دانلود پروژه رشته پزشکی در مورد فراوانی مبتلایان به ضایعات رحم و سرویكس – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

لیومیوم‌های رحمی دارای انواع مختلفی می‌باشند كه از این بین انواع آتپیك (Atypical) واجد پلئومورفیسم هسته، سلولهای بزرگ و Giant cell بوده ولی نكروز در آنها دیده نمی‌شوند و تعداد میتوز در 10 میدان دید قوی (HPF) كمتر از 10 عدد می‌باشد.

لیومیوساركوم‌های رحمی uterine leiomyosarcoma

لیومیوساركوم‌های نئوپلاسم‌های بدخیم رحمی هستند كه نسبت به لیومیوم‌ها بسیار نادر بوده و درگروه سنی بالاتری نسبت به لیومیوم‌ها دیده می‌شوند به نحوی كه میانگین سن مبتلایان 54 سال می‌باشد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

امروزه نظریه تكوین لیومیوساركوم‌های رحمی از لیومیوم‌های رحمی كه مدتها طولانی دارای اعتبار بود زیر سئوال رفته است و تحقیقات جدید امكان ایجاد این ضایعات را از لیومیوم‌ها تا حد زیادی رد نموده است.

برخی از لیومیوساركوم‌ها دارای نمای ماكروسكوپی مشابهی با لیومیوم‌های رحمی می‌باشند اما اغلب این تومورها ضایعاتی نرم با نواحی نكروتیك و هموراژیك فراوان و نشانه‌های تهاجمی فراوان می‌باشند از نظر میكروسكوپی این ضایعات تومورهایی پر سلول متشكل از سلولهای بیضوی و دوكی شكل واجد خصوصیات سلولهای عضلانی صاف می‌باشند كه بواسطه دارا بودن اشكال میتوتیك متعدد فراوان از لیومیوم‌های رحمی قابل افتراقند.

هیچ ارتباطی معینی بین درجه بافت‌شناسی (histologic grade) این ضایعات و میزان بقاء آنها وجود ندارد و بنظر می‌رسد پیش آگهی این تومورها بیشتر به سیر طبیعی و بالینی ضایعه مرتبط باشد.

امروزه گسترش این ضایعه به خارج از رحم یك فاكتور پیش آگهی كننده بسیار بد تلقی می‌گردد در یك تحقیق معتبر كه توسط Bartsich و همكارانش انجام گرفته از 20 مورد بیمار واجد لیومیوساركوم رحمی با گسترش خارج رحمی كه تحت نظر قرار گرفته بودند هیچكدام تا 29 ماه پس از تشخیص زنده نماندند. شایعترین علامت بدخیمی در این ضایعات عود موضعی در منطقه لگنی می‌باشد هر چند متاستاز دور دست (بخصوص به ریه‌ها) نیز روی می‌دهد.

بیان مسئله و ضرورت اجرای طرح

وضعیت فعلی مشكل بر پایه اطلاعات و داده های موجود

بیماری‌های رحم و سرویكس ، شامل بیماریهای پولیپ،‌لیومیوم اندومتریت ، سرویسیت، كانسر رحم ، كانسر سرویكس ، هیپرپلازی اندومتر، اندومیوز، اندومتریوز و لیومیوساركوم می‌باشد كه به بررسی وضعیت فعلی این بیماریها بطور خلاصه می پردازیم.

پولیپ

پولیپ آندوسرویكس ضایعات تومورال التهابی بی خطری هستند كه در 5ـ2 درصد زنان در سنین بلوغ دیده می‌شود، پولیپها غلب كوچك هستند و این ضایعات به علت ایجاد خونریزی واژینال غیرطبیعی نیازمند به افتراق از ضایعات خطرناكتر می‌باشد.

متاپلازی گردن رحم

اصطلاح متاپلازی سنگفرشی هنگامی بكار می رود كه اپی تلیوم مطبق سنگفرشی جایگزین اپی‌تلیوم غددی گردیده باشد این یافته در سرویكس به حدی شایع است كه عملاً‌ آن را نرمال تلقی می كنند و تقریباً در تمام زنان در سنین باروری درجاتی از متاپلازی مشاهده می‌شود و متاپلازی سنگفرشی شایعترین نوع متاپلازی گردن رحم می‌باشد.

نئوپلازیهای سلولهای سنگفرشی گردن رحم

پنجاه سال قبل كارسنیوم گردن رحم اولین علت مرگ و میر زنان مبتلا به سرطان در اغلب كشورها بوده است ولی امروزه میزان مرگ و میز زنان در اثر سرطانهای گردن رحم به كاهش یافته و پس از سرطانهای ریه، پستان، كولون، لوزه المعده، تخمدان، غدد لنفاوی، خون در مقام هشتم قرار دارد.

كارسینوم سلول سنگفرشی گردن رحم (SCC)

علی رغم كاهش مرگ و میر ناشی از SCC ، این ضایعه كماكان شایعترین بدخیمی دستگاه تناسلی زنان در اغلب نقاط جهان محسوب می شود، SCC در هر سنی از 20 سالگی تا سنین پیری روی می‌دهد ولی شایعترین سنین بروز این ضایعات مهاجم در سن 40 تا 45 سالگی و در ضایعات پیش سرطانی درجه بالا 30 سالگی می‌باشد. امروزه با توجه به بكارگیری روشهای غربالگری و تشخیص و درمان ابتلا به این ضایعات درحال تقلیل است.

سایر كارسینوم های گردن رحم

ادنوكارسینومها ها، كارسینوم آدنواسكوآموس، Clearcell careinum و كارسینوم تمایز نیافته در مجموع 25 درصد كل ضایعات سرطانی گردن رحم را تشكیل می‌دهد.

آدنوكارسینوم سرویكس 15ـ5 درصد كل كار سینوم های سرویكس را تشكیل می‌دهد.

اندومتریت

برخلاف سرویست كه یافته ای شایع و كم اهمیت است به علت نقش حفاظتی سرویكس و وضعیت آناتومیكی رحم در ارتباط با آن اندومتریت به ندرت رخ می‌دهد و اغلب از یك زمینه مستعدكننده قبلی در بیمار خبر می‌دهد.

اندومتریت حاد اغلب به دنبال باقی ماندن اجزاء حاملگی پس از سقطها یا زایمان یا وجود جسم خارجی در رحم رخ می‌دهد.

اندومتریت مزمن با انفیلتراسیون لنفوسیت و پلاسماسل در رحم مشخص می‌شود.

اندومتریوزیس

اندومتریوزیس به وجود بافتهای رحمی در محلی غیر از رحم گفته می‌شود. از نظر علائم بالینی ضایعه موجب بروز دردهای لگنی مرتبط با قاعدگی می‌گردد كه مهمترین علامت این ضایعه است. اندومتریوزیس شایعترین علت بستری در زنان 15 تا 45 ساله در بیمارستانها می‌باشد و 40ـ30 درصد از مبتلایان به این ضایعه نهایتا دچار ناباروری می گردند كه مهمترین عارضه این ضایعه است.

آدنومیوزیس

تهاجم اندومتربازال به میومتر است كه منجر می‌شود رحم در اغلب اوقات بزرگ و ظاهری كم و بیش گلوبال پیدا می‌كند، مراجع پاتولوژی اغلب شیوع این ضایغه را بین 20ـ15 درصد عنوان می‌كند در مراجع زنان و زایمان طیف وسیعتری از 8 تا 40 درصد را گزارش كرده‌اند.

هیپرپلازی اندومتر

هیپرپلازی اندومتر بعلت ارتباط اتیولوژیك با بروز DUB و احتمال ایجاد تغییرات نئوپلاستیك مرتبط با كارسینوم اندومتریال از اهمیت فراوانی برخوردار است. هیپرپلازی اندومتر شامل انواع ساده ، Complex ، Atypical می‌باشد كه در نوع Atypical احتمال بروز بالای بدخیمی وجود دارد.

كارسینوم اندومتر

مهاجم ترین و شایعترین بدخیمی دستگاه تناسلی زنانه در آمریكا بوده و حدود 7 درصد كل نئوپلاسمهای دسگاه تناسلی زنانه (بجز بدخیمی پوستی) را تشكیل می‌دهد. این ضایعه اغلب در سنین بالا رخ مید هد به نحوی كه در سن زیر 40 سالگی بسیار نادر بوده و در 80% موارد ضایعه پس از یائسگی كشف می‌گردد و بزرگترین گروه مبتلایان 65ـ55 ساله هستند.

آدنوكارسینوم اندمتر 80 درصد بدخیمی آندومتر را تشكیل می‌دهد كه از این بین 50 درصد تمایز یافته و 35 درصد نیمه تمایز یافته و 15 درصد تمایز نیافته است.

لیومیومهای رحمی

شایعترین تومورهای لگنی زنان می باشد،‌میزان بروز كلی این ضایعات 10 درصد و میزان شیوع آن در جمعیت زنان بالای 50 سال 40 درصد است.

لیومیوم شامل انواع زیرمخاطی، زیر سروزی و داخل دیواره ای هست كه بر حسب اندازه و موقعیت ممكن است علامت دار شود.

لیومیوم ساركوم رحمی

نئوپلاسمهای بدخیم رحمی هستند كه نسبت به لیومیوم بسیار نادر بوده و در گروه سنی بالاتری نسبت به لیومیوم دیده می‌شود به نحوی كه سن میانگین 54 سال است.

آثار بهداشتی ـ اقتصادی ـ اجتماعی ـ سیاسی شكل فعلی

باتوجه به طیف وسیع بیماری‌های رحم و سرویكس در زنان ، در درصد قابل توجه از زنان در مرحله ای از زندگی با این بیماریها مواجهه می‌شوند. بسیاری از این بیماریها برروی فعالیتهای فردی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی اثری مستقیم و نامطلوب دارند. بررسی و تشخیص زودرس و جلوگیری از پیشرفت بیماری نقش مؤثری در كاهش یا از بین بردن این آثار نامطلوب به همراه دارد و به علت شیوع زیاد این بیماریها بررسی از هردو دیدگاه بالینی و پاتولوژی حائز اهمیت می‌باشد.

بطور مثال امروزه هیستركتومی به علت بیماری‌های دستگاه تناسلی زنانه پس از زایمان سزارین دومین عمل جراحی عمده رایج در اغلب كشورها می باشد، به نحوی كه از هر 3 زن آمریكایی یكی تا سن 60 سالگی این عمل را انجام داده است و هزینه انجام این تعداد عمل هیستركتومی در سال بالای 50 میلیارد دلار بالغ می‌شود .

این بیماریها اثرات زیان باری برای شخص و اجتماع و اقتصاد دارا می‌باشد، وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی این بیماریها درتمام سطوح اجتماع اعم از جوامع پیشرفته و در حال توسعه دیده می‌شود و نیز گزارش شده كه پیش آگهی این بیماریها در جوامع كمتر توسعه یافته ضعیفتر است و در جوامع توسعه یافته به دلیل بررسی تشخیص و درمانی و غربالگری و باتوجه به امكانات وسیعتر پزشكی پیش آگهی بهتری دارد.

عوامل مؤثر و مرتبط با موضوع

باتوجه به اهمیت موضوع باید نقش عوامل خطرساز این بیمارها (سن، نژاد، عفونت، حاملگی ، …) مشخص و شناسایی شوند تا با حذف این عوامل از شیوع این بیمارها كاست. دستگاه تناسلی زنانه به علت وضعیت آناتومیكی و تاثیرپذیری از تغییرات فیزیولوژیكی مثل سیكل های قاعدگی و دوره های حاملگی در معرض ابتلا به برخی ضایعات پاتولوژیك خاص می باشد، این وضعیت موجب گردیده كه بیماری‌های دستگاه تناسلی زنانه به علت شیوع زیاد از دو دیدگاه بالینی و پاتولوژیك حائز اهمیت فراوان می‌باشد.

در مورد نئوپلازیهای سلول سنگفرشی گردن رحم مطالعات نشان می‌دهد كه میزان بروز این ضایعه به میزان چشمگیری با فعالیت جنسی فرد مرتبط می‌باشد به نحوی كه تقریباً هرگز در بین زنان راهبه دیده نمی‌شود و عوامل خطرساز اصلی ابتلا به این ضایعه عبارتند از:

 1. سن پایین فرد در هنگام شروع فعالیت جنسی
 2. داشتن شركای جنسی متعدد
 3. داشتن شریك جنسی مذكری كه با شركای جنسی متعددی در ارتباط بوده است.

در این ارتباط امروزه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به عنوان مهمترین فاكتور درانكوژنیته ضایعات گردن رحم مطرح می‌باشد و آلودگی به انواع 18 ، 16 و 13 پرخطرتر بوده است و موجب بروز ضایعات با درجات بالا می شود، حدود 75 درصد از زنان در طول زندگی به این ویروس آلوده می‌شوند كه تنها 10 درصد نئوپلازی داخل اپی تلیایی (CIN)، و درصد اندكی ـ3/1) به كارسینوم مهاجم مبتلا می‌شوند .

از عوامل خطرساز دیگر می توان از سیگار كشیدن، مولتی پاریتی، فاكتورهای تغذیه‌ای و تغییرات سیستم ایمنی برای ابتلا به نئوپلاسمهای گردن رحم نام برد.

 • v در مورد سایر كارسینوم های گردن رحم كه 25 درصد از كل ضایعات سرطانی گردن رحم را شامل می‌شود و می توان عوامل موثری چون نژاد كه در یهودیان از شیوع بیشتری برخوردار است و HPV18 و دی اتیل استیل بسترول در دوران حاملگی اشاره كرد.
 • v امروزه مشخص گردیده كه هیپرپلازی اندومتر در اثر تحریكات استروژنیك قوی و طولانی مدت و فقدان فعالیتهای پروژسترونی مناسب ایجاد می‌شود. این وضعیت در حقیقت ریسك فاكتور اصلی برای ایجاد كارسینوم اندومتر تلقی میگردد. بخی از عوامل مؤثر دیگر عبارتند از سیكل بدون تخمك گذاری مكرر و متوالی، بیماری‌های تخمدان پلی كستیك ، تومورهای فعال سلولهای گرانولوزای تخمدان نام برد.
 • v عوامل خطر ساز مؤثر كارسینوم اندومتر عبارتند از:
 1. چاقی
 2. دیابت
 3. فشار خون
 4. عدم تخمك گذاری یا اختلال تخمك گذاری
 5. ناباروری
 6. پرتودرمانی لگنی
 7. استفاده طولانی مدت از هورمونهای استروژنی
 8. دیس ژنزی گنادال (سندرم ترنر)
 9. معرف طولانی تاموكسی فن
 • v در مورد لیومیومهای رحمی می توان وابستگی زیادی بین این بیماریها و استروژن قائل شد. بنابراین تقریباً هیچ گاه این ضایعات پس از یائسگی ایجاد نمی‌شود و ضایعات قبلی نیز تحلیل می رود.

در حال حاضر برای رفع مشكل چه اقدامای انجام می‌شود یا قرار است انجام شود

باتوجه به اهمیتی كه بیمارهای رحم و سرویكس دارند این بیماریها باید بیشتر موردتوجه و پژوهش قرار بگیرد و تحقیقاتی كه از قبل صورت گرفته و حتی در حال حاضر تحت مورد مطالعه و پیشرفت هست مؤید این اهمیت است.

 • كاهش شیوع سرطانهای گردن مرهون ابداع روش پاپ اسمیر و سایر روشهای تحقیقی نوین و بكارگیری گسترده آنها دردهای اخیر می‌باشد و برای كاهش عوارض نامطلوب این بیماری اقداماتی كه انجام می‌گیرد شامل هیستركتومی و جراحیهای محافظه كارانه می‌باشد.
 • برای بیماری اندومتریت نیز روشهای مطلوب و تایید شده ای مثل تجویز دقیق آنتی بیوتیك و برطرف كردن عوامل زمینه ای صورت می‌گیرد و در صورت شكست این روشها یا عدم تمایل به بارداری در شخص می توان از روش هیستركتومی استفاده كرد.
 • برای بیماری‌های اندومتریوز چون بیش از 90 درصد موارد با یافته پاتولوژیكی منطبق بر تشخیص قطعی می‌باشد می توان با بررسی پاتولوژیك از انجام هیستركتومی غیرضروری كاست .
 • در بسیاری از موارد هیپرپلازی اندومتر كه با لكه بینی و خونریزی مراجعه می‌كند می توان با انجام بیوپسی و یا D & C به بررسی و تشخیص رسید و در صورت تشخیص با انجام درمانهای پروژسترونی و پیگیری آنها به درمان ضایعات پرداخت و در صورت عدم پاسخ به درمان یا هیپرپلازی آتیپیك یا عدم تمایل فرد به بارداری بیمار را تشویق به هیستركتومی كرد.
 • در مورد كارسینوم های اندومتر هیستركتومی به همراه برداشتن دوطرفه ضمائم رحمی كه بسته به ضایعه می تواند با برداشتن غدد لنفاوی لگنی و پارآئورتیك نیز همراه باشد. تحقیقات جدید نشان داده رادیوتراپی كه تا سالهای اخیر به صوت درمان همراه هیستركتومی بطور رایج صورت می گرفته بجز موارد خاص ارزش درمانی چندانی ندارد.
 • اغلب لیومیومهای رحمی بدون علامت و دارای احتمال بدخیمی كم بوده و نیازی به برداشت آنها نمی باشد و انجام عمل پیشگیرانه به منظور جلوگیری از بروز تغییرات بدخیم در مورد این ضایعات ضرورتی ندارد.
 • پولیپهای سرویكس به علت ایجاد خونریزی واژینال غیرطبیعی نیازمند افتراق از ضایعات خطرناكتر می باشد، اپی تلیوم سطح این ضایعات اغلب دچار متاپلازی بوده اما میزان بروز نئوپلازی داخل اپی تلیایی گردن رحم (CIN) در آنها بیشتر از سایر نواحی سرویكس نمی باشد كه در اغلب موارد با كورتاژ ساده یا برداشتن پولیپها با روشهای جراحی موجب برطرف گردیدن عوارض می‌شود.

پیشنهاد شما با توجه به یافته‌های فوق برای حل مشكل چیست؟

باتوجه به یافته های فوق مشخص می‌شود زنان پس از بلوغ با توجه به مسائل آناتومیكی و فیزیولوژی، دستگاه تناسلی در معرض انواع یمارهای خوش خیم تا بدخیم قرار دارند.

لذا پیشنهاد می‌گردد كه با بررسیهای غربالگری و تشخیص و باتوجه به یافته ها و عوامل خطرسازی كه آنها را تهدید می‌كند اقدامات درمانی صورت گیرد.

توصیه می‌شود كه بررسیهای سالانه پاپ اسمیر صورت گیرد، دقت به درمان دقیق و كامل عفونتهای كه در طول زندگی مبتلا می‌شوند صورت گیرد و در صورت استفاده از وسایل مكانیكی پیشگیری از حاملگی مثل دیافراگم و IUD از نظر اندومتریت مزمن تحت بررسی قرار گیرد.

در صورتیكه فرد مبتلا به AUB می‌باشد بیوپسی و بررسی كامل صورت گیرد و بیمارانی كه دچار هیپرپلازی آتیپیك یا مقاوم به درمان هستند توصیه به هیستركتومی شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment