قسمت 12تحقیق درباره وکیل و وکالت از نظر حقوقی

دانلود پایان نامه

معاضدت قضایی بعنوان یکی از راهکارها جهت اجرای عدالت در کل جامعه می باشد. این نهاد به جهت کمک به افراد بی بضاعت یا کم بضاعت در اکثر کشورها بوجود آمده است تا بتوانند با ارائه خدمات حقوقی و تعیین وکیل برای افراد       کم در آمد جامعه راهگشایی جهت اجرای هر چه بیشتر قانون و عدالت در جوامع باشد. در اکثر کشور ها در کانون وکلا, قسمتی بنام معاضدت قضایی وجود دارد که مردم می توانند به آنجا مراجعه و از وکیل معاضدتی استفاده نمایند.انگلستان و امریکا نیز از این قائده مستثنی نبوده و هر کدام دارای قسمت معاضدت قضایی می باشند اینک مختصرا”این تأسیس حقوقی را در کدام از دو کشور مورد بررسی قرار می دهیم :

الف – انگلستان

قانون معاضدت ( legal aid advaice ACZ ) در سال 1349 در این کشور به تصویب رسید و به موجب آن بودجه بخصوصی از سوی حکومت در نظر گرفته می شود تا کل حق الوکاله وکیل را پرداخت نمایند. (1)

قبل از تصویب این قانون مقرراتی تحت عنوان مقررات فقراء وجود داشت و قسمت معاضدت قضایی زیر نظر دادگاههای بدایت و استیناف قرار داشت.

در سال 1926 اداره معاضدت قضایی به کانون وکلا مشاور واگذار گردید. در آن زمان وکلایی که قصد خدمت به مردم را داشتند نام خود را در لیستی که برای این منظور تهیه شده بود ثبت می نمودند و هیچ حق الوکاله ای را در یافت نمی کردند.البته دولت مبلغی را به کانون وکلا مشاور پرداخت می نمود که این مبلغ فقط صرف هزینه های اداری دستگاه معاضدت می گردید . افرادی که تقاضای استفاده از وکیل معاضدتی را داشتند به کانون وکلا مشاور مراجعه می نمودند ولی برای استفاده از وکیل معاضدتی باید اثبات می نمودند که در آمد آنها در هر ماه بیش از 8 پوند نمی باشد و سر مایه ای بیش از 50 پوند نیز ندارند . این قانون مورد اعتراض اکثریت واقع شد و علت اصلی آن نیز این بود که شاید مردم در هفته 2 پوند در آمد داشتند ولی با مبلغ قادر به پرداخت حق الوکاله تعیین شده از سوی وکلا نبودند و زندگی خود را نیز با این در آمد به سختی می گذراندند به همین منظور موسسات خصوصی جهت کمک به افراد فقیر تشکیل گردید که آنها از قانون تبعیت نمی کردند. بعد از مدتی این موسسات نیز از بین رفتند. در سال 1939 زمانی که جنگ در این کشور وجود داشت مشکلاتی برای سربازانی که در خارج از این کشور بودند بوجود آمد که نیاز مند مشاوره با یک وکیل یا نیازمند داشتن یک وکیل برای امور خصوصی خود بودند به همین علت در سال 1942 طرح معاضدت قضایی ارتشی جهت استفاده سرباز ها از وکیل معاضدتی به اجرا در آمد .(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. عدالت در انگلستان , مولف علی خاد م , فروردین 45 , ص 118
 2. عدالت در انگلستان , تألیف علی خادم , صص 190 – 187

تقسیم بندی وکلا

وکلا در انگلستان به دو دسته تقسیم میشوند .

دسته اول مشاورین قضایی (solicitor )

دسته دوم وکلای مدافع (Barristers)

اینک به شرح مختصری در مورد هر یک از این دسته ها می پردازیم .

