دانلود تحقیق رشته کامپیوتر با موضوع شبکه های کامپیوتری – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

بعضی از Hub ها غیر فعال (Passive ) هستند . این نوع Hub ها فقط نقش یك نقطه ارتباطی یا یك ترمینال ارتباطی را بازی میكنند وسیگنال ها را تقویت نمی كنند . بنابراین به منبع تغذیه نیز ندارند .

Hub های پیشرفته ای كه با انواع كابلهای شبكه سازگاری دارد Hub های Hybrid نامیده میشوند . شكل فوق یك Hub اصل(hybrid ) و سه Hub زیر مجموعه آنرا نشان میدهد . توپولوژی بر اساس Hub دارای مزایای زیر می‌باشد:

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

كابل‌كشی سیستم را بر حسب نیاز می‌توان به راحتی توسعه داد.

با استفاده از Hub میتوان انواع كابلهای مختلف را به هم متصل كرد زیرا همانطور كه گفتیم Hub میتواند دارای port هایی از نوع مختلف باشد .

به كمك Hub میتوان از فعالیت شبكه باترافیك موجود در آن مطلع شد

توجه : بسیاری از Hub های نوع Active قابلیت تشخیص بروز خطا دارندو میتوانند از بر قرار بودن یا نبودن یك اتصال آگاهی پیدا كنند .

در عمل بسیاری از شبكه ها با تركیبی از توپولوژی های مختلف كار میكنند. مثلا تركیب گذرگاهی (Bus ) – ستاره ای (star) – حلقه ای (Ring ) و مش ( Mesh –   حال چند مثال عملی در این مورد را بررسی میكنیم .

توپولوژی Star –Bus تركیب دو تو پولوژی ستاره ای و گذرگاهی است به این صورت كه چندین شبكه با توپولوژی ستاره ای تحت توپولوژی گذرگاهی به یكدیگر متصل میشوند.

توپولوژی Star – Ring تركیب دو توپولوژی ستاره ای و گذرگاهی است با این تفاوت كه در اینجا حتما یك Hub اصلی ( مركزی ) وجود دارد و بقیه Hub ها به آن متصل هستند .

پارامترهای زیادی در انتخاب یك توپولوژی خاص وجود دارد .

پروتكل های شبكه Network Protocols

تا این مرحله اجزای متعددی كه برای پیاده سازی و بر قراری ارتباط یك شبكه لازم است را مورد بررسی قرار دادیم . همه كامپیوترها از قوانین استاندارد و یكسان جهت ارسال و دریافت اطلاعات استفاده میكنند . از این بابت میتوان شبكه را به یك جلسه بین المللی تشبیه كرد كه در آن همه شركت كنندگان باید از یك زبان بین المللی برای صحبت استفاده كنند .

پروتكل در كامپیوتر دریافت كننده اطلاعات نیز مسئول تهیه رسید و تصدیق دریافت صحیح اطاعت است . ضمن اینكه مسئول باز كردن اطلاعات بسته بندی شده برای استفاده در برنام های دریفات كننده نیز میباشد .

كامپیوتر فرستنده برای ارسال بكار میرود باید با پروتكل كامپیوتر دریافت كننده یكسان باشد .

برای ارسال و دریافت صحیح اطلاعات در شبكه های PC – LAN ( نه در شبكه هایی كه به Main Frame متصل هستند ) پروتكلی كه در كامپیوتر فرستنده برای ارسال بكار میرود باید با پروتكل كامپیوتر دریافت كننده یكسان باشد.

مثلا اگر در جلسه ای همه شركت كنندگان به زبان آلمانی صحبت كنند مشكلی وجودندارد اما اگر شخصی بخواهد در این جمع به زبان انگلیسی صحبت كند و بقیه نفهمند، جلسه معنی ندارد.در شبكه های كامپیوتری هم بهمین شكل است مثلا اگر یكی از كامپیوتر ها از پروتكل (Netware IPX/SPX) استفاده كند ودیگر كامپیوتر ها از پروتكل (Net BEUI) استفاده كنند . در این صورت امكان برقراری ارتباط وجود نخواهد داشت .

ضمنا پروتكل باید در لایه بالایی به سیستم عامل شبكه (NOS ) كه مسئول ارسال اطلاعات است متصل باشد و در لایه پایین هم باید به كارت شبكه كه ابراز سخت افزاری ارتباط با شبكه است متصل باشد . این نوع تلفیق اجزای شبكه اصطلاحا Binding نامیده میشود.

شرایط میتواند پیچیده تر هم باشد . مثلا چندین كارت شبكه با چندین پروتكل باید بتوانند با یكدیگر كاركنند . مثلا در یك كامپیوتر كه Windows 2000 بر روی آ“ نصب شده است میخواهیم به همراه یك كارت شبكه 3 Comm با پروتكل Net BEUI به شبكه متصل شویم و همزمان نیز میخواهیم با استفاده از یك كارت شبكه دیگر از نوع D –Link به همراه پروتكل دیگری مثلTCP/ IP ارتباط ایجاد كنیم .

پروتكل Net BEUI

BIOS سیستم مقدماتی ورودی – خروجی كامپیوتر است كه به كمك آن سخت افزار های كامپیوتری تنظیم شده ، حافظه سیستم چك میشود و سیستم عامل برای راه اندازی آماده میشود. در شبكه های اولیه تنظیمات شبكه توسط تراشه BIOS ای ك روی كارت شبكه نصب شده بود انجام می‌شد . این تراشه Net BIOS نام دارد .

پروتكل Net BEUI یك پروتكل مسیریاب نمیباشد . بنابراین قابلیت برقراری ارتباط بین شبكه ای . در این تركل بسیار محدود است . اما مزیت این پرتكل در استفاده كم از حافظه میباشد ك در سیستم عامل DOS این ویژگی بسیار مهم است . ولی با توجه به كامپیوترهای جدید دیگر چند كیلو بایت حافظه اهمیت زیادی ندارد .

در مجموع پروتكل Net BEUI برای شبكه های LAN كوچك مناسب است و دارای سرعت بیشتری در ارسال اطلاعات میباشد . ؟؟؟ قابلیت آن برای گسترش ارتباط شبكه ها بسیار محدود است .

پروتكل IPX/SPX

Internet Work Packet Exchange / Seqenved Packet Exchange

پروتكل IPX/ SPX محصول شركت Novell است . این پروتكل حافظه كمی اشغال میكند و از این بابت برای DOS مناسب است و در ضمن یك مزیت بسیار بزرگ دراد و آن این است كه Routable میباشد یعنی میتواند با شبكه های دیگر ارتباط برقرار كند.

پروتكل IPX/SPX از سیستم شبكه (XNS)Xerox مشتق شده است كه میلیون ها كاربر متصل به شبكه در سراسر جهان از آن استفاده میكنند.

هنگامیكه مایكروسافت میخواست محصولات شبكه تولید كند ، محصولات نرم افزاری ارائه شده توسط شركت Novell چنان متداول بود كه مایكروسافت مجبور بود ، پروتكلی ارائه كند كه با پروتكل Navell سازگار باشد. بعد از توافقات اولیه بین دو شركت مایكروسافت و Xerox پروتكل نوع IPX/SPX مخصوص به خود را ارائه كرد و نام آنرا NWLink گذارد.

پروتكل TCP/IP

Transimission Control Protocol / Internet Proctocl

هرچه شبكه های كامپیوتری پیشرفت می‌كند شاهد از زده خارج شدن پروتكل ها یكی بعد از یدگری بودیم و گسترش شبكه های بزرگ و بخصوص اینترنت منجر به انتخاب پروتكل TCP / IP به عنوان پروتكل میداول همه شبكه ها شد.

پروتكل TCP/IP مجموعه ای از پروتكل ها است كه مدتها روی آنها كار شده است . پروتكل TCP/IP نسبتا حجم بالایی از حافظه را اشغال میكند و بعلت اینكه قدرت ارتباطی زیادی دارد ، بصورت یك پروتكل ارتباطی جهانی در آمده است .

در واقع پروتكل TCP /IP شامل چندین پروتكل است كه هر كدام برای هدف خاصی طراحی شده اند . مثلا پروتكل (protocol Fille Transfer ) FTP كه مخصوص انتقال فایل است ، و (Simple Mail Transport) SMTP كه مخصوص فرستادن نامه های الكترونیكی میباشد همگی در پروتكل TCP /IP موجود میباشند.

یك پروتكل مانند یك پستچی نیاز دارد تا آدرس مقصد ارسال اطلاعات را بداند. در این فصل میخواهیم به بررسی نحوه عملكرد سیستم آدرس دهی TCP/IP بپردازیم . آدرس دهی اطلاعات در شبكه یك مرحله اساسی و كلیدی در كار كرد صحیح شبكه محسوب میشود و تمام پروتكل ها مجبور به انجام آدرس دهی هستند. در این فصل میخواهیم به بررسی اینكه پروتكل TCP/IP چگونه یك ارتباط بزرگ بین شبكه ای را پدید می آورد بحث كنیم .

