قسمت 11تحقیق درباره وکیل و وکالت از نظر حقوقی

دانلود پایان نامه

سازمانها و انجمن های وکالتی

اولین کنگره بین المللی

امریکا در سال 1946 و در روز 18 اکتبر نمایندگانی را از کانون های مختلف در سراسر دنیا دعوت نموده تا در کنگره ای برای تشکیل کانون بین المللی بوده است و 18 کمیسیون تشکیل گردیده که کمیسیون اول راجع به تکامل تدریجی حقوق بین الملل بوده , کمیسیون دوم راجع به مهاجرت و تابعیت

 

 

  1. وکیل دادگستری تالبوت اسمیت , ترجمه حمید وارسته, چاپخانه شفق , تبریز, 1345

, کمیسیون سوم اداره امور قضایی , کمیسیون چهارم راجع به حقوق بحری , کمیسیون پنجم حقوق بین الملل هوایی , کمیسیون ششم ترتیب قضایی و شرایط قبول به خدمت.

خلاصه مقررات و تشکیلات این سازمان عبارت است از : استقرار روابط دوستانه بین وکلا عالم

سعی در پیشرفت علوم قضایی و اصلاحات لازمه و سعی در تکمیل حقوق مقایسه و وحدت قوانین و کمک به نشر معرفت قضایی و اطلاع از روشهای قانونی و قضایی کشورهای مختلفه و مساعدت به استقرار قانون وتمرکز آن در حوزه های قضایی و مساعدت با سازمان ملل متفق و مقاصد آن و سعی در ایجاد محکمه بین المللی برای عدالت و برای محاکمه کسانی که به عالم بشربت خیانت نموده اند.(2)

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته حقوق (همه گرایش ها) می توانید اینجا کلیک کنید

سومین کنگره بین المللی مشاغل قضایی در لندن

این کنفرانس از روز دوشنبه 19 ژوئیه تا پنجشنبه 16 ژوئیه 1950 ادامه داشت.(3) در حدود 14 کمیسیون تشکیل گردیده که هر کمیسیون در یکی از موضوعات زیر بحث می نموده است.حقوق بین الملل جزایی , ثبت علائم صنعتی, تعارض قوانین , حقوق تطبیقی , جرائم جنگ , معاضدت قضایی , وحدت اجرای قوانین , عدالت بین المللی و غیره.

 

 

 

 

  1. www. Ghavanin . com
  2. http://www.ghzvanin.com
  3. مجله کانون وکلا, شماره 20 و 21 و 22 , ص68

 

سازمان های وکالتی

از جمله سازمان های بین المللی که بوسیله وکلای دادگستری در زمینه بررسی مسائل حرفه ای تحکیم روابط , مطالعه در موضوعات جدید حقوقی توسعه حکومت قانون , استقلال و آزاذی دفاع , راه حل اصولی در مباحث مطروحه وجود دارد می توانیم اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری و انجمن جهانی کانون وکلا را نام ببریم.

الف- اتحادیه بین المللی وکلا

این اتحادیه اختصارا” U.I.A نامیده می شود. نخستین بار در 8 ژوئیه 1937 میلادی در کشور بلژیک تشکیل شده و مطابق قانون خاص آن دولت که انجمن های علمی و بین المللی را اشخاص حقوقی شناخته حقوقی پیدا کرده و رسما” تأسیس یافته است.(1)

هدفهای اتحادیه

ماده اول اساسنامه اتحادیه بین المللی وکلا هدفهای اتحادیه را با تصریح اینکه هیچ نوع جنبه سیاسی ندارد به شرح زیر بیان نموده است.

الف – کوششی در اعتلاء مقام وکالت و بالا بردن سطح اصول اساسی آن در دنیا و سعی در استقلال در اقدامات و آزادی بیان وکلا به نفع اصحاب دعوی.

ب – حفظ روابط و مناسبات دائمی بین مجامع وکالتی و کانون های وکلا و اعضای آنها و تقویت و همکاری با آن ها از نظر بین المللی .

ج – دغاع از منافع مادی و معنوی وکلا

د – تکمیل و توسعه رشته های مختلف علوم حقوقی

ه – کوشش در تأسیس مرجع بین المللی قضایی بر مبنای عدالت بین ملتها از طریق موازین حقوقی و به منظور حفظ صلح جهانی.

طبق ماده 3 اساسنامهارگانهای رسمی اتحادیه به شرح زیر است:

الف – مجمع عمومی

ب- شورا

ج – دبیر خانه

د – هیئت رئیسه (2)

ب- انجمن های کانون های وکلا

این انجمن بطور اختصاری I.B.A نامیده می شود و در فوریه 19447 بوجود آمده است .(3) هدف آن پشتیبانی از منشور ملل متحد می باشد.انجمن شامل هیئت های مدیره و یک شورا می باشد ومجمع عمومی آن نیز هر دو سال یک بار

استقلال کانون های وکلا

موضوع استقلال کانون های وکلا در سرا سر جهان به اندازه ای دارای اهمیت است که سازمان ملل متحد مجمع عمومی سال 1990 و در تاریخ 7 سپتامبر در تدوین اصول بنیادی آن سازمان به نقش وکلای دادگستری اشاره نموده است.

تشکیل می شود. به تعداد لازم کمیسیون هایی تشکیل می گردد و مسائل مربوطه را طرح و بررسی و نتیجه را به کنفرانس و مجمع عمومی تسلیم می نماید.

 

 

 

 

 

  1. مجله حقوق امروز , مقاله دکتر کاتبی, تابستان 45, شماره 4
  2. مجله حقوق امروز , مقاله دکتر کاتبی , تابستان 45 , شماره 4
  3. وکالت کاتبی , حسینقلی , تهران ,چاپ دوم , ص 439

 

استقلال کانون بین المللی دادگستری

این کانون هر ساله مجمع خود را در یکی از کشور های جهان تشکیل می دهد و مصوباتی در باره شغل وکالت دارد. از جمله آنها در مورد استقلال وکلا می توانیم به مصوبه 1990 نیو یورک اشاره نماییم. در بند شش این مصوبه بیان گردیده است.

(( وکیل دادگستری مطابق قوانین مصوبه و موازین اخلاقی حرفه ای وظایفش را از ادامه بدون واهمه و با سعی و تلاش در جهت منافع قانونی موکل خود و بدون هیچ مانع و فشاری از سوی مقامات یا مردم ایفاء خواهد کرد.)) (1)

بند 8 نیز بیان داشته است:

(( هیچ وکیل دادگستری به خاطر مشورت و ارایه طریق قانونی یا به لحاظ نمایندگی و وکالت موکل متحمل مجازات های کیفری , اداری یا مالی نخواهد شد و از این بابت مورد ایذاء و اذیت قرار نخواهد گرفت. )) (2)

بند 11 این مصوبه نیز تصریح نموده است که وکلا دارای مصونیت حقوقی و کیفری می باشند .

(( … وکیل دادگستری برای اظهارات خود که با حسن نیت در مدافعات کتبی و یا شفاهی درقبال هر دادگاه عمومی یا مراجع قضایی اختصاصی و در قبال هر مقام قانونی یا اداری بیان داشته دارای مصونیت کیفری و حقوقی خواهد بود.))(3)

 

 

 

 

  1. مجله کانون وکلا , شماره 176 , ص 13

Leave a comment