پروژه رشته هنر درباره موزه ملی ایران – قسمت دوم

فلزات در طی مراحل مختلف خوردگی ابتدا با لایه‌‌ای نازك از محصولات واكنشهای خوردگی پوشیده وسپس با ادامه یافتن واكنشهای خوردگی لایه ضخیم ونهایتاً تمامی مغز فلز از میان می‌رود. اصولاَ قرار گرفتن فلرات در محیط‌های مرطوب مثل محیط‌های زیر آب، همچون محیط‌‌‌های مردابی و محیط‌‌‌‌های خاكی با درصد رطوبت بالا موجب میگردد كه اشیاء با سرعت زیادی فرسوده و خورده شوند.

حضور رطوبت به همراه عوامل فعال شیمیایی همچون نمكهای كلروره موجود در زمین ویا محلول در آب وآب دریا در واقع یك محلول الكترولیتیك را تشكیل میدهند كه در آن تبادل یونی در فلز غیرهمجنس ومحیط انجام گرفته وفلز با سرعت زیادی به نمكهای فلزی تبدیل گردد.[1]

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه   کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان   کنید

فلزات در محیط‌های خشك هادی گازهای اكسیژن، انیدرید سولفورو و …. نیز دچار پدیده خوردگی می‌گردند. محصولات خوردگی در این محیط‌ها موجب كدر شدن سطح فلز واز میان رفتن تلألو فلزی آنها می‌شود.

گاز انیدرید سولفورو كه عمدتأ ناشی از سوخت مواد سوختنی كارخانجات و اتوموبیلها می‌باشد در محیط‌ های صنعتی و شهری به غلظت زیاد وجود دارند. به طوری كه امروزه این گاز به عنوان یك معضل تخریبی دربحث حفاظت محیط زیست و محیط‌های موزه‌‌‌‌ای ، آثار تاریخی، بناهای تاریخی شهری و مجسمه‌‌های تزیینی بناها و میادین شهرهای صنعتی مطرح می‌‌‌باشد.

در دروازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سر درباغ ملی نیز همانگونه كه در بخش معرفی .شناسایی فنی توضیح داده شد، تماماَ از جنس فلز آهن وآلیاژ برنج ساخته شده‌اند و از طرف دیگر عمارت سر در باغ ملی بنایی است كه دریكی از پر ترددترین نقاط شهری تهران با غلظت شدید آلاینده‌ها قرار گرفته و تاَثیر تخریبی زیادی را از این بابت متحمل می‌‌گردد.

بررسی علت تخریب در درهای عمارت

الف: تخریب شیمیایی

     همانگونه كه در بخش تاریخ ساخت بنا اشاره كردید، بنای سردر قبل از ساختمانهای مجاور خود یعنی اداره پست وشركت نفت ایران وانگلیس ووزارت امور خارجه فعلی ساخته شده است. با توجه به شیب شمال به جنوب میدان مشق، عمارت سردر باغ ملی نسبت به ساختمان قزاقخانه روبرو درسطح پائین تر بنا گردید. اما در دوره های بعد رفته رفته سطح خیابان جنوبی سردر یعنی خیابان امام خمینی فعلی به علت خاك ریزی متعدد بالا آمده به طوری كه در زمان ساخت ساختمانهای پست و شركت نفت سطح درنظر گرفته شده برای نقطه 0-0 بنا سطح خیابان سپه مدنظر قرارگرفته است. بنابراین بنای سردر باغ ملی نسبت به خیابان پائین تر قرارگرفته. این امر موجب گردید كه به منظور ایجاد شرایط مناسب برای تردد اتومبیل از زیر چشمه های عمارت سطح مذكور به مرور و طی دفعات مختلف خاك ریزی و تا سطح امروزین خیابان سپه بالا آید.

این امر لاجرم مدفون شدن بخشی از درها را به دنبال داشته است. ارتفاع مدفون شدن درها تا حدود یك متری از پای درها صورت گرفته است. و موجب گردیده است تا درها از آن تاریخ تا به امروز همواره در حالت بازمانده حبس شوند. در قسمتهای پای درها معمولاً به علت بارندگی و شستشوی مصنوعی خیابان آب جمع شده و درخاك نفوذ می‌كرده است. آب باران در این قسمت از شهر درحد قابل توجهی آلاینده های گازی محیط را در خود حل نموده و به صورت بارانهای اسیدی با قدرت تخریب زیاد درمی آید. رطوبت نفوذی در محیط مدفون شدن در و اسیدی بودن این رطوبت موجبات تخریب شدید قسمتهای مدفون شده درها را فراهم آورده است. به طوری كه نمای ورقهای سطحی درها، تزئینات چدنی و تزئینات تعمیری كه از جنس آلیاژ سرب می باشند تا حد انهدام فرسایش یافته اند.

این فرسایش قسمتهای شبكه درون كلاف و حتی كلاف ریل آهنی درها را نیز تحت تأثیر قرارداده و پوسیدگی زیادی در آنها ایجاد نموده است. این تخریب درقطعات بست گونیائی و پرچها كه تحت تأثیر شدید چكش كاری و عملیات حرارتی ساخته شده و ساختار كریستالی ضعیف‌تری در برابر خوردگی دارند شدیدتر بوده و كاملاً منهدم گردیده‌اند.

ب: تخریب فیزیكی

دروازه های عمارت سردر باغ ملی طی سالیان دراز به عنوان راه ارتباطی بین خیابان سپه و بناهای اداری و نظامی شمال این خیابان مورد استفاده قرارگرفته است. در دروازه بزرگ میانی طی سالیان متمادی تردد اتومبیل با حجم زیاد انجام و حتی مجوز عبور اتومبیلهای سنگین همچون كامیون و اتوبوس نیز وجود داشته است. بررسی آسیب های وارده بر درها نشان می دهد كه اتومبیلها هنگام تردد از زیرگذر عمارت به دفعات با درها تصادف نموده و آسیبهایی را به آنها وارد نموده‌اند.

یكی دیگر از زوایای ورود آسیب به درها ضایعاتی است كه طی تلاش مردم جهت زدودن نام و بقایای آثار سلطنت پهلوی از روی درها، طی روزهای اولین انقلاب اسلامی صورت پذیرفته است. دراین تلاش كتیبه قانونی در به میزان 50درصد آسیب دیده و علائم و نشان های شیرخورشید و تاج های ریزی و همچنین تندیس رضاخان شكسته و پائین ریخته شده است.

طرح مرمت:

هدف:

عملیات اجرایی با هدف آزادسازی درها از زیر خاك، استحكام بخشی كلاف اصلی و رفع ضعف های ایجاد شده در آن، بازسازی تمامی قسمتهای مفقود و منهدم گردیده تزئینات، بازگرداندن توانایی و ویژگی باز و بسته شدن درها و احیاء سیستم لولائی آن و همچنین چفت و بستهای درها مطابق حالت اول، زدودن رنگهای الحاقی با بازگشت به حالت اولیه و نمای واقعی درها، تثبیت و مقاومت بخشی به در، در مقابل عوامل فرساینده گازی و رطوبتی محیطی و زنگ زدگی صورت پذیرفته است.

 

رئوس عملیات اجرایی:

  • حفاری پای درها و زیرگذر عمارت تا سطح كف اصلی.
  • حذف الحاقات و قطعات پوسیده.
  • بازسازی قسمتهای از میان رفته و تحكیم بخشی كلاف درها با استفاده از روش جوش برق و جوش كاربیت.
  • زدودن زنگار و رنگهای فرسوده الحاقی با روش های مكانیكی.

شرح برنامه عملیات:

  • حفاری پای درها و زیرگذر عمارت كف اصلی.

ضخامت آسفالت در زیرگذر و همچنین عبور اتومبیل طی سالیان دراز موجب كوبیده

شدن سطح خیابان و سختی آن گردید. لذا خاك برداری می بایست با روش استفاده از ماشین آلات مكانیكی سنگین انجام پذیرد. بهترین حالت برای این مورد استفاده از ماشین برش اره‌ ای از آسفالت می باشد. كه ایجاد لرزش نمی نماید. ایجاد لرزش شدید در پای بنای تاریخی می تواند ضایعه آفرین باشد.

  • حذف الحاقات و قطعات پوسیده.

          آنچه مسلم است قسمتهای زیرخاك پوسیدگی زیادی را متحمل گردیده اند. لذا لازم است این قسمتها تعویض شوند. باید توجه د اشت كه سطح تعویض بایستی تا حد قسمتهای فرسوده و از میان رفته محدود و قسمتهایی كه توان لازم دارند تعویض نگردند.

  • بازسازی قسمتهای از میان رفته و تحكیم بخشی كلاف درها با استفاده ار روش جوش برق و جوش كاربیت.

بسیاری از قطعات تزئین طی دوره های مختلف به سرقت رفته و یا شكسته و از میان رفته ا ند. بازسازی بایستی براساس اصول اولیه تولید قطعات انجام گرفته و با روش های نصب اولیه جوش پرچ و پیچ مهره ای انجام پذیرد.

  • زدودن زنگار و رنگهای فرسوده الحاقی با روشهای مكانیكی.

به طوركلی برای زدودن زنگار و رنگ از روی سطوح فلزی تاریخی روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد كه می توان آنها را در سه روش شیمیائی، احیاء الكتروشیمیائی و روشهای مكانیكی ماشینی و دستی دسته بندی نمود. روش های شیمیائی و الكتروشیمیائی درمورد اشیائی كه ابعاد آنها به گونه ای كه می توان آنها را درمحلول قرارداد و مراحل رسوب زدائی را كاملاً در كنترل داشت ممكن است. چنانچه قطعه بزرگ و امكان استفاده از مواد شیمیائی به طور موضعی بر روی آنها میسر نباشد، روشهای مكانیكی و حرارتی بیشتر مورد توجه می باشد.[2] یكی از مؤثرترین راههای تمیزكردن زنگار از روی اشیاء فلزی روش پرتاب ذرات بسیار ریز توسط گردپاش می باشد. در این روش ذرات ریز سیلیس با سرعت برسطح فلز پرتاب می شود. برخورد ذرات برسطح رسوبات موجب جدا شدن رسوبات از سطح می شود. این روش برای رسوب زدائی از سطوح برنز و آهن مناسب است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment