تحقیق رشته حقوق : تعقیب و مراقبت در بازجویی از مجرمین قسمت 2

دانلود پایان نامه

خصوصیات مامورین تعقیب و مراقب

افرادیکه برای این منظور تعیین می شوند بایستی ورزیده و صاحب تجربه در این امر باشند و از مهارت کافی برخوردار باشند دارا بودن ضریب هوشی مناسب و همچنین مسلط به امور و قدرت تصمیم گیری صحیح و بموقع و اجرای آن را داشته باشند. در صورت لزوم بتوانند از گریم مناسب استفاده نمایند و توان ارائه کار پوششی را که شغل صوری و ظاهری آنان خواهد بود را داشته باشند همچنین دارای تقید شرعی و اخلاقی بوده و نسبت به انجام صحیح ماموریت احساس دین داشته و همت بگمارند برای نمونه مامور باید با گویش مردم در محل ماموریت آشنایی داشته باشد بتواند با آن گویش تکلم نماید. توان بهره گیری از کدها و علائم قرار دادی را داشته باشد. فنون مقابله با ضد تعقیب و مراقبت و نحوه خلاصی از آن را بداند و هدف ماموریت محوله را از ابتدا تا انتهای ماموریت در ذهن خود مرور نماید.

شرح مختصر تعقیب و مراقبت پیاده:

در حین تعقیب و مراقبت پیاده که از مشکل ترین صورت های تعقیب به شمار   می رود. به هنر و علم پیچیده ای احتیاج دارد و بیش از آنکه به تجهیزات خاص نیازمند باشد به مهارت تعقیب کننده بستگی دارد. مامور تعقیب باید بتواند ساعت ها به تعقیب بپردازد. بدون ضعف و بدون اینکه تردید سوژه را برانگیزد بتواند به تعقیب سوژه ادامه دهد ،استفاده از گروه یا تیم 3 نفر یا بیشتر برای تعقیب یک سوژه مهم حایز اهمیت است و چنانچه امکان استفاده از خودرو نیز میسر باشد.

کمک شایانی به امر تعقیب و ماموران تعقیب و مراقبت می کند. آنها می توانند علاوه بر انجام تعقیب سوژه بصورت نوبتی در داخل خودرویی که بصورت پشتیبانی کننده در حرکت است ، استراحت نموده و کمتر دچار خستگی شوند. چنانچه ماموران کیفیت 3 نفر یا بیشتر باشند از شانس بیشتری در انجامنعقیب برخوردارند. ماموران تعقیب بایستی به کلیه مکانهائیکه سوژه داخل یا خارج می شود. آشنایی کامل داشته باشند تا دچار فریب از طرف سوژه نشوند. برای مثال ترمینال ها ایستگاه های مترو و قطار – تونل ها زیر گذرها و مسیرهای مترو ، فروشگاههای بزرگ و هر محل دیگری که در یک نقشه عملیاتی تعقیب و مراقبت ثبت می شود ، می باید برای مامور تعقیب آشنا باشد.

مطلبی که حائز اهمیت فوق العاده است و هوش و ذکاوت بیشتر مامورین تعقیب و مراقبت را طلب می کند ، آنست که گرفتار تست ها و حرکات خاص سوژه نشوند. برای نمونه ممکن است سوژه حین حرکت نوشته ای را عمداً به زمین بیاندازد تا مطمئن شود که تحت تعقیب نمی باشد. در این بین مامور تعقیب نزدیک به سوژه نباید اقدام به برداشتن یادداشت نماید و در صورت لزوم مامور دورتر به سوژه با رعایت فاصله به این امر اقدام می کند. گاهی نیز سوژه ممکن است چندین مراقب داشته باشد که در این صورت عرصه برای ماموران تعقیب تنگتر شده و بایستی احتیاط فوق العاده و بنمایند تا در دام ضد تعقیب آنان گرفتار نشوند. گاهی یک تعقیب از یک محل یا از یک شهر شروع و در محل یا شهر دیگری خاتمه می یابد.

تعقیب سوژه در حال حرکت با اتومبیل

علیرغم اینکه تعقیب شده در حال حرکت با اتومبیل نیز مشکلات خاص این نوع تعقیب را دارد ، ولی چون از تجهیزاتی مانند اتومبیل و دروبین چشمی و ردیاب بهره برداری می شود. به نظر می رسد از تعقیب سوژه پیاده ساده تر باشد. در این تعقیب اتومبیل سوژه در حد معقول توسط 3 دستگاه اتومبیل یا بیشتر و مامورین ورزیده بطوریکه حداقل درهر اتومبیل بیشتر از 2 نفر یا دو نفر حاضر باشند و ضمن آشنایی با خیابان ها و تقاطع ها از اتومبیل پوششی بهره میگیرند. این نوع تعقیب و مراقبت مرتبا لازم است تغییر روش تعقیب موضون داشته باشد و سعی نمائید از دید سوژه در امان بوده گرفتار تست های سوژه نشده و در کمین ضد تعقیب نیز قرار نگیرند. در این نوع تعقیب ماموران می توانند مرتباً تغییر قیافه و گریم نمایند. از کلاه و البسه مختلف استفاده کنند. از شماره پلاک های اتومبیل متعدد بهره بگیرند و تغییر وضعیت اتومبیل ها به نحوی باشد که نکات ضد تعقیب را کاملاً رعایت نمایند و با    بی سیم یا وسایل ارتباطی دیگر مرتباً با همدیگر تماس حاصل نمایندو مثلاً چنانچه سوژه قصد دارد با دور زدن پی در پی در یک میدان یا چرخش ناگهانی خود راتست نماید. متوجه تعقیب نشود و اگر اتومبیلهای ضد تعقیب او را کنترل نمایند ، متوجه تعقیب نشوند.

روش های تعقیب خودرو می تواند بصورت مثلثی – خطی – لوزی و مستطیلی صورت گیرد.

شرح تعقیب سوژه ساکن:

برای کنترل سوژه ساکن و تعقیب رفتار وی مامورین می توانند در مکان توقف سوژه یا محل کار او از دوربین های کوچک – میکروفون های ریز که در مکان پوششی مانند زیر میز داخل گوشی تلفن زیر تابلوهای دیواری – اطراف گلدان ها – محل پریزهای برق و … نصب می شود بهره گیرند . همچنین در صورتی که اتاق دارای پنجره باشد ، از ساختمان های پوششی بلند ، پست های دیدبانی ثابت ،بطوریکه از داخل اتاق قابل رویت نباشد ، مستقر نموده و ترددهای داخل اتاق را مرتباً دیده بانی کنند. علاوه بر این مامورین می توانند تحت پوشش عنوان ارباب رجوع ، مشتری یا نظافتچی و … در اتاق مورد نظر آمد و شد نمایند.

شرح پوشش:

پوشش عبارت است از ظاهری که مامورین بطور صوری برای خود یا اتومبیل خود ایجاد نمایند و تحت آن پوشش به انجام ماموریت خود بپردازند. به نحوی که سوژه متوجه پوشش مذکور و تعقیب مامورین نشود. هر نوع از ماموریت های تعقیب و مراقبت پوشش مخصوص خود را طلب می نماید. مثلاً وقتی لازم است فردی در مقابل یک ساختمان برای ساعت های متمادی  سوژه ای را تعقیب نماید از پوششی مانند واکسی – دست فروش – روزنامه فروش و … استفاده نماید و ماموری که قصد ورود نامحسوس به داخل ساختمانی که دارای نگهبان است را دارد. از پوشش مامور شرکت برق ، پستچی اداره پست ،تعمیرکار لوازم گرم و سرد کننده و …. استفاده می نماید. مامورینی که برای خریداری و انجام معاملعه اشیاء ممنوعه یا مسروقه (بطور صوری) اقدام می نمایند. پوشش مالخر یا قاچاق فروش را برای خود انتخاب می نمایند. در رعایت پوشش ها باید توجه نمود که گویش مامورین و رفتارهای مامورین و خودرو آنان کاملاً بایستی با پوشش لازم مطابق عرف و عادات محل ماموریت باشد. بنابراین پوشش به دو نوع معنوی و ظاهری تقسیم بندی می شود. و از اصول اولیه در تعقیب بشمار می رود.

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته حقوق (همه گرایش ها) می توانید اینجا کلیک کنید

معضلات و مشکلات پلیس در تعقیب و مراقبت

مردم عادی در اقدامات روزانه خود ممکن است موارد متعددی از اعمال کنترلی مانند تعقیب را بانجام برسانند مانند زنی که شوهر خود را تعقیب می کند تا از روابط پنهان او اطلاع یابد و بالعکس. پدری که رفتار مشکوک پسرش را کنترل نموده و دست بر تعقیب و مراقبت فرزندش زده است تا محل های رفت و آمد افرادیکه با وی در تماس هستند را مورد شناسایی قرار دهد. بدیهی است ، چون مردم عادی همواره و در همه حالات به رعایت مرّ قانون ملزم نمی دانند و از طرفی نیازی به ثبت سوابق در پرونده ندارند. از مشکلات کمتری برخوردارند.همچنین سطح دسترسی به اطلاعات سوژه در این مثال ها به حدی فراوان است که نیازی به اقدامات دیگر نیست. ولی یک مامور پلیس در این ارتباط با مشکلات عدیده ای مواجه است. مامور تعقیب و مراقبت باید همواره مواردی را در پرونده مربوطه ثبت نماید ، فاقد اطلاعات جامع درباره سوژه است که بایستی آنها را بدست بیاورد که در این راستا نیازمند دسترسی ، ورود به امکنه و تفتیش است تا به اطلاعات دست یابد و چون اطلاعات مورد نیاز نیز باید بنحوی باشد که قابل طرح در پرونده و مراجع قضایی باشد. از طرفی برای کلیه اقدامات فوق نیاز به دستور و اذن و اجازه مقام قضایی دارد. بطوریکه حتی برای نصب یک میکروفون نیز بایستی مجوز اخذ نماید. لذا با مشکلات و معضلات فراوانی در این جهت مواجه است که مامورین بایستی با سعه صدرو توانمندی خود بر مشکلات مزبور فایق آیند.

مقایسه تعقیب و مراقبت و تحقیق و بازجویی:

همانگونه که مواد قانونی آئین دادرسی کیفری اشاره دارد. بازرسی ، تفحص ، تعقیب مجرمین و انجام تحقیق همگی از وظایف مقام قضایی و مقام ضابط دادگستری و راه هایی در جهت کشف حقیقت و چگونگی وقوع آنها همچنین دسترسی به آلات و ادوات جرم یا اشیاء اموال مسروقه و ممنوعه و مرتکبین جرائم است که از موارد مذکور در تعقیب و مراقبت و مصاحبه و بازجویی به عنوان اهداف مشترک در تحقیقات یاد شده است. بدیهی است به هر اندازه که یک مامور تعقیب و مراقبت به جمع آوری اطلاعات از سوژه خود مقید است. یک مامور مصاحبه و بازجویی با همت تمام بیشتر از مامور تعقیب در صدد رسیدن به اطلاعات با ارزش درباره سوژه خود می باشد. لذا برای بررسی این موضوع مباحثی از مصاحبه و بازجویی را ذیلاً مطرح می نماید.

تعریف مصاحبه و بازجویی

از نظر لغوی ریشه لغت بازجویی عبارت است از تحقیق و ماموریت رسیدگی به امری یا کاری از طرف دولت یا رئیس یک اداره و معانی دیگر از قبیل تفتیش ،تحقیق ،استنطاق ،تجسس ، تفحص بازجست و پژوهش نیز به آن اطلاق می شود. صرفنظر از معنی فوق بازجویی عبارت است از روش خاصی در سئوال کردن از یک سوژه یا مظنون یا مجرم به طریقی که حقایق به کمک تکنیکهای لفظی و رفتار منظم و حساب شده بدون تهدید سوژه یا اعمال صدمات بدنی و با رعایت قوانین و مقررات از او اخذ گردد. معانی متعدد دیگری برای مصاحبه و بازجویی بیان شده است که در این مقال جای طرح ندارد.

اهداف مصاحبه و بازجویی:

هدف از انجام مصاحبه و بازجویی جمع آوری اطلاعات و پردازش آن است که در مصاحبه کشف یک واقعیت مورد نظر است و در بازجویی کشف حقیقت با کلیه مسایل جانبی آن از قبیل چگونگی وقوع ، علت وقوع و کلیه ابزار و عوامل موثر در آن مورد بررسی و ثبت و ضبط قرار می گیرد. بنابراین هدف عمده جمع آوری اطلاعات است در دسترسی نیز قبل از انجام مصاحبه و بازجویی اطلاعات کاملاً پنهان است . لذا بر اساس همین تعریف یکی ار شاخه های مهم کشف جرائم و یکی از مولفه های مهم تحقیقات تکمیلی است که صریحاً در موارد قانونی آئین دادرسی کیفری (مواد 15/18/19/20/22/24) تصریح شده است.

دسترسی ارزان یا گران:

همانگونه در تعریف و بیان تعقیب و مراقبت ، امکانات و تجهیزات لازم ،مامورین و تخصص های مورد نیاز که هر کدام با صرف ساعت های متمادی آموزش لازم را کسب کرده اند. خطرات و آسیبهای پیش رو ، احتمال سوخت رفتن تعقیب و ….. که در این یادداشت عرضه گردیده است.

نشاندهنده «گران بودن» و «پر خطر بودن» این نوع از جمع آوری اطلاعات در مقایسه با مصاحبه و بازجویی است. بدیهی است ، مصاحبه و بازجویی علاوه بر تحمیل هزینه فوق العاده کمتر نه تنها پر خطر نمی باشد ،بلکه خود در تامین امنیت لازم برای حفظ اهداف مورد نظر و امنیت بیشتر مامورین حایز اهمیت بیشمار است.

نتیجه گیری:

از مقایسه مطالب عنوان شده چنین تحلیل می شود که برای دسترسی اولیه به اطلاعات و لواندک درباره مهتین و مجرمین انجام تحقیقات (تعقیب و مراقبت) پنهانی از محل وقوع جرم یا محل سکونت و تردد سوژه و انجام بازرسی از محل های مذکور اجتناب ناپذیر است و بدون دسترسی به اطلاعات مزبور که اطلاعات پایه محسوب می شود. انجام مصاحبه و بازجویی مثمر ثمر نخواهد بود و ممکن است علیرغم صرف ساعتها وقت مامورین موفق به تخلیه اطلاعاتی سوژه نشوند . بدیهی است. پیاده کردن عمده تکنیک های بازجویی مستلزم وجود اطلاعات اولیه می باشد. لذا نقش تعقیب و مراقبت و بازرسی و تفتیش در تکمیل مراحل و تامین اهداف مصاحبه و بازجویی دارای اهمیت فوقالعاده و الزامی است و حتی با تعریف فوق می توان تعقیب و مراقبت را یکی از ارکان مصاحبه و بازجویی و تلفیقی از هر دو را به عنوان یک روش هدفمند و ایده ال در جمع آوری اطلاعات و دسترسی به هدف غایی یعنی تکمیل تحقیقات قضایی بشمار آورد.

فهرست منابع و ماخذ :

1- هاشمی ، حیدر – مصاحبه و بازجویی نوین – انتشارات ناقوس – چاپ اول – 1385

2- منصور جهانگیر – آئین دادرسی کیفری – موسسه انتشارات آگاه – چاپ اول – 1385

3- انصاری – تعقیب و مراقبت – نشر معاونت آموزش – دانشکده جنایی – 1383

4- ماهنامه کارآگاه – شماره های 14 و 15 و 16 و 17 سال 1384

5- رپ. برت. ترجمه سرهنگ حسن شمس نژاد – تعقیب و مراقبت ،نشر معاونت آموزش دانشگه پلیس – چاپ اول – 1385

 

قسمت اول :

http://tahghigh20.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82-%d8%aa%d8%b9%d9%82%db%8c%d8%a8-%d9%88-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%ac/

Leave a comment