پایان نامه بررسی ابعاد بهره¬وری نیروی انسانی اداره اوقاف استان آذربایجان¬غربی

دانلود پایان نامه

۱-۱٫ مقدمه

در عصر حاضر سازمان­ها نقش­ها و مأموریت­هایی فراتر از نقش­های سنتی خود بر عهده گرفته­اند. رقابت فزاینده، کمبود منابع، تمایل به جهانی­شدن اقتصاد و تحول فرهنگی سبب شده تا سازمان­ها فقط به کسب مهارت­های تخصصی و فنی اکتفا نکرده و خود را به دانش­ها و مهارت­های دیگری آراسته سازند. امروزه گفتمان «توسعه پایدار» در کشورهای رو به رشد و در حال توسعه، به طور بسیار جدی مطرح است. کشورهای جهان سوم برای کاهش فاصله خود با کشورهای صنعتی جهان، رسیدن به توسعه را در صدر برنامه­های عملیاتی و اجرایی خود قرار داده­اند. مهم­ترین عامل مؤثر در تحقق آن از نظر صاحب­نظران مواردی مانند بهره­برداری بهینه از منابع طبیعی، به­ویژه منابع تجدیدناپذیر، تولید محصول با کیفیت و رشد و بالندگی بهره­وری را مطرح کرده­اند(بهرام­زاده و همکاران، ۱۳۸۴). از سوی دیگر فرهنگ هر سازمانی به عنوان عامل اساسی در تشکل بخشیدن بدان مطرح شده و تأثیر بسزایی بر ساختار و طرح سازمان، محیط داخلی و خارجی سازمان، تکنولوژی و نیروی انسانی و از همه مهمتر بر بهره وری و استراتژی سازمان دارد. فرهنگ، باید و نبایدها را مشخص می کند و قالب رفتاری سازمان را شکل می دهد. با وجود یک فرهنگ قوی و منسجم، افراد ضمن کسب آگاهی بیشتر پیرامون اهداف و استراتژی های سازمان نسبت به ارزش ها و هنجارها، احساس مسئولیت، تعهد و از کار احساس رضایت می کنند، که این در کنار مدیریت قوی موجب بهبود روحیه، انگیزش عملکرد سازمانی بهره وری کارکنان می گردد. در این فصل به بررسی ادبیات نظری در خصوص فرهنگ سازمانی و بهره­ور پرداخته و نتایج تحقیقات داخلی و خارجی انجام شده در این بخش آورده می­شوند.

۱-۲٫ بخش اول: فرهنگ سازمانی

۱-۲-۱٫ مفهوم فرهنگ

فرهنگ: فرهنگ، نظامی نسبتاً منسجم متشکل از دو جزء مادی و غیرمادی است (پناهی، ۱۳۷۵، ۹۶).

فرهنگ سازمانی: فرهنگ سازمانی مجموعه­ای از فرضیات اساسی است که افراد سازمان در رو به رو شدن با مسائل برای انطباق با محیط و دستیابی به وحدت و انسجام داخلی، ایجاد و کشف  کرده­اند، و توسعه داده­اند و ثابت شده است که سودمند و باارزش است و در نتیجه به عنوان روش صحیح ادراک، تفکر و احساس به اعضای جدید انتقال می­یابد (شاین، ،۱۹۹۲٫(

سطوح فرهنگ: فرهنگ را می­توان از یک نظر در دو سطح پیدا و پنهان دسته­بندی کرد؛ سطح پیدای آن شامل ارزش­ها و مصنوعات است و سطح ناپیدای آن را باورها، اعتقادات و مفروضات اساسی تشکیل می­دهد. در یک دسته­بندی دیگر فرهنگ را به سه سطح کلی مفروضات اساسی، ارزش­ها و مصنوعات تقسیم می­کنند (همان، ۱۹۹۲ ،۷۷).

ارزش­ها: برخی اصول کلی، ثابت و مطلق است که در هیچ وضعیتی تغییر نمی­کند؛ اما مصداق آن­ها تغییرپذیر است (مصباح یزدی،۱۳۷۶، ۷).

باورها و اعتقادات: ذهنیت مشترک ناخودآگاه جامعه، و عمیق­ترین لایه فرهنگی است که مبنای  ارزش­ها و نگرش­ها است (فرهی و موحدی، ۱۳۷۷).

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل

Leave a comment