پروژه رشته صنایع غذایی در مورد سهم ايران در بازار جهاني زعفران – قسمت چهارم

البته حتي يك كيلو خروج زعفران غير مجاز مي‌تواند بازار زعفران ايران را دچار مشكل سازد و آن را به اصطلاح خراب كند. بازارچه‌هاي مرزي و تجارت چمداني زعفران،‌ خطري جدي براي صادرات زعفران ايران محسوب مي‌شود.

مشكلات برون مرزي صادركنندگان واقعي زعفران را ذكر كنيد.

وجود زعفران تقلبي،‌ مشكلات عديده‌اي براي صادركنندگان اين محصول در بازارهاي خارجي پديد آورده است. صادركنندگان عزيز واقعي. زعفران تقلبي را به قيمت‌هاي بسيار پاييني به بازارهاي خارجي عرضه مي‌كنند. اين امر باعث مي‌ شود تجار واقعي نتوانند قيمت زعفران ايران را بالا ببرند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

پيمان زعفران نيز در اين برهه مشكلي را براي صادركنندگان زعفران ايجاد كرده است.

پيمان زعفران چقدر است،

پيمان زعفران هم اينك 470 دلار است. دولت پيمان خيلي از كالها را حذف كرده است. اما پيمان زعفران و زيره سبز را حذف نكرد.

البته امروز قيمت ارز در بازار آزاد با ارز صادراتي تفاوت چنداني ندارد. اما هر كيلو زعفران 420 تا 430 دلار به فروش مي‌‌رود. در صورتي كه پيمان آن هر كيلو 470 دلار است.

براي انيكه ايران بتواند نبض بازار جهاني زعفران را به دست گيرد، چه بايد كرد؟

اتحاديه‌ بارها به دولت پيشنهاد كرده است از صادرات چمداني و صادرات از طريق بازارچه هاي مرزي جلوگيري كند. در ضمن به دولت پيشنهاد شده است داشتن كارت اتحاديه را براي صادرات زعفران الزامي كند تا صادركنندگان زعفران با در دست داشتن اين كارت به تجارت خارجي زعفران بپردازند وقتي كارت اتحاديه الزامي شد. صادركنندگان زعفران اعم از بازارچه‌‌‌هاي مرزي يا از طرق ديگر،‌ موظف مي‌شوند كارت اتحاديه را ارايه دهند. با ارائه كارت اتحاديه مشخص خواهد شد چه كساني زعفران حقيقي و چه كساني زعفران تقلبي صادر مي كنند. دولت بايد نظر اتحاديه در زمينه ارايه الزامي كارت اتحاديه را تحت هر شرايطي به مورد اجرا گذارد.

به نظر مي‌رود روز به روز به رقباي زعفران ايران در بازارهاي جهاني اضافه مي‌شود. آيا ايران در اين زمينه رقيب جدي هم دارد؟

رقباي ايران هم اينك اسپانيا. يونان و به طور مختصر هندوستان است. مراكش و مصر نيز زعفران توليد مي كنند. اما توليد آن تكافوي مصرف داخلي‌شان را مي‌دهد. چين به تازگي صادرات زعفران را شروع كرده است. اگر صادرات چين به ميزاني برسد كه بتواند يك رقيب جدي براي ايران باشد. معلوم نيست كه عاقبت زعفران ايران چه مي شود. چين به تازگي صادرات زعفران را شروع كرده است.

اگر صادرات چين به ميزاني برسد كه بتواند يك رقيب جدي براي ايران باشد. معلوم نيست كه عاقبت زعفران ايران چه مي شود. چين اينك در مراحل اوليه توليد است. اما اگر كشت و صادرت اين محصول در كشوري كه 2/1 ميليارد نفر جمعيت دارد و زمين‌هاي وسيعي را مي‌تواند زير كشت زعفران ببرد، يا بگيرد. خطر بزرگي براي زعفران ايران ايجاد خواهد كرد.

توليد چين اكنون در سطح پاييني است. اما استعدادهاي موجود در اين كشور از جمله نيروي كار، خاك و مزد كم كارگر مي تواند اين كشور را در توليد زعفران موفق كند.

البته كيفيت توليد زعفران در چين نيز اهميت دارد و من يقين دارم محصول آنها نمي‌تواند با محصول زعفران درجه يك ايران رقايت كند. چيني‌ها وقتي وارد بازار يك كالا مي‌شوند. در سال هاي اول در سطح پايين هستند. اما در سال‌هاي بعد قادر خواهند بود در بازار موفق عمل كنند.

بازارهاي آينده زعفران ايران كدام كشورها هستند؟

به جز بازارهاي كنوني،‌ آينده بازار آمريكا و آمريكاي جنوبي مي‌تونند بازارهاي مطلوبي براي زعفران ايران محسوب شوند.

هنوز زعفران ايران به صورت انبوه وارد بازار آمريكا نشده است. ولي در آينده نزديكي صادرات به اين بازا آغاز مي‌شود. البته به نظر مي‌رسد چين رقيب ايران در اين بازار شود.

قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني تابع چه عواملي است؟

قيمت زعفران در بازارهاي جهاني به طور اصولي ثبات ندارد و تابع عرضه و تقاضا است.

نقش اسپانيا در بازار اين محصول حايز اهميت است. چين هم به اين بازار اضافه شده و نقش آن در آينده حايز اهميت خواهد بود. زعفران ايران سه سال قبل هر كيلو تا 700 دلار هم صادر شد. اما امروز 420 تا 430 دلار است.

آيا براي زعفران صادراتي ايران گشايش اعتبار مي‌شود؟

براي زعفران گشايش اعتبار نمي‌ شود. تجار ايراني زعفران را به صورت «ديدن و خريدن» طرف خارجي صادر مي‌كنند. خريداران خارجي پس از ديده زعفران ايران آن را مي‌پسندند  مي‌خرند.

اطمينان يافتن خريدار خارجي از زعفران ايران اهميت زيادي دارد. خريداران خارجي زعفران ايران سالهاست طرف ايراني خود را مي‌شناسند و دو طرف براي يكديگر اعتبار زيادي قايل هستند و به هم اطمينان دارند.

به ندرت ديده شده است يك خريدار خارجي پول طرف ايراني را پرداخت نكند. البته در كشورهاي تازه استقلال يافته و روسيه بازها اتفاق افتااده است كه پول طرف ايراني را پرداخت نكنند.

چه توصيه‌اي به صادركنندگان زعفران ايران داريد؟

صادركنندگان زعفران نبايد محصول با ارزش خاك‌هاي ايران را مفت از دست بدهند. سعي كنند جنس صحيح و سالم براي طرف خارجي ارسال كنند و آن را ارزان نفروشند.

چرا منافعي كه بايد يه جيب زعفران كار زحمتكش برود و ارزحاصل از آن براي اقتصاد مملكت خرج شود. به جيب اروپاييان برود. نبايد زعفران بد تقلبي و ارزشان به خارج صادر كرد.

زعفران حاصل دسترنج زارعان محروم است و درآمد آن بايد براي بهبود زندگي اين قشر خرج شود. رقابت ناسالم بايد از ميان برداشته شود و دولت جلوي تقلب در صادرات زعفران را بگيرد تا قيمت واقعي خود را به دست آورد.

ضربه اي كه تجاز غيرواقعي زعفران به صادرات اين رشته زده اند،‌ باعث شده است در برخي مواقع هر كيلو زعفران در بازارهاي خارجي حدود 20 دلار ارزان‌تر از ايران به فروش برود.

آيا مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در صادرت زعفران نقش دارد؟

بله. اين مؤسسه طعم، رنگ و قدرت بازدهي زعفران را گواهي مي‌كند. در آن سوي مرزها نيز گواهي استاندارد ايران صددرصد مورد قبول است. برخي محموله‌هاي زعفران كه بدون گواهي استاندارد و از طريق تجارت چمداني و يا بازارچه‌هاي مرزي به خارج راه پيدا مي‌كند، مورد ايراد طرف‌هاي خارجي واقع مي‌شود.

بهترين طريق تبليغات روي زعفران ايران به چه صورت است؟

بايد زمينه براي تبليغ زعفران ايران از طريق اتحاديه فراهم شود. دولت بايد اتحاديه را كمك كند تا زعفران ايران را از طريق تلويزيون، مطبوعات و راديوهاي خارجي به  مصرف‌كنندگان آن بشناساند.

هزينه تبليغات در خارج از كشور گزاف است و دولت بايد هزينه تبليغ اين محصول با ارزش را تأمين كند.

آيا نمايشگاه خاص زعفران در خارج از كشور وجود دارد؟

براي زعفران به طور خاص نمايشگاهي وجود ندارد، اما در دو نمايشگاه «آنوگاه» در آلمان و «سيال» در فرانسه كه خاص مواد غذايي است. زعفران نيز عرضه  مي‌شود.

حضور در  نمايشگاه ها بين 50 تا 100 ميليون ريال براي هر شركت كننده ايراني هزينه دارد. توصيه شما به دولت چيست؟

دولت يا بايد جلوي صادرات زعفران از طريق بازارچه‌هاي مرزي و تجارت چمداني را بگيرد و يا اينكه از صادركننده پيمان نگيرد و اجازه دهد آزادانه به صادرات بپردازند.

البته برداشتن پيمان لطماتي را به بازار صادرات مي‌زند. در نتيجه بهتر است جلوي صدور زعفران از بازارچه‌هاي مرزي و تجارت چمداني گرفته شود.

در ضمن دولت بايد اتحاديه‌ها را تقويت كند تا آنها بتوانند جلوي تقلب در صادرات را بگيرند.

با توليد زعفران به روش هاي علمي برداشت آن تا دو برابر افزايش مي‌يابد.

اشاره:

زعفران يكي از محصولات كشاورزي ارزشمند صادراتي ايران است كه در زمين‌هاي خشك و نيمه خشك جنوب خراسان و برخي نقاط كشور كشت مي‌شود. ارزش اقتصادي فراوان زعفران در بازارهاي جهاني و اشتغال و درآمد مناسبي كه پرورش اين گياه به دنبال دارد. بازده اقتصادي آن را قابل توجيه نموده است.

با وجود آنكه بخش اعظم زعفران مصرفي جهان در ايران توليد مي‌شود. اما موانعي براي كسب درآمد ارزش معقول از صادرات زعفران وجود دارد كه بررسي و يافتن راهكارهاي مناسب براي برطرف ساختن اين موانع مي‌تواند در رشد درآمدهاي ارزي. ايجاد اشتغال مناسب و . . .  تأثير بسزايي داشته باشد.

خبرنگار نشريه «بررسي‌هاي بازرگاني» در گفت و گو با آقاي دكتر رضا اميد بيگي،‌ دانشيار و معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس و متخصص توليد و فرآوري گياهان دارويي كه كتاب‌هاي متعددي در اين زمينه به رشته تحرير درآورده ، مباحث مربوط به توليد و تجارت زعفران را در ميان گذاشته است.

ما حصل اين گفت و گو را با هم مي خوانيم.

تاريخچه كشت زعفران در ايران به چه زماني برمي‌گردد؟

كشت زعفران در ايران از زمان «مادها» آغاز شده است. اين گياه بسيار قديمي با فرهنگ سرزمين ما عجين شده است.

شغل زعفران كاري در جنوب خراسان از پدر به فرزند مي‌رسد و طي سال هاي سال يك خانواده حرفه زعفران كاري را دنبال كرده و آن را يك فعاليت مقدس قلمداد مي‌كنند و كساني كه در كاشت و داشت و برداشت زعفران زحمت مي‌كشند. حاضر به تقلب نيستند.

ويژگي‌هاي گياه زعفران را ذكر كنيد.

«مارگالت» يكي از اكولوژيست هاي معروف جهان كه اسپانيايي است. عقيده دارد اگر چه برخي سرزمين‌ها كم بهره هستند. اما بايد از اين سرزمين‌هاي كم بهره نيز استفاده كرد.

وي كه برنده جايزه نوبل نيز مي‌باشد،‌ براي بهره‌برداري از سرزمين‌هاي كم بهره موضوع زراعت ياهن دارويي را مطرح كرده است.

زعفران جزو گياهان دارويي است كه مي‌تواند در زمين‌هاي كم بهره به نحو مطلوب رشد كند، چرا كه مواد مؤثر در اين گياه افزايش پيدا مي‌كند و چون ارزش افزوده آن بالا است. مي‌تواند در اقتصاد آن سرزمين و مردن آن خطه، مؤثر واقع شود.

سرزمين ايران جزو مناطق كم بهره محسوب مي‌ شود كه بخش‌هايي از آن در ناحيه نيمه خشك و خشك جهان واقع شده است. گياه زعفران جزو گياهان كم توقع است كه در سرزمين‌هاي خشك توليد مي‌شود  بازده اقتصادي آن بسيار بالا است.

زعفران زماني نياز به آب دارد كه گياهان ديگر نياز به آب ند ارند. با اينكه نياز آنها به آب در حداقل است.

گياه زعفران تابستان در خواب است و به هيچ وجه به آب نياز ندارد و چون در زمستان رشد مي‌ كند. داراي هيچ گونه آفت جدي نيست و نيازي به سمپاش ندارد.

زعفران گياهي چند ساله است و اگر يك بار كشت شود تا 17 يا 18 سال مي‌توان از آن بهره‌‌برداي كرد. از اين  رو زعفران در مناطق كم بره به مثابه طلا براي كشاورزان است.

وزن كم زعفران و عدم نياز به وسايل حمل و نقل باعث سهولت نگهداري و حمل و نقل آن مي‌شود و در اين رهگذر هزينه‌ها كاهش مي‌يابد.

زغفران جزو گياهان كارگر طلب است و اشتغال زا محسوب مي‌شود. چون لاله‌هاي آن ارزش دارد و تا امروز هنوز هيچگونه ماشيني طراحي نشده است كه بتواند كلاله‌ هاي زعفران را جمع‌آوري  برداشت كند. بنابراين تعداد زيادي كارگر را مشغول به كار مي‌كند. طبق آمار موجود حدود 100 هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت. داشت و برداشت زعفران ارتزاق مي‌كنند.

سطح زير كشت زعفران و توليد در هكتار اين ماده ارزشمند در ايران چقدر است؟

سطح زير كشت زعفران در ايران حدود 35832 هكتار است كه از هر هكتار 5 تا 7 كيلوگرم زعفران برداشت مي‌شود.

ميزان توليد در هكتار زعفران در كشورمان بسيار ناچيز است. اگر توليد آن علمي تر شود و از حالت سنتي درآيد. ميزان توليد در هكتار به 10 تا 12 كيلو افزايش خواهد يافت.

سطح زير كشت زعفران در ايران از چه زماني متحول شده است؟

قبل از سال 1315 زعفران در ايران در سطوح بزرگ كشت نمي‌شد. بلكه كشت زعفراندر باغ يا باغچه‌هاي مردم صورت مي ‌‌گرفت تا مصرف خانوار تأمين شود.

از سال 1315 به بعد سطح زير كشت زعفران افزايش پيدا كرد و از 2950 هكتار به 35832 هكتار در سال 1378 رسيد. در سال 1378 در استان خراسان حدود 170 تن زعفران توليد شد.

جنوب خراسان داراي زمين هاي كويري است اما در شهرهاي مختلف از 25 هكتار تا 4000 هكتار زعفران زير كشت است.

عمده‌ترين نقاط توليد زعفران ايران كجاست؟

حدود 95 درصد زعفران ايران در جنوب خراسان كشت مي‌شود. اما در سال‌هاي اخير در اطراف ساوه. قم و قزوين نيز كشت زعفران متداول شده است.

آيا كشت زعفران در ميان محصولات كشاورزي داراي مزيت نسبي است؟

به يقين داراي مزين است. زيرا كشت زعفران فقط يكبار انجام و چند سال از آن برداشت مي‌‌شود.

زعفران نيازي به آبياري ندارد و به طور عمول با بارندگي‌هاي پاييز سبز مي‌شود و چنانچه آب نياز داشته باشد. زماني است كه گياهان ديگر به خواب رفته‌اند و نياز به آب ندارند.

زعفران يكي از گياهاني است كه مي‌تواند منبع درآمد عظيمي براي مناطق خشك و كويري باشد. اصولاً اين گياه با ارزش در زمين‌هاي نامناسب كه براي هيچ محصولي مفيد نيست. كشت مي‌‌شود  و آفات و بيماري ندارد.

كشت زعفران به صورت سنتي انجام مي‌ شود يا صنعتي؟

متأسفانه در ايران كشت زعفران به صورت سنتي است و مهمترين فرآيند پس از برداشت آن،‌ يعني خشك كردن زعفران نيز به شيوه سنتي انجام مي‌گيرد.

خشك كردن زعفران در اسپانيا با روش‌هاي مناسب و به صورت ماشيني انجام مي‌گيرد. اما در ايران هنوز روش‌هاي متداول است.

در سال 1372 شبكه تلويزيوني CNN آمريكا فيلمي از توليد زعفران ايران نشان داد كه تأثير زيادي روي خريداران خارجي اين محصول گذاشت و فروش آن را دچار لطمات شديدي كرد. كاشت،‌ داشت و برداشت زعفران متأسفانه عملي نيست.

اگر دولت كاشت، داشت و برداشت زعفران را با فناوري روز جهان منطبق سازد. چدا از آنكه بيكاري را در سطح وسيعي بهبود مي بخشد. روي درآمد زعفران كاران نيز تأثير زيادي خواهد داشت.

چه نهادهايي در زمينه كشت زعفران داراي اهميت است؟

دانش،‌ آگاهي و فناوري مناسب، نهاده مهم براي كشت زعفران است. البته زمين‌هايي كه زير كشت زعفران مي‌رود. بعد از 15 تا 20 سال كه زعفران در آن كاشته مي‌شود. گياه ديگري نمي تواند در آن رشد كند و اين زمين پس از 20 سال براي كشت زعفران نيز مناسب نخواهد بود. هنوز مشخص نشده است چه موادي در زمين‌هاي زعفران كاري باعث اين وضعيت مي‌شود. باشد محققين ايراني برررسي كند كه چرا يك زمين زعفران كاري شده به چنين وضعي دچار مي‌شود و چگونه مي‌توان اين وضعيت را از بين برد و مواد سمي كه از ريشه زعفران توليد مي شود. را چگونه مي‌توان خنثي كرد.

آفات زعفران را ذكر فرماييد.

مهمترين آفت گياه زعفران، موش است. اين حيوان در زمين‌هاي زعفران لانه مي‌كند و پيازهاي زعفران را مي خورد.

نحوه مبارزه با موش مزارع زعفران چگونه است؟

مبارزه با اين حيوان موذي نيز به صورت سنتي انجام مي‌گيرد. زعفران كاران يك لوله پلاستيكي را به اگزوز موتور سيكلت خود متصل مي‌ سازند. و سر ديگر آن را در لانه موش قرار مي‌دهند،‌ سپس موتور سيكلت را روشن كرده و دود حاصله از راه لوله پلاستيكي به داخل لانه موش منتقل شده و سبب خفه شده اين  حيوان مي‌شود.

زعفران آفت خاصي به جز موش ندارد. اما زعفران كاران از سموم موش كش استفاده نمي‌كنند.

ميزان اشتغال مورد نياز در هر هكتار مزرعه زعفران چقدر است؟

هنگام برداشت زعفران االي يك ده همه در برداشت اين محصول به يكديگر كمك مي‌كنند برداشت گل زعفران مكانيزه نيست، در نتيجه اشتغال زيادي را مي‌ طلبد.

آيا گل‌هاي زعفران ارزش اقتصادي ندارد؟

ثابت شده گل‌هاي زعفران داراي ارزش اقتصادي بالايي است. يك پروفسور فرانسوي بالايي است. يك پروفسور فرانسوي سال گذشته در سفر خود به ايران 20 كيلو گل زعفران را به فرانسه برد و از آن ماده‌اي استخراج كرده استكه اين ماده مي‌تواند تحول عظيمي در صنعت عطر سازي جهان ايجاد كند.

اين پروفسور كه از مشاوران عالي صنعت عطرسازي فرانسه است. امسال سفارش 500 كيلو زعفران را به ايران داده است.

چرا برداشت گل زعفران قبل از آفتاب است؟

گياهان دارويي داراي موادي هستند كه آنها را صاحب عطر و طعم كرده است. براي آنكه آفتاب شديد به آنها نتابد و مواد معطر زعفران متصادعد نشود. توصيه مي‌شود. زعفران قبل از طلوع آفتاب برداشت شود تا  عطر و طعم آن تحت الشعاع آفتاب قرار نگيرد و محفوظ بماند.

خشك شدرن زعفران نيز در ساله انجام مي‌شود. البته مهمترين روش براي خشك كردن زعفران استفاده از وسايل خشك كنندة‌ الكتريكي است كه در ايران متدوال نيست.

زعفران در بين محصولات كشاورزي از نظر ارزشي چه اهميتي دارد؟

در حال حضر ارزش يك كيلو زعفران مرغوب در بازارهاي جهاني بيش از 1200 دلار است. در صورتي كه ازش يك تن گندم 120 تا 140 دلار است، در صورتي كه ارزش يك تن گندم 120 تا 140 دلار است،‌ يعني يك كيلو زعفران با 8 تا 10 تن گندم برابري مي‌كند.

ذكر اين نكته ضروري است حمل و نقل يك كيلو زعفران ساده است، اما حمل و نقل 10 تن گندم بسيار مشكل‌تر است.

چرا امروزه زعفران در بازارهاي جهاني اهميت بالايي دارد؟

سال‌هاي متمادي زعفران به عنوان يك رنگ دهنده، ادويه و يك مطلبوع كننده غذا مورد استفاده قرار مي گرفت، اما مطالعات اخير نشان داده است در زعفران موادي وجود دارد كه نشاط آور بوده و خاصيت آرام بخشي قابل توجهي در انسان دارد.

آزمايشگا‌ه‌هاي پزشكي دريافته‌اند مصرف زعفران انسان را از حاست غم و اندوه خارج  مي‌‌دهد. صنايع داروسازي در سطح جهان در صدد هستند داروهاي ضد افسردگي از زعفران به دست آورند.

زعفران خواص ديگري مانند اشتهاآوري و تقويت كننده دستگاه گوارش دارد و باعث سلامتي انسان مي‌شود. زعفران گياهي است كه از هنگام تولدي تا مرگ مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

آيا طعم و كيفيت زعفران قباي ايران با زعفران ايراني قابل مقايسه است،

پروفسور بتني كه از كارشناسان خبرة زعفران در جهان است و روي زعفران يونان، اسپانيا و ايران تحقيقات زيادي انجام داده،‌ منعقد است زعفران ايران با زعفران هيچ كشوري قابل مقايسه نيست.

متأسفانه زعفران ايران با ناخالصي روبه رو مي‌شود و كشاني كه در تجارت اين محصول تقلب مي‌كنند. آن را با گلرنگ مخلوط كرده و مواد رنگي به آن مي‌زنند و در نتيجه بازار نسبت به زعفران ايران بدبين مي‌شود.

زعفران ايران از نظر ميزان انرژي، ارزش غذايي و مواد رنگي به مراتب بالاتر از زعفران كشورهاي رقيب است.

طعم و عطر زعفان ايران را به هيچ وجه زعفران كشورهاي اروپايي ندارد.

زعفران در چه كشورهايي بيشتر مصرف مي‌شود؟

زعفران در كشورهايي مورد مصرف قرار مي گيرد كه درآمد سرانه بالايي دارند. امارات متحده عربي، ژاپن و كشورهاي اروپايي از جمله كشورهاي مصرف كنندة زعفران هستند.

در كشورهاي فقير زعفران مصرف نمي شود. امارات متحده عربي سالانه 25 تن زعفران مصرف مي‌كند. فرانسه، ايتاليا، سنگاپور نيز به ترتيب داراي مصرفي به ميزان 6/2،  2/2 و 6/1 تن در سال مي‌باشند.

