ایران در بازارهای جهانی 300 تا 400 دلار است، اما قیمت زعفران در بازارهای چهانی به 1000 تا 1200 دلار می‌رسد. اسپانیایی‌ها زعفران   ایران را با مارك خودشان به قیمت‌های بالا می فروشند.

به چه دلیل زعفران ایران را با قیمت‌های پایین خریداری می كنند؟

یكی از دلایل عمدة‌ این امر، مراحل پس از برداشت است كه عمده‌ترین فرآیند پس از برداشت زعفران، خشك كردن آن است.این مشكل روی پسته ایران هم مشاهده می‌شود و وجود سم افلاتوكسین پسته در اثر فرآیندهای پس از برداشت است.

سنتی خشك كردن زعفران در ایران باعث می‌ شود یك سری قارچها روی زعفران رشد كند و فروش آن را در بازارهای خارجی با مشكل مواجه سازد.

اگر این مشكل توسط مسؤولان مربوطه حل شود. قیمت زعفران ایران در بازارهای جهانی می تواند تا 4 برابر میزان كنونی افزایش یابد.

صادرات چه میزان نفت با یك كیلو زعفران قابل مقایسه است؟‌

اگر كیفیت زعفران ایران بالا برود، قیمت آن در بازارهای جهانی تا 1000 دلار می‌رسد. اما قیمت یك بشكه نفت ایران 25 دلار است. در نتیجه قیمت 40 بشكه نفت برابر یك كیلو زعفران خواهد بود.

هم اینكه كه قیمت زعفرن ایران در بازارهای جهانی به طور متوسط 300 دلار در هر كیلو است، كه معادل بهای 12 بشكه نفت است.

حدود یكصد هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت، داشت و برداشت زعفران ارتزاق می‌ كنند. تولید زعفران، كارگر بر است و تاكنون  هیچگونه ماشینی برای برداشت و جمع‌آوری كلاله این گیاه طراحی نشده است.

آیا در محیطهای آموزشی ایران در زمینه تولید و صادرات زعفران دروسی تدریس می‌شود؟

متأسفانه خیر، به نظر من همان گونه كه در ایران سازمان چای و دخانیات وجود دارد. و روی كاشت. داشت و برداشت چای و دخانیات تحقیق انجام می‌شود. باید یك انستیتو تحقیقات زعفران نیز تأسیس شود تا متخصصان و افراد خبره در كنار اساتید دانشگاهی این محصول به تحقیق و توسعه كشت و  عمل‌آوری آن بپردازند.

كشورهای اسپانیا و یونان در زمینه تولید و تجارت زعفران جزو رقبای ایران هستند، اما تولید آنان بر اساس فناوری روز صورت می‌گیرد و در نتیجه اروپاییان ترجیح می‌دهند زعفران اسپانیا را خریداری كنند  در نتیجه زعفران اسپانیا دارای قیمت بالاتری از زعفران ایران است.

كشورهایی چون پونان و اسپانیا با آنكه دارای سطح زیر كشت پایین‌تر از ایران هستند، اما عمل آوری زعفران آنها به نحوی است كه قیمت زعفرانشان چند برابر ایران است.

متاسفانه در ایران ارتباطی بین محیط دانشگاه و تولید كنندگان زعفران نیست.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل

Leave a comment