پروژه رشته صنایع غذایی در مورد سهم ایران در بازار جهانی زعفران – قسمت سوم

آیا تولید زعفران مزیت اقتصادی دارد؟

كشت و كار زعفران به ویه در جنوب استان خراسان نسبت به دیگر محصولات كشاورزی، از مزیت بالایی برخوردار است.

برای توسعه كشت زعفران در ایران چه محدودیت‌هایی قابل توجهی وجود دارد؟

اول آنكه مصرف جهانی زعفران محدود است. در حالی كه تولید داخلی زعفران سبب كشاهی شدید قیمت آن می شود. تولید زعفران در استان خراسان مزیت قابل توجهی دارد و به همین جهت حوزة فعالیت صادركنندگان این محصول محدود به این استان است. از سوی دیگر، زعفران كاران خراسان نسبت به تولید كنندگان زعفران در دیگر مناطق كشور از دانش بیشتری در زمینه كشت و كار زعفران برخوردار هستند. به همین جهت تولید زعفران بیشتر در محدودة همین منطقه باقی مانده. البته در برخی استان‌ها نیز تولید زعفران در سطح خوبی است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

دولت‌‌ چه حمایت‌های برای تولید زعفران از زعفران كاران می  كند؟

حمایت این دفتر از تولید  زعفران، معطوف به كیفیت تولید است. بهترین حمایت برای كیفیت تولید است. بهترین حمایت برای بهبود كیفیت زعفران، توسعه روش بهداشت برداشت این محصول است. زیرا برداشت به شیوه سنتی، افت كیفیت زعفران را در حد زیادی سبب می‌ شود. اما در روش جدید برداشت محصول زعفران كه با استفاده از الك و هیستر و تجهیزات خشك كن بهداشتی صورت می گیرد، كیفیت محصول بسیار بالا خواهد بود.

توزیع الك و هیستر و . . .  برای برداشت صحیح زعفران با قسمت یارانه ای در چند سال اخیر توسط دفتر امرو گل و گیاهان زینتی دارویی قارچ و زعفران و سازمان جهاد كشاروزی استان خراسان، اقدام بسیار مناسبی بوده كه انجام شده است. احداث ایستگاه‌‌های جمع‌آوری بهداشتی نیز  از اقدامات مهم دفتر در همین زمینه بوده است.

آیا دولت از صادركنندگان زعفران نیز حمایت می كند؟

وزارت جهاد كشاورزی متولی بخش تولید است نه صادرات. به همین دلیل این دفتر برای هماهنگی و نیز اعلام اهمیت موضوع صادرات زعفران. جهت كمك به تولید آن فعالیت می‌كند. حمایت از تشكیل اتحادیه صادركنندگان زعفران نیز نوعی حمایت از صادرات آن بوده است. اما اگر مشكل نقدینگی صادركنندگان حل شود. كیفیت بسته‌بندی زعفران ارتقا خواهد یافت  و به تبع آن قیمت فروش زعفران در بازارهای خارجی افزایش خواهد یافت كه در بهبود قیمت داخلی آن نیز تأثیر خواهد داشت. حل مشكل نقدینگی می تواند توان رقابت صادركنندگان زعفران ایران را نسبت به صادركنندگان اسپانیایی افزایش دهد.

سطح زیر كشت زعفران ایران چقدر است و تا چه حد قابل افزایش می باشد؟

سطح زیر كشت زعفران ایران از 15420 هكتار در سال 1369 به 18121 هكتار در سال 1370 و سپس به 186121 هكتار در سال 1370 و سپس به 18637 هكتار در سال 1371 افزایش یافت. سطح زیر كشت این ادویه ارزشمند در سال 1372 به 19261 هكتار و در سال‌های 1373 و 1374 به 19882 هكتار رسید. در سال 1375 سطح زیر كشت به 23675 هكتار، در سال 1376 به 25500 هكتار، در سال 1377 به 30463 هكتار، در سال 1378 به 36724 هكتار و در سال گذشته به 41325 هكتار و در سال گذشته به 41325 هكتار افزایش یافت كه روندی صعودی را نشان می دهد.

در صورتی كه قیمت زعفران بهبود یابد و مشكلات ناشی از خشكسای كم شود. سطح زیر كشت افزایش خواهد یافت . اما  در هر حال افزایش خواهد یافت. اما در هر حال افزایش سطح زیر كشت اصولاً به صلاح نیست. البته سطح زیر كشت هر ساله افزایش می‌یابد كه گریز ناپیر اس. اما افزایش آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. زیرا تولید بیشتر می تواند قیمت زعفران را از حد امروزی نیز كمتر كند و كشاورزان خرده‌پای جنوب خراسان را با مشكلات عدیده‌ای رو به رو سازد.