نقش زعفران ايران در بازارهاي جهاني را ذكر فرماييد.

در حال حاضر 65 درصد زعفران مصرفي جهان از ايران تأمين مي شود. 95 درصد محصول زعفران ايران در جنوب خراسان توليد مي‌شود.

اطلاعات به دست آمده حكي است كه متأسفانه هر ساله 35 تا 40 تن زعفران به صورت قاچاق از ايران خارج مي شود كه اگر دولت بتواند از اين امر جلوگيري كند و اين ميزان زعفران از مبادي قانوني به خارج بورد. سود هنگفتي براي كشور خواهد داشت.

قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني چقدر است؟

قيمت هر كيلو زعفران ايران در بازارهاي جهاني 300 تا 400 دلار است، اما قيمت زعفران در بازارهاي چهاني به 1000 تا 1200 دلار مي‌رسد. اسپانيايي‌ها زعفران   ايران را با مارك خودشان به قيمت‌هاي بالا مي فروشند.

به چه دليل زعفران ايران را با قيمت‌هاي پايين خريداري مي كنند؟

يكي از دلايل عمدة‌ اين امر، مراحل پس از برداشت است كه عمده‌ترين فرآيند پس از برداشت زعفران، خشك كردن آن است.اين مشكل روي پسته ايران هم مشاهده مي‌شود و وجود سم افلاتوكسين پسته در اثر فرآيندهاي پس از برداشت است.

سنتي خشك كردن زعفران در ايران باعث مي‌ شود يك سري قارچها روي زعفران رشد كند و فروش آن را در بازارهاي خارجي با مشكل مواجه سازد.

اگر اين مشكل توسط مسؤولان مربوطه حل شود. قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني مي تواند تا 4 برابر ميزان كنوني افزايش يابد.

صادرات چه ميزان نفت با يك كيلو زعفران قابل مقايسه است؟‌

اگر كيفيت زعفران ايران بالا برود، قيمت آن در بازارهاي جهاني تا 1000 دلار مي‌رسد. اما قيمت يك بشكه نفت ايران 25 دلار است. در نتيجه قيمت 40 بشكه نفت برابر يك كيلو زعفران خواهد بود.

هم اينكه كه قيمت زعفرن ايران در بازارهاي جهاني به طور متوسط 300 دلار در هر كيلو است، كه معادل بهاي 12 بشكه نفت است.

حدود يكصد هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت، داشت و برداشت زعفران ارتزاق مي‌ كنند. توليد زعفران، كارگر بر است و تاكنون  هيچگونه ماشيني براي برداشت و جمع‌آوري كلاله اين گياه طراحي نشده است.

آيا در محيطهاي آموزشي ايران در زمينه توليد و صادرات زعفران دروسي تدريس مي‌شود؟

متأسفانه خير، به نظر من همان گونه كه در ايران سازمان چاي و دخانيات وجود دارد. و روي كاشت. داشت و برداشت چاي و دخانيات تحقيق انجام مي‌شود. بايد يك انستيتو تحقيقات زعفران نيز تأسيس شود تا متخصصان و افراد خبره در كنار اساتيد دانشگاهي اين محصول به تحقيق و توسعه كشت و  عمل‌آوري آن بپردازند.

كشورهاي اسپانيا و يونان در زمينه توليد و تجارت زعفران جزو رقباي ايران هستند، اما توليد آنان بر اساس فناوري روز صورت مي‌گيرد و در نتيجه اروپاييان ترجيح مي‌دهند زعفران اسپانيا را خريداري كنند  در نتيجه زعفران اسپانيا داراي قيمت بالاتري از زعفران ايران است.

كشورهايي چون پونان و اسپانيا با آنكه داراي سطح زير كشت پايين‌تر از ايران هستند، اما عمل آوري زعفران آنها به نحوي است كه قيمت زعفرانشان چند برابر ايران است.

متاسفانه در ايران ارتباطي بين محيط دانشگاه و توليد كنندگان زعفران نيست.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل

Leave a comment