پایان نامه بررسی انطباق عنصر زیبایی شناختی فرم در مراکز پیش از دبستان

دانلود پایان نامه

آون

این نظریه را پذیرفته بود که تمام افراد آزاد متولد شده و این اعتقادات و تعلیمات محیط یعنی اشراف محیط است که افراد را متفاوت بار می‏آورد(فضائلی،۱۳۸۶، ص ۳۱).

مازلو

مازلو پدر روحانی روانشناسی انسانگرایی برای فهم و شناخت بالاترین استعدادهای بالقوه که انسان‏ها می‌توانند در خود پرورش دهند نمونه کوچکی از اشخاص را که از نظر روانی افراد برجسته‌ای بودند را مورد مطالعه قرار داد تا تفاوت آن‏ها را با کسانی که از نظر سلامت روانی متوسط یا بهنجار بودند تعیین کند.

به عقیده مزلو هر فرد دارای گرایش ذاتی برای رسیدن به خودشکوفایی است این حالت یعنی بالاترین سطح نیاز انسان شامل استفاده فعال از همه خصایص و قابلیت ها، یعنی به فعلیت در آوردن تمامی استعداد‌های بالقوه است. برای خود شکوفا شدن، ارضای نیازهایی که در سطوح پایین سلسله مراتب نیازها جای دارند ضروری است. هر نیازی باید به نوبه خود ارضا شود پیش از آنکه نیاز بعدی سلسه مراتب نیازها بروز کند و ما را برانگیزاند.

اساسی ترین نیازهای کودکان بر اساس هرم مازلو شامل :

  1. جسمانی  ایمنی   ۳٫ عشق وتعلق داشتن  ۴٫ عزت واحترام    ۵٫ خودشکوفایی  ۶٫ فهمیدن و درک  ۷٫ زیبایی.(هارتلی بروئر، ترجمه ناهیدی،۱۳۸۴،ص۷۵)
  • نیازهای فیزولوژیکی یا جسمانی برای غذا، آب، هوا، خواب و فعالیت جنسی
  • نیاز به ایمنی برای امنیت، ثبات، نظم، محافظت و رهایی از ترس و اضطراب
  • نیازعشق، تعلق و دوست داشتتن نیاز به محبت و وابستگی
  • نیاز به عزت نفس، نیاز به مورد احترام دیگران و خود واقع شدن
  • نیاز به فهمیدن و درک زیبایی
  • نیاز به خودشکوفایی (شولتز، ترجمه سیف،۱۳۹۲، ص ۵۳۴).

هنر واقعا در زندگی هر فرد مهمترین نقش را ایفا می‏کند. شکوفا شدن حس زیبایی شناسی در کودکان بر درک آن‌ها برای فهم آثار هنری دیگران خواهد افزود (انگجی،۱۳۸۰).

عوامل زیبایی شناسی در فضایی که برای کودک طراحی می‏شود، باید طوری باشد که او را به آموزش ترغیب کند. از این رو باید محیطی شاد و سرشار از انرژی را با توجه به گروه سنی، توسط رنگ‌ها و احجام قابل لمس پدید آورد (زبردستان، ۱۳۹۱، ص ۷)

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

Leave a comment