دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد سرطان – قسمت اول

علت دقیق سرطان ناشناخته است.

ولی مطالعات علمی نشان داده است که فاكتورهای خطر ابتلا به سرطان  به ترتیب شانس ابتلا عبارت است از:

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

عامل شانس ابتلا
توتون و تنباكو (سیگار) 30%
رژیم غذایی و تغذیه 15%
عفونت 15%
چاقی 10%
نداشتن فعالیت فیزیکی 10%
مواجهه شغلی 5% تا 10%
الکل 5%
ژنتیک 5%
نور آفتاب 2%

 

فاكتورهای خطر غیر قابل تغییر

فاكتورهای خطر غیر قابل تغییر سرطان عبارتند از: جنس، سن، ژنتیك.

به طور مثال در افراد باسابقه فامیلی انواعی از سرطان ، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می باشد.

فاكتورهای خطر قابل تغییر

توتون و تنباكو:

90% از سرطانهای ریه ناشی از توتون می باشد. تار موجود در توتون با سرطانهای حنجره ، حلق،مری ، مثانه، پانكراس، كلیه و سرویكس مرتبط است.

 

رزیم غذایی:

مشخص شده كه 30-40 % از همه سرطانها در مردان و زنان با رژیم غذایی مرتبط است مطالعات زیادی مشخص كرده كه چربی زیاد در رژیم غذایی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و پستان و شاید سایر سرطانها را افزایش دهد .مصرف غذاهای دودی و نمك سود و ترشیجات و غذاهای نگهداری شده با مواد نگهدارنده حاوی نیترات نیز همراه با سرطان مری، معده و حلق می باشند.

عادت جنسی:

اولین نزدیكی در سن پایین و داشتن هم بسترهای متعدد احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

الكل:

مصرف مداوم الكل احتمال ابتلا به سرطان حفره دهان ، حلق و مری را افزایش می دهد همچنین بطور قوی با سرطان كبد نیز در ارتباط است.

جویدن توتون:

این فاكتور منجر به سرطان دهان می شود.

عفونت هپاتیت B:

عفونت با این ویروس فرد را مستعد ابتلا به سرطان كبد می كند.

مواجهه شغلی:

مواجهه با عوامل سرطان زا در محیط كار و عوامل محیطی عمومی ممكنه باعث ابتلا به سرطان شود.

آیا سرطان به ارث میرسد؟

خیر ، سرطان از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود . معمولاً سرطان غیر ارثی است.

فقط بعضی از انواع سرطان پستان و سرطانهای روده بزرگ ارثی می باشند.

روش های کاهش خطر ابتلا به سرطان

 

احتمال ابتلا به سرطان با بكارگیری یك شیوه زندگی بهداشتی كاهش می یابد:

 • اجتناب از سیگار كشیدن
 • اجتناب از چاقی
 • فعالیت بدنی روزانه در هوای خنك
 • مصرف زیاد میوه و سبزیجات
 • اجتناب از مواجهه زیاد با نور خورشید
 • عدم مصرف الكل
 • واكسیناسیون علیه هپاتیت B
 • غربالگری سرطان روده بزرگ ، پستان ، دهانه رحم و پروستات
توصیه های بهداشتی

درصورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه نمائید:

1)      زخمی که بهبود نیابد، تغییر رنگ پیدا کند، زخمی شود و یا خونریزی نماید.

2)      خونریزی یا ترشح غیر عادی از هر منفذی از بدن

به طور مثال، خون در ادرار، مدفوع و یا قاعدگی مکرر شوید.

3)      یک توده یا تورمی که به طور پیشرونده بزرگ شود که ممکنه همراه  با درد یا بدون درد باشد.

4)      سوء هاضمه یا مشکل در بلعیدن غذا.

5)      تغییر در عادت اجابت مزاج برای 2 تا 3 ماه.

6)      تغییر واضح در سایز یا ساختار زگیل یا خال.

7)      سرفه در فرد غیر سیگاری یا خشونت صدا که بیش از 2 هفته طول بکشد. تشدید سرفه در فرد سیگاری.

8)      خستگی غیر قابل توجیه و یا کاهش وزن مساوی یا بیشتر از 10% از وزن بدن در یک دوه 3 تا 6 ماهه.

9)      درد دائمی یا احساس  مشکلی در ناحیه شکم.

10)     تب غیر قابل توجیه.

غربالگری(بیماریابی)

غربالگری به مفهوم تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت میباشد که حیات بیمار را تضمین می کند.

غربالگری سرطان برای گروه های زیر در دسترس می باشد:

 

الف) عموم مردم:

سرطانهای تحت  غربالگری عبارتند از : سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات

ب) گروه های با احتمال بالای ابتلا به سرطان :

سرطان های تحت غربالگری عبارتند از: سرطان ریه، سرطان کبد در هپاتیت B و C مزمن، سرطان معده، سرطان بیضه در مورد اینکه شما به چند نوع غربالگری سرطان نیاز دارید با پزشک خود مشورت کنید.

غربالگری سرطان شامل یک معاینه پزشکی و یک یا تعدادی از اقدامات زیر می باشد:

 

آزمایش خون

بعضی از سرطان ها با آزمایش خونی که تومور مارکر نامیده می شود تشخیص داده شوند و بعضی از تومور مارکرها برای تشخیص پیشرفت بیماری بعد از درمان نیز به کار می روند. تومور مارکرها در سرطان های زیر مفید می باشند: سرطان های روده بزرگ، کبد، پستان، تومورهای بیضه، پروستات ، تیروئید و ریه

رادیوگرافی از قفسه سینه (CXR)

این تصویربرداری در بیماران با سرطان ریه و بیمارانی که مشکوک به انتشار سرطان از جایی دیگر به ریه آنها هستیم به کار می رود.

ماموگرافی

طبق مطالعات زیادی که انجام شده ماموگرافی برای تشخیص زودرس سرطان پستان بسیار مفید است.

توصیه می شود زنان بالای 40 سال برای غربالگری سرطان پستان با ماموگرافی بررسی شوند و در مورد تکنیک معاینه پستان توسط خودشان آموزش داده  شوند.

سونوگرافی

سونوگرافی یک روش ساده برای یافتن بدخیمی های مخفی شکم و حفره لگنی مثل تومور پانکراس و سرطان تخمدان می باشند همچنین برای بررسی سرطان هایی که در کبد قرار گرفته اند.

 

نمونه برداری

این جراحی ساده سرپایی و معمولاً تحت یک بی حسی موضعی انجام می شود. نمونه برداری در افرادی که یک توده یا تورم بزرگ شونده ویا یک ضایعه پوستی دارندکه مشخصاتش تغییر می کند به کار می رود. بعضی اوقات یک نمونه برداری نازک با سوزن از قسمتهای عمقی توده یا برآمدگی در حفره بدن انجام می شود. گاهی سونوگرافی یا سی تی اسکن برای تعیین اندازه و محل قرار گیری توده قبل از آن استفاده می شود.

آندوسکوپی

این یک روش تشخیصی با وسایل مخصوص است که توسط پزشک با چراغ برای دیدن حفره معده، روده بزرگ، بینی، نای، ریه ها برای یافتن ضایعات سرطانی به کار می رود و یک روش مفید برای پی گیری تومور بعد از درمان می باشد.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار برای یافتن سلولهای بدخیم در بیمارانی که مشکوک به بدخیمی های کلیه، حالب ( مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند) مثانه و پروستات انجام می شود. در صورت نیاز اقدام دیگر در این زمینه سیستوسکوپی ( دیدن مثانه توسط لوله مجهز به دوربین) می باشد.

آزمایش خون مخفی در مدفوع

این آزمایش در بیمارانی که سابقه تغییر عادت اجابت مزاج یا کاهش وزن شدید یا سابقه فامیلی بدخیمی روده دارند انجام می شوند.

اسمیر دهانه رحم ( پاپ اسمیر)

این روش در زنان برای یافتن ضایعات پیش بدخیم و یا تشخیص زودرس سرطان به کار می رود. توصیه می شود زنان به طور منظم این آزمایش را انجام دهند.

سی تی اسکن

این روش برای یافتن تومورهایی که در حفرات بدن هستند و با معاینات بالینی همیشگی تشخیص داده نمی شوند جهت تشخیص زودرس سرطان های ریه, روده بزرگ, پروستات, مغز و حلق ( سر و گردن) به کار می رود.

تغذیه

غربالگری برای دستیابی به روش تغذیه و اطلاع رسانی به اشخاص و بیماران در ارتباط با رژیم غذایی و نقش آن در پیشگیری از درمان بیماران مفید است.

تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت:

پستان:

توصیه می شود زنان با سن بالاتر از 40 سال یک ماموگرافی و معاینه کلینیکی پستان به صورت سالانه انجام دهند. برای زنان بین 20 تا 30 سال معاینه کلینیکی پستان هر 3 سال یک بار توصیه می شود.ضمناً، زنان باید خودشان معاینه پستان را به طور منظم از سن 20 سالگی انجام دهند.

رحم:

دهانه رحم :زنان بالاتر از 18 سال,چه از نظر جنسی فعال باشند یا خیر، باید یک پاپ اسمیر و یک معاینه لگن انجام دهند. بعد از 3 نمونه گیری متوالی نرمال , پاپ اسمیر با فواصل بیشتری انجام می شود. اند ومتر(پوشش داخلی رحم): زنان باید درباره احتمال ابتلا و علائم سرطان اندومتر مطلع شوند و از آنها خواسته شود تا هرگونه خونریزی یا لکه بینی غیر قابل انتظار را به پزشک خود اطلاع دهند.

پروستات:

آزمایش خونی آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA) و معاینه پروستات توسط انگشت از راه مقعد باید از سن 50 سالگی به طور سالانه انجام شود. در مردان با احتمال خطر بالا ( مردان آفریقایی ــ آمریکایی و مردانی که سابقه قوی فامیلی سرطان پروستات در سن پایین در بستگان درجه 1 خود دارند باید معاینه و آزمایشات در 45 سالگی انجام شود. وقتیPSA یا معاینه غیر طبیعی باشد نمونه برداری از ناحیه مشخصی از پروستات با راهنمایی سونوگرافی از راه مقعد انجام می شود.

روده بزرگ:

زنان و مردان از سن 50 سالگی یکی از معاینات زیر را باید انجام دهند:

 • یک تست مدفوع برای بررسی وجود خون مخفی هرسال یک بار
 • یک روش تشخیصی جهت دیدن قسمت انتهایی روده بزرگ توسط لوله مجهز به دوربین فیلمبرداری (سیگموئیدوسکوپی) هر 5 سال یک بار
 • یک روش تصویر برداری با به کار گیری ماده ای برای وضوح تصاویر ( گرافی با ماده حاجب) هر 5 تا 10 سال یک بار
 • یک روش تشخیصی جهت دیدن قسمت های ابتدایی روده بزرگ توسط لوله مجهز به دوربین فیلمبرداری (کولونوسکوپی) هر 10 سال یک بار
 • پیشنهاد شده که ترکیبی از معایناتی که در بالا ذکر شده انجام شود. افراد با احتمال متوسط تا بالای ابتلا به سرطان روده بزرگ باید در مورد انجام چند برنامه معایناتی مختلف با پزشک خود صحبت کنند.

معاینات وابسته به سرطان:

این معاینات شامل مشاوره بهداشتی و بسته به سن فرد, شامل معاینات تیروئید، حفره دهان، پوست، غدد لنفاوی، بیضه و تخمدانها برای تشخیص سرطان می باشد. برای افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان  توصیه شده که با  پزشک خود در مورد نوع و شیوه و تعداد دفعات معاینات مشورت کنند.

 جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست را می‌سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار ” جهش ” و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

نحوه پیدایش سرطان

یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلول سرطانی تبدیل شود، ولی در اغلب موارد ، تبدیل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطانزا مانند الکل و دخانیات صورت می‌گیرد. شکل ظاهری و نیز عملکرد سلولهای سرطانی شده با سلولهای طبیعی تفاوت دارد. جهش یا تغییر ایجاد شده در DNA یا ماده ژنتیکی سلول اتفاق می‌افتد. DNA همان مسئول کنترل شکل ظاهری و عملکرد سلول است. وقتی DNA یک سلول تغییر می‌کند، آن سلول با سلولهای سالم کنار خود تفاوت می‌یابد و دیگر کار سلولهای طبیعی بدن را انجام نمی‌دهد. این سلول تغییر یافته از سلولهای همسایه‌اش جدا می‌شود و نمی‌داند چه زمانی رشدش باید به پایان برسد و بمیرد. به عبارت دیگر سلول تغییر یافته از دستورها و علائم داخلی که سلولهای دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نمی‌کند و به جای هماهنگی با سلولهای دیگر خودسرانه عمل می‌کند.

بدخیم شدن سرطان

وقتی سلول ” جهش یافته ” تقسیم می‌شود ، به 2 سلول جدید ” جهش یافته ” تبدیل می‌گردد و این فرآیند به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همان یک سلول موذی به توده‌ای از سلولها که تومور نامیده می‌شود، تبدیل می‌گردد. گاهی این تومورها ، خوش خیم بوده و رشد نمی‌کنند. ولی در صورتی که سلولهای تومور رشد کنند و تقسیم شوند و سلولهای طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر بدن هم دست‌اندازی کنند، تومور بدخیم محسوب می‌شود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم ، توانایی آنها در حمله به بافتهای سالم و پخش شدن در بدن است و این همان متاستاز سرطان است. هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیژن را به سلولهای سالم می‌گیرند و با پیشرفت سرطان ، سلولهای سالم می‌میرند و عملکرد و سلامت بیمار از بین می‌رود. اگر جلوی این فرآیند گرفته نشود، سرطان به مرگ می‌انجامد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment