دانلود پروژه رشته برق در مورد اهمیت انرژی روشنایی – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

پ) كلید فیوز: این كلیدها به جای مجموعه كلید و فیوز استفاده می شوند. به علت اینكه ممكن است بهنگام تعمیر فیوزها در شبكه فشار ضعیف، قوس الكتریكی ایجاد شود. این كلیدها برای جریان های 6~630 آمپر ساخته می شوند. توانایی قطع جریان اتصال كوتاه تا 100KA را نیز دارند و در پستهای توزیع و تاسیسات برقی فشار ضعی كاربرد دارند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

2- كلید خودكار: این كلید مزایایی به كلید قبلی دارد كه از جمله آن اینكه: بعد از قطع مدار به هر دلیلی، قابلیت وصل مجدد بلافاصله دارند، با وجود كنتاكتهای كمكی در كلید، وضعیت قطع و وصل كلید روی اتاق فرمان یا تابلو فرمان مشخص می شود (توسط چراغ یا آلارم و…) این كلیدها مجهز به رله جریان زیاد هستند دارای سه رله حرارتی در محدوده 30~3150A می باشد. كاربرد این كلیدها در تاسیسات برق صنعتی برای حفاظت كابل و سیم و ماشین آلات صنعتی می باشد.

3- كلیدهای مغناطیسی (كنتاكتورها): كنتاكتورها به همراه كلیدهای استیپ استارت تشكیل یك كلید مغناطیسی را می دهند و امكان فرمان قطع و وصل از راه دور را دارند. كنتاكتورها براساس قطع و وصل زیاد (چند میلیون بار) ساخته شده اند. بنابراین دارای قدرت قطع بالا نیستند. پس نیاز به فیوز در این نوع كلیدها احساس می شود.

كلیدهای فشار قوی:

كلیدهای فشار قوی به انواع زیر تقسیم می شوندك

1- سكسیونرها: این دستگاهها در تاسیسات فشار قوی برای قطع مدارهایی كه تقریباً بدون جریان می باشند و به علت اینكه مجهز به خاموش كننده جرقه نمی باشند، در جریان های خیلی بالا بكار نمی روند. معمولاً در طرفین و یا یك طرف دژنكتورها نصب می شوند. انواع آنها:

الف) سكسیونر تیغه ای: معمولاً تا ولتاژ 30kv ساخته می شود. و مكانیزم عمل كننده آن دستی و موتوری می باشد.

ب) سكسیونر كشویی: برای تابلوها و سلولهایی كه دارای قفسه های كم عمق می‌باشند مناسب است.

ج) سكسیونر دورانی: برای ولتاژهای زیاد 60kv و 110kv و بالاتر ساخته می شوند و از درجه عایقی خوبی برخوردار است و به صورت یك پل ساخته می شود.

د) سكسیونر قیچی: برای فشارهای زیاد خیلی مناسب است چون فاصله هوایی زیاد در اثر اختلاف ارتفاع بین كنتاكت ثابت و متحرك سكسیونر خاصیت عایقی بسیار خوبی را بوجود می آورد.

در ضمن معمولاً برای اینكه امكان قطع كردن مدار توسط سكسیونر محال باشد یك قفل الكتریكی (Interlock) بین سكسیونر و دژنكتور ایجاد می شود.

2- سكسیونرهای قابل قطع زیر بار: در شبكه ها و پستهای كوچك استفاده از سكسیونر به همراه دژنكتور و وسایل اضافی آن ها هزینه بالایی را می طلبد. از طرفی به خاطر اینكه همیشه نیاز به دژنكتور با سرعت قطع سریع نیست، از سكسیونرهای قابل قطع زیر بار استفاده می شود. این نوع سكسیونرها برای قدرتهای كوچك الكتریكی و قطع آنها ساخته می شوند و جریان قطع پایینی (400~1500)A دارند. ولی جریان وصل بالاتر (25~75KA) را دارا می باشند. همچنین برای ولتاژ 20kv هم ساخته می شوند و معمولاص برای قطع و وصل ترانسفورمرهای كم قدرت به شبكه توزیع و همچنین اتصال خازنها و سلفهای فشار قوی بكار گرفته می شوند، در بیشتر موارد عملكرد آنها به صورت دستی می باشد.

3- كلید قدرت (دژنكتور): دژنكتور كلیدی است كه می تواند در هر زمان جریان نامی شبكه یا در موقع خط، جریان اتصال كوتاه و جریان اتصال زمین و… را قطع كند. نكات زیر در انتخاب این نوع كلید رعایت می شود:

الف)‌ولتاژ نامی كلید: معمولاً برابر ولتاژ نامی شبكه ای است كه كلید در آن نصب می‌شود و می تواند در حدود 15% هم از ولتاژ شبكه، كوچكتر باشد.

ب) جریان نامی كه برابر با بزرگترین جریان كار معمولی شبكه است.

پ) قدرت نامی كلید كه باید با قدرت اتصال كوتاه شبكه در محل كلید مطابقت كند.

ت) نوع مكانیزم عمل كننده كه ممكن است دستی، الكتریكی، پنوماتیكی و… باشد.

ث) طریقه نصب كلید: كشویی یا ثابت و…

این كلیدها برای حدود 25000 بار قطع و وصل ساخته می شوند و باید سالیانه یك بار و یا پس از 3000 بار قطع و وصل یك بار سرویس و مورد بازرسی اساسی قرار گیرند.

انواع كلیدهای قدرت:

1- كلید روغنی: این كلید در گذشته كاربرد داشته است و تمام تجهیزات كلید درون روغن هستند و امروزه تقریباً رواج نداد.

2- كلید كم روغن: این كلید فقط برای كنتاكتها محفظه روغن برای خاموش كردن جرقه وارد و تا ولتاژ 715kv و قدرت 50GVA ساخته می شود.

3- كلید‌آبی: از آب برای خاموش كردن جرقه استفاده می شود. تا ولتاژ 60kv و قدرت قطع تا 1GVA ساخته می شود.

4- كلید گاز سخت (جامد): در پستها و شبكه های برق كوچك بیشتر از این نوع كلید استفاده می شود و از گاز ایجاد شده توسط جرقه برای خاموش كردن آن استفاده می‌شود. این مزیت را دارد كه قدرت قطع كلید تابع شدت جریان قطع است. این كلید تا ولتاژ 20kv و قدرت قطع تا 200MVA ساخته می شود.

5- كلید هوایی: در این كلید از فشار هوا برای خاموش كردن جرقه استفاده می‌شود. به دلیل وجود كنتاكتهای سری (بریا جلوگیری از تلوید جرقه در قدرتهای بالا) تا 765kv و بالاتر و جریان قطع تا 50KA ساخته می شوند.

6- كلید SF6: از گاز SF6 به عنوان خاموش كننده جرقه استفاده می شود. فرمان قطع این كلیدها معمولاص پیرو الكتریكی است. تا ولتاژ 1.2MVA و جریان قطع 63KA ساخته می شود.

7- كلید خلاء: در این نوع كلید به علت اینكه بین كنتاكتهای خلاء می باشد، احتمال جرقه در هنگام جدا شدن كنتاكتها ناچیز است. ولی در قدرتهای بالا به علت تكنولوژی ساخت و هزینه، ساخته نمی شود، معمولاً در شكبه های فشار متوسط با ولتاژ 30kv ساخته می شوند.

در زیر نكاتی راجع به اتاق پست (اتاق ترانسفورماتور) از مبحث 13 مقررات ملی ساختمان آ‌ورده می شود:

طبق شكل زیر دو حالت برای اتاق ترانسفورماتور در نظر گرفته می شود:

شكل 36

در شكل (الف) ترانسفورماتور همسطح كف زمین و ب) در سطحی بالاتر از آن نصب می شود شكل(ب) نسبت به الف ترصیح دارد ولی اجرای آن همواره امكان پذیر نیست.

ابعاد اتاق ترانسفورماتور: ابعاد اصلی دو اندازه اتاق ترانسفورماتور در جدول زیر ارائه شده است: اتاق اندازه «كوچك» برای ترانسفورماتورهایی به حداكثر توان 630 كیلوولت آمپر و اتاق اندازه «بزرگ» برای توانهای بیشتر است. هیچ ارتباط‌ای بین دو اندازه و دو نوع اتاق گفته شده وجود ندارد و هر یك از دو نوع اتاق را می توان با هر كدام از دو نوع محل ترانس نسبت به زمین انتخاب و اجرا كرد (با توجه به درخواست مشترك).

انتخاب محل و جهت اتاق ترانسفورماتور در انتخاب محل و نحوه استوار اتاق ترانسفورماتور علاو بر ملاحظات مربوط به مركز ثقل بار و خواسته های نظیر آن لازم است مراتب زیر رعایت شوند:

الف) اتاق باید در طبقه همكف قرار بگیرد. و یكی از جبهه های آن مشرف به فضای آزاد باشد. در برابر این جبهه، حداقل تا فاصله 5 متری نباید هیچ گونه ساختمان یا مانع دیگری كه تهویه اتاق و داخل و خارج كردن ترانسفورماتور را با شكل روبرو كند وجود داشته باشد. در اصلی اتاق ترانسفورماتور باید در این جبهه قرار داشته و نقل و انتقال ترانس به راحتی امكان پذیر باشد. بنابراین باید وسیله نقلیه سنگین و جرثقیل بتوانند تا این جبهه آمده و رفت كنند.

ابعاد اتاق ترانسفورماتور را باید با توجه به رشد بار در آینده انتخاب كرد تا امكان استفاده از ترانسفورمرهای با قدرت بیشتر بدون تغییرات بنایی در اتاق فراهم باشد. پس اگر در آینده احتمال استفاده از ترانسفورماتوری با قدرت بیشتر 630KVA وجود نداشته باشد، می توان از اتاق كوچك استفاده كرد ولی اگر این احتمال وجود داشته باشد باید از اتاق بزرگ استفاده كرد. ارتفاع اتاق ترانس بسیار مهم است و باید برای تهویه رعایت شود.

«برق اضطراری»

معمولاً قطع شدن برق در شبكه توزیع یا از سوی برق منطقه ای صورت می گیرد یا به علت ایجاد اتصالیر، و خطاهای دیگر در شبكه توسط سیستم حفاظتی و رله ها صورت می گیرد.

قطع برق ممكن است تا چند ساعت ادامه داشته باشد. نبود برق در این مدت برای محله ها و منازل مسكونی اهمیت چندانی ندارد مگر اینكه قطع برق در شب اتفاق افتد كه با استفاده از منابع فسیلی و… نور تولید می شود.

در مراكز صنعتی و آموزشی به علت اینكه تمام دستگاههایی كه در حال كار هستند برقی می باشند. و نیاز به كاركردن آنها در زمانهای معین و مشخص شده احساس می‌‌شود، به هنگام قطع برق همه از كار می افتند، كار این مراكز مختلف شده و از نظر اقتصادی و آموزشی و… ایجاد ضرر می كند. پس نیاز به برق اضطراری در این مركز به شدت احساس می شود.

تامین برق اضطراری: برای تامین برق اضطراری معمولاً از مولدهای دیزل ژنراتور و اندازه های مختلف استفاده می شود. اگر ساختمان آموزشی مورد نظر كوچك باشد، هنگام قطع برق دیزل ژنراتور مربوطه تمام مدارات را برق رسانی می كند ولی اگر ساختمان بسیار بزرگ باشد فقط مدارات مهم را تغذیه می نماید. قطع و وصل دیزل ژنراتور به تاسیسات هم به صورت دستی و هم اتوماتیك صورت می گیرد. در حالت اتوماتیك از مدارهای كنتاكتوری و رله های تاخیری استفاده می شود. در این پروژه برق اضطراری وظیفه تامین مدارات روشنایی و 50% تاسیسات را تامین می كند.

دیزل ژنراتور: مولدهای مورد استفاده در مراكز صنعتی معمولاً از نوع دیزل ژنراتور می باشند. كارخانه های تولید كننده این نوع مولدها كلیه مشخصات دیزل ژنراتورها را براساس استانداردهای جهانی مشخص می كنند. معمولاً برق سه فاز 400 ولت سه فاز (380v) و تكفاز 231 ولت (220v) به مصرف كننده ها اتصال می دهند. براساس قدرت مصرفی و مورد نیاز در تاسیسات مورد نظر، دیزل ژنراتوری انتخاب می شود كه دارای قدرت خروجی نامی بزرگتر از قدرت مصرفی باشد.

ژنراتورها معمولاً دارای سیم پیچی های ستاره و نول دار می باشند و ترمینال خروجی آنها 4 سر دارد كه شامل سه فاز و نول می گردد. جهت كنترل برق تولید شده از آمپرمتر، ولتمتر فركانس متر و گاهی دو متر استفاده می شود كه بر روی تابلوی ژنراتور نصب شده اند.

محصل نصب ژنراتور: برای نصب ژنراتور نیاز به یك اتاق مجزا می باشد. ابعاد این اتاق بستگی به قدرت دیزل ژنراتور دارد. بعنوان نمونه جدول ابعاد اتاق دیزل ژنراتور را براساس قدرت ژنراتور در این جا می آوریم:

:h طول اتاق دیزل ژنراتور

:B عرض اتاق دیزل ژنراتور

:H ارتفاع اتاق دیزل ژنراتور

:b عرض در اتاق دیزل ژنراتور

:h طول در اتاق دیزل ژنراتور

زیرسازی اتاق دیزل ژنراتور باید اساسی و محكم باشد. هوا باید بخوبی سیر كوله شود. اتاق دیزل ژنراتور همچنین باید همواره تمیز باشد.

تابلوی برق خروجی دیزل ژنراتور معمولاً از نوع روكار می باشد. كابلهای خروجی ژنراتور توسط یك كانال از كف اتاق به تابلو برق هدایت می شود.

تابلوها و سیستم برق رسانی اضطراری: همانطوری كه برای تغذیه هر قسمت یا هر طبقه یك تابلو در نظر گرفته می شود برای تغذیه قسمتهای مختلف كه در هنگام قطع برق نیاز به تامین برق از سوی دیزل ژنراتور دارند، یك تابلو به نام برق اضطراری در نظر گرفته می شود برای تعیین مقاطع كابل و قدرت كلیدها و نوع و اندازه فیوزها ابتدا باید میزان مصرف در هر قسمت از خود تاسیسات در هنگام استفاده از برق اضطراری مشخص گردد. به علت بزرگی ساختمان مورد بحث، از دیزل ژنراتور به عنوان احیا كننده رگهای حیاتی شبكه برق رسانی استفاده می شود پس دستگاهها و مناطقی كه باید هنگام قطع برق كار كنند، از دو مدار تغذیه برخوردار هستند همچنین بخش روشنایی در هنگام قطع برق بطور كامل برقرار نمی شود. بلكه از استاندارد روشنایی هر قسمتی به میزانی كاسته می شود. مثلاً در محلهای معمولی و فضاهای كم اهمیت، روشنایی به نصف می رسد و نیمی از چراغها خاموش می گردند.
برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment