پایان نامه ویژگی¬های زمینه¬ای گردشگران و نوع انتخاب گونه¬های گردشگری

دانلود پایان نامه

عوامل فردی اجتماعی و گردشگری

-­ سن و گردشگری

بیش از ۲۵ درصد جمعیت آمریکا بیشتر از ۵۰ سال دارند و پیش­بینی می­شود۵۰ سال دیگر ۳۰ درصد به این جمعیت اضافه شود. این بخش جمعیت سالخورده معمولا ثروتمند­تر هستند و بیش از پیش به مسافرت می­روند. باور دست­اندرکاران بر این است که این گروه بیشتر سفر می­کنند، به فاصله دورتری می­روند، مدت زمان بیشتری در آن مکان­ها اقامت می­کنند و به آژانس­های مسلفرتی اعتقاد بیشتری دارند (در مقایسه با سایر بخش­های این بازار). در واقع سفر سالخوردگان بیشتر جنبه اجتماعی داردو در طول سفر باید مسائل بهداشتی و بند­های قرار داد مربوط به تفریح به صورت دقیق رعایت شود که نیاز به برنامه­ریزی­های بسیار دقیق دارد. بخش بزرگی از سفرهای سالخوردگان به صورتی انجام می­شود که به اصطلاح آن­ها، در منطق خوش آب و هوا سکنا       می­گزینند. نمونه­ای از این سفرها را می­توان در اروپا واسترالیا مشاهده کرد که افراد سالخورده در خانه­های خود که به صورت خودرو است (خانه­های متحرک)، در فصل­های مختلف نقل مکان می­کنند. جنبه­های دیگری از مسافرانی که در گروه سنی خاص به مسافرت می­روند، این است که آنها برای مدت طولانی­تر در یک مکان اقامت می­کنند. در استرالیا که این گروه سنی معمولا کمتر از سی سال دارند، برای مدتی بیش از ۱۲ ماه در یک مکان اقامت می­کنند، که معمولاً به مکان­های ارزان یا کلبه­های چوبی روی می­آورند تا با بودجه اندکی، مدتی طولانی­تر اقامت کنند. کل پولی را که این دسته از مسافران خرج می­کنند نسبت به جهانگردان بین­المللی بسیار بیشتر است، ولی این دسته از افراد هزینه زیادی بابت اقامت خود نمی­پردازند (لامزدن[۱]،۱۳۸۷: ۷۵).

 

-­ جنس و گردشگری

بررسی­هایی که بر روی جنس مسافران انجام شده نشان می­دهد که ظرف ۲۰ سال گذشته، مسافران از این بابت تغییرات زیادی کرده­اند. زنان با انگیزه فرار از محیط یکنواخت محل زندگی خود، تغییر در شرایط شخصی مانند مرگ یک عضو خانواده، شکست در عشق، طلاق یا جدایی، تمایل به تجربه کردن کارهای مخاطره­آمیز، تمایل به نشان دادن توانایی­های شخصی،یافت استقلا و اثبات شایستگی­های خود به مسافرت می­روند. هم­چنین زنان در مسافرت­های تفریحی مسئله رسیدگی به شوهر، بچه­ها، پدر، مادر و یا همکاری با سایر دوستان را در اولویت قرار داده و تفریح و گردش را در درجه دوم اهمیت جای می­دهند. در بخش بازرگانی و تجارت نیز زنان نقش بسیار مهمی را ایفا می­کنند. بیش از یک­سوم سفرهای بازرگانی که در آمریکا نجام می­شود توسط زنان صورت می­گیرد و درصد زنان مسافر روبه افزایش است. زنانی که به صورت نماینده شزکت­ها باهدف بازرگانی به مسافرت می­روند، به مسئله ایمن بودن سفر اهمیت زیادی می­دهند و برای    مسئله­هایی چون رسیدگی به وضعیت شخصی، تمیز بودن لباس، داشتن آینه قدی و وسایل اتو کردن لباس­ها، اهمیت قائل هستند (وای.گی ،۱۳۸۸: ۱۸۵).

 

-­ تحصیلات و گردشگری

علاوه بر درآمد تحصیلات هم عاملی بسیار مهم به حساب می­آید که با مسافرت رابطه­ای بسیار قوی دارد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده­ است، نشان می­دهد که با بالا رفتن میزان تحصیلات فرد، تمایل او به سفر بیشتر می­شود. حتی در میان جوانان هم، تحصیلات دانشگاهی موجب می­شود که درصد بیشتری از افراد در پی کسب تجربه­های جدید و یافتن فرصت­هایی برای شناخت بیشتر خود برآیند. بنابراین گروه مزبور احساس می­کند اگر نتواند به تنهایی (از نظر مالی) از عهده چنین سفری برآید دولت باید آن­ها را در این راه یاری کند و یارانه پرداخت نماید (همان، ۱۳۸۸: ۱۸۵).

 

-­ رسانه و گردشگری

تأثیر محسوس تلویزیون افزایش ساعاتی است که افراد در خانه می­گذراند و از آن مهم­تر، توزیع خاص این زمان است: ملاحظه می­شود که ساعات بیشتری در شب در خانه می­گذرد. در عوض، ساعاتی که در روز در خانه صرف می­شود، کاهش می­پذیرد. بلسون معتقد است که علیرغم چنین پدیده­ای در خانواده­های پرجمعیت، حجم کلی زمان صرف شده در خانه بعد از ورود تلویزیون کاهش می­پذیرد و علت آن، به نظر همین نوسنده، این است که در چنین     خانواده­هایی، نوجوانان بیشتر ترجیح می­دهند با دوستی به گردش بروند تا آنکه خود را در اطاقی محبوس سازند.

بررسی­هایی که در فرانسه توسط «انجمن اولیا» صورت گرفته است، همین امر، یعنی توجه کم­تر جوانان را به تلویزیون نشان می­دهد. بی­شبهه، علت این عدم توجه را باید در این دانست که برنامه­های تلویزیونی را در وسیله­ای برای ثبوت تسلطو ارجحیت نسل بزرگسال         می­پندارند. لیک، این عدم توجه عمومیت ندارد. در انگلستان، گورر نشان می­دهد که ۴۷ درصد کودکان بعد از ورود تلویزیون به خانه، زمان بیشتری را در آن صرف می­کنند (کازنو[۲]، ۱۳۸۴: ۱۵۱).

-­ قومیت و گردشگری

[۱]– Les, lums done

[۲]– Cazeneube,gean

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

Leave a comment