دانلود پروژه رشته برق در مورد اهمیت انرژی روشنایی – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

برقگیرها

به منظور حفاظت ساختمانهای مختلف، برجها دوركش كارخانه ها و… در برابر رعدو برق از برقگیرها استفاده می گردد. هدف اساسی از نصب برقگیرها این است:

درهنگام ایجاد رعدوبرق، بارهای الكتریكی از كوتاهترین مسیرممكن (یعنی كمترین مقاومت) می خواهند عبوركنند. وقتی برقگیر را در بالای ساختمان نصب می كنیم، چون یك هادی است، پس هدایت خوبی دارد. پس تمام بارالكتریكی حاصله از صاعقه را گرفته و از مسیر تعبیه شده گذر می دهد بدون اینكه به ساختمان آسیبی وارد كند. این مسیر باید مسیر كم مقاومتی باشد كه شامل میلة برقگیر، تسمه و یا سیم مسی رابط و چاه اتصال زمین است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

برق گیرهای مورد استفاده در تأسیسات و ساختمانها به چهارگروه عمده تقسیم می شوند:

1- برقگیر الكترونیكی

2- برقگیر رادیواكتیو

3- برقگیر قفس ناراده

4- برقگیر میله ای ساده

همچنین تعریف دیگری اینجا مطرح می شود كه فاصلة محل تلاقی دو پتانسیل تا میلة برقگیر را شعاع حفاظتی می گویند.

كاربرد انواع برقگیر:

1- برقگیر الكترونیكی: این نوع برقگیر قابلیت استفاده در انواع و اقسام ساختمانها و سازه های فلزی را دارا می باشد.

2- برقگیر رادیواكتیو: این برقگیر براساس تشعشع انرژی هسته ای یعنی اشعة X از یك جسم رادیواكتیو منتشر شده عمل می كند، معمولاً در ساختمانهای بلند، بیمارستانها و بناهایی كه دارای برج یا مغازه باشد استفاده می گردد. (برای حفاظت دودكشها و مناطق آلوده كاربرد ندارد).

3- برقگیر قفس فاراده: برای سازه های برجها، بناهای گنبدی شكم و كارخانه های سیمان و آهك، و كل خطوط مختلف نیرو…. استفاده می گردد.

4- برقگیرهای میله ای ساده یا آرماتوری: كه از یك میله نوك تیز ساده، یك هادی و یك چاه زمین ساخته شده در برجها، دودكش های كارخانجات و دكلهای خطوط انتقال نیرو، سیلوها و ابنیة گوناگون (با طول حداقل یك متر و حداكثر دومتر) كاربرد دارد.

قسمتی محاسباتی برای استفاده از برقگیرها شعاع حفاظتی می باشد كه از رابطة زیر برای تعیین شعاع حفاظتی استفاده می شود.

: شعاع حفاظت برقگیر

h : ارتفاع نوك برقگیر تا سطح بالایی عناصر موردحفاظت (حداكثر – زمین).

D : برای كلاسهای حفاظتی مختلف عبارتست از:

20 meter : برای كلاس حفاظتی I

45 meter : برای كلاس حفاظتی II

60 meter : برای كلاس حفاظتی III

: فاصلة بین نقطة دریافت صاعقه = نوك صاعقه گیر:

: برحسب تفاوت زمان تخلیه برقگیرهای الكترونیكی و ساده می باشد. به علت اینكه در این پروژه، برقگیر الكترونیكی پیشنهاد می شود، لذا به تعریف مختصری از آن بسنده می كنیم:

بررسی برقگیر الكترونیكی : این نوع برقگیر از دو قسمت تشكیل شده است:

الف) الكتروداصلی Pickup point:الكترود اصلی(میانی) ازجنس مس یافولاد ضدزنگ است كه دارای سیم اتصال زمین میباشد و وظیفة هدایت و تخلیة انرژی صاعقه به زمین را دارد.

ب) واحد یوتیزاسیون الكترونیكی : این قسمت دارای پوشش فولادی ضدزنگ می باشد. دوسری الكترود فوقانی و تحتانی روی آن قراردارد. الكترودهای تحتانی وظیفه جذب انرژی را دارند و الكترودهای فوقانی نیز وظیفه دارند انرژیهای ذخیره شده را به الكترود میانی تخلیه و هوا را یونیزه نمایند.

برقگیر الكتریكی مجهز به یك Board الكترونیكی كه شامل تعدادی خازن و دیگر المانهای الكترونیكی می باشد كه با رزین مخصوصی دربرابر حرارت و گردوغبار عایق می شود جریان هوای متلاطم گذرنده از كنار صاعقه گیر موجب شارژ شدن خازن ها می شود و به صورت جرقة الكتریكی- الكترودمیانی متناوباُ تخلیه می شود.

مزیت این برقگیر نسبت به مثلاً برقگیر نوع چهارم (برقگیر میله ای) بیشتر بودن شعاع حافظتی می باشد.

ویژگیهای برقگیر الكترونیكی:

1- دارای شعاع حفاظتی بالایی می باشد.

2- برخلاف برقگیرهای رادیواكتیو هیچگونه اثر مخربی برروی بدن ندارد.

3- به منبع انرژی نیازی ندارد چون انرژی موردنیاز را از محیط دریافت می كند.

4- ازنظر آماری می تواند در برابر 40 شوك قوی 3 میلیون ولتی بدون هیچ صدمه و آسیبی مقاومت كند.

5- طول عمربالایی (درحدود20سال) دارند.

6- طریقة نصب ساده ای دارد.

7- بر روی پایه های 2 تا 9متری و در ارتفاع های بیشتر، روی دكل نصب می شود ولی دركل باید فاصلة آنتنهای تلویزیون حداقل 1.5m از میله رعایت شود.

8- مسیر هدایت صاعقه زا برقگیر به زمین باید از كوتاهترین راه عبور كند، (از روی سطح خارجی ساختمان)

این نوع برقگیر در انواع و اقسام ساختمانها و سازه ها مورد استفاده می باشد.

سیستم های فشار ضعیف :

سیستم صوتی

در تأسیسات و مخصوصا مكانهای آموزشی بزرگ برای ایجاد ارتباط با افرادی كه در محلهای عمومی‌‌‌‌قرار دارند مانند را ؟ و محوطه های باز ، همچنین برای اعلام عمومی‌‌‌‌( مثلا هنگام استخدامات) از سیستم های صوتی به عنوان سیستمهای فراخوان استفاده می‌‌‌‌شود. سیستم صوتی در این ساختمانها به طور كلی از یك سری قوانین و اصول فیزیكی به نام علم آكوستیك پیروی می‌‌‌‌كند.

تعاریف زیر از علم آكوستیك برای طراحی سیستم صوتی مناسب می‌‌‌‌باشند:

 • اكو ( ECHO ) : انعكاس صدای تولید شده از یك منبع صوتی كه پس از مدت كوتاهی به گوش می‌‌‌‌رسد را اكو می‌‌‌‌نامند. صداهای انعكاسی با تأخیر زمانی Somqec نسبت به صدای اصلی شنیده شده و به نظر می‌‌‌‌رسد كه پژواك تولید شده است.
 • نویز ( Noise ) : عبارت از مقدار صدایی است كه به صورت عادی در یك محیط وجود دارد كه از عوامل ایجاد آن می‌‌‌‌توان صحبت اشخاص ، رفت و آمد و صداهای ناشی اند كار كردن دستگاهها و غیره را نام برد.
 • بلندگو: بلندگوها مبدل سیگنال الكتریكی به صوتی می‌‌‌‌باشند و انواع گوناگونی دارند. مشخصات بلندگوها شامل توان الكتركی ورودی و فشار صدای خروجی نشان دهندة حجم صدای تولید شده توسط بلندگوها است. و به این صورت اندازه گیری می‌‌‌‌شودكه به اعمال 1 وات ورودی به بلندگو اندازه گیری صدا در فاصله 1 متری از آن ؟1 را نشان دهد.

انواع بلندگوها:

الف) بلندگوهای سقفی ( روكاریاتوكار)

ب) بلندگوهای ستونی

پ) بلندگوهای بوقی ( شیپوری)

به نسبت فاصله ای كه از بلندگو می‌‌‌‌گوییم ، صدا ضعیف و ضعیفتر می‌‌‌‌شود. مقدار تضعیف صدا در هوای آزاد یكی از پارامترهای مهم برای انتخاب بلندگو می‌‌‌زان فشار صدای خروجی آن می‌‌‌‌باشد . همچنین با افزایش تعداد بلندگوها در یك محیط ، فشار صدای خروجی آن محیط هم به نسبت افزایش می‌‌‌‌یابد.

طریقه قرار گرفتن بلندگوها: برای طریقة نصب بلندگوها در یك تأسیسات مبحث آرایش بلندگوها مطرح می‌‌‌‌شود انواع زیر را دارا می‌‌‌‌باشد:

 • سیستم متقارن : در این سیستم بلندگوها در وضعیتی متقارن و طبق یك جدول فرضی نصب می‌‌‌‌شوند.
 • سیستم پراكنده : این سیستم روشی است كه در آن بلندگوها به طور پراكنده قرار می‌‌‌‌گیرند و در مجموع صدای یكنواختی توصیه می‌‌‌‌نمایند.
 • سیستم مختلط: كه مجموعه ای از پردو سیستم را با هم دارا می‌‌‌‌باشد.

محاسبة فشار صوتی مناسب: برای اندازه گیری فشار صوتی مناسب از روش زیر استفاده می‌‌‌‌كنیم:

ضریب پیك + اختلاف فشار صوتی + مقدار نویز = فشار صوتی مناسب

برای مقدار نویز 60db و ضریب پیك 10db به فاصلة بلندگوها نسبت به ارتفاع مختلف از سقف برای ایجاد یك فشار صوتی مناسب در بلندگوهای سقفی استاندارد شده است. جدول زیر شامل حالت A برای پخش موسیقی و B برای سخنران و پخش اطلاعیه و ؟ می‌‌‌‌باشد در این حالت بلندگوهای به كار رفته از نوع ستونی می‌‌‌‌باشند.

B

فاصله ازبلندگوبرای تأمی‌‌‌ن

80db در محل

A

فاصله از بلندگو برای تأمی‌‌‌ن

90db در محل

تعداد

 

بلندگوی ستونی
18m

25m

10m

14m

2

4

15w
32m

45m

18m

25m

2

4

30w

بلندگوهای داخلی: همان طور كه از اسم این بلندگوها پیداست، در داخل ساختمان استفاده دارند و در توانهای 1~6w ساخته می‌‌‌‌شوند. در تالارها ، سالنهای سخنرانی ، آمفی تئاترهاو نمازخانه ها از بلندگوهای ستونی ( دیواری ) استفاده می‌‌‌‌دهد كه معمولا 15w یا 30 ساخته می‌‌‌‌شوند.

بلندگوهای خارجی: در محیط های باز و بودن سقف و مثلا پاركینگ ها معمولا از بلندگوهای شیپوری استفاده می‌‌‌‌شود كه به صورت پراكنده می‌‌‌‌گردند نصب می‌‌‌‌كردند. بلندگوها با استفاده از ترانس هماهنگ كننده اسپرانس به خروجی های 100,70 ولتی آمپل فایر اتصال می‌‌‌‌یابد.

كابل تغذیة سیستم صوتی :

در مورد كابل كشی بلندگوها باید در نظر داشت كه حداكثر مقاومت سیم می‌‌‌‌تواند . 15% امپر آن خروجی آمپلی فایر را داشته باشد. به عنوان مثال اگر از آمپلی فایر 150w استفاده می‌‌‌‌شود و از خروجی 100 ولتی آن استفاده می‌‌‌‌گردد داریم:

     مقاومت سیم بلندگو

اگر خروجی 70 ولتی استفاده شود:

     مقاومت R سیم بلندگو

همه بلندگوها با دو فاكتور امپرانس و قدرت مشخص می‌‌‌‌شوند. حداكثر و؟ كه می‌‌‌‌توان به بلندگو وصل نمود بدون آن بلندگو صدمه ببیند از رابطة زیر به دست می‌‌‌‌آید:

؟

هر بلندگو قدرت مشخص را می‌‌‌‌تواند جذب كند و جهت افزایش قدرت صوتی باید از تعدادی بلندگو با اتصال موازی یا سری استفاده كرد.

برای اتصال موازی n بلندگو با امپرانسهای متفاوت :

برا ی اتصال سری :                                          

در اتصال موازی تفاوت امپرانس بلندگوها اشكالی ندارد ولی در حالت سری باید تمام بلندگوها قدرت یكسان داشته باشند. در غیر این صورت ، بلندگوهای پر قدرت تر ، قدرت صوتی كمتری خواهند داشت.

طراحی سیستم اعلام حریق :

سیستمهای اعلام حریق به دو دستة اصلی تقسیم می‌‌‌‌شوند . سیستم اعلام حریق دستی و سیستم اعلام حریق اتوماتیك . سیستم اعلام حریق دستی تشكیل شده از شستی اعلام حریق كه یك شیشه روی آن قرار دارد و در موقع آتش سوزی توسط شخص به كار انداخته می‌‌‌‌شود .

سیستم اعلام حریق اتوماتیك تشكیل شده است از : Detector های دودی و حرارتی همراه با شستی اعلام حریق و آژیر صوتی كه به یك ؟ كنترل مركزی Condrol Panel متصل می‌‌‌‌باشد. این سیستم طوری طراحی شده است كه در موقع آتش سوزی حتی زمانی كه فردی در داخل ساختمان نباشد، با به صدا در آوردن آژیر اعلام حریق خبر آتش سوزی را اعلام كند.

تكتورهای حریق : ( تكتورهای اتوماتیك اعلام حریق را می‌‌‌‌توان به صورت زیر دسته بندی كرد:)

 • تكتورهای دودی (Smoue Fire detector ) : این نوع تكتورها ، به دود حساس می‌‌‌‌باشند و در برابر برخورد دود به حسگر آنها ، از خود واكنش نشان می‌‌‌‌دهند كه خودد این واكنش به دو نوع می‌‌‌‌باشد:

الف) دتكتور دودی یونیزاسیون: (Iindsaton Smoke detector ):

این نوع دتكتورها حساس به دودهای مرئی و نامرئی ناشی از آتش سوزی می‌‌‌‌باشد و زمانی از خود عكس العمل نشان می‌‌‌‌دهد كه دود وارده به سنسورآن باعث تغییر جریان یونیزاسیون در داخل دتكتور شود. این نوع دتكتور به دودهای حاصله از سوختتن سریع شعلة آتش حساسیت بیشتری دارد.

ب) دتكتور دودی فتوالكتریك یا نوری (PhotoeleetnC Smoke deteetor ) این نوع دتكتور حساس به دودهای مرئی می‌‌‌‌باشد و دارای می‌‌‌ل فتوالكتریك می‌‌‌‌باشد كه اشان شد این نوع دتكتورها در مقابل دود ناشی از آتش بدون شعله حساسیت بیشتری دارند.

 • دتكتورهای حرارتی(Heat Fine drteetor ) : این نوع دتكتورها به حرارت محیطی كه در آن دارند حساس می‌‌‌‌باشند و در مقابل تغییر درجه حرارت محیط تحت پوشش از خود واكنش نشان می‌‌‌‌دهند. دتكتورهای حرارتی در كی درجه حرارت كه قبلا آن را تنظیم می‌‌‌‌كنیم ، عمل می‌‌‌‌كنند . كه معمولا این دما بین تا می‌‌‌‌باشد.
 • دتكتورهای شعله: این نوع دتكتورها طوری طراحی شده اند كه فقط موقعی كه شعلة آن به طور مستقیم با سنسورهای آن ها در تماس باشد، عكس العمل نشان می‌‌‌‌دهند . بدین جهت باید از فعالیت حرارتی بالایی برخوردار باشند. این دتكتور قبل ( دودی و حرارتی ) قابل استفاده نباشند . یعنی در مكانهایی كه دود و حرارت وجود دارد مانند اتاق دیزل : این نوع دتكتورها از انواع دیگر گران قیمت تر می‌‌‌‌باشند.

انتخاب دكتور: انتخاب نوع دتكتور جهت استفاده در محل و مكان خاص به دلیل اینكه تكتور باید فوق بین آتش سوزی و ظرایط معمولی و عادی را تشخیص بدهد بسیار مهم است و استفاده غیر صحیح باعث ایجاد مشكلاتی می‌‌‌‌شود. در بیشتر سیستمهای اعلام حریق از تركیب انواع دتكتور استفاده می‌‌‌‌شود. و از دتكتورهای دودی و حرارتی بهره می‌‌‌‌گیرند كه معمولا دتكتورهای حرارتی را در قسمت هایی كه از خط كمتری برخوردار می‌‌‌‌باشد نصب می‌‌‌‌كنند جهت ایمنی جسم و جان افراد و هشدار سریع از وقوع آتش سوزی ؟ از دتكتورهای دودی در مسیرهای فرار از حریق و راهروها و سالنهای عبوری استفاده نمود.

دتكتورهای یونیزاسیون دارای دقت لازم جهت جریان هوا و مواد گازی نیستند و باعث هشدارهای كاذب می‌‌‌‌شوند . دتكتورهای نوری هم برای اتاق خوابها مناسبند. همچنین به آتش ناشی از مواد (PVC ) و یا مواد فومهای پلی یورتان حساس می‌‌‌‌باشند.

در صورت پایین بودن ارزش ملك و مكان مورد حفاظت ، بررسی و استفاده ارز دتكتورهای حرارتی مطرح می‌‌‌‌شود . اما در اماكن با ارزش و مهم به علت پایین بودن حساسیت دتكتورهای حرارتی نسبت به دتكتورهای دودی، از دتكتورهای دودی استفاده می‌‌‌‌شود كه با توجه به نوع و خصوصیت آن انتخاب می‌‌‌‌شود .

طبق استاندارد  ، در اكثر اماكن ، دتكتور دودی پیشنهاد شده است بهجز آشپزخانه ها ، پاركینگ ها و موتورخانه ها كه حرارتی استفاده می‌‌‌‌شود و كتابخانه كه از نوع دودی یونیزاسیون استفاده شده و آسانسورها كه از نوع دودی فتوالكتریك استفاده می‌‌‌‌شود .

محل قرار گیری و فاصلة لازم جهت نصب دتكتور : حداكثر دود و حرارت در ساختمانهای بسته ، معمولا در قسمت های بالایی فضاها و در زیر سقف می‌‌‌‌باشد. و این به دلیل سبكتر بودن دود و حرارت از هوا می‌‌‌‌باشد. دتكتورهای حرارتی باید طوری نصب شوند كه فاصلة سنسور آن ها كه به حرارت حساس است در سقف مكان مورد نظر كمتر از 25mm و بیشتر از 150mm نباشد. دتكتورهای دودی نیز باید طوری باید طوری به سقف نصب گردند كه فاصلة سنسورهای آن ها كه به دود حساس هستند از سقف كمتر از 25mm و نیز بیشتر از 600mm نباشد. در صورتیكه سقف از نوع گنبدی باشد در این صورت در زیر گنبد یك نصب می‌‌‌‌گردد زیرا دودهای موجود در این نواحی جمع می‌‌‌‌شوند. فواصل و پارمترهای ارائه شده در زیر باید هنگام نصب دتكتورها در نظر گرفته شود:

حداكثر فاصله بن هز ؟ در یك ناحیه و نزدیكترین دتكتور:

 • زیر سقف افقی

الف) برای دتكتورخای حرارتی 7 متر ( حداكثر مساحت )

ب) برای دتكتورهای دودی 10 متر   ( حداكثر )

 • در راهروهای با عرض كمتر از 5 متر

در این حالت فاصلة دتكتورها برابر است: حداكثر فاصلة دتكتورها در قسمت قبلی به علاوه نصب تفاضل عرض راهرواز عرض 5  متر .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment