قسمت 9تحقیق درباره وکیل و وکالت از نظر حقوقی

دانلود پایان نامه

تاریخچه کانون وکلا درامریکا

در امریکا تا سال 1876 تأسیسی به نام کانون وکلا وجود نداشت. در 21 نوامبر سال 1876 نخستین انجمن ایالتی وکلای دادگستری در شهر نیویورک تأسیس گردید. هدف از تأسیس چنین انجمنی بصورت زیر تعریف گردیده است :

 1. گسترش و توسعه دانش حقوق
 2. پیشبرد روند اصلاحات در رشته حقوق
 3. آسان ساختن برگزاری دادرسی ها
 4. بالابردن استانداردهای درستکاری ,شرافت ,مهارت حرفه ای و ادب و احترام در مشاغل حقوقی
 5. پرورش روحیه کار حقوقی و سازمان یافتگی میان اعضاء انجمن
 6. به کار گرفتن دانش و تجربه حقوقی وکلا در جهت منافع عموم
 7. پشتیبانی و دفاع از قانون اساسی (1)

البته این انجمن فقط مخصوص وکلا نمی باشد و قضات ,استادان حقوقی ,مقامات رسمی و مدیران دادگاهها نیز در آن عضو هستند. در سال 1877 کانون وکلای ایالات متحده امریکا با همان اهداف انجمن نیویورک تأسیس گردید. این کانون وابسته به دولت نمی باشد و دارای استقلال است.(2)

امتحان وکالت در امریکا

امتحانات کانون وکلا ملاک تشخیص صلاحیت حرفه ای است. موضوعات مورد سوال در کانون های وکلا از ایالت تا ایالات فرق می کند ولی با مختصر اختلاف ,دانستن بعضی از موضوعات که چنین فرض شده است که اساسی هستند مشترک بین همه کانون هاست و بعضی از موضوعات شامل قانون اساسی ,مجازات , مالکیت منقول و غیر منقول انصاف , دلایل و شواهد, شبه جرم , شرکتها, اسناد قابل انتقال و آئین دادرسی می توان باشد علاوه بر این موضوعات اساسی امتحانات کانون شامل موضوعات دیگر نیز می باشد.(3)

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته حقوق (همه گرایش ها) می توانید اینجا کلیک کنید

دو نوبت امتحان در هر سال برگزار می شود در ماه مارس و در ماه سپتامبر و هردودر شیکاگو انجام می شود. مدارس ملی و مدارس خوب محلی هردو رشته های

حقوقی معینی را تدریس می کنند و شخص در ایالتی که می خواهد در آنجا مشغول به کار شود و امتحان دهد به حقوق و قوانین آن ایالت آشنا باشد.

کسی که در یک ایالت بعنوان یک وکیل پذیرفته شده است فقط در آن ایالت می تواند کار کند.در همان ایالت هم در دادگاههای فدرال و هم در دادگاههای ایالتی می تواند بعنوان وکیل حضور پیدا کند به شرط آنکه در دادگاههای فدرال پذیرفته شده باشد و با پرداخت مالیات ناچیزی نام خود را در لیست وکلایی که اجازه حضور در دیوان عالی را دارند ثبت نماید.(1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. مقاله دکتر محمود کاشانی , مجله کانون وکلا شماره 175 ,ص 55
 2. //   //     //     //         //     //     //     //     //     //   56
 3. وکالت دادگستری تالبوت اسمیت , ترجمه حمید وارسته , چاپخانه شفق

کانون وکلای دادگستری امریکا (Bar Association)

در حدود نصف وکلای دادگستری امریکا عضو کانون وکلای دادگستری امریکا هستند این کانون بزرگترین تشکیلات سراسری در امریکاست. یکی از مهمترین اقدامات این کانون تنظیم مقررات حرفه ای برای وکلا و قضات دادگستری است که هر ایالت می تواند با الگو قرار دادن آنها مقررات حرفه ای خود را مستقیما” تنظیم کند بعضی از مصوبات این کانون به شرح زیر می باشد.

1- قانون رفتار قضایی

در سال 1990 کانون وکلای دادگستری امریکا در مورد رفتار قضایی قانونی به تصویب رسانید تا هر یک از ایالات بتوانند با الگو قرار دادن آن نسبت به تنظیم مقررات مربوط به حرفه قضایی خود مستقلا” اقدام کنند.

2- قانون نمونه مسولیت حرفه ای

این قانون در سال 1969 به تصویب کانون وکلای دادگستری امریکا رسیده است.

3- مقررات نمونه رفتار حرفه ای

این قانون در سال 1983 به جای قانون نمونه کانون مورد تصویب کانون وکلای امریکا قرار گرفت.

یکی از شرایط عضویت درهر کانون وکلا در امریکا گذراندن امتحان مسولیت حرفه ای در ایالات مختلف است در این امتحان سه دسته سوال مطرح می شود. سوالات مربوط به رفتار حرفه ای وکلا , سوالات مربوط به رفتار حرفه ای قضات و سوالات مربوط به سهل انگاری در انجام حرفه قضایی.(2)

کانون وکلای دادگستری ایالتی

هر ایالتی دارای کانون وکلای مستقل است بعضی از ایالات دارای کانون انحصاری می باشند. بدین معنی که فقط اشخاصی می توانند در آن ایالت وکالت کنند که عضو کانون وکلای دادگستری آن ایالت باشند مانند کانون وکلای ایالت کالیفرنیا. اعضای کانون باید حق عضویت بپردازند. (3)

کانون وکلا در این کشور چه در سطح محلی و ایالات و چه در سطح ملی کانون وکلای امریکا نامیده می شود. یکی از مسولیت های این کانونتنظیم رفتار حرفه ای وکلاست و یکی دیگر از اموری که این کانون به آن می پردازد این است که به بخش های عمومی در مورد نقش و حاکمیت قانون در جامعه امریکا و در خارج می پردازد و چنانچه وکیلی مورد آزار و اذیت یا تهدید قرار گیرد از آن حمایت میکنند و چنانچه وکیل در خارج از امریکا مورد آزار و اذیت قرار بگیرد با مسولین دولتهای خارجی جهت حمایت از وکیل مورد نظر ملاقات یا مکاتبه     می نماید.(1)

جهت اخذ پروانه وکالت در امریکا علاوه بر گذراندن امتحانات شرط تابعیت نیز وجود دارد یعنی شخص داوطلب باید تبعه امریکا بوده و در یکی از ایالات آن کشور اقامت داشته باشد و دارای صلاحیت اخلاقی نیز باشد. تشخیص این صلاحیت در ابتدای امر با کمیته منتخب کانون وکلا و در صورتی که فرد تقاضای تجدید نظر نماید با دادگاهی است که داوطلب می خواهد در آنجا وکالت نماید.(2)

تعداد وکلا در این کشور در سال 79 بیش از نهصد هزار نفر بوده است .(3)

 

 

 

 1. دکتر صفایی حسین , حقوق ایالات متحده امریکا , ص83
 2. مجله کانون وکلای دادگستری مرکز , چاپ توکل, دوره جد ید شماره 8, تابستان 81 , ص94
 3. //   //     //         //         //       //     //     //     //     //   //     //   //     ص 92

نقش اساسی وکیل در این کشور جلوگیری از اختلافات و در صورت لزوم حل مسئله از طریق سازش است. هیچ قائده ای وکلا را از تشکیل شرکت و فعالیت دسته جمعی منع نمی نماید ولی اکثر وکلا در امریکا به تنهایی کار می کنند.

از بین وکلایی که بصورت شرکتی کار می کنند اغلبشان شرکت دو نفره دارند که یکی از دو نفر وکیل دفتر است و پاسخگو می باشد و به مطالعات حقوقی می پردازد و نفر دوم نیز وکیل دادرسی است که در جلسات دادگاه شرکت می نماید.(4)

برخی دیگر از حقوقدانان در تهیه اوراق و لوایح تخصص می یا بند. عده کثیری نیز به امور غیر ترافعی می پردازند و مانند سر دفترداران و مشاوران مالیتی به کار می پردازند. عده دیگری نیز در ادارات یا موسسات اختصاری خصوصی یا دولتی مشغول بکار می گردند.(5)

مقررات انتظامی حرفه ای

این مقررات مجازاتهایی هستند که در مورد وکلایی که قواعد اخلاق مربوط به حرفه وکالت را رعایت ننموده و اعمال بر خلاف شئونات حرفه وکالت مرتکب شوند اعمال می شود. اغلب کانون های اداری دادگاههای انتظامی جهت رسیدگی به تخلفات وکلای دادگستری هستند و آراء صادره از سوی این دادگاهها قابل تجدید نظر در عالی ترین دادگاه ایالت می باشد. کانون ها می توانند در صورت لزوم مجازاتهایی که حد اکثر آنها لغو پروانه وکالت باشد برای وکلای خاطی درنظربگیرد.(6)

 

 1. مایکل پارنز , مد یر اجرایی کمیته کانون وکلا, مصاحبه د ر نشریه رسالت باعنوان حرفه وکالت .