آیا امكان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در كشت و كار زعفران وجود دارد؟‌

بخش عمده‌ای از فرآیند كشت و كار زعفران، احتیاج به نیروی انسانی (كارگر) دارد و از آنجا كه نیروی كار در ایران ارزان است. قدرت تولید زعفران كشور را نسبت به دیگر كشورها افزایش می دهد این مسأله سبب شده است كه تولید زعفران اسپانیا با شكلت روبه رو شود.

در بخش تولید ، جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی چندان اهمیتی ندارد. اما در بخش بسته‌بندی و خشك كردن زعفران و ایجاد ایستگاه‌های جمع‌آوری بهداشتی،‌ جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند بسیار مناسب و مفید باشد.

سهم ایران در بازار جهانی زعفران چقدر است؟

ایران بیش از 80 درصد زعفران موجود در بازارهای جهانی را تأمین می‌كند.

جایگاه زعفران ایران در بازار جهانی زعفران چگونه است؟

اگر چه بش از 80 درصد زعفران موجود در بازارهای دنیا مختص به زعفران ایران است. اما در عمل بخش عمدة‌آن به نام زعفران اسپانیا توزیع می‌شود.

متأسفانه تبلیغات منفی رقبای اروپایی در خصوص زعفران ایران كه در دوران دفاع مقدس انجام شد. زعفران ایران كه در دوران دفاع مقدس انجام شد. زعفران ایران را بدنام و با كیفیتی نامناسب معرفی كرد.

بهای زعفران ایران در بازار جهانی توسط خریدار تعیین می‌شود یا فروشنده؟

بخش عمده ای از زعفران ایران در بازار جهانی به صورت فله به فروش می رود و خریداران اصلی آن تجار اسپانیایی هستند. آنها زعفران ایران را به نام خود بسته‌بندی می كنند و به فروش می رسانند.

فروش زعفران فله به صورت توافقی بین صادركننده ایرانی و تاجر خریدار اسپانیایی انجام می‌‌شود. اما پیشنهاد اول را فروشنده با توجه به قیمت روز ارایه می‌ كند.

آثار زعفران ایران به صورت قاچاق از كشور خارج می شود؟ پیامدهای قاچاق زعفران چیست؟

در سالهای گذشته قاچاق زعفران در حجم قابل ملاحظه‌ای انجام می شد. عوامل قاچاق نیز دلایل های زعفران بودند كه به طور عمده آن را به بازار دبی منتقل می‌كردند به طور معمول وقتی قاچاق كالایی رواج پیدا كند. تقلب نیز زیاد می‌ شود. اما در سال گذشته قاچاق زعفران قابل ملاحظه‌ نبود. زیرا به لحاظ اقتصادی توجیه نداشت. اختلاف نرخ ارز واریزنامه‌ای و بازاز غبررسمی كاهش یافته و این امر  قاچاق زعفران را نامعقول و غیر قابل توجه نموده است.

صادر كنندگان غیر واقعی با تجارت محصول نامرغوب با به بازار زعفران ایران اسیب می‌ رسانند.

اشاره:‌

جهش در صادرات غیرنفتی، مهمترین هدف سومین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور است. در سال‌های اخیر نیز دولت تمهیدات و تسهیلات گوناگونی را برای رشد صادرات غیر نفتی اندیشیده و اعمال كرده كه تا حدودی موانع و تنگناهای صادرات را از بین برده است. با این استعدادها و توانایی‌های كشور در خصوص حضور در بازارهای خارجی و رشد صادرات به كار گرفته شود.

یكی از محصولات مرغوب صادراتی ایران، زعفران است كه در مناطق خشك و نیمه خشك حاشیه كویر و با زحمت فراوان كشاورزان به دست می‌آید، اما علی رغم مرغوبیت و كیفیت مطلوب زعفران ایران كه قیمت در آن در بازارهای جهانی به دلیل حضور صادركنندگان غیرواقعی یا تجارت محصول نامرغوب، از رشد واقعی برخوردار نبوده و مانع از افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صدور زعفران شده است.

خبرنگار نشریه «بررسی بازرگانی» در گفت و گو با آقای جلیل مغازه‌ای، رییس اتجادیه صادركنندگان كتیرا،‌ صمغ های نباتی، ریشه‌های گیاهی و دانه‌های كشاورزی ایران، روند بازار هانی زعفران ، موقعیت ایران در ایران بازار و موانع و مشكلات فراوری رشد صادرات این محصول ارزشمند را جویا شد. با هم ما حصل این گفت‌گو را می خوانیم.

زعفران ایران از چه زمانی صادر شده است؟

تا آنجا كه اطلاع دارم، بیش از 100 سال است كه زعفران ایران صادر می‌شود. البته در آغاز شهرت نداشته و بیشتر به اسپانیا ارسال شده است.

زعفران ایران در آغاز به صورت نامی ناآشنا و به حالت تحفه وارد بازار كشورهای اروپایی شد و در زمان قاجاریه به صورت گمنام و بدون آنكه مبداء آن معلوم باشد. مورد مصرف اروپاییان قرار می‌‌گرفت. از آن زمان اعم زعفران ایران به نام خارجی‌ها به فروش می ‌رفت و برگشت پول نداشت.

از حدود 40 سال پیش، زعفران ایران در بازارهای اروپای شناخته شد و جزو كالاهای لوكس است و مورد مصرف افراد پولدار می‌باشد.

آیا صادرات زعفران ایران فقط به كشورهای با درآمد سرانه بالا صورت می‌گیرد؟

كشور خاصی زعفران ایران را خریداری نمی‌كند، ‌اما بخش اعظم زعفران صادراتی ایران به كشورهای اروپایی كه در آنجا شناخته شده است. صادر می‌ شود. مصرف زعفران در كشورهای اروپایی مانند اسپانیا، ایتالیا و فرانسه از تمامی كشورها بیشتر است. آلمان و انگلستان هم مقداری زعفران ایران را خریداری می‌كنند، اما خرید آنان كمتر از سه كشور یاد شده است.

اسپانیا از دیرباز صادر كنندة زعفران بوده است، اما چند سالی است كه از جرگه تولید كنندگان زعفران در سطح وسیع، خارج شده است. اما زعفران ایران را خریداری كرده و در بسته‌بندی های كوچك وارد بازارهای مصرف می‌كند.

به چه دلایلی اسپانیا از جرگه تولید كنندگان زعفران خارج شده است؟

حدود 12 سال قبل یك سیل خانمان برانداز در اسپانیا جاری شد و تمای مزارع زعفران را از بین برد.پس از آن احیای مزارع زعفران برای زارعین اسپانیای مقرون به صرفه نبوده و در نتیجه این كشور از جرگه تولید كنندگان اصلی زعفران جهان خارج شد.

البته امروزه نیز كماكان در اسپانیا زعفران تولید می شود و بر اساس آخرین آمار اعلام شده تولید این كشور حدود 20 تن در سال است و اما این میزان تولید تكافوی مصرف و صادرات سطوح بالا را نمی كند.

زعفران اسپانیا در گذشه شهرت داشت. اما امروز زعفران ایران را به آنجا می برند و به نام زعفران اسپانیا صادر می‌كنند.

مصرف كنندگان خارجی هنوز نمی‌دانند زعفران اسپانیا مصرف می‌كنند.

مزیت زعفران ایران نسبت به كشورهایی همچون اسپانیا، یونان و . . . چیست؟

رنگ، اصالت، طعم، عطر و اسانس زعفران ایران به مراتب از زعفران كشورهای اسپانیا، یونان و  . . . بیشتر است.

زعفران ایران در ار این ویژگی‌ها،‌ انرژی (كالری) زیادی دارد، اما زعفران كشورهای رقب از این میزان انرژی برخوردار نیست.

زعفران ایران به لحاظ ویژگی‌هایش همواره مشتری دارد‌، اما قیمت آن پیوسته در نوسان است.

چرا زعفران ایران نمی تواندن زعفران اسپانیا را در بازارهای جهانی عقب بزند؟

اسپانیا شهرت زیادی در بازار جهانی زعفران دارد. این كشور حدود 200 سال است كه در تولید و صادرات زعفران مشهور است.

زعفران ایران مرغوب‌تر از زعفران اسپانیا است. آنها همواره این محصول را با نام خود به بازارهای جهانی عرضه می كنند.

اسپانیا نمی تواند زعفران «قلم درشت قرمز یك دست بی تقلب» تولید كند. جمع تولید اسپانیا از 20 تن در سال تجاوز نمی‌كند.

شهرت گذشته زعفران این كشور است كه امروزه توانسته است زعفران ایران را به جای زعفران خود بفروشد.

چرا اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و  اتحادیه صادركنندگان این محصول اقدامی در این زمینه نمی‌ كنند؟

اتاق بازرگانی و  صنایع و معادن ایران و اتحادیه، تمهیدات لازم را انجام داده‌اند، اما اسپانیا یكی از اعضای اتحادیه اروپا است و اكثر اوقات جلوی پای ارگان‌های ایرانی ذیربط كه در جهت معرفی زعفران ایران گام بر می‌دارند، به اصطلاح سنگ اندازی می‌كند.

اسپانیا اخیراً در اقدامی غیر معقول با همدستی یونان كه یك تولید كننده و صادر كنندة زعفران با حجم پایین است، نامه ای به اتحادیه اروپا نوشته بود كه متعاقب آن اتحادیه اروپا نامه‌ای  به سفارت ایران در اسپانیا ارسال كرد و در آن ایران را متهم كرد كه صادرات زعفران خود را با قیمت‌های خیلی نازل انجام می‌دهد. در صورتیكه یونان، زعفران تولیدی خود را به بهای هر كیلو 650تا 1500 دلار می‌فروشد. در حالی كه تمام این موارد كذب محض است و هیچكس حاضر نیست زعفران یونان را به بهای 650 تا 1500 دلار خریداری كند.

البته ممكن است مصرف كنندگان،‌ زعفران را در بسته‌یندی های یك یا دو گرمی هر كیلوگرم 650 دلار خریداری كنند، اما اینكه به صورت فله آن را به این مبالغ خریداری كنند، امری محال است.

اسپانیا و دیگر رقبای زعفران ایران درصد ایجاد مانع در برابر فروش زعفران ایران هستند و با این گونه تبلیغات سعی در بالا بردن قیمت زعفران ایران دارند تا زعفران خودشان را با قیمت كمتر و به راحتی به فروش برسانند.

بهای زعفران ایرن اكنون هر كیلو حدود420 تا 430 دلار است كه این زعفران در بازارهای خارجی در بسته‌بندی‌های 1 تا 2 گرمی به 650 دلار به فروش می‌رود. صادركنندگان واقعی زعفران در ایران اكنون محصول خود را در بسته‌بندی‌های 1 یا 2 گرمی به بازارهای اروپا ارسال می كنند و با همان مبلغ هر كیلو 60 دلار به فروش می‌رسانند.

چرا تمامی محصول زعفران ایران در بسته‌بندی‌های كوچك صادر نمی‌شود؟

برخی كارخانه‌ها زعفران ایران را به صورت فله خریداری می‌كنند و به مصارف مختلف می‌رسانند. زعفران 1 یا 2 گرمی فقط مخصوص فروشگاه‌ها است كه با خریداران جزء طرف هستند.

چه دلیلی دارد كه صادركنندگان زعفران ایران حضوری مستمر در بازارهای خارجی ندارند و جز تعداد معدودی. اكثر آنها از صادركنندگان ناموفق محسوب می شوند؟

وجود بازارچه‌های مرزی،‌ صادرات زعفران ایران را به كلی خراب كرده است. زعفران تقلبی از طریق بازارچه‌های مرزی به كشورهای همجوار می‌رود و سپس وارد كشورهای اروپایی می‌شود. زعفران تقلبی اعتماد خریداران زعفران ایران را سلب می‌كند. دولت باید در این زمینه چاره‌ای بیندیشد.

در بازارچه‌های مرزی كنترل وجود ندارد و صادركننده در این بازار با هیچگونه قید و بندی رو به رو نمی‌‌باشد.

اتحادیه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بارها اعتراض خود را در این زمینه اعلام كرده‌اند. اما دولت معتقد است عرضه كالاها در بازارچه‌های مرزی نیز صادرات محسوب می شود و وجود آن ضروری است.

مقداری زعفران ایران نیز به صورت تجارت چمدانی از كشور خارج می‌شود. این نوع تجارت نیز مورد اعتراض صادركنندگان واقعی زعفران و اتحادیه قرار دارد. اما دولت این نوع تجارت را نیز جزو صادرات قلمداد می‌ كند.

چه میزان زعفران از طریق تجارت چمدانی و بازارچه‌های مرزی از كشور خارج می شود؟‌

ایران به طور متوسط سالانه 60 تا 70 تن زعفران به طور رسمی صادر می‌كند كه این میزان صادرات در آمار گمرك منعكس شده است. در حالی كه در سال‌هایی كه زراعت زعفران خوب باشد. تا 120 تن زعفران در كشور تولید می‌شود. از این میزان حدود 10 تن از طریق تجارت چمدانی و بازارچه‌های مرزی به خارج می‌رود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل

Leave a comment