آدرس ها به نام آدرس IP شناخته میشوند . زیرا در پروتكل TCP , TCP/IP اطمینان میدهد كه اتصالات بین كامپیوترها برقرار است یعنی كنترل انتقال را انجام میدهد و پروتكل IP آدرسها را كنترل میكند. بنابراین آدرس بخشی از پروتكل IP است . این آدرس 32 بیتی یك آدرس منحصر بفرد است كه هر كاربر را در یك شبكه با شبكه اینترنت مشخص می‌كند.

برای اینكه از منحصر بفرد بودن آدرس مطمئن باشیم تا به هر كامپیوتر یك آدرس برسد آنرا به 4 بخش 8 بیتی تقسیم مكینم و میتوانیم این بخش ها را درمبنای 10 نیز بیان كنیم . این عملیات برای آدرس دهی جداسازی ده دهی (dotted decimal ) نامیده میشود وقتی كه یك آدرس TCP /IP تنظیم میشود مانند مثال بالا عملیات dotted decimal انجام میشود

آدرس TCP/IP از دو بخش آدرس شبكه و آدرس كاربر تشكیل شده است ، و كامپیوتر میتواند آدرس شبكه و آدرس كاربر را بصورت دودویی با هم جمع (ADD) یا از هم جدا كند .

آدرس شبكه (Subnet ) مشخص میكند كه آیا بسته اطلاعاتی مربوط به شبكه محلی است یا باید به Gateway موجود جهت ارسال به شبكه های دیگر فرستاده شود.

در آدرس دهی پروتكلTCP / IP در ابتدا تصور بر این بود كه با آدرس دهی 32 بیتی میتوان یك آدرس واحد برای تمام كامپیوترهای جهان ایجاد كرد ونیازی به گسترش آن نیست . این فكر در آن زمان شبیه این تصور بود كه میتوان با RAM 4Mb هركاری را انجام داد ! با استفاده از كلاسها كه در ادامه آنها را بررسی میكنیم ، آدرسها تقسیم میشوند.

آدرس ها دركلاسها یB, A و C طبقه بندی شده اند.

: CLASS A این طبقه بندی شامل شبكه های انگشت شماری بود كه تعداد كاربران بسیار زیادی راشامل میشوند .آدرس كلاس A بصورت X.O.O.O نشان داده میشود . عددی كه بوسیله X نشان داده شده است میتواند بین 0 تا 126 باشد . اعدادی كه توسط 0 نشان داده شده میتوانند بین 0 تا 255 باشند.

: CLASS B این طبقه بندی شامل شبكه های بیشتر میشود ولی تعداد كاربران كمتری در این شبكه وجود دارد . آدرس كلاس بصورت X.X.O.O نشان داده میشود.

CLASS C : این طبقه بندی شامل تعداد بسیار زیادی شبكه است كه دارای تعداد كمی كاربر میباشد . آدرس كلاس C بصورت X.X.O میباشد .

محدوده اولین بایت در كلاس A بین 0 تا 126 میباشد . پس 126 شبكه در كلاس A وجوددارد و هركدام از این شبكه ها میتوانند بیش از 16 میلیون كاربر (یا host) داشته باشند.

قوانین آدرسی دهی در IP

  • آدرس شبكه نمی تواند عدد 127 باشد .
  • ادرس های دو دویی نمی توانند همگی عدد یك باشند .
  • آدرس های دو دویی نمی توانند همگی عدد صفر باشند.
  • آدرس كاربر در شبكه ای كه به آن تعلق دارد باید منحصر به فرد باشد .
  • آدرس شبكه در اینترنت باید منحصر به فرد باشد .
  • وجود Subnet Mask ضروری میباشد .

آدرس 127.0.0.0 مخصوص فرستادن اطلاعات به خود شبكه است . بنابراین آدرس كی شبكه نمیتواند ، برابر 127 باشد. آدرسهایی كه ارقام دودویی آنها تماما 1 و یا تماما صفر هستند غیر معتبرند . زیرا اگر تماما 1 باشد به معنی این است كه قصد دارید اطلاعات به تمامی كاربران ارسال شود. (Broadcast) و تماما صفر به این معنی است كه میخواهید اطلاعات به همین شبكه ارسال گردد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

Leave a comment