معضلات و آزار وکلا در امریکا تاریخ 7/ 9/ 79

 1. دکتر صفایی حسین,حقوق ایالات متحده , ص 82
 2. مایکل پارنز , منبع ذکر شده
 3. دکتر صفایی ,منبع ذکر شده ,ص 85
 4. //       //       //   //   //     //   //

علاوه بر قواعداخلاقی در امریکا وکلا تابع قوانین رسیدگی در دادگاهها,قوانین ایالتی و مقررات ایالتی و محلی مربوط به تشکیل دادگاهها       می باشند.

اختیارات موکل

کلیه تصمیمات مهمی که در وضع حقوقی پرونده موثر است توسط موکل اتخاذ می شود بطور مثال اینکه پرونده توسط قاضی رسیدگی شود یا در حضور هیئت منصفه در دعوای جزایی یا اقرار به ارتکاب جرم.

اختیارات وکیل

تصمیماتی که در مورد روش تعقیب پرونده می باشد با وکیل است و         می توانیم موارد زیر را بعنوان مهم ترین اقدامات بیان کنیم :

اعلام به موقع اعتراضات وارد بر رسیدگی , انتخاب شهود , انتخاب و ارائه انواع دلایل, باز جویی مستقیم و غیر مستقیم از شهود.(1)

حق داشتن وکیل در آ د ک درامریکا

تکامل آئین دادرسی کیفری اعم از مرحله باز پرسی و تحقیقات و مرحله رسیدگی دادگاه خیلی بیشتر و قوی تر از تکامل قانون مجازات است و دلیل آن نیز تضمین حقوق دفاعی متهم و رعایت همه جانبه آن است از مجموعه آئین دادرسی یکی از مسائل آن یعنی شرکت وکیل در مرحله تحقیقات را مورد بررسی قرار می دهیم.

در ایالات متحده موضوع تحقیق و دادرسی را توأم ساخته اند بطوری که بازجویی و باز پرسی از متهم و گواهان و کار شناس و غیره در دادگاه و بصورت علنی و عمومی و تدافعی با شرکت وکیل مدافع و دادستان به عمل می آید که در تمام جریان آن قاضی و هیئت منصفه حضور دارند و حکم هم در پایان رسیدگی بلافاصله پس از اظهار نظر هیئت منصفه از طرف دادگاه صادر و اعلام می گردد.

در این کشور حق داشتن وکیل در مراحل تحقیق توسط دیوان عالی این کشور ذکر گردیده است. این دیوان چند اصل را بوجود آورده است که ذیلا” آنها را بیان می داریم:

 1. حق انتخاب وکیل در همه مراحل دادرسی کیفری تا آنجایی که حقوق اساسی فرد در معرض خطر است سرایت دارد. می توان باز جویی تحت نظر , تحقیقات ابتدایی یا محاکمه را از این جمله دانست.(2)
 2. حق انتخاب وکیل در همه دعاوی کیفری حتی جرایم کم اهمیت که مجازات آن حبس است نیز اعمال می شود .(1)

3.شخصی که از متهم بازجویی می نماید مکلف است حق انتخاب وکیل را به اطلاع متهم برساند و به وی اخطار نماید که در صورت عدم توانایی مالی حق درخواست تعیین وکیل را دارا می باشد.(2)

در این کشور متهم دارای حق سکوت و داشتن وکیل می باشد که این موضوع قبل از بازجویی به متهم اعلام می شود. (3)

در این کشور وکیل کلیه اختیاراتی را که در مرحله رسیدگی قطعی در دفاع از موکل خود دارد در مرحله بازجویی و تحقیقات مقدماتی نیز دارا می باشد. ضمنا” وکیل می تواند شهود و ادله خود را به شخصی که تحقیق می نماید ارائه نماید.(4)

رسیدگی در امور کیفر و بموجب قانون اساسی این کشور بصورت علنی است.(5) همچنین دادرسی در این کشور بصورت تدافعی و شفاهی است.(6)

 

 

 

 1. مجله کانون وکلا ,چاپ توکل , شماره 8 جد ید , تابستان 81 , ص 100- 101

2.موذن زادگان حسنعلی , رساله دکترا با موضوع حق دفاع متهم در آئین دادرسی کیفری , دانشگاه تربیت مدرس , خرداد 1373     ص 185

 

 

 

Leave a comment