 

سولیسترها

این دسته درزمانهای قدیم قضات شاهی را در مراحل ابتدایی یاری می نمودند       وبطور کلی اموری که خیلی نیاز به تخصص نداشت توسط این عده انجام می گرفت . در بین سالهای 1939 تا 1974 قوانینی برای این عده تصویب گردید.(1)

انجمن حقوق (law society ) موارد زیر را برای مشاوران حقوقی در نظر       گرفته است :

 1. حق الزحمه مشاوران حقوقی
 2. شرایط عضویت برای افرادی که میخواهند تازه عضو این انجمن گردند
 3. دوره های آموزش و تعلیم کار آموزان
 4. امتحانات مربوط به مشاوران حقوقی
 5. انضباط تمامی افراد مشاور حقوقی (2)

برای اینکه شخصی بتواند به عنوان مشاور حقوقی شناخته شود باید 2تا4 سال نزد یک مشاور حقوقی شرایط عضویت را عمل نماید ,سپس در امتحانات انجمن حقوق نیز موفق گرددو بعد نامش رادر فهرست مشاوران حقوقی ثبت نماید . این افراد گواهی نامه کار دریافت می دارند وگواهی نامه مذکور در هر سال قابل تمدید میباشد .محل استقرار کانون مشاورین در خیابان پشت داد گستری لندن میباشد .همچنین اداره معاضدت نیز در این کانون مستقر میباشد .

 

 

امتحان کانون وکلای مشاور

یکی از خصوصیات کانون وکلای انگلستان این است که برای ورود به شغل وکالت سپری نمودن دوره دانشگاهی نیاز نمیباشد بلکه بدون داشتن مدرک دانشگاهی نیز میتوان وارد این شغل شد البته منوط به موفق شدن در امتحانات کانون وکلا که این خود شرطی بزرگ فرا روی متقاضیان میباشد . (3)

 

 

 

متقاضی شغل وکالت باید سه نوع امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارد . آن سه امتحان عبارتند از :

 1. امتحان مقدماتی مربوط به اطلاعات عمومی
 2. امتحان متوسط در مورد اطلاعات عمومی حقوقی ,نگهداری امانات و وثائق ,حسابداری
 3. امتحان نهایی (1)

امتحان نهایی نیز به نوبه خود شامل موارد زیر میباشد .

الف- مالکیت (بطور کلی )

ب- انتقالات

ج- آئین دادرسی مدنی ,کیفری ,تجاری

د- مسائل مربوط به کامن لا و انصاف (2)

امتحان نهایی که شامل اطلاعات حقوقی است از امتحانات مشکل میباشد .البته افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی باشندیا افرادی که در کانون وکلای مدافع پذیرفته شدهدباشند از امتحان مقدماتی معاف هستند .کسانی که از مدرسه حقوق فارغ ا لتحصیل شده باشند یا با درجه افتخاری ازسایر مدارس دیپلم گرفته باشند یا عضو کانون وکلای مدافع باشند از امتحان متوسط معاف میباشند .

امتحان نهایی را اگر بخواهیم به صورت جزئی تربیان کنیم شامل موارد زیر میشود :

1.حقوق مالکیت اعم از شخصی و عینی ,اصول و مقررات انتقال مالکیت و طریقه عملی آن

2 .حقوق قرار داد ها

 1. حقوق مربوط به وصایا وامور حسبی متوفی بدون وصیت
 2. حقوق تجارت و شرکتها (3)

علاوه بر دروس اجباری ذکر شده دو دسته نیز به عنوان دروس اختیاری میباشد .

 

دسته اول

1.آئین دادرسی وحقوق عملی مربوط به دادگاههای صلح

2.حقوق تعارض قوانین و دعاوی زناشویی

3.حقوق اداری حکومتهای محلی

4.حقوق مربوط به مالکیت صنعتی ,اختراع ,علایم تجاری (4)

 

 

 

 

 

 

1)حقوق انگلستان ,تالیف علی خادم ,فروردین 45 ,صص 143و144

2)   //     //         //     //   //        //     //     ص 144

3)   //     //         //     //   //         //     //     //   //

دسته دوم

1.حقوق عملی دادگاههای شهرستان و امور مربوط به ورشکستگی

2.بیع ,حقوق کارگر وکار فرما ,بیع اقساطی ,بیمه ,اجاره ,حمل ونقل کالا وامور مربوط به هتل داری

3.حقوق مربوط به کشت ,حمل ونقل دریایی ,بیمه دریایی

4.حقوق مربوط به امور آبادانی شهرها ,بیع اجباری در مورد قوانین         توسعه معابر (1)

 

کارآموزی

برای اشتغال به وکالت علاوه بر گذراندن انتحانات انجام دوره کارآموزی نزد وکیل سرپرستی که کمتر از 5 سال سابقه وکالت به عنوان مشاور نداشته باشد نیز الزامی است .طول مدت کارآموزی 5 سال میباشد . البته این مدت برای کسانی که دارای مدرک لیسانس باشند به سه سال تقلیل خواهد یافت .این کانون سعی بر آن دارد که افراد فاقد صلاحیت وارد حرفه وکالت نشوند به همین جهت افراد برای حضور در این کانون و اثبات سابقه خوب خود احتیاج به یک معرف دارند .(2)

این مشاوران میتوانند در ادارات دولتی یا بازرگانی استخدام شوند یا به صورت خصوصی کار کنند . این عده امور مربوط به دادگاههای صلح را انجام میدهند . همچنین تهیه دلایل واحضار شهود مربوط به دادگاههای بالاتر را انجام می دهند ولی حق دفاع در آن دادگاهها را دارا نمی باشند . مشاوران حقوقی در اموری مانند وصیت نامه ,اداره ما ترک ,موضوعات خانوادگی ,انتقال اموال غیر منقول وتنظیم اسنادبه راهنمایی موکلین خود می پردازند .

سولیستر ها و باریسترها از یک نوع مصونیت وحمایت قانونی جهت حفظ اسرار موکلینشان برخوردار میباشند وهیچ مقامی آنان را مجبور به افشاءنمودن رازهاواسرار موکلانشان نمی سازد . (3)

وکلا در این کشور تحت کنترل کانون وکلا وسایر همکاران خود میباشند یعنی چنانچه عملی را که خارج از شان یک وکیل است انجام دهد از طرف کانون وکلا یا همکاران دیگر خود مورد اعتراض قرار میگیرد .

مقرراتی که به موجب قانون سال 1975 برای سولیستر ها وضع گردیده اعمال خلافی را برای سولیسترها پیش بینی نموده که اعمال خلاف شان وکالت را میتوان از جمله آنها دانست . در صورت بروز چنین وضعیتی وکیل متخلف به جزای نقدی محکوم می شود . (4)

کمیته انضباطی

این کمیته از نه عضو تشکیل یافته است .اعضاء این کمیته از بین اعضاءهیئت مدیره کانون وتوسط رئیس کل محاکم استان انتخاب می گر دند . اعضاء حتما”باید از بین وکلای مشاوری انخاب شوند که به شغل وکالت مشغو ل می باشند .درتمام شکایاتی که به این کمیته ارجاع میشود کانون وکلا به عنوان شاکی میباشد و از شان حرفه وکالت دفاع می نماید .نکته دیگری که باید ذکرگردد این است که سایر جرائمی که یک سولیستر انجام میدهد هرچند که خارج از محدوده امور وکالتی باشد قابلیت طرح در این کمیته رادارا میباشد .

مجازاتهایی که توسط این کمیته اعمال مشود را میتوان به صورت زیر خلاصه نمود .

 1. انفصال ابد از شغل وکالت
 2. تعلیق از اشتغال به وکالت
 3. پرداخت غرامت
 4. پرداخت خسارات وارده

تمامی موارد ذکر شده از طریق آگهی به اطلاع افراد خواهد رسید . (1)

1)دکتر علی خادم ,منبع ذکر شده ص145

2)مجله وکالت شماره 2 عنوان مقاله وکالت در انگلستان

3)دکتر علی خادم ,منبع ذکر شده ,ص148

4) //   //     //     //   //   //     // //

باریسترها(Barristers)

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته حقوق (همه گرایش ها) می توانید اینجا کلیک کنید

این عده وکلای مدافع هستند وبا موکلین ارتباط ندارند وموکلین ابتدائا”به یک سولیستر مراجعه میکنند و نامبرده در صورتی که وجود یک وکیل مدافع را لازم بداند پرونده را به یک وکیل مدافع ارجاع می دهد .حق دفاع در محاکم منحصرا”به کسی اعطاء میشود که در کانون وکلای انگلستان پذی رف ته شده باشد . چهار کانون به نامهای لینکلن ,اینرتمپل ,میدل تمپل ,گریزاین وجود دارد مجموع این چهار کانون ,کانون وکلای انگلستان را تشکیل می دهند . هر کانون دارای سه دسته عضو میباشد . این اعضاء عبارتند از دانشجویان ,باریستر ها ,اعضاء هیئت مدیره کانون . اعضاء هیئت مدیره دارای مقام عالی قضایی بوده و تعدادآنها بین 35 تا 70 عضو میباشد . از بین اعضاء ذکر شده تعداد 20 نفر عضو افتخاری کانون میباشند . (2) امور و مسائل مشترک چهار کانون تحت نظارت کمیته مشترکی مورد تصویب قرار میگیرد . امتحانات کانون نیز تحت نظر شورای تعلیم وتربیت صورت می گیرد .

Leave a comment