دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد قلب – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

نشانه‏های مهم بیماری قلبی

1- درد قفسه سینه:

این درد كوبنده یا فشارنده در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود و ممكن است به گردن، دستها، پشت و یا شكم هم انتشار یابد. آنژین صدری اغلب هنگام كارهای بدنی یا فشارهای روحی و روانی كه فعالیت قلب افزایش پیدا می كند، بروز می‏نماید و معمولاٌ با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین زیرزبانی تسكین می یابد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اگر درد با استراحت یا چندین دقیقه پس از مصرف قرص یر زبانی بهبود نیافت و به ویژه اگر همراه با تنگی نفس، تهوع و تعرق شدید بود، ممكن است نشانه انفاركتوس قلبی باشد. به دلیل اختلال در اعصاب محیطی، شدت نشانه های بیماری قلبی در افراد دیابتی ممكن است كمتر از میزان مورد انتظار باشد (انفاركتوس بی سروصدا)؛ از این رو شما كه به بیماری دیابت مبتلا هستید باید بیشتر متوجه چنین نشانه هایی باشید و به موقع به پزشك مراجعه كنید. البته به یاد داشته باشید كه دردهای قفسه سینه فقط نشانه بیماری قلبی نیستند و ممكن است مثلاٌ در اثر بیماری های گوارشی یا ریوی نیز پدید آیند.

2- تنگی نفس:

احساس تنگی نفس می تواند از نشانه های بیماری كرونری قلب باشد گرجه در بسیاری از بیماری های تنفسی و… نیز این حالت پدید می آید.

3- تپش قلب:

در این وضعیت، فرد به طور ناراحت كننده ای ضربان قلب خود را احساس می‏كند. تپش قلب در حالت های اضطرابی و برخی بیماری های دیگر قلبی نیز ممكن است پدید آید

4- خیر یا ادم: در مراحل پیشرفته تر بیماری قلبی (نارسایی قلب) كه كاركرد پمپ اشكال پیدا می كند، مایع موجود در بافت های بدن (به ویژه بخشهای پایینی بدن مثل قوزك پاها) به طور كامل تخلیه نمی شود و در زیر جلد انباشته می گردد. البته خیر یا ادم در نتیجه بیماری های واریسی پاها، بیماری كبد، اختلالات كلیوی و… نیز ممكن است پدید آید.

حوادث عروقی مغز (سكته مغزی)

هنگامی كه رگهای تغذیه كننده مغز به شدت آسیب ببینند، خون به سلول های مغزی نمی‏رسد و آنها دچار مرگ خواهند شد كه به این حالت «انفاركتوس مغزی» می‏گویند. سكته مغزی هم در اثر تنگی و بسته شدن رگ های مغز پدید می آید و هم به دنبال پاره شدن و خونریزی رگهای مغز. مهم ترین عامل خطر برای حوادث عروقی مغز افزایش فشار خون (پرفشاری خون) است. خطر سكته مغزی در مبتلایان به دیابت كه فشار خون بالا هم دارند، دو برابر افرادی است كه تنها به پرفشاری خون دچار هستند. این مسأله اهمیت كنترل فشار خون در بیماری دیابت را آشكارتر می سازد.

نشانه های حوادث عروقی مغز بسته به اینكه كدام قسمت مغز اختلال خونرسانی پیدا كند، بسیار گوناگون هستند. كرختی یا ضعف حركتی شدید (فلج) در یك نیمه بدن و نابینایی یا تاری دید زودگذر یك چشم از جمله نشانه های حوادث عروقی مغز می باشند.

بیماری رگهای محیطی

منظور از بیماری رگهای محیطی بیماریهایی است كه عروق بیرون از قلب و مغز را گرفتار می كنند. این بیماریها معمولاٌ در نتیجه تنگ شدن رگهایی كه خون را به پاها و دستها می‏رسانند، پدید می آیند.

كاهش خونرسانی به پاها سبب دو نوع عارضه می شود:

1- قنقار یا یاگانگرن:

مرگ بافتی در اثر نرسیدن خون به اندامها كه در نهایت به قطع آن عضو می انجامد.

2- لنگش متناوب:

به علت تصلب شرایین خونرسانی كنندة پاها، پس از مدتی راه رفتن درد شدیدی معمولاٌ در عضلات پشت ساق پا به وجود می‏آید.

به طور كلی احتمال اینكه مبتلایان به دیابت نیاز به قطع قسمتی از پاهایشان پیدا كنند، 15 تا 40 برابر جمعیت جامعه است. بنابراین پایبندی به توصیه های مربوط به پیشگیری از بیماری‏های قلبی- عروقی و نیز رعایت اصول مراقبت از پاها، برای افراد دیابتی بسیار اهمیت دارد.

اصول پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی

1- چربی (به ویژه كلسترول) خون خود را كاهش دهید.

كلسترول كه نوعی چربی است، در پیدایش و گسترش تصلب شرایین نقش مهمی دارد زیرا می تواند در دیوارة رگها رسوب كند و همراه با عوامل دیگر به تنگی و بسته شدن سرخرگ ‏ها بینجامد.

كلسترول دونوع مهم دارد:

یكی كلسترول «بد» (LDL) كه موجب بسته شدن رگها و بیماری قلبی-عروقی می شود و دوم كلسترول «خوب» (HDL) كه كلسترول اضافی بدن را از بافتها خارج می كند و خطر بیماری قلبی را می كاهد.

نوعی از كلسترول كه باید غلظت كمی در خون داشته باشد، همان نوع «بد» یا LDL است.

 شما می توانید با پرهیز از مصرف غذاهای پرچربی و رعایت توصیه های پزشكتان، چربی خون خود را در سطح مناسب نگه دارید.

2- فشار خون خود را كنترل كنید

فشار خون بالا افزون بر اینكه فشار بیشتری بر قلب وارد می سازد و نیاز آن به خون را افزایش می دهد، روند تصلب شرایین را هم تسریع می كند و سبب آسیب اندامهای گوناگون بدن می گردد.

3- وزن خود را به حد مناسب برسانید

چاقی عامل خطر مهمی برای افزایش فشار خون است. همچنین چاقی یا اضافه وزن موجب افزایش مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین می شود. شما باید زیر نظر یك پزشك یا متخصص تغذیه وزن بدنتان را به میزان متناسب باقد، جنس و سن خود برسانید.

4- سیگار نكشید

استعمال دخانیات سبب افزایش ضربان قلب و در نتیجه كار قلب می شود و فشار خون را هم بالا می برد. همچنین سیگار بر اثر روی عوامل انعقادی و نیز غلیظ كردن خون احتمال تشكیل لخته و بسته شدن سرخرگ ها را افزایش می دهد. افزون براین، سیگار با اثر بر رگهای كوچك، خونرسانی به بخش های انتهایی اندام ها (به ویژه پاها) را مختل می كند و این عارضه در افراد دیابتی كه گرفتاری اعصاب محیطی نیز دارند، بسیار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزایش می دهد. این آثار جدای از سرطان زایی سیگار است كه موجب ناتوانی و مرگ خواهد شد. امروزه سیگار مهم ترین علت قابل پیشگیری سرطان بشمار می آید.

5- قند خون خود را كنترل كنید

كنترل دقیق قند خون، هم به طور مستقیم و هم به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در پیشگیری از بیماریهای عروقی می تواند داشته باشد.

6- فعالیت ورزشی منظم داشته باشید

پژوهش‏های پزشكی نشان داده اند كه داشتن یك زندگی كم تحرك (از نظر بدنی)، صرف نظر از عوامل خطر دیگر، احتمال دیابت، چاقی و بیماری كرونری قلب را افزایش می دهد. پیاده‏روی، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، باغبانی و دویدن آرام فعالیتهای بدنی هستند كه اثر مفیدی بر تندرستی شما خواهند داشت. توصیه می شود كه روزانه 30 دقیقه به فعالیت بدنی بپردازید، می توانید این میزان فعالیت را در سه دوره 10 دقیقه ای (بافاصله) نیز انجام دهید.

درد قلبی

مقدمه

هر عضوی از بدن درد خاص خود را دارد و در جای خاصی احساس می‌شود. با این حال پزشکان چندان موافق نیستند دردهایی را که در قسمت قلب و قفسه سینه احساس می‌شود درد قلبی بنامیم. آنها بیشتر از اصطلاح درد قفسه سینه یا آنژین صدری استفاده می‌کنند و تمام دردهای ناحیه سینه را مهم تلقی کرده (هر چند درست روی قلب نباشد) و علت آن را کاملاً بررسی می‌کنند. علت این است که برخی از دردهای قفسه سینه اصلاً منشا قلبی ندارند و در اثر آسیبهای سایر اندامها ایجاد می‌ گردند.

معمولا درد قلبی در افراد به صورت درد مبهم یا احساس فشار ، سنگینی ، سفتی ، فشردگی یا خفگی بیان می‌شود تا درد واضح و اغلب بصورت احساس ناراحتی است تا درد. و در صورت شدید بودن بیمار درد را بصورت خرد کننده ، فشارنده و له کننده توصیف می‌کند که نفس فرد را تنگ کرده و او را از ادامه فعالیت باز می‌دارد.

کیفیت این درد بیشتر فشارنده است تا سوزشی یا تیز. بنابراین در کسانی که دچار دردهای سوزشی قلب می‌شوند (بویژه وقتی اندازه محل درد از حد یک سکه تجاوز نمی‌کند)، باید به فکر علل دیگری برای درد بود. البته اینگونه دردها نیز ممکن است منشا قلبی داشته باشند ولی نشانه ایسکمی (کاهش خونرسانی بافت قلب) نمی‌باشند. معمولا دردهای قلبی با فعالیت بدنی و یا تغییر حالات روحی و روانی (از جمله استرسهای ناگهانی) ، سرما ، غذا یا ترکیبی از این عوامل تسریع و تشدید می‌شود و با استراحت تسکین می‌یابد. البته بسیاری از حملات با این الگوها هماهنگی ندارد. مدت این دردها نیز از 5 دقیقه تا 30 دقیقه متغیر است. در صورتیکه درد قلبی از نیم ساعت بیشتر به طول بینجامد احتمال سکته قلبی در فرد مبتلا به شدت افزایش می‌یابد

محل درد قلبی

معمولاً این درد در ناحیه جناغ سینه (قسمت پایینی آن) یا سمت چپ قفسه سینه احساس می‌شود اما درد سایر قسمتهای سینه نیز ممکن است مربوط به قلب باشد. ولی ممکن است به سایر قسمتها نیز انتشار داشته باشد. گاه این درد به بالای‌ شکم‌ راه می‌یابد و فرد تصور می‌کند دچار سوءهاضمه شده است و گاه به‌ آرواره‌ یا زیر چانه ، گردن ‌، پشت و بین‌ دو کتف‌ یا بازوها (بویژه دست چپ) نیز تیر می‌کشد. مورد اخیر (انتشار به دست چپ) حالتی نسبتاً اختصاصی بوده و باید فرد را نسبت به قلبی بودن منشا درد آگاه سازد.

علایم‌ شایع همراه درد قلبی‌

معمولا حمله قلبی با علائمی مانند احساس‌ نزدیکی‌ مرگ‌ ، تعریق‌ سرد ، تهوع‌ و استفراغ ، احساس‌ خفگی ، تنگی‌ نفس ، ضعف‌ و منگی همراه است.علت درد قلبی در درجه اول کاهش خونرسانی به بافت عضلانی قلب می‌ باشد. به طوری که عروق قلب نتوانند جوابگوی نیاز قلب به اکسیژن و مواد غذایی باشند. این امر در چند حالت ایجاد می‌شود اما شاید دو سه مورد آن از بقیه مهمتر باشند که بسته‌ شدن‌ نسبی‌ یا کامل‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌ توسط‌ لخته‌ خون ‌گرفتگی‌ یا انقباض‌ عروقی و اختلال‌ شدید در ضربان‌ قلب‌ از آن جمله‌اند.

گاهی عروق قلبی بتدریج دچار گرفتگی می‌شوند و حالتی ایجاد می‌شود که گویی رسوبات خاصی رگ را مسدود می‌سازند. اگر این انسداد تدریجی از مرز 70% بگذرد، رگهای در حالت فعالیت نمی‌توانند تکافوی نیاز قلب را بدهند و فرد دچار درد می‌شود. به این نوع درد قلبی آنژین پایدار یا دردی که ناشی از مقدار خاصی فعالیت است، می‌گویند. این افراد دچار تنگی مشخصی از یک ، دو یا سه رگ قلبی هستند و وضعیتشان در طول ماهها و سالها تثبیت شده است.

رسوبات داخلی رگها که باعث تنگی آنها می‌شود (و به آنها پلاکهای آترواسکروتیک نیز می‌گویند) در برخی موارد موجب تشکیل لخته شده و انسداد ناگهانی و کامل سرخرگ قلبی اتفاق می‌افتد. حال بسته به اینکه این لخته به سرعت رفع شود یا پابرجا بماند فرد را دچار آنژین ناپایدار (که مردم به آن سکته ناقص می‌گویند) و یا سکته قلبی می‌کند. در این حالت فرد به طور ناگهان دچار درد قلبی می‌شود و این درد چندان با استفاده از قرصهای زیر زبانی بهبود نمی‌یابد. در حالت دیگر رگهای قلبی فرد دچار انقباض می‌شود و درد قلبی خاصی در حالت استراحت یا حتی در خواب برای فرد ایجاد می ‌نماید.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment