دانلود پروژه رشته محیط زیست درمورد تأثیر انقلاب صنعتی بر آلودگی محیط زیست – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

 

واقعیت این است كه زباله فقط به موادی كه در بالا گفتیم و آن ها را زباله خانگی می گویند، محدود نمی شود. كاش زباله فقط همین زباله خانگی بود! نگاهی به دور و بر محل زندگی خود بیندازید و زباله های مختلفی را كه خانه ها ، صنایع و مغازه ها و كارگاههای تولیدی می سازند با دقت وارسی كنید تا تصور تقریباً درستی از انواع زباله داشته باشید.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

راستی! فراموش كردیم اضافه كنیم كه مقداری از زباله های شهری را جسد حیوانات خانگی شهری و یا حیوانات موذی كه در شهرها زندگی می كنند، تشكیل می دهد. در این زمینه، یك آمار جالب توجه را به شما یادآوری می كنیم: «سالانه جسد حدود 20 هزار حیوان، مثل سگ و گربه، از خیابان های شهر توكیو در كشور ژاپن جمع آوری میشود!» در این زمینه، برای كشور خودمان آماری در دست نداریم.

مقدار تولید زباله، هم در شهرها و هم در روستاها و از كشوری به كشور دیگر، تغییر می كند. جالب است بدانید كه ساكنان شهرهای بزرگ بیش از ساكنان شهرهای كوچك و روستاها زباله تولید می كنند. مثلاً محاسبات نشان می دهد كه ساكنان شهر تهران هر یك روزانه حدود 900 گرم زباله دور می ریزند فكر می كنید، زباله های شهرهای بزرگ با زباله های شهرهای كوچك و روستاها چه تفاوت هایی دارد؟ برای پاسخ به این سؤال بهتر است، قدری بیش تر درباره انواع زباله صحبت كنیم.

زباله های خانگی كه شما بیش تر با آن ها و بوی نامطبوعشان آشنا هستید، فقط و فقط 5 درصد از كل حجم زباله های جهان را تشكیل می دهند. بزرگ ترین درصد زباله های جهان را زباله های حاصل از منابع حیوانی تشكیل می دهد (39 درصد). پس از آن، كلوخه های به دردنخور سنگ های معدنی و استخراج كانی ها (با رقم 38 درصد) در مقام دوم قرار می گیرند. سپس نوبت به محصولات كشاورزی و بقایای آنها (مثل كاه و كلش، پوست و …. ) می رسد كه حدود 14 درصد از كل زباله های جهان را تشكیل میدهد.

كمترین درصد زباله های جهان، زباله های صنعتی هستند كه فقط 3 درصد از كل حجم زباله ها را تشكیل می دهند. جالب این است كه همین سه درصد، به خاطر آن كه حاوی مواد شیمیایی، كاغذ و مواد سمی است، از خطرناك ترین نوع زباله ها محسوب می شود. زباله های دامی و حیوانی، چون براحتی تجزیه می شوند و دوباره به محیط باز می گردند، از جمله زباله های كم خطر هستند. اینك تصویر نسبتاً روشن تری از انواع زباله به دست آورید.

اما اكنون این سؤال مطرح است كه شما زباله های خانگی خود را چه می كنید؟ آیا آنها را مقابل خانه همسایه می گذارید یا خودتان آن ها را از محل زندگی دور و در خارج شهر یا روستا، در محلی انباشته می كنید. معمولاً جمع آوری زباله، در شهرهای بزرگ و كوچك، به وسیله مأموران شهرداریها انجام می گیرد. آن ها ، ساعات معینی از شب یا روز، به خانه ها مراجعه می كنند و پس از جمع آوری زباله ها، آن ها را برای دفن یا سوزاندن به خارج شهرها انتقال می دهند. اگر یك روز، مأموران شهرداری به خانه شما مراجعه نكنند، چه خواهید كرد؟

اگر كره زمین را همچون خانه بزرگی برای همه انسان ها فرض كنیم، زباله این خانه بزرگ باید كجا ریخته شود، ما می توانیم برای از بین بردن زباله های شهری، نواحی حومه شهرها را در نظر بگیریم. اما برای برخی از زباله ها، هیچ جایی وجود ندارد. آیا موافقید كه در نزدیكی محل زندگی شما ، زباله های شهر و روستا را انباشته كنند؟ برخی از زباله ها، مثل زباله های سمی یا زباله های نیروگاههای اتمی، دارای مواد «رادیو اكتیو» هستند و باید در مكان های خاصی نابود شوند. معمولاً كشورهای بزرگ صنعتی سعی می كنند، این گونه زباله ها را یا به كشورهای فقیر تحمیل كنند و یا آن ها را در محل های خاصی در زیر زمین و در اعماق زیاد دفن كنند. كافی است ، ساكنان یك كشور یا شهر از دفن زباله های صنعتی و سمی در نزدیكی محل زندگی خود آگاه شوند تا اعتراضشان گوش فلك را كر كند!

همه زباله ها هم غیر قابل استفاده نیستند. مبلمان برخی از خانه ها، لوازم الكتریكی از مد افتاده، پارچه های كاغذی، شیشه، انواع كاغذ، مقوا و پلاستیك، از جمله زباله هایی هستند كه می توان آنها را مجدداً، با انجام كارهایی مثل تصفیه تصفیه یا جداسازی، قابل استفاده كرد. شیشه ها، بویژه در این زمینه، بخوبی مورد استفاده مجدد قرار می گیرند. همچنین، انواع كاغذ روزنامه ها، مجلات و كارتن های بسته بندی كالاها برای تولید مجدد كاغذهای با كیفیت نامرغوب، جداسازی و تصفیه می شوند كه معمولاً به این كار «بازیافت» می گویند. برخی از ساحبان كارخانه های بازیافت، از زباله های كارگاهها و زباله های خانه های من و شما، صاحب ثروت های زیادی می شوند و از این طریق نیز، به حفظ منابع كرة زمین و پاكسازی محیط كمك می كنند.

طرفداران محیط زیست همواره این سؤال را مطرح می كنند كه از كدام قسمت های زباله ها می توان دوباره استفاده كرد و زباله های ب درد نخور را باید كجا جمع آوری كرد. برخی از مواد زباله ها، مثل پلاستیك ها، دیر تجزیه می شوند و تا مدت زیادی در محیط به حالت خود باقی می مانند. پلاستیك ها، همواره یكی از مشكلات بزرگ كشورهای بزرگ تولید كنندة زباله بوده اند. بتازگی راههای جدیدی برای استفاده از پلاستیك های زباله ای پیدا شده است: دانشمندان معتقدند كه می توان از پلاستیك های زباله ها در تولدی نوعی آسفالت برای جاده بهره گرفت. این محصول جدید را كه سبب پاكسازی محیط زیست از پلاستیك می شود، «پلاسفالت» (!) نام گذاشته اند و محاسبات نشان می دهد كه باری هر كیلومتر راه، می توان 50 تا 100 تن پلاسفالت مصرف كرد. با این راه استفاده از پلاستیك ها موافقید؟

امیدواریم شما هم در مسافرت های خود به گوشه و كنار كشور، دیگر با منظره پلاستیك های سیاه و سفید سرگردان كه در حاشیه شهرها و روستاها با باد جا به جا می شوند و منظره زشتی را ایجاد می كنند، رو به رو نشوید.

بد نیست اضافه كنیم كه برخی از كشورها، برای خلاص شدن از شر زباله های خود، از راههای غیر معقولی استفاده می كنند. سالانه 50 میلیون متر مكعب زباله از طرف كشورهای مختلف در اقیانوس ها تخلیه می شود. در واقع، بیش از 70 هزار كشتی زباله های خود را در دریاها و اقیانوس ها رها می كنند.

كره زمین، محل سكونت ما ، همانند یك خانه بزرگ برای تمام بشریت است. رها كردن زباله ها در اقیانوس، درست مانند آن است كه كیسه زباله خود را در مقابل در خانه همسایه قرار دهیم و فكر كنیم كه از دست زباله ها خلاص شده ایم. با این راه حل موافقید؟ با زباله ها چه باید كرد؟ آیا می توان آنها را در كره دیگری، بجز كره زمین، رها كرد؟…

برای آموزش بازیافت زباله

توزیع بسته های كرم خاكی در مدارس تهران

علیرضا كیوانی نژاد- بازیافت زباله ها یكی از دغدغه های فعلی كلانشهرهای نه چندان پیشرفته است چرا كه در شهرهای بزرگ بازیافت زباله و تولید انرژی از آن، به عنوان منبع جدیدی از انرژی و حتی جانشینی مناسب برای تعدادی از تجارت های سوخته، به شمار می رود. دولت فرانسه نیز در حركتی نو، با استفاده از زباله های شهری، موفق شده مقداری از انرژی لازم برای حركت و تولید انرژی راكتورهای خود را تأمین كند. فرانسه یكی از صادر كنندگان عمده انرژی برق در اروپاست. به تازگی نیز دانشگاه الزهرا با كمك آموزش و پرورش طرح بازیافت زباله از زباله های مدارس راهنمایی را در دستور كار خود قرار داده است. طرح پژوهشی طراحی، اجرا و ارزشیابی بسته آزمایشی استفاده از كرم های خاكی برای تولید كود بیولوژیك از زباله مدارس راهنمایی، طراحی است كه تا چندی دیگر در مدارس راهنمایی شهر تهران به اجرا در می آید.

فرمحمدی یكی از مجریان این طرح می گوید: « هدف از اجرای این طرح انتقال مجموعه ای از مفاهیم آموزشی كلیدی و مهارت های اساسی زندگی به مدارس و محیط های آموزشی كه در واقع بسترهای اصلی فرهنگ سازی در جامعه هستند، به شمار می رود»

این طرح در راستای اهداف پژوهشی است كه با همكاری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش در حال حاضر اجرا است. به نظر می رسد تعدادی از مدارس به شكل آزمایشی در این طرح منظور شوند چرا كه پوشش تمام مدارس تهران، كاری مشكل است و در عین حال با توجه به نزدیك شدن ایام پایانی سال، دوره زمانی این طرح به منظور دستیابی به نتیجه ای ایده آل، ناكافی به نظر می رسد. مرتضی امیدی، كارشناس پژوهشی مسایل آموزشی نیز در این باره می گوید « حتی اگر به اسم این طرح نگاه كنید، متوجه می شوید كه بیشتر جنبه آزمایشی دارد. چرا كه این كرم ها قرار است در بسته هایی به مدارس تحویل داده شوند و آنها این كرم ها را در زباله هایی بگذارند كه بعد از مدتی آن را تبدیل به كود كنند، حال آنكه زباله ها در مدارس نیز مثل اكثر نقاط كشور، تفتیك نشده و برنامه ای برای تفتیك آن نیز به شكلی مدون اعلام نشده است. در بروشرهایی كه به تعدادی از مدارس فرستاده شد، توضیح داده بودیم كه تفتیك زباله چه ارزش هایی دارد و می تواند منبع مناسبی برای تولید انرژی باشد اما نمی توان انتظار داشت در یك دوره چند ماهه دانش آموزان به این ترتیب برسند كه می توانند در زباله ها، تفتیكی حاصل كنند»

همچنین فرمحمدی درتوضیح و تشریح این طرح می گوید:‌ « دراین طرح دانش آموزان یاد می گیرند كه چگونه می توانند مشكل تجمع زباله را به نحو مطلوب حل كنند و در این راه از موجودات زنده ای كه در اطراف ما زندگی می كنند نیز كمك بگیرند و از همین زباله های به ظاهر بی فایده و بی ارزش مواد مصرفی با ارزش تولید كنند. درنهایت اینكه می آموزند هر ماده زایدی دوریختنی نیست.»

دو سال قبل نیز طرح جمع آوری و تفتیك زباله درتعدادی از مدارس راهنمایی اجرا شد كه در نهایت بعد از دو هفته به دلیل عدم همكاری سازمان های پژوهشی درتقبل تحقیق و بررسی روی داده های به دست آمده از این طرح، متوقف شد.

فرمحمدی درباره تحقیق روی داده های این طرح می گوید:‌ « این مراحل تماما در جهار دانشگاهی واحد الزهرا(س) انجام خواهد شد.»

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment