دانلود پایان نامه بررسی تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش)

دانلود پایان نامه

تاثیر تجارت الکترونیک بر بیمه :

اینترنت و تجارت الکترونیک به عنوان دو بال مهم، نه تنها آغازگر تغییرات عمده در کسب و کارها شده، بلکه زندگی روزمره انسان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در مدت زمان بسیار کوتاهی، اینترنت به عنوان یک ابزار ارتباطی قلمداد شده و تحقیقات نشان داده است که آمریکائی‌ها در پذیرش آن پیشقدم بوده و علاقه زیادی را برای استفاده از اینترنت در خریدهای برخط ابراز کرده‌اند (برنف و دیگران، ۱۹۹۸).

۲-۱۲) کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه :

امروزه خیلی از کسب و کارها مانند خرده فروشی، بانکداری و آژانس های مسافرتی (خدمات حمل و نقل) با استقبال از فناوری‌های جدید به خوبی تجارت الکترونیک را در حرفه خود به کار گرفته‌اند. حتی برخی از این کسب و کارها فرایندهای کسب و کار خود را هم اصلاح کرده و تغییرات حاکم بر کسب و کارشان را پذیرفته‌اند. در این بین، صنعت بیمه به کندی و با تأمل بیشتری گام برمی‌دارد. مهمترین دلیل برای این تعلل را می‌توان در این نکته خلاصه کرد که بیمه‌گران باید با دقت بالایی تعیین کنند که چه کاربردی (محصول و خدمات) برای این منظور بهره‌ور بوده و از همه مهمتر تحلیل هزینه-فایده آن را مشخص کنند. این بدین خاطر است که بعضی از کاربردهای تجارت الکترونیک در سایر کسب و کارها به سادگی در این صنعت قابل پیاده‌سازی نیست (ایزو، ۱۹۹۷).

تعامل در تجارت الکترونیک را می‌توان به طور کلی به پنج بخش تفکیک کرد: جستجو، ارزیابی، توزیع و تحویل، معامله (پرداخت) و خدمات پس از فروش. به عبارت دیگر، اولین گام در خرید بیمه‌نامه از طریق اینترنت با جستجوی سایتهایی برای بیمه‌نامه آغاز شده و بعد از آن مرحله ارزیابی هریک از بیمه‌نامه‌ها از نظر قیمت، مزایا، خدمات مربوطه و… برای ارضای نیازهای خریدار شروع شده و در گامهای بعدی، پس از توافق بیمه‌گر و بیمه‌گزار نحوه ارائه و تحویل بیمه‌نامه توأم با نحوه پرداخت حق بیمه از جمله مباحث مرتبط در تجارت الکترونیک در صنعت بیمه است. خدمات پس از فروش در صنعت بیمه، از اهمیت کمتری در مقایسه با سایر صنایع برخوردار است (دسگاپتا و سنگاپتا[۱]، ۲۰۰۲).

تجارت الکترونیکی به معنای انجام دادن مبادلات تجاری ازطریق شبکه به ویژه اینترنت است.(Ratnasingam,2005).

تجارت الکترونیکی از داشتن یک سایت اینترنت فراتر میرود و شامل سفارش دادن،انجام دادن مناقصات کاریابی و کارمندیابی ومبادله اطلاعات است که با استفاده از فناوریها یا اطلاعات صورت میگیرد. درتجارت الکترونیکی، پول میتواند هم به روش سنتی وهم به روش الکترونیکی پرداخت شود. بسیاری از بازرگانان الکترونیکی، سیستمهای پرداخت مختلفی را به مشتریان خود پیشنهاد میکنند.( ۲۰۰۳و Levier) مهمترین مسأله در سیستمهای پرداخت الکترونیکی تأکید بر امنیت است(۱۹۹۹و Turban,).

تجارت الکترونیکی فرصتهای مهمی برای شرکتها ایجاد کرده که از طریق آن شرکتها میتوانند سهم بازار خود را گسترش دهند و در بازار بین المللی وارد شوند. این باکمترین هزینه وحداقل سرمایه گذاری قابل اجرا است. در دنیای تجارت الکترونیکی، شرکتها از این امکان برخوردار هستند که هم با تهیه کنندگان و هم با مشتریان بیشتر ارتباط برقرار کنند که از طرفی منجر به افزایش فروش و ازسوی دیگر منجر به دسترسی به منابع بیشتر با قیمتهای مناسب و هزینه کمتر میشود(Turban ,2005).

[۱]Dasgupta Prithviraj and Sengupta Kasturi

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش رابطه تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– رابطه کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ رابطه کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

ـ رابطه کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، بررسی خسارت و…)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : بررسی رابطه کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد

Leave